Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-694c/13/WM
z 16 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 10 czerwca 2013 r. (data wpływu 18 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uwzględnienia straty wygenerowanej przez spadkodawcę - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 18 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie możliwości uwzględnienia straty wygenerowanej przez spadkodawcę.


W przedmiotowym wniosku przedstawiony następujący stan faktyczny.


W dniu 9 maja 2013 r. zmarł małżonek Wnioskodawczyni, z którym przez cały okres małżeństwa łączyła ją małżeńska wspólność majątkowa. Prowadził on jednoosobową działalność gospodarczą w zakresie usług przeładunkowych - jako formę opodatkowania wybrał podatek liniowy, zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych opłacał kwartalnie, prowadził podatkową księgę przychodowi rozchodów oraz był czynnym podatnikiem VAT. W dniu 14 maja 2013 r. Wnioskodawczyni zarejestrowała działalność na własne nazwisko, w celu kontynuowania działalności po zmarłym mężu. Wnioskodawczyni jako jedyny spadkobierca zgłosiła prowadzenie działalności w urzędzie skarbowym wraz z pismem o kontynuacji działalności po zmarłym mężu. Wnioskodawczyni przejęła cały majątek firmy męża, wszystkich pracowników, środki trwałe w postaci maszyn budowlanych, samochodów ciężarowych i osobowych oraz wyposażenie. Przy zakupie ww. składników majątku odliczono 100% podatku VAT, a od zakupu samochodu osobowego 60% podatku VAT. W 2012 r. firma zmarłego męża przyniosła stratę w wysokości 409.356 zł 62 gr. Połowę tej straty zmarły odliczył obliczając zaliczkę na podatek dochodowy za pierwszy kwartał 2013 roku. Firma Wnioskodawczyni ma ten sam profil działalności gospodarczej co firma męża, a dochody z tej działalności są opodatkowane podatkiem liniowym, prowadzi podatkową księgę przychodów i rozchodów, jest również czynnym podatnikiem VAT.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie oznaczone numerem 4.


Czy Wnioskodawczyni jako spadkobierca kontynuujący działalność może odliczyć stratę, którą zmarły poniósł w 2012 r. w ten sposób, że połowę straty odliczy np. w 2013 r., a pozostałą część (1/2) w najbliższych kolejno po sobie następujących 4 latach podatkowych, pomimo tego, że zmarły odliczył już połowę tej straty obliczając zaliczkę na podatek dochodowy za pierwszy kwartał 2013 r.?


Wnioskodawczyni uważa, że prawo do rozliczenia straty w następnych okresach rozliczeniowych jest prawem majątkowym, zgodnie z treścią art. 97 § 1 Ordynacji podatkowej, w związku z czym uważa, że jako osoba kontynuująca działalność po zmarłym ma prawo odliczyć tylko połowę straty z 2012 r. ponieważ małżonek odliczył już połowę tej straty obliczając zaliczkę na podatek dochodowy za pierwszy kwartał 2013 r.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a, 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dochodem ze źródła przychodów, jeżeli przepisy art. 24-25 nie stanowią inaczej, jest nadwyżka sumy przychodów z tego źródła nad kosztami ich uzyskania osiągnięta w roku podatkowym. Jeżeli koszty uzyskania przekraczają sumę przychodów, różnica jest stratą ze źródła przychodów.

Natomiast stosownie do treści art. 9 ust. 3 ww. ustawy o wysokość straty ze źródła przychodów, poniesionej w roku podatkowym, można obniżyć dochód uzyskany z tego źródła w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Na podstawie art. 97 § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, spadkobiercy podatnika, z zastrzeżeniem § 2, przejmują przewidziane w przepisach prawa podatkowego majątkowe prawa i obowiązki spadkodawcy. Stosownie do art. 97 § 2 ww. ustawy jeżeli na podstawie przepisów prawa podatkowego, spadkodawcy przysługiwały prawa o charakterze niemajątkowym, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą, uprawnienia te przechodzą na spadkobierców, pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek.


Z powyższego wynika zatem, że:


    • wszelkie, zarówno prawa i obowiązki majątkowe spadkodawcy, spadkobiercy płatnika przejmują zawsze i bezwarunkowo,
    • prawa o charakterze niemajątkowym przechodzą na spadkobierców, pod warunkiem dalszego prowadzenia tej działalności na ich rachunek (przy czym dotyczy to tylko uprawnień związanych z prowadzoną działalnością gospodarczą).


Prawa majątkowe to te prawa, które są bezpośrednio uwarunkowane interesem ekonomicznym uprawnionego, ponadto mają swój materialny i wymierny kształt. Do praw majątkowych należą m. in. prawo do zwrotu podatku, odroczenia lub rozłożenia na raty zapłaty zaległości podatkowej wraz z odsetkami za zwłokę, odroczenia zapłaty podatku, prawo do nadpłaty oraz prawo do umorzenia w całości lub w części zaległości podatkowych, odsetek za zwłokę lub opłat prolongacyjnych, a także prawo do rozliczenia straty w następnych okresach rozliczeniowych. Natomiast prawa niemajątkowe obejmują m. in. prawo do złożenia korekty deklaracji, czy zeznania, prawo do złożenia odwołania, czy też skargi od decyzji.

Z przytoczonych powyżej przepisów wynika, iż prawo do obniżenia - na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, dochodu z pozarolniczej działalności gospodarczej uzyskanego przez spadkobiercę o wysokość straty z tego źródła przychodu, poniesionej przez spadkodawcę jest prawem majątkowym. A zatem w przypadku kontynuowania działalności gospodarczej spadkodawcy przez spadkobiercę na zasadzie sukcesji, spadkobierca nabywa prawo do obniżenia swego dochodu uzyskanego z tej działalności o wysokość straty poniesionej przez spadkodawcę.

Jednocześnie należy wskazać, iż prawo do obniżenia, na podstawie art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przysługuje w najbliższych kolejno po sobie następujących pięciu latach podatkowych, z tym że wysokość obniżenia w którymkolwiek z tych lat nie może przekroczyć 50% kwoty tej straty.

Skoro zatem spadkodawca (mąż Wnioskodawczyni) obliczając zaliczkę na podatek dochodowy za pierwszy kwartał 2013 r. obniżył dochód uzyskany z prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej o połowę straty wygenerowanej w 2012 r., to na Wnioskodawczynię - jako prawo majątkowe związane z rozliczeniem straty w następnych okresach rozliczeniowych – przeszło prawo do rozliczenia pozostałej części (nierozliczonej przez męża) straty.

Oceniając stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku stwierdzić należy, że Wnioskodawczyni jako spadkobierca kontynuujący działalność gospodarczą po mężu, może zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, obniżyć dochód uzyskany z prowadzonej działalności gospodarczej o wartość nierozliczonej przez męża straty, tj. obniżyć swój dochód z działalności gospodarczej o 50% wygenerowanej przez męża w 2012 r. straty, w następnych okresach rozliczeniowych. W tym zakresie stanowisko wnioskodawczyni zostało ocenione jako prawidłowe.

Jednakże, biorąc pod uwagę treść zawartego we wniosku pytania, wskazać należy, że uprawnienie to nie dotyczy możliwości obniżenia dochodu uzyskanego przez Nią w 2013 r., ponieważ w roku podatkowym 2013, obniżenia dochodu o 50% wygenerowanej w 2012 r. straty dokonał mąż Wnioskodawczyni. Wnioskodawczyni o pozostałą część nierozliczonej przez męża straty, może obniżyć dochód uzyskany z tego źródła najwcześniej w 2014 r., bądź najbliższych kolejno po sobie następujących trzech latach podatkowych.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białymstoku ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.).
Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj