Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-63/12/AW
z 18 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-63/12/AW
Data
2012.04.18



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
cena nabycia
koszty uzyskania przychodów
nabycie udziałów
odsetki
odsetki od pożyczki
przekształcanie


Istota interpretacji
Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zapłacone przez Spółkę, po połączeniu ze spółką A, odsetki od Pożyczki zaciągniętej przez spółkę A będą dla Spółki kosztem uzyskania przychodu?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z dnia 8 lutego 2012 r. (data wpływu 10 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczące podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej przez podmiot przejmowany – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 10 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie kwalifikacji do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczki zaciągniętej przez podmiot przejmowany.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca z siedzibą w Szczecinie otrzymał informację, że jego wspólnicy zamierzają sprzedać 100% udziałów („Udziały”) w Spółce.

Zakup udziałów dokonany zostanie przez spółkę A Sp. z o.o. mającą siedzibę w Polsce („A”).

Ponieważ spółka A nie będzie posiadała dostatecznych środków, aby sfinansować nabycie Udziałów, zaciągnie pożyczkę („Pożyczka”). Do Pożyczki nie będą miały zastosowania przepisy o tzw. cienkiej kapitalizacji. Wysokość oprocentowania odsetek ustalona będzie na poziomie rynkowym.

Po nabyciu Udziałów przez spółkę A, Wnioskodawca ma zostać przekształcony w spółkę akcyjną. Następnie Wnioskodawca, działając już w formie spółki akcyjnej, oraz spółka A połączą się w trybie art. 492 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych („KSH”). W wyniku połączenia cały majątek spółki A (spółka przejmowana) zostanie przeniesiony na Wnioskodawcę (spółka przejmująca). W zamian Wnioskodawca wyda wspólnikom spółki A Udziały w Spółce.

Umowa Pożyczki będzie przewidywała, że płatność odsetek nastąpi na koniec okresu, na który pożyczka będzie udzielona albo odsetki będą płatne okresowo. Możliwe będzie zatem, że spółka A przed dniem połączenia ureguluje tę część odsetek od Pożyczki, które będą należne do dnia rejestracji połączenia, pozostałą część zapłaci natomiast Spółka. Nie można jednak wykluczyć, że odsetki te będą płatne dopiero po zarejestrowaniu połączenia, a zatem zostaną zapłacone w całości przez Spółkę.

Przedmiot działalności gospodarczej, który spółka A będzie miała wpisany do jej statutu będzie, co do zasady pokrywał się z zakresem działalności gospodarczej Spółki. Ponadto, przedmiot działalności gospodarczej spółki A obejmować będzie działalność w zakresie sprzedaży i nabywania udziałów.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zapłacone przez Spółkę, po połączeniu ze spółką A, odsetki od Pożyczki zaciągniętej przez spółkę A będą dla Spółki kosztem uzyskania przychodu...


Zdaniem Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym zapłacone przez Spółkę odsetki od Pożyczki będą dla niej podatkowym kosztem uzyskania przychodów, zgodnie z zasadą sukcesji uniwersalnej.


Wnioskodawca uważa, że jego stanowisko jest uprawnione, jeżeli spełnione są następujące warunki:


  1. odsetki od Pożyczki stanowiły lub mogłyby stanowić koszty uzyskania przychodów w spółce A oraz
  2. Wnioskodawca wstępuje we wszystkie prawa i obowiązki spółki A wynikające z przepisów podatkowych.


Zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uznaje się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie akcji lub udziałów. Wydatki te będą kosztami uzyskania przychodów dopiero w momencie zbycia akcji lub udziałów. Natomiast w przypadku pożyczek i kredytów, nie stanowią kosztów uzyskania przychodów odsetki naliczone, ale niezapłacone (art. 16 ust. 1 pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Sukcesja uniwersalna (następstwo prawne) spółek uregulowana została w przepisach Kodeksu spółek handlowych oraz Ordynacji podatkowej. Cywilistycznie następstwo prawne w związku z przejęciem uregulowano w art. 494 Kodeksu, zgodnie z którym spółka przejmująca wstępuje z dniem przekształcenia we wszystkie prawa i obowiązki spółki przejmowanej. Na spółkę przejmującą, z tym dniem przechodzą w szczególności zezwolenia, koncesje oraz ulgi. Natomiast na gruncie przepisów podatkowych przez sukcesję uniwersalną należy rozumieć, na podstawie art. 93 § 2 pkt 1 Ordynacji podatkowej, że osoba prawna łącząca się przez przejęcie z inną osobą prawną wstępuje we wszystkie przewidziane w przepisach prawa podatkowego prawa i obowiązki przejmowanej osoby prawnej. Przepis szczególny może, w określonych granicach, wyłączyć zastosowania zasady sukcesji generalnej.

Zgodnie z przyjętym w orzecznictwie organów podatkowych oraz sądów poglądem, do typowych kosztów związanych z nabyciem udziałów należą cena udziałów oraz opłaty notarialne. Bez poniesienia tych kosztów nabycie udziałów jest bowiem niemożliwe. Natomiast odsetki od kredytu zaciągniętego na sfinansowanie zakupu nie są niezbędnym wydatkiem w rozumieniu art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Ustalenia takie poczynił m.in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 7 kwietnia 2006 r. (sygn. akt II FSK 508/05) oraz Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku w wyroku z dnia 4 czerwca 2008 r. (sygn. akt I SA/Bk 120/08). Sądy podkreśliły, że należy rozróżnić pojęcie wydatków na zakup udziałów od źródeł finansowania tego zakupu. Odsetki od kredytu lub pożyczki są więc kosztem finansowania tego zakupu i jako takie nie są wyłączone z kosztów uzyskania przycodów na podstawie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Biorąc pod uwagę, że wydatki z tytułu zaciągnięcia Pożyczki będą związane z potencjalnym przychodem, tzn. będą związane z działalnością gospodarczą spółki A (spełniony warunek z art. 15 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym) i w oparciu o art. 16 ust. 1 pkt 11 tej ustawy, to spółce A przysługuje prawo zaliczenia odsetek do kosztów uzyskania przychodów pod warunkiem, że je zapłaci. Jeśli zatem spółka A nie poniesie faktycznie kosztu odsetek, to nie będzie mogła zrealizować przysługującego jej prawa.


Natomiast Wnioskodawca stanie się następcą prawnym spółki A zarówno w sensie cywilistycznym jak i podatkowym. Powyższe oznacza, że Wnioskodawca nabywa nie tylko wszelkie prywatnoprawne uprawnienia i obowiązki przysługujące A (w tym koncesje, zezwolenia i ulgi), ale także prawa i obowiązki wynikające ze stosunków podatkowych. Oznacza to, że Spółka:


  1. będzie mogła realizować wszelkie prawa jakie nabyła (nabędzie) oraz będzie musiała realizować wszystkie obowiązki na niej spoczywające, tak jakby do przejęcia nigdy nie doszło, oraz
  2. będzie mogła realizować wszelkie prawa nabyte i niezrealizowane przez spółkę A przed przejęciem oraz będzie musiała wykonać obowiązki ciążące na spółce A przed przejęciem lub w związku z jej przejęciem, których to spółka A nie wykonała,

    chyba że przepis szczególny stanowi inaczej.


Tytułem przykładu Spółka wskazuje, że ustawodawca, w art. 7 ust. 3 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, wprost wyłączył możliwość pomniejszenia przychodu spółki przejmującej o stratę podatkową spółki przejmowanej.

Zdaniem Wnioskodawcy, ustawodawca w żadnym przepisie nie pozbawił spółki przejmującej możliwości realizacji prawa do obniżenia przychodu o odsetki od kredytu zaciągniętego przez spółkę przejmowaną. Powyższe oznacza, że Spółka będzie mogła obniżyć własny przychód o odsetki z tytułu Pożyczki zaciągniętej przez swojego poprzednika prawnego. Warunkiem realizacji tego prawa jest jedynie faktyczne poniesienie kosztu, czyli zapłata odsetek.

Podobne stanowisko zostało wyrażone w interpretacji indywidualnej z dnia 29 czerwca 2011 r. Nr IPTPB3/423-11/11-2/Akr wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi. W interpretacji tej, w tożsamym stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) stwierdzono, że „odsetki od pożyczki zaciągniętej (na nabycie Wnioskodawcy – dopisek ...) przez Spółkę (spółkę przejmowaną) będą stanowiły dla Wnioskodawcy (wstępującego we wszelkie prawa i obowiązki podatkowe spółki przejmowanej) koszt uzyskania przychodu w dacie ich faktycznej zapłaty”. Również Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji indywidualnej z dnia 5 kwietnia 2011 r. Nr IPPB3/423-159/07-5/11/S/AG) zgodził się ze stanowiskiem przedstawionym przez podatnika w stanie faktycznym (zdarzeniu przyszłym) tożsamym do prezentowanego w niniejszym wniosku.

Tym samym – zdaniem Wnioskodawcy – zgodnie z przepisami ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – Spółka będzie mogła obniżyć swój przyszły przychód o odsetki od Pożyczki zaciągniętej przez spółkę A, pod warunkiem że Spółka je zapłaci.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70 – 561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj