Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB5/423-400/12-2/AS
z 14 sierpnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB5/423-400/12-2/AS
Data
2012.08.14



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Pobór podatku --> Osoby prawne jako płatnicy


Słowa kluczowe
dostawa
dostawca
należności licencyjne
oprogramowanie
spółka kapitałowa
Szwecja
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Istota interpretacji
sposób definiowania opłat za użytkowanie oprogramowania komputerowego, dostęp do serwerów oraz przetwarzanie magazynowanie danych jako należności licencyjnych w oparciu o polsko-szwedzką umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i w konsekwencji zasadności odprowadzania przez Spółkę jako płatnika zryczałtowanego podatku w wysokości 5% należności brutto w dniu wypłaty wynagrodzenie szwedzkiemu kontrahentowi



Wniosek ORD-IN 522 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 09.05.2012 r. (data wpływu 15.05.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu definiowania opłat za użytkowanie oprogramowania komputerowego, dostęp do serwerów oraz przetwarzanie magazynowanie danych jako należności licencyjnych w oparciu o polsko-szwedzką umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i w konsekwencji zasadności odprowadzania przez Spółkę jako płatnika zryczałtowanego podatku w wysokości 5% należności brutto w dniu wypłaty wynagrodzenie szwedzkiemu kontrahentowi - za prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.05.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie sposobu definiowania opłat za użytkowanie oprogramowania komputerowego, dostęp do serwerów oraz przetwarzanie magazynowanie danych jako należności licencyjnych w oparciu o polsko-szwedzką umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i w konsekwencji zasadności odprowadzania przez Spółkę jako płatnika zryczałtowanego podatku w wysokości 5% należności brutto w dniu wypłaty wynagrodzenie szwedzkiemu kontrahentowi.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca - Spółka X prowadzi działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży urządzeń zliczających ilość klientów w centrach handlowych i sklepach sieciowych wraz z dostępem do oprogramowania i danych uzyskanych przy pomiarach, prezentowanych w formie liczbowej i graficznej. Raporty, grafy i statystyki dostarczane dzięki oprogramowaniu przetwarzającemu i magazynującemu pozyskane dane pozwalają na skuteczniejsze zarządzanie sklepami sieciowymi i centrami handlowymi w zakresie organizacji wydarzeń marketingowych, planowania pracy personelu, podejmowania specjalnych działań sprzedażowych, zarządzania powierzchnią w momencie komercjalizacji obiektów. Działalność Spółki w głównej mierze polega na instalacji urządzeń zliczających w obiekcie i szkoleniu personelu swoich klientów w zakresie obsługi i użytkowania interfejsu oprogramowania dostarczającego wyniki pomiarowe ilości odwiedzających ich obiekt. Spółka sama nie jest producentem ani autorem specjalistycznego oprogramowania oferowanego klientom w ramach jej oferty.

Zarówno urządzenia, jak i oprogramowanie do nich Spółka nabywa od dostawcy ze Szwecji, który jest producentem i autorem oprogramowania. Oprogramowanie to dostarczane jest przez Spółkę jej klientom drogą elektroniczną, a ściślej rzecz ujmując w momencie instalacji urządzeń, szwedzki dostawca Spółki tworzy konto użytkownika dla klienta Spółki, a dane zebrane przez urządzenia są przesyłane na serwery do Szwecji, gdzie podlegają obróbce. Następnie polski odbiorca uzyskuje dostęp do oprogramowania, grafów, danych i statystyk poprzez logowanie przez przeglądarkę internetową do konta użytkownika, o którym mowa wcześniej. Spółka zatem pełni rolę pośrednika między producentem a odbiorcą końcowym świadcząc dodatkowo usługi szkoleniowe z obsługi oprogramowania i serwisu urządzeń w przypadku awarii.

Za użytkowanie oprogramowania komputerowego, dostęp do danych, ich transfer na serwery do Szwecji, ich przetwarzanie i magazynowanie, Spółka płaci szwedzkiemu dostawcy miesięczną opłatę za każdy punkt pomiarowy. Spółka zalicza wyżej opisane opłaty dla kontrahenta ze Szwecji jako należności licencyjne, w związku z czym w momencie dokonania wypłaty wynagrodzenia kontrahentowi szwedzkiemu z tytułu opłaty za użytkowanie oprogramowania komputerowego, transferu i przetwarzania danych, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 1 i 2a, Spółka jako podmiot polski odprowadza zryczałtowany podatek dochodowy. Uwzględniając umowę polsko-szwedzką w sprawie o unikaniu podwójnego opodatkowania, oraz posiadając certyfikat o rezydencji szwedzkiego kontrahenta, Spółka uiszcza podatek w wysokości 5% należności licencyjnych brutto.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy stosowany przez Spółkę sposób definiowania należności z tytułu opłat za użytkowanie oprogramowania komputerowego, dostęp do serwerów oraz przetwarzanie magazynowanie danych jest zgodny z art. 12 konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2006 r. Nr 26 poz. 193) oraz art. 21 ust. 1 pkt 1, pkt 2a i art. 26 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.), a zatem czy prawidłowe jest, że Spółka odprowadza zryczałtowany podatek w wysokości 5% należności brutto w dniu wypłaty wynagrodzenie szwedzkiemu kontrahentowi...

Zdaniem Wnioskodawcy, opłaty za użytkowanie oprogramowania komputerowego, transferu i przetwarzania danych zaliczyć należy do należności licencyjnych, a więc zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych art. 21 ust. 1 pkt 1 i 2a oraz z art. 12 konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu (Dz. U. z 2006 r. Nr 26, poz. 193), Spółka pobiera i odprowadza w dniu dokonania wypłaty wynagrodzenia należnego kontrahentowi ze Szwecji, zryczałtowany podatek w wysokości 5% należności brutto.

Swoje stanowisko na temat określenia natury dokonywanych transakcji i płaconych opłat za użytkowanie oprogramowania na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych i konwencji między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu Spółka opiera na definicji należności licencyjnych zawartej w wyżej wymienionej konwencji oraz w ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskimi prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.).

Zgodnie z art. 3 ust. 2 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm., określanej dalej: „updop”) podatnicy, jeżeli nie mają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej siedziby lub zarządu, podlegają obowiązkowi podatkowemu tylko od dochodów które osiągają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Art. 21 ust. 1 pkt 1 i pkt 2a updop stanowi, iż z tytułu uzyskanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej przez podatników, o których mowa w art. 3 ust. 2 przychodów z odsetek, z praw autorskich lub praw pokrewnych, z praw do projektów wynalazczych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również ze sprzedaży tych praw, z należności za udostępnienie tajemnicy receptury lub procesu produkcyjnego za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego w tym także środka transportu urządzenia handlowego lub naukowego za informacje związane ze zdobytym doświadczeniem w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej (know-how) z tytułu świadczeń doradczych księgowych badania rynku usług prawnych, usług reklamowych, zarządzania i kontroli przetwarzania danych, usług rekrutacji pracowników i pozyskiwania personelu, gwarancji i poręczeń oraz świadczeń o podobnym charakterze podatek dochodowy ustala się w wysokości 20% przychodów.

Stosownie do art. 21 ust. 2 przepisy ust. 1 stosuje się z uwzględnieniem umów w sprawie zapobieżenia podwójnemu opodatkowaniu, których stroną jest Rzeczpospolita Polska.

W przypadku Spółki zastosowanie ma Konwencja zawarta między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Królestwa Szwecji w sprawie unikania podwójnego opodatkowania i zapobiegania uchylaniu się od opodatkowania w zakresie podatków od dochodu. podpisana w Sztokholmie dnia 19 listopada 2004 r. (Dz. U. z 2006 r. Nr 26. poz. 193, dalej: umowa polsko- szwedzka”).

Zgodnie z art. 12 ust. l i 2 umowy polsko - szwedzkiej należności licencyjne powstające w Umawiającym się Państwie i wypłacane osobie uprawnionej mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie mogą być opodatkowane w tym drugim Państwie. Jednakże należności licencyjne mogą być również opodatkowane w Umawiającym się Państwie, w którym powstają zgodnie z prawem Państwa, ale jeżeli osoba uprawniona do należności licencyjnych posiada miejsce zamieszkania lub siedzibę w drugim Umawiającym się Państwie, podatek w ten sposób ustalony nie może przekroczyć 5% kwoty należności licencyjnych brutto.

W myśl art. 12 ust. 3 umowy określenie „należności licencyjne” użyte w tym artykule oznacza wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego, włącznie z filmami dla kin albo filmów lub taśm dla radia bądź telewizji, wszelkiego patentu, znaku towarowego, wzoru lub modelu, planu, tajemnicy technologii lub procesu produkcyjnego, jak również za użytkowanie lub prawo do użytkowania urządzenia przemysłowego, handlowego lub naukowego lub za korzystanie z doświadczenia w dziedzinie przemysłowej, handlowej lub naukowej.

Z uwagi na fakt, że nie ma wyraźnego wskazania programów komputerowych, których użytkowanie lub prawo użytkowania stanowiłoby podstawę naliczenia należności licencyjnych objętych definicją zawartą w art. 12 ust. 3 umowy polsko-szwedzkiej, Spółka odnosi się do art. 3 ust. 2 umowy polsko-szwedzkiej który mówi, iż przy stosowaniu Konwencji w dowolnym momencie przez Umawiające się Państwo, jeżeli z kontekstu nie wynika inaczej, każde określenie w niej niezdefiniowane będzie miało takie znaczenie, jakie ma ono wdanym czasie w przepisach prawnych tego Państwa w zakresie podatków, do których ma zastosowanie Konwencja, przy czym znaczenie wynikające z ustawodawstwa podatkowego tego Państwa ma pierwszeństwo przed znaczeniem nadanym określeniu przez inne przepisy prawne tego Państwa.

W art. 12 ust. 1 i 2 umowy polsko-szwedzkiej użytkowanie oprogramowania komputerowego nie występuje jako osobna kategoria praw.

Spółka zatem odwołuje się w swojej kwalifikacji do art. 1 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. oprawie autorskimi prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.), zwanej dalej ustawą o prawie autorskim, który stwierdza, iż przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór). Ponadto, w art. 1 ust. 2 pkt 1, stwierdza się, iż przedmiotem prawa autorskiego są w szczególności utwory wyrażone słowem, symbolami matematycznymi, znakami graficznymi (literackie, publicystyczne naukowe, kartograficzne oraz programy komputerowe).

Także w myśl art. 74 ust. 1 ustawy oprawie autorskim programy komputerowe podlegają ochronie według takich samych zasad, jak utwory literackie, o ile przepisy Rozdziału 7 ustawy o prawie autorskim nie stanowią inaczej. Ponadto, zgodnie z art. 74 ust. 2 zdanie pierwsze ww. Ustawy, ochrona przyznana programowi komputerowemu obejmuje wszystkie formy jego wyrażenia. Spółka wnioskuje zatem, że fakt, iż program komputerowy jest utworem stanowiącym przedmiot prawa autorskiego, jest czynnikiem wystarczającym do włączenia oprogramowania do definicji należności licencyjnych odnoszących się do wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego.

W ocenie Wnioskodawcy stosując się do opisanych wyżej wykładni, opłaty za użytkowanie oprogramowania i usługi związane z przetwarzaniem danych przez to oprogramowanie należy zatem zakwalifikować jako opłaty za użytkowanie praw autorskich do dzieła naukowego, a składowanie danych na serwerach u szwedzkiego dostawcy jako użytkowanie urządzenia naukowo-przemysłowego.

Odnosząc się do definicji „należności licencyjnych” zawartej w art. 12 ust. 3 umowy polsko-szwedzkiej, Spółka interpretuje, że „wszelkiego rodzaju należności płacone za użytkowanie lub prawo do użytkowania wszelkich praw autorskich do dzieła literackiego, artystycznego lub naukowego”, obejmują całość chronionych praw autorskich na gruncie polskiej ustawy.

Powyższa analiza przepisów wskazuje, że dokonywane przez Spółkę transakcje spełniają definicję należności licencyjnych, a zatem zgodnie z art. 21 ust. 2 Spółka stosuje wykładnię umowy polsko-szwedzkiej i uważa za prawidłowe swoje postępowanie pobierając oraz odprowadzając w momencie wypłaty wynagrodzenia szwedzkiemu kontrahentowi zryczałtowany podatek w wysokości 5% należności brutto. Dodano przy tym , że Spółka jest w ciągłym posiadaniu certyfikatu rezydencji szwedzkiego kontrahenta.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie sposobu definiowania opłat za użytkowanie oprogramowania komputerowego, dostęp do serwerów oraz przetwarzanie magazynowanie danych jako należności licencyjnych w oparciu o polsko-szwedzką umowę o unikaniu podwójnego opodatkowania i w konsekwencji zasadności odprowadzania przez Spółkę jako płatnika zryczałtowanego podatku w wysokości 5% należności brutto w dniu wypłaty wynagrodzenie szwedzkiemu kontrahentowi, uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Jednocześnie należy poinformować, iż w obwieszczeniu Marszałka Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej z 9 marca 2011 r. opublikowanym w Dzienniku Ustaw z 8 kwietnia 2011 r., Nr 74, poz. 397 - został ogłoszony jednolity tekst ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj