Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-320/13-4/MC
z 14 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Akcyjnej, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 12 sierpnia 2013 r. (data wpływu 14 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od znaków towarowych zakupionych przez spółkę jawną – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 14 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z 25 października 2013 r. (data wpływu 29 października 2013 r.) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie:

  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych od znaków towarowych zakupionych przez spółkę jawną,
  • zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów wydatków z tytułu korzystania ze znaków towarowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca jest osobą prawną, mającą swoją siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioskodawca planuje wraz z innym podmiotem założyć spółkę jawną z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: SJ) i tym samym, zostanie jej wspólnikiem.

Powstała w ten sposób SJ zamierza nabyć od spółki lub spółek komandytowo-akcyjnych z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej: SKA) prawa ochronne na znaki towarowe, o których mowa w art. 121 ustawy z dnia 30 czerwca 2000 r. Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 ze zm.), dalej zwane „Znakami”.

Od miesiąca, w którym SJ nabędzie Znaki, SJ na podstawie umów licencyjnych udzieli podmiotom trzecim praw do odpłatnego korzystania ze Znaków. Umowa licencyjna dotycząca Znaków (ewentualnie jednego Znaku) zostanie zawarta między innymi z Wnioskodawcą i będzie dotyczyła odpłatnego korzystania przez Wnioskodawcę ze Znaków wykorzystywanych przez Wnioskodawcę do prowadzenia bieżącej działalności operacyjnej. Na tym etapie nie są znane szczegóły dotyczące sposobu kalkulacji wysokości opłat licencyjnych. Zakłada się, że Znaki będą wykorzystywane przez SJ przez okres dłuższy niż rok.

Pismem z 25 października 2013 r. Wnioskodawca wskazał, że:

  1. umowa licencyjna udzielająca Wnioskodawcy praw do odpłatnego korzystania ze znaków towarowych spełnia definicję licencji, o której mowa w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. – Prawo autorskie i prawa pokrewne (t.j. Dz.U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631 ze zm.). Wnioskodawca zakłada, że okres używania licencji będzie dłuższy niż rok,
  2. umowa licencyjna udzielająca Wnioskodawcy praw do odpłatnego korzystania ze znaków towarowych nie będzie umową dzierżawy, najmu ani też umową leasingu, o której mowa w art. 17a pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy Wnioskodawca będzie uprawniony do rozliczenia kosztów uzyskania przychodów w postaci odpisów amortyzacyjnych naliczonych od Znaków kupionych przez SJ, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych SJ (tj. od miesiąca następującego po miesiącu zakupu Znaków), w wysokości części tych odpisów odpowiadających udziałowi Wnioskodawcy w zyskach SJ...
  2. Czy Wnioskodawca będzie miał prawo zaliczać opłaty ponoszone na rzecz SJ z tytułu korzystania ze Znaków do kosztów uzyskania przychodów...

Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1. Wniosek Spółki w zakresie pytania nr 2 został rozpatrzony odrębną interpretacją wydaną w dniu 14 listopada 2013 r. nr ILPB4/423-320/13-5/MC.

Zdaniem Wnioskodawcy, będzie on uprawniony do rozliczenia kosztów wynikających z naliczenia odpisów amortyzacyjnych od kupionych przez SJ Znaków, począwszy od miesiąca następującego po miesiącu, w którym prawa te zostaną wprowadzone do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych SJ (tj. od miesiąca następującego po miesiącu zakupu Znaków) w części odpowiadającej udziałowi Wnioskodawcy w zyskach SJ.

SJ nie będzie podatnikiem podatku dochodowego. Podatnikami będą jedynie jej poszczególni wspólnicy. Zgodnie z powyższą zasadą, do wspólników spółek osobowych należy stosować przepisy podatkowe właściwe dla ich statusu prawnego, a zatem w odniesieniu do Wnioskodawcy jako osoby prawnej, będącej wspólnikiem SJ, kluczowe są przepisy ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przypadku, gdy wspólnikiem spółki osobowej jest osoba prawna, przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, łączy się z przychodami tej osoby prawnej proporcjonalnie do posiadanego prawa do udziału w zysku (udziału). Powyższą zasadę stosuje się również między innymi do kosztów uzyskania przychodów (art. 5 ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

W konsekwencji, należy uznać, że możliwość kwalifikacji przez Wnioskodawcę odpisów amortyzacyjnych od Znaków jako kosztów uzyskania przychodu Wnioskodawcy należy oceniać na bazie przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a wartość kosztów uzyskania przychodów Spółki z tego tytułu powinna wynikać między innymi z udziału w zyskach SJ posiadanego przez Spółkę.

Zgodnie z art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania:

  1. spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu mieszkalnego,
  2. spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego,
  3. prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  4. autorskie lub pokrewne prawa majątkowe,
  5. licencje,
  6. prawa określone w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.),
  7. wartość stanowiącą równowartość uzyskanych informacji związanych z wiedzą w dziedzinie przemysłowej, handlowej, naukowej lub organizacyjnej (know-how),

– o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Biorąc pod uwagę powyższą regulację, aby uznać Znak (prawa ochronne na znak towarowy) za wartość niematerialną i prawną podlegającą amortyzacji na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych muszą być spełnione łącznie wszystkie poniższe warunki:

  1. Znak musi być nabyty (w szczególności nie może być wytworzony we własnym zakresie przez podmiot będący jego właścicielem),
  2. Znak musi nadawać się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania,
  3. Znak musi być ujęty w katalogu składników majątkowych podlegających amortyzacji zawartym w art. 16b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,
  4. przewidywany okres używania Znaku musi przekraczać 1 rok,
  5. Znak musi być wykorzystywany na potrzeby związane z prowadzoną przez jego właściciela działalnością gospodarczą albo być oddany do używania na podstawie umowy licencyjnej, najmu, dzierżawy lub leasingu.

Jak wynika z przedstawionego stanu przyszłego, w przedmiotowej sytuacji wszystkie powyższe warunki będą spełnione, gdyż:

  1. SJ nabędzie Znaki od SKA (zakup),
  2. Znaki będą nadawały się do gospodarczego wykorzystania, a wskazywać na to będzie chociażby oddanie ich przez SJ do odpłatnego korzystania na podstawie umów licencyjnych,
  3. Znaki zawarte są w katalogu składników majątkowych podlegających amortyzacji (art. 16b ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – prawo ochronne na znak towarowy stanowi jedno z praw określonych w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. – Prawo własności przemysłowej (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 119, poz. 1117 z późn. zm.)),
  4. Znaki będą wykorzystywane przez SJ przez okres dłuższy niż rok, co będzie wynikało w szczególności z treści zawartych umów licencyjnych,
  5. Znaki będą wykorzystywane w działalności gospodarczej SJ (co będzie wynikało z udzielenia praw do korzystania ze Znaków innym podmiotom).

W związku z powyższym, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że zakupione przez SJ Znaki będą stanowiły na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartości niematerialne i prawne, które podlegają amortyzacji.

W zakresie momentu rozpoczęcia dokonywania odpisów amortyzacyjnych, Wnioskodawca stoi na stanowisku, że będzie on uprawniony do zaliczania do kosztów uzyskania przychodów odpisów amortyzacyjnych naliczanych przez SJ począwszy od miesiąca następującego po miesiącu wprowadzenia Znaków do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych SJ, tj. zgodnie z zasadami określonymi w art. 16h ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Wnioskodawca pragnie przy tym podkreślić, iż Znaki będą wykorzystywane przez SJ już od miesiąca, w którym prawa te zostaną zakupione przez SJ (tzn. umowy licencyjne świadczące o gospodarczym wykorzystaniu Znaków zostaną zawarte od dnia, w którym prawa te staną się własnością SJ). Na moment rozpoczęcia amortyzacji nie będzie miał natomiast wpływu moment ujawnienia przez Urząd Patentowy w odpowiednim rejestrze faktu przeniesienia prawa ochronnego do Znaków na SJ.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj