Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-635/13-4/MG
z 3 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani, przedstawione we wniosku z dnia 27.08.2013 r. (data wpływu 30.08.2013 r.) oraz piśmie uzupełniającym braki formalne z dnia 20.09.2013 r. (data nadania 20.09.2013 r., data wpływu 23.09.2013 r.) na wezwanie organu z dnia 13.09.2013 r. Nr IPPB2/415-635/13-2/MG (data nadania 13.09.2013 r., data doręczenia 18.09.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z rozwiązaniem umowy „Indywidualne Konto Emerytalne…” – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 30.08.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych związanych z rozwiązaniem umowy „Indywidualne Konto Emerytalne”.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


W 2004 r. Wnioskodawca zawarł umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym dotyczącą „Indywidualnego Konta Emerytalnego…” i co miesiąc od września 2004 r. do marca 2013 r. Wnioskodawca opłacał wyznaczoną składkę. W dniu 4.04.2013 r. Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem do Towarzystwa o rozwiązanie umowy „IKE” i wypłatę zgromadzonych środków, w związku z osiągnięciem przez Wnioskodawcę 60 lat.


W dniu 25.04.2013 r. Towarzystwo dokonało przelewu na konto Wnioskodawcy w wysokości 55.896,13 zł (słownie: pięćdziesiąt pięć tysięcy osiemset dziewięćdziesiąt sześć złotych 13/100).


Z uwagi na rozbieżne informacje uzyskane od pracowników urzędu skarbowego, czy od otrzymanej kwoty z IKE Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego Wnioskodawca wystąpił z pismem do właściwego naczelnika urzędu skarbowego, które zostało przesłane do Biura Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku.


Z uwagi na braki formalne w złożonym wniosku, tutejszy organ podatkowy, pismem z dnia 13.09.2013 r. Nr IPPB2/415-635/13-2/MG wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku poprzez doprecyzowanie przedstawionego we wniosku stanu faktycznego poprzez wyjaśnienie:


  • czy Wnioskodawczyni gromadziła oszczędności tylko na jednym indywidualnym koncie emerytalnym prowadzonym przez instytucję finansową, tj. w przedmiotowej sprawie prowadzonym przez Towarzystwo?
  • czy w trakcie gromadzenia oszczędności na IKE w danej instytucji finansowej (Towarzystwo) Wnioskodawczyni dokonywała wypłat transferowych, tj. przeniesienia zgromadzonych środków na IKE z innej instytucji finansowej prowadzącej IKE do danej instytucji finansowej prowadzącej IKE?
  • czy w trakcie gromadzenia oszczędności na IKE Wnioskodawczyni dokonywała wypłaty transferowej polegającej na przeniesieniu zgromadzonych przez Wnioskodawczynie środków w pracowniczym programie emerytalnym do danej instytucji finansowej prowadzącej IKE (Towarzystwo)?


Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w ustawowym terminie, pismem z dnia 20.09.2013 r. (data nadania 20.09.2013 r., data wpływu 23.09.2013 r.), w którym wyjaśnił, że:


  1. gromadził oszczędności tylko na jednym indywidualnym koncie emerytalnym prowadzonym przez Towarzystwo,
  2. w trakcie gromadzenia oszczędności na IKE w Towarzystwo nie dokonywał żadnych wypłat transferowych do innej instytucji finansowej prowadzącej IKE, tj. nie przenosił zgromadzonych środków na IKE,
  3. w trakcie gromadzenia oszczędności na IKE w Towarzystwie nie przenosił zgromadzonych środków w pracowniczym programie emerytalnym do innej instytucji finansowej prowadzącej IKE.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy od otrzymanej wypłaty, po rozwiązaniu umowy „Indywidualnego Konta Emerytalnego” z Towarzystwem Wnioskodawca jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego (jeżeli tak to w jakim terminie i wysokości)?


Zdaniem Wnioskodawcy, w związku z ukończeniem przez Wnioskodawcę 60 roku życia, nie powinien być zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od wypłaty, jaką otrzymał po rozwiązaniu umowy z Towarzystwem, dotyczącej „IKE”.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


W myśl przepisu art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Na podstawie art. 11 ust. 1 ww. ustawy, przychodami z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.


Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego i jego uzupełnienia wynika, że w 2004 r. Wnioskodawca zawarł umowę z towarzystwem ubezpieczeniowym dotyczącą „Indywidualnego Konta Emerytalnego” i co miesiąc od września 2004 r. do marca 2013 r. opłacał wyznaczoną składkę. Wnioskodawca gromadził oszczędności tylko na jednym indywidualnym koncie emerytalnym prowadzonym przez towarzystwo ubezpieczeniowe. W trakcie gromadzenia oszczędności na IKE w Wnioskodawca nie dokonywał żadnych wypłat transferowych do innej instytucji finansowej prowadzącej IKE, tj. nie przenosił zgromadzonych środków na IKE. W trakcie gromadzenia oszczędności na IKE Wnioskodawca nie przenosił zgromadzonych środków w pracowniczym programie emerytalnym do innej instytucji finansowej prowadzącej IKE. W dniu 4.04.2013 r. Wnioskodawca wystąpił z wnioskiem towarzystwa o rozwiązanie umowy „IKE…” i wypłatę zgromadzonych środków, w związku z osiągnięciem przez Wnioskodawcę 60 lat. W dniu 25.04.2013 r. towarzystwo dokonało przelewu na konto Wnioskodawcy w wysokości 55.896,13 zł.


Zgodnie z art. 2 pkt 13 lit. a) ustawy z dnia 20 kwietnia 2004 r. o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego (Dz. U. z 2004 r. Nr 116, poz. 1205 ze zm.), użyte w ustawie określenie wypłata - oznacza wypłatę jednorazową albo wypłatę w ratach środków zgromadzonych na IKE lub IKZE dokonywaną na rzecz oszczędzającego, po spełnieniu warunków określonych w art. 34 ust. 1 pkt 1 lub art. 34a ust. 1 pkt 1.


W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy, osoba fizyczna składa przed zawarciem umowy o prowadzenie IKE oświadczenie, że nie gromadzi środków na IKE prowadzonym przez inną instytucję finansową, z zastrzeżeniem art. 23, oraz że w danym roku kalendarzowym nie dokonała wypłaty transferowej z uprzednio posiadanego IKE do programu emerytalnego.


Stosownie do treści art. 34 ust. 1 cytowanej ustawy, wypłata środków zgromadzonych na IKE następuje wyłącznie na wniosek oszczędzającego po osiągnięciu przez niego wieku 60 lat lub nabyciu uprawnień emerytalnych i ukończeniu 55 roku życia oraz spełnieniu warunku:


  1. dokonywania wpłat na IKE co najmniej w 5 dowolnych latach kalendarzowych albo
  2. dokonania ponad połowy wartości wpłat nie później niż na 5 lat przed dniem złożenia przez oszczędzającego wniosku o dokonanie wypłaty.


W myśl art. 34 ust. 2 ww. ustawy, wypłata może być, w zależności od wniosku oszczędzającego albo osoby uprawnionej, dokonywana jednorazowo albo w ratach.


Zgodnie natomiast z art. 4 ustawy o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego, oszczędzający na IKE ma prawo do zwolnienia podatkowego na zasadach i w trybie określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych, jeżeli na podstawie pisemnej umowy o prowadzenie IKE gromadzi oszczędności tylko na jednym IKE, z zastrzeżeniem art. 14 i 23.


Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są dochody z tytułu oszczędzania na indywidualnym koncie emerytalnym, w rozumieniu przepisów o indywidualnych kontach emerytalnych, uzyskane w związku z gromadzeniem i wypłatą środków przez oszczędzającego, z tym, że zwolnienie nie ma zastosowania w przypadku, gdy oszczędzający gromadził oszczędności na więcej niż jednym indywidualnym koncie emerytalnym, chyba że przepisy te przewidują taką możliwość.


Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz przywołane uregulowania prawne stwierdzić należy, że Wnioskodawca nie jest zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od otrzymanej wypłaty, po rozwiązaniu umowy „Indywidualnego Konta Emerytalnego” z towarzystwem ubezpieczeniowym, w związku z osiągnięciem przez Wnioskodawcę wieku 60 lat, w oparciu o art. 21 ust. 1 pkt 58a lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, o ile zostały spełnione wszystkie warunki określone w tym przepisie oraz w ustawie o indywidualnych kontach emerytalnych oraz indywidualnych kontach zabezpieczenia emerytalnego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj