Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB1/415-890/13/AD
z 12 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 sierpnia 2013 r. (data wpływu 16 sierpnia 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 24 października 2013 r. (data wpływu 28 października 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki jawnej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 16 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych likwidacji spółki jawnej.

Z uwagi na stwierdzone we wniosku braki formalne, pismem z dnia 15 października 2013 r. nr ITPB1/415-890/13-2/AD wezwano Panią do ich usunięcia. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 24 października 2013 r. (data wpływu 28 października 2013 r.).


W ww. wniosku oraz jego uzupełnieniu przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


Jest Pani osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Stanie się Pani w przyszłości wspólnikiem spółki jawnej powstałej na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych. Przedmiotem działalności spółki jawnej będzie między innymi działalność obejmująca:


  • wynajem i zarządzanie nieruchomościami (Dział 68 PKD „Działalność związana z obsługą rynku nieruchomości” - 68.20.Z „Wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi),
  • udzielanie pożyczek (Dział 64 PKD „Finansowa działalność usługowa, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych” - 64.92.Z „Pozostałe formy udzielania kredytów),
  • sprzedaż i nabywanie udziałów i akcji (Dział 64 PKD „Finansowa działalność usługowa, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych” - 64.99.Z „Pozostała finansowa działalność usługowa, gdzie indziej niesklasyfikowana, z wyłączeniem ubezpieczeń i funduszów emerytalnych).


Działalność spełniać będzie definicję działalności gospodarczej określoną w art. 5a ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ponieważ będzie to zarobkowa działalność usługowa prowadzona w sposób zorganizowany i ciągły, a przychody uzyskane z tej działalności nie będą zaliczane do przychodów z innych źródeł. Spółka nie będzie prowadziła działalności rolniczej ani działalności w ramach działów specjalnych produkcji rolnej.

Spółka jawna może uzyskiwać przychody z tytułu prowadzonej działalności gospodarczej (w formie czynszu za wynajem nieruchomości, zapłaconych odsetek od udzielonych pożyczek lub też z tytułu sprzedaży udziałów lub akcji). W związku z tym zgodnie z art. 8 ust. 1 będzie Pani zobowiązana przychody spółki przypadające na Nią zgodnie z udziałem w zysku spółki połączyć z pozostałymi przychodami z działalności gospodarczej. Zgodnie z art. 8 ust. 2 analogiczne zasady zastosuje do określonych zgodnie z Jej udziałem w zysku kosztów spółki jawnej. Nie wyklucza Pani, że spółka jawna zostanie w przyszłości zlikwidowana. Na dzień likwidacji w majątku spółki jawnej będą znajdowały się środki pieniężne oraz inne składniki majątkowe. W wyniku likwidacji spółki jawnej otrzyma Pani przypadającą na Nią zgodnie z umową spółki jawnej część środków pieniężnych oraz innych składników majątkowych pozostających w spółce jawnej na dzień jej likwidacji. Środki pieniężne, które otrzyma w związku z likwidacją spółki jawnej podlegać będą uprzednio opodatkowaniu po stronie Pani jako podatnika podatku dochodowego od osób fizycznych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w świetle przedstawionego powyżej zdarzenia przyszłego likwidacja spółki jawnej spowoduje powstanie po Pani stronie jakiegokolwiek przychodu (lub dochodu) do opodatkowania w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?


Zdaniem Wnioskodawczyni, biorąc pod uwagę art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, środki pieniężne otrzymane przez Nią w wyniku likwidacji spółki jawnej nie będą w ogóle podlegały opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Ze względu na art. 14 ust. 2 pkt 17 ww. ustawy, również w odniesieniu do przekazania innych składników majątku likwidowanej spółki jawnej po Jej stronie nie powstanie obowiązek podatkowy w podatku dochodowym od osób fizycznych. Według Wnioskodawczyni dopiero późniejsze zbycie tych niepieniężnych składników majątkowych otrzymanych w wyniku likwidacji spółki jawnej spowoduje powstanie po Jej stronie przychodu podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Wnioskodawczyni wskazuje, iż organy podatkowe ukształtowały w analogicznych stanach faktycznych (zdarzeniach przyszłych) jednolitą linię interpretacyjną, np. :


  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w …… z ….. r., nr ……,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w …. z ……. r., nr ………,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w …… z .. ……. r., nr ………,
  • interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w ….. z …… nr ……


Podsumowując, Wnioskodawczyni stoi na stanowisku, że na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w związku z likwidacją spółki w ramach opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego nie powstanie po Jej stronie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do art. 8 z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) spółka osobowa może we własnym imieniu nabywać prawa, w tym własność nieruchomości i inne prawa rzeczowe, zaciągać zobowiązania, pozywać i być pozywana. Spółka osobowa prowadzi przedsiębiorstwo pod własną firmą. Przy czym, w myśl art. 4 § 1 pkt 1 Kodeksu spółek handlowych, spółka osobowa to spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa i spółka komandytowo-akcyjna.

Należy pokreślić, że majątek spółki osobowej jest prawnie wydzielony. Tym samym własność praw majątkowych przysługujących spółce jawnej zostanie przeniesiona na wspólników spółki, która zostanie zlikwidowana.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), przychody z udziału w spółce niebędącej osobą prawną, ze wspólnej własności, wspólnego przedsięwzięcia, wspólnego posiadania lub wspólnego użytkowania rzeczy lub praw majątkowych u każdego podatnika określa się proporcjonalnie do jego prawa w udziale w zysku (udziału) oraz, z zastrzeżeniem ust. 1a, łączy się z pozostałymi przychodami ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu według skali, o której mowa w art. 27 ust. 1. W przypadku braku przeciwnego dowodu przyjmuje się, że prawa do udziału w zysku (udziału) są równe.

Stosownie zaś do przepisu art. 5a pkt 26 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o spółce niebędącej osobą prawną – oznacza to spółkę niebędącą podatnikiem podatku dochodowego.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Co do zasady, należą do nich wszystkie przychody osiągane w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą, z wyjątkiem przychodów wymienionych w art. 14 ust. 3 tej ustawy.

W myśl art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, do przychodów o których mowa w ust. 1 i 2, nie zalicza się środków pieniężnych otrzymanych przez wspólnika spółki niebędącej osobą prawną z tytułu likwidacji takiej spółki. Przyjęcie tej zasady jest podyktowane faktem, że podatnikiem podatku dochodowego z udziału w zyskach spółki niebędącej osobą prawną jest wspólnik tej spółki. Zyski osiągane przez tę spółkę, w czasie jej trwania, są na bieżąco uwzględniane u wspólników, jako przychody i koszty z udziału w niej.


W myśl art. 14 ust. 2 pkt 17 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są przychody z odpłatnego zbycia składników majątku:


  1. pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,
  2. otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki.


Zgodnie natomiast z treścią art. 14 ust. 3 pkt 12 ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 1 i 2 nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia składników majątku:


  1. pozostałych na dzień likwidacji działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie,
  2. otrzymanych w związku z likwidacją spółki niebędącej osobą prawną lub wystąpieniem wspólnika z takiej spółki


  • jeżeli od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie, likwidacja spółki niebędącej osobą prawną lub nastąpiło wystąpienie wspólnika z takiej spółki, do dnia ich odpłatnego zbycia upłynęło sześć lat i odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej.


Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, że w przyszłości stanie się Pani wspólnikiem spółki jawnej powstałej na podstawie przepisów kodeksu spółek handlowych. Przedmiotem działalności spółki jawnej będzie między innymi działalność obejmująca wynajem i zarządzanie nieruchomościami, udzielanie pożyczek oraz sprzedaż i nabywanie udziałów i akcji. Nie wyklucza Pani, że spółka jawna zostanie w przyszłości zlikwidowana. W wyniku likwidacji spółki jawnej otrzyma Pani przypadającą na Nią zgodnie z umową spółki jawnej część środków pieniężnych oraz innych składników majątkowych pozostających w spółce jawnej na dzień jej likwidacji.

W odniesieniu zatem do przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego na tle powołanych powyżej przepisów prawa podatkowego stwierdzić należy, że otrzymanie określonych składników majątku spółki (służących wykonywaniu przez nią działalności) w związku z likwidacją tej spółki i podziałem jej majątku między wspólników, nie powoduje powstania skutków podatkowych na dzień otrzymania tych składników. Przychód ten, powstanie dopiero w momencie ich ewentualnego odpłatnego zbycia, z zastrzeżeniem warunków, o których mowa w art. 14 ust. 3 pkt 12 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Również środki pieniężne otrzymane w związku z likwidacją spółki – stosownie do treści przepisu art. 14 ust. 3 pkt 10 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – nie będą stanowiły dla Pani przychodu.

W odniesieniu natomiast do powołanych we wniosku indywidualnych interpretacji prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostały wydane w indywidualnej sprawie i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. - Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj