Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1130/13/PP
z 2 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 26 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. BKIP 30 sierpnia 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem akcji w zamian za udziały (akcje) przy założeniu braku dopłat (pytanie oznaczone we wniosku nr 2) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 30 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych wniesienia aportem akcji w zamian za udziały (akcje) przy założeniu braku dopłat.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawcą jest sp. z o.o. z siedzibą w Polsce, która ma pełnić funkcję spółki holdingowej (dalej S.) Planowanym jest w przyszłości wniesienie aportem do spółki z o.o. 100% akcji spółki akcyjnej (dalej S.A.) przez jej dotychczasowego akcjonariusza (dalej Akcjonariusz), będącego osobą fizyczną z siedzibą na terytorium RP. S.A. powstanie z przekształcenia spółki komandytowo-akcyjnej. W ramach planowanego aportu cała wartość wkładu niepieniężnego wnoszona byłaby na kapitał zakładowy S.; w zamian za nabyte 100% akcji S.A., dające 100% głosów na walnym zgromadzeniu S.A., S. wyda Akcjonariuszowi wszystkie udziały w podwyższonym kapitale zakładowym (dalej Transakcja Aportu). Przy okazji aportu nie jest przewidziane dokonywanie jakichkolwiek dopłat pieniężnych ani przez S. ani przez Akcjonariusza.

W przyszłości nie można wykluczyć, że S.:

  • sprzeda całość albo cześć akcji S.A.,
  • wniesie aportem całość akcji S.A. do innej spółki kapitałowej (sp. z o.o. albo S.A.) z siedzibą w Polsce albo innym państwie członkowskim UE (dalej zwana H.), której forma prawna jest wskazana w załączniku nr 3 do ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – winno być ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – (przy okazji tego aportu nie byłyby dokonywane dopłaty pieniężne ani przez H. ani S.),
  • zbędzie część akcji S.A. na rzecz S.A. w celu dokonania ich umorzenia w ramach procedury dobrowolnego umorzenia w zamian za wynagrodzenie pieniężne (wynagrodzenie byłoby wypłacane z tzw. czystego zysku bilansowego uzyskanego przez S.A. (lub z zysku bilansowego wypracowanego przez poprzednika prawnego S.A. - spółkę komandytowo-akcyjną). W związku z powyższym Wnioskodawca powziął wątpliwości co do podatkowych konsekwencji planowanych działań.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Jakie będą skutki podatkowe wniesienia przez S. 100% akcji aportem do H. w zamian za udziały (akcje) tej ostatniej, przy założeniu braku dopłat ze strony S. oraz spółki kapitałowej ?

Zdaniem Wnioskodawcy, co do zasady w przypadku wniesienia aportu do spółki kapitałowej po stronie podmiotu wnoszącego aport powstaje przychód stanowiący nominalną wartość udziałów lub akcji w spółce kapitałowej objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Ponadto organy podatkowe prezentują stanowisko, podzielane przez niektóre składy orzekające sądów administracyjnych, że w takim przypadku organy podatkowe są uprawnione do szacowania przychodu i określania go w wysokości wartości rynkowej przedmiotu aportu.

Przepisy podatkowe przewidują wyjątek od tej reguły polegający na braku ustalania przychodu po stronie podmiotu wnoszącego aport w sytuacji, gdy spółka kapitałowa nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce,

podmioty biorące udział w tej transakcji mają siedzibę w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

Na tle zaprezentowanego stanu faktycznego – winno być zdarzenia przyszłego – spółką nabywającą będzie H., zaś spółką nabywaną będzie S.A., zaś w wyniku wniesienia aportem przez S. 100% akcji S.A. H. nabędzie bezwzględną większość praw głosu na walnym zgromadzeniu S.A. Nie wystąpią dopłaty pieniężne ani ze strony H. ani ze strony S. W konsekwencji należy uznać, iż wartość nominalna akcji (udziałów) H. wydanych S. w zamian za aport akcji S.A. nie stanowi przychodu podlegającego opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ust 1 pkt 7 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.; dalej: „updop”), przychodem, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14 jest w szczególności nominalna wartość udziałów (akcji) w spółce kapitałowej albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część; przepisy … stosuje się odpowiednio. Co do zasady nominalna wartość udziałów (akcji) wydanych w zamian za aport niebędący przedsiębiorstwem lub jego zorganizowaną częścią, będzie stanowiła przychód u wnoszącego.

Zgodnie z art. 12 ust. 4d updop, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

-do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

W myśl art. 12 ust. 11 updop, w przypadku gdy spółka nabywająca lub spółka, której udziały (akcje) są nabywane, nie jest podatnikiem, o którym mowa w…, przepis ust. 4d stosuje się, jeżeli jest ona podmiotem wymienionym w … do ustawy lub spółką mającą siedzibę lub zarząd w innym niż państwo członkowskie Unii Europejskiej państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego.

W przedstawionym we wniosku zdarzeniu przyszłym spółką nabywającą będzie H., zaś spółką nabywaną będzie S.A., zaś w wyniku wniesienia aportem przez S. 100% akcji S.A. H. nabędzie bezwzględną większość praw głosu na walnym zgromadzeniu S.A. Nie wystąpią dopłaty pieniężne ani ze strony H. ani ze strony S. W konsekwencji należy uznać, iż wartość nominalna akcji (udziałów) H. wydanych S. w zamian za aport akcji S.A. nie stanowi przychodu generującego dochód podlegający opodatkowaniem podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy jest zatem prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie pytań oznaczonych we wniosku nr 1 i 3 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z dnia 14 marca 2012r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj