Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP2/443-1100/13-2/DG
z 4 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 4.10.2013r. (data wpływu 9.10.2013r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż towarów zaewidencjonowaną na kasie rejestrującej – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 9.10.2013r. wpłynął do tut. Organu ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie wystawiania faktur dokumentujących sprzedaż towarów zaewidencjonowaną na kasie rejestrującej.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:


Spółka Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym. W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje sprzedaży poprzez kasy fiskalne dla osób fizycznych. W momencie dokonania sprzedaży osoba kupująca nie jest zobowiązana do identyfikacji i określenia czy kupującym jest osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą czy jest to osoba nieprowadząca działalności gospodarczej. Ta sama osoba dokonuje zakupów na paragony kilkanaście razy w ciągu miesiąca. Po ostatnim zakupie w miesiącu występuje o wystawienie faktury sprzedaży według poszczególnych zakupów wynikających z paragonów. W momencie zwrócenia się o wystawienie faktury okazuje się, że kupującym jest osoba prowadząca działalność gospodarczą będąca podatnikiem podatku od towarów i usług. W przypadku występowania takich zdarzeń w 2014 roku obowiązek podatkowy wykazywany będzie w momencie dostawy - po wydruku paragonu i wydaniu towaru osobie kupującej tak jak w 2013 roku. Paragony ujmowane są w rejestrze na potrzeby podatku od towarów i usług w okresach dekadowych danego miesiąca.

W 2013 roku Spółka wystawia jedną fakturę do wszystkich paragonów z datą sprzedaży określonej jako miesiąc wystawienia poszczególnych paragonów. W 2014 roku w opisanym przypadku Spółka zamierza dokumentować dostawy towarów w analogiczny sposób wystawiając na żądanie klienta fakturę z uwzględnieniem daty dostawy jako miesiąc wystawienia paragonu fiskalnego, które to paragony są i tak uwzględnione w rejestrach podatku VAT i deklaracji VAT–7 w miesiącu wystawienia paragonów. Do faktury dołączane są paragony fiskalne z danego miesiąca. Żaden przepis w szczególnym wypadku wystawienia faktury na podstawie paragonu nie definiuje obowiązku wystawienia do każdego paragonu jednej faktury, gdy obowiązek podatkowy został już wykazany w okresie rozliczeniowym. Dodatkowo wystawianie na żądanie klienta prowadzącego działalność gospodarczą faktur do każdego paragonu jest uciążliwe z punktu widzenia księgowego powodując dodatkowe obowiązki do dokumentowania sprzedaży, która i tak została wykazana w deklaracjach i rejestrach w dacie powstania obowiązku podatkowego.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy Spółka wystawiając w 2014 roku fakturę na żądanie klienta będącego osobą prowadzącą działalność gospodarczą na podstawie przedstawionych paragonów może wystawić jedną fakturę do wszystkich paragonów z danego okresu rozliczeniowego/miesiąca, czy do każdego paragonu winna wystawić odrębną fakturę dokumentującą sprzedaż i dostawę wyrobów jeśli żądanie klienta dotyczy jednego okresu rozliczeniowego?


Zdaniem Wnioskodawcy:


Zgodnie z nowymi (jakie mają obowiązywać od dnia 1 stycznia 2014 r.,) regulacjami zawartymi w art. 19a ustawy z dnia 11 marca2004r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn. Dz.U. z 2011r. Nr 177, poz. l054 z późn. zm.) - dalej uptu, w przypadku dostawy towarów powstanie obowiązku podatkowego związane będzie przede wszystkim z momentem dokonania dostawy towarów, nie będzie zaś miało zupełnie znaczenia wystawienie faktury (chwila wystawienia faktury). Zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 rozumie się przeniesienie prawa do dysponowania towarami jak właściciel.

Z wydaniem towaru przez dostawcę łączy się istotny skutek dokonania sprzedaży towarów, polegający m.in. na przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru. Chwilą decydującą o przejściu na odbiorcę korzyści i ciężarów związanych z towarem oraz ryzyka przypadkowej utraty lub uszkodzenia towaru jest - co do zasady wydanie towaru. W omawianym wypadku wydanie i dostawa następuje jednocześnie w punkcie sprzedaży z chwilą przekazania towaru i wręczenia kupującemu paragonu fiskalnego.


Moment zaś wystawienia faktury nie będzie miał znaczenia dla powstania obowiązku podatkowego.


W art. 106b podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż. Jednocześnie jako podatnik dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej (art. 111 ust. 1 ustawy) Spółka prowadzi ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących. W swych sklepach i centrach dystrybucji dokonuje takiej ewidencji dla każdej osoby kupującej, która nie ma obowiązku przedstawiania swych danych osobowych oraz wskazywania czy jest podatnikiem podatku od towarów i usług nabywającym wyroby Spółki na potrzeby prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej. Dlatego po zgłoszeniu się wspomnianej osoby z paragonami z danego miesiąca i żądaniem wystawienia faktury Spółka może wystawić taką fakturę do wszystkich paragonów z danego miesiąca określając na fakturze datę dostawy jako dany miesiąc wystawienia paragonów. Zgodnie z art. 106b ust. 3 Podatnik/Spółka jest zobowiązana na żądanie nabywcy towaru wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż a także dostawę towarów, jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczano towar. Tym samym żądanie klienta prowadzącego działalność gospodarczą do wystawienia faktury sprzedaży za dany miesiąc według przedłożonych paragonów nie narusza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług obowiązującej od 1 stycznia 2014 roku.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W myśl art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.


Zgodnie z art. 2 pkt 22 cyt. ustawy przez pojęcie sprzedaży należy rozumieć odpłatną dostawę towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju, eksport towarów oraz wewnątrzwspólnotową dostawę towarów.


Z art. 7 ust. 1 cyt. ustawy wynika, że przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).


Z dniem 1 stycznia 2014 r. - przez art. 1 pkt 49 ustawy z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2013 r., poz. 35), zwanej dalej ustawą o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - zostanie uchylony art. 106 ustawy.

Niemniej jednak zgodnie z art. 106b ust. 1 pkt 1 ustawy - dodanym z dniem 1 stycznia 2014 r. przez art. 1 pkt 50 ustawy o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług - podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą sprzedaż, a także dostawę towarów i świadczenie usług, o których mowa w art. 106a pkt 2, dokonywane przez niego na rzecz innego podatnika podatku, podatku od wartości dodanej lub podatku o podobnym charakterze lub na rzecz osoby prawnej niebędącej podatnikiem.


Przepis art. 106b ust. 3 ustawy stanowi, że na żądanie nabywcy towaru lub usługi podatnik jest obowiązany wystawić fakturę dokumentującą:

  1. czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 1, z wyjątkiem czynności, o których mowa w art. 19a ust. 5 pkt 4, oraz otrzymanie całości lub części zapłaty przed wykonaniem tych czynności, z wyjątkiem przypadku, gdy zapłata dotyczy wewnątrzwspólnotowej dostawy towarów – jeżeli obowiązek wystawienia faktury nie wynika z ust. 1,
  2. sprzedaż zwolnioną, o której mowa w ust. 2, z zastrzeżeniem art. 117 pkt 1 i art. 118

- jeżeli żądanie jej wystawienia zostało zgłoszone w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty.


Stosownie do art. 106h ust. 1 ustawy w przypadku gdy faktura dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, do egzemplarza faktury pozostającego u podatnika dołącza się paragon dokumentujący tę sprzedaż.

  1. Przepis ust. 1 nie dotyczy sprzedaży dokumentowanej fakturą emitowaną przy zastosowaniu kasy rejestrującej, w przypadkach gdy wartość sprzedaży i kwota podatku są zarejestrowane w raporcie fiskalnym dobowym kasy.
  2. W przypadku gdy faktura w formie elektronicznej dotyczy sprzedaży zarejestrowanej przy zastosowaniu kasy rejestrującej, podatnik zostawia w dokumentacji paragon dotyczący tej sprzedaży z danymi identyfikującymi tę fakturę.
  3. Przepisu ust. 1 nie stosuje się w przypadku, gdy paragon został uznany za fakturę wystawioną zgodnie z art. 106e ust. 5 pkt 3.

Natomiast w myśl art. 106i ust. 1 ustawy - dodanego z dniem 1 stycznia 2014 r. - fakturę wystawia się nie później niż 15. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym dokonano dostawy towaru lub wykonano usługę, z zastrzeżeniem ust. 2–8.


Z kolei przepis art. 106i ust. 6 ustawy stanowi, że w przypadkach, o których mowa w art. 106b ust. 3, fakturę wystawia się:

  1. zgodnie z ust. 1 i 2 – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone do końca miesiąca, w którym dostarczono towar lub wykonano usługę bądź otrzymano całość lub część zapłaty;
  2. nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania – jeżeli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone po upływie miesiąca, o którym mowa w pkt 1.

Ponadto z dniem 1 stycznia 2014 r. wchodzą w życie przepisy dotyczące m.in. powstania obowiązku podatkowego wprowadzone ustawą z dnia 7 grudnia 2012 r. o zmianie ustawy o podatku od towarów i usług oraz niektórych innych ustaw. Art. 1 pkt 17 ustawy zmieniającej, z dniem 1 stycznia 2014 r. wprowadza do obecnie obowiązującej ustawy o VAT art. 19a.

Zgodnie z art. 19a ust. 1 ustawy o VAT obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi, z zastrzeżeniem ust. 5 i 7-11, art. 14 ust. 6, art. 20 i art. 21 ust 1.


Z powołanych przepisów wynika, że od 1.01.2014r. obowiązek podatkowy będzie kreował moment dokonania dostawy towarów lub wykonania usługi; natomiast moment wystawienia faktury dokumentującej daną transakcję nie będzie miał wpływu na powstanie obowiązku podatkowego z ww. tytułu.

Zgodnie z art. 111 ust. 1 ustawy podatnicy dokonujący sprzedaży na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych są obowiązani prowadzić ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących.


Szczegółowe zasady dotyczące stosowania kas rejestrujących zostały określone w art. 111 ust. 3a pkt 1 i 8 ustawy o VAT, zgodnie z którym podatnicy prowadzący ewidencję obrotu i kwot podatku należnego przy zastosowaniu kas rejestrujących są obowiązani:

  • dokonywać wydruku paragonu fiskalnego lub faktury z każdej sprzedaży oraz wydawać oryginał wydrukowanego dokumentu nabywcy,
  • dokonywać wydruku emitowanych przez kasę rejestrującą dokumentów i ich kopii na nośniku papierowym.


Paragon fiskalny stanowi dla nabywcy dowód dokonania zakupu, natomiast dla sprzedawcy dokonanie sprzedaży i potwierdzenie tożsamości towaru.


Z przedstawionego opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca jest podatnikiem VAT czynnym.


W ramach prowadzonej działalności Spółka dokonuje sprzedaży poprzez kasy fiskalne dla osób fizycznych. Ta sama osoba dokonuje zakupów na paragony kilkanaście razy w ciągu miesiąca. Po ostatnim zakupie w miesiącu występuje o wystawienie faktury sprzedaży według poszczególnych zakupów wynikających z paragonów. W tym momencie okazuje się, że kupującym jest osoba prowadząca działalność gospodarczą będąca podatnikiem podatku od towarów i usług. Paragony ujmowane są w rejestrze na potrzeby podatku od towarów i usług w okresach dekadowych danego miesiąca.

W 2014 roku w opisanym przypadku Spółka zamierza dokumentować dostawy towarów wystawiając na żądanie klienta fakturę z uwzględnieniem daty dostawy jako miesiąc wystawienia paragonu fiskalnego, które to paragony są i tak uwzględnione w rejestrach podatku VAT i deklaracji VAT–7 w miesiącu wystawienia paragonów. Do faktury dołączane są paragony fiskalne z danego miesiąca.

Wątpliwości Wnioskodawcy dotyczą kwestii czy - po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. zmian do ustawy o VAT – będzie miał prawo do dokumentowania wszystkich dostaw towarów, zrealizowanych w trakcie danego miesiąca na rzecz jednego nabywcy i zaewidencjonowanych na kasie rejestrującej, poprzez wystawienie jednej faktury VAT w ostatnim dniu tego miesiąca (dokumentującej sprzedaż z całego miesiąca).

Zgodnie z wyżej cytowanymi przepisami od dnia 1 stycznia 2014 r. wprowadzona zostanie ogólna zasada, zgodnie z którą fakturę należało będzie wystawiać nie później niż 15. dnia od zakończenia miesiąca, w którym zostanie dokonana dostawa towarów lub wykonana usługa. Nie będzie zatem przeszkód, aby podatnik na jednej fakturze zawarł wszystkie transakcje dokonane w ciągu miesiąca kalendarzowego.

Zmiana w zakresie terminu wystawiania faktur pozwoli zrealizować obowiązek zapewnienia podatnikom możliwość wystawiania faktur zbiorczych, o których mowa w art. 223 Dyrektywy Rady 2006/112/WE z dnia 28 listopada 2006 r. w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej (Dz. Urz. UE L 347, s. 1 ze zm.), zwanej dalej Dyrektywą.

Stosownie bowiem do art. 223 Dyrektywy na warunkach, które określą państwa członkowskie, na terytorium których dokonywana jest dostawa towarów lub świadczenie usług, dopuszcza się sporządzenie faktury zbiorczej obejmującej kilka odrębnych dostaw towarów lub usług.

Z uwagi na powołane wyżej przepisy należy wskazać, że po wejściu w życie z dniem 1 stycznia 2014 r. zmian do ustawy o VAT, Wnioskodawca będzie miał prawo do dokumentowania wszystkich (lub kilku odrębnych) dostaw towarów, zrealizowanych w trakcie danego miesiąca na rzecz jednego nabywcy, poprzez wystawienie jednej faktury VAT w ostatnim dniu tego miesiąca (dokumentującej sprzedaż z całego miesiąca) najpóźniej do 15. dnia miesiąca po miesiącu, w którym dokonano dostawy towarów, jeśli żądanie wystawienia faktury zostało zgłoszone Stronie do końca miesiąca, w którym dokonano dostaw towarów. W sytuacji gdy sprzedaż towarów została zarejestrowana na kasie fiskalnej, do faktury pozostającej u Wnioskodawcy należy dołączyć paragony dokumentujące tę sprzedaż. Podobnie będzie przedstawiała się możliwość dokumentowania dokonanej sprzedaży towarów zaewidencjonowanej uprzednio na kasie rejestrującej, gdy klient zgłosi żądanie wystawienia faktury w terminie 3 miesięcy, licząc od końca miesiąca, w którym dostarczano towar. Wnioskodawca będzie zobowiązany do wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż towarów dokonaną w danym miesiącu, przy czym fakturę należy wystawić nie później niż 15. dnia od dnia zgłoszenia żądania. W konsekwencji za prawidłowe należy uznać stanowisko Wnioskodawcy, że w stanie prawnym obowiązującym od 1.01.2014r. będzie miał możliwość wystawiania faktur zbiorczych dla klienta, który zgłosi żądanie wystawienia faktury dokumentującej sprzedaż dokonaną i zaewidencjonowaną na kasie rejestrującej w danym miesiącu, z uwzględnieniem regulacji zawartych w przepisie art. 106i ust. 6 ustawy.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie wydania niniejszej interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj