Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP1/443-970/13-2/PR
z 21 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 18.09.2013 r. (data wpływu 24.09.2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy kompletów wydawniczych sklasyfikowanych w grupowaniu 58.11.1 – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 24.09.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania dostawy kompletów wydawniczych sklasyfikowanych w grupowaniu 58.11.1.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Sp. z o.o. jest Spółką wydawniczą, oferującą odbiorcom książki w segmencie kolekcji wydawniczych. Spółka, na mocy licencji udzielonej przez spółki z grupy, wydaje na polskim rynku kolekcje w ramach kilku, m.in. niżej opisanych serii wydawniczych. W ramach prowadzonej działalności Spółka wykonuje lub zleca podwykonawcom tłumaczenie tekstów z języka obcego, opracowanie edytorskie, druk. Spółka prowadzi sprzedaż kolekcji wydawniczych z wykorzystaniem zewnętrznych sieci dystrybucji. Proces wydawniczy każdej serii obejmuje nabycie praw autorskich (na podstawie umów licencyjnych do treści tomu z serii), a następnie rozpowszechnianie tej treści w formie wydania książkowego. Serie wydawnicze oraz poszczególne tomy z danej kolekcji mają nadany numer ISBN (osobny numer dla serii i osobny numer dla każdego tomu z serii). Spółka pobiera wynagrodzenie za tom książki, natomiast materiały dołączane do egzemplarza oferowane są bezpłatnie. Oferowane książki wraz z bezpłatnymi dodatkami Spółka traktuje jako komplet wydawniczy, bowiem materiały stanowią ilustrację wiedzy zawartej w książce.


W związku z prowadzoną działalnością powstała wątpliwość, co do właściwej klasyfikacji statystycznej publikacji oferowanych przez Spółkę. Urząd Statystyczny w Łodzi, w wydanych na wniosek Spółki, pismach odpowiednio z dnia 14 czerwca 2013 oraz 8 sierpnia 2013 roku dokonał niżej wskazanych kwalifikacji zgodnie z zasadami metodycznymi Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług:


  1. Kolekcja edukacyjna dla dzieci „Ciało człowieka” składająca się z 70 tomów wydawanych cyklicznie, zawierających informacje dzięki którym czytelnik dowiaduje się jak jest zbudowane i jak funkcjonuje ludzkie ciało. Do każdej książki dołączone są bezpłatne elementy konstrukcyjne modelowego szkieletu, które stanowią ilustrację informacji zawartych w książkach - do grupowania PKWiU 58.11.1 „książki drukowane”.
  2. Kolekcja wydawnicza „Owady” składająca się z 85 tomów, które przedstawiają informacje dotyczące życia i budowy egzotycznych owadów. Do każdej książki dołączany jest zakonserwowany egzemplarz opisywanego owada, umożliwiający czytelnikowi dokładne zapoznanie się z rzeczywistym jego wyglądem - będący uzupełnieniem informacji zawartych w książkach do grupowania PKWiU 58.11.1 „książki drukowane”.
  3. Kolekcja wydawnicza „Minerały i kamienie szlachetne” składająca się z 80 tomów prezentujących wiadomości z zakresu mineralogii oraz kolekcjonerstwa minerałów. Każdy numer z serii stanowi komplet wydawniczy składający się z książki o charakterze edukacyjnym, zawierającej informacje dotyczące mineralogii, kart przedstawiających poszczególne minerały oraz próbki minerałów - stanowiącej uzupełnienie publikacji do grupowania PKWiU 58.11.1 „książki drukowane”.
  4. Kolekcja „Świat jest matematyczny” - seria książek składająca się z 40 tomów, które w przystępny sposób opisują matematyczne zagadki i dylematy - do grupowania PKWiU 58.11.1 „książki drukowane”. Sprzedaż tej kolekcji jest już zakończona.
  5. Kolekcja książek Energia Kamieni: „Harmonia ciała i umysłu” składająca się z 60 tomów, wydawanych cyklicznie, zawierających informacje z zakresu wiedzy o kamieniach m.in. o ich właściwościach oraz sposobie oddziaływania na człowieka, do każdej książki dołączane są próbki kamienia, które stanowią uzupełnienie informacji zawartych w książkach - do grupowania PKWiU 58.11.1 „książki drukowane”.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy sprzedaż - w świetle art. 7 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług - dostawa towaru tj. wydawanych przez Spółkę kompletów wydawniczych zaliczanych do grupowań PKWiU ex 58.11.1 będzie opodatkowana preferencyjną, tj. 5% stawką podatku VAT zgodnie z art. 41 ust. 2a dla książek wymienionych w załączniku nr 10 poz. 32?


Zdaniem Wnioskodawcy, ustawa o VAT nie określa zasad kwalifikacji czynności, które mają charakter transakcji złożonych. Niemniej, zgodnie z art. 2 Dyrektywy Rady z dnia 28 listopada 2006 r. Nr 2006/112/WE w sprawie wspólnego systemu podatku od wartości dodanej co do zasady każda transakcja powinna być zwykle uznawana za odrębną i niezależną dla potrzeb podatku VAT. Koncepcję opodatkowania świadczeń kompleksowych wypracował Europejski Trybunał Sprawiedliwości.


W orzecznictwie Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości jak i sądów krajowych opartych na orzecznictwie ETS podkreśla się, że w przypadku jeśli dane świadczenie ma charakter kompleksowy, tj. składa się z wielu powiązanych ze sobą świadczeń, dla potrzeb VAT należy je traktować jako jedną transakcję. Oznacza to, że uznając ogólną zasadę odrębności świadczeń na gruncie VAT, nie powinno się również sztucznie dzielić transakcji złożonych z wielu elementów na odrębne świadczenia. W przypadku transakcji złożonej z kilku świadczeń należy określić, które świadczenie jest dominujące i decyduje o zakwalifikowaniu transakcji jako określonego typu dostawy towarów i właściwej dla nich stawki opodatkowania.


Podobny pogląd został wyrażony w orzeczeniu ETS Sprawa C-349/96 Card Protection Plan Ltd (CPP) w którym ETS stwierdził, że pojedyncze świadczenie ma miejsce zwłaszcza wtedy gdy jedną lub więcej części składowych uznaje się za usługę zasadniczą podczas gdy inny lub inne elementy traktuje się jako usługi pomocnicze do których stosuje się te same zasady opodatkowania co do usługi zasadniczej. Szeroko problematykę świadczeń kompleksowych w oparciu o orzecznictwo ETS analizuje m. in. Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 26 lipca 2012 (sygn. I FSK 483/12) który dotyczy kwalifikacji na gruncie VAT usługi dostawy szafy wnękowej wraz z usługą zabudowy i który zdaniem Spółki znajduje zastosowanie w omawianej sytuacji. W powołanym wyroku Sąd stwierdza m.in. „że (…) w sytuacji gdy transakcja składa się z wielu elementów to znaczy z zespołu usług, albo z dostawy towarów połączonej ze świadczeniem usług może być uznana na potrzeby VAT za jedną transakcję w różnych przypadkach. Jest tak na przykład w sytuacji, gdy jeden z tych elementów stanowi świadczenie główne a pozostały element lub pozostałe elementy mają wobec niego charakter pomocniczy. Świadczenia te są uważane za pomocnicze ponieważ nie stanowią one celu samego w sobie, lecz środek służący jak najlepszemu skorzystaniu ze świadczenia głównego. Nie są one zatem konieczne (...).


Transakcja złożona może również być uznana za jedną transakcję wtedy, gdy wszystkie elementy, które się na nią składają są konieczne (…) transakcję należy traktować jako jedną transakcję jeżeli poszczególne elementy są ze sobą tak ściśle związane, że tworzą obiektywnie tylko jedno nierozerwalne świadczenie gospodarcze, którego rozdzielenie miałoby charakter sztuczny i pogarszałoby funkcjonalność systemu VAT. Stąd też w przypadku gdy transakcja składa się z zespołu świadczeń i czynności, należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, w jakich jest ona dokonywana w celu określenia po pierwsze, czy chodzi o dwa lub więcej świadczenia odrębne, czy też o świadczenie jednolite, a po drugie, czy w tym ostatnim przypadku owo jednolite świadczenie powinno zostać zakwalifikowane jako dostawa towarów, czy jako świadczenie usług. (…)”.


Również Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z dnia 8 października 2009 r. (sygn. I SA/Gd 414/2009) stwierdza, że jeżeli podatnik dokonuje dwóch świadczeń na rzecz klienta, które są blisko ze sobą powiązane, tak, że obiektywnie rzecz biorąc tworzą one z ekonomicznego punktu widzenia jedną całość, którą jedynie sztucznie można byłoby podzielić, to te dwa elementy lub świadczenia stanowią jedną całość lub jedną usługę dla celów podatku od towarów i usług. Ponadto, jeżeli transakcja składa się z zespołu świadczeń i czynności, należy wziąć pod uwagę wszystkie okoliczności, w jakich dokonywana jest rozpatrywana transakcja.”


Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą o VAT, opodatkowaniu ww. podatkiem podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Natomiast zgodnie z art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (...). W opisanym stanie faktycznym, pozostaje poza wszelką wątpliwością, że Wnioskodawca dokonuje dostawy towarów w rozumieniu przepisów ustawy o VAT.


Zdaniem Wnioskodawcy, dokonanie właściwej kwalifikacji statystycznej przez Urząd Statystyczny w Łodzi miało istotne znaczenie dla określenia prawidłowej stawki VAT dla dostaw realizowanych przez Spółkę. Zgodnie z art. 5a ustawy o VAT, towary lub usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, wymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej, są identyfikowane za pomocą tych klasyfikacji, jeżeli dla tych towarów lub usług przepisy ustawy lub przepisy wykonawcze wydane na jej podstawie powołują symbole statystyczne.


Przy wyznaczaniu zakresu stosowania stawek obniżonych obowiązuje Polska Klasyfikacja Wyrobów i Usług, wprowadzona w życie rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 207, poz. 1293 ze zm.) i zgodnie z zawartymi tam zasadami metodycznymi towary stanowiące przedmiot dostaw wykonywanych przez Wnioskodawcę zostały zakwalifikowane przez uprawniony organ do grupowania 58.11.1 „książki drukowane”.


W konsekwencji, stosownie do art. 41 ust. 2a ustawy, w związku z poz. 32 załącznika nr 10 do ustawy o podatku od towarów i usług realizowane przez Spółkę dostawy kompletów wydawniczych winny być opodatkowane stawką VAT 5%. Bowiem, zgodnie z brzmieniem przywołanego przepisu, opodatkowaniu stawką podatku w wysokości 5% podlegają, objęte symbolem PKWiU - ex 58.11.1 - książki drukowane - wyłącznie książki (oznaczone stosowanymi na podstawie odrębnych przepisów symbolami ISBN), mapy - wytwarzane metodami poligraficznymi, z wyłączeniem ulotek; wydawnictwa w alfabecie Braillea, gdzie ex - dotyczy tylko danego wyrobu z danego grupowania.


Pozostaje poza wszelką wątpliwością, że wyroby stanowiące przedmiot dostaw realizowanych przez Wnioskodawcę i opisanych w niniejszym wniosku są objęte symbolem PKWiU 58.11.1 oraz są oznaczone symbolami ISBN. Zatem, sprzedaż kompletów wydawniczych sklasyfikowanych przez Urząd Statystyczny w Łodzi do grupowania 58.11.1 będzie opodatkowana stawką 5%. Dołączenie dodatku nie powoduje przy tym sztucznego podziału transakcji. Zastosowanie stawki 5% jest możliwe albowiem pomiędzy książką jako rzeczą główną i dodatkiem jako towarem pomocniczym, zachodzi faktyczna i trwała (stała) więź funkcjonalna, wskazująca, że dodatek jest używany jako rzecz pomocnicza w stosunku do książki, stanowiąc jej integralną część. Należy przy tym podkreślić, że organ uprawniony do dokonania klasyfikacji statystycznej towarów uznał, że więź ta jest wystarczająco trwała i sklasyfikował towary sprzedawane i pakowane łącznie do jednego grupowania statystycznego.


Z powołanych przepisów oraz orzecznictwa można zatem wywieść jednoznaczny wniosek, że sprzedaż kompletów wydawniczych, o których mowa w stanie faktycznym jest opodatkowana stawką VAT 5%.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Niniejsza interpretacja wydana została w oparciu o grupowanie PKWiU wskazane przez Zainteresowanego. Stosownie bowiem do pkt 1 komunikatu Prezesa Głównego Urzędu Statystycznego z dnia 24 stycznia 2005 r. w sprawie trybu udzielania informacji dotyczących standardów klasyfikacyjnych (Dz. Urz. GUS z 2005 r. Nr 1, poz. 11), zgodnie z zasadami metodycznymi klasyfikacji zasadą jest, że zainteresowany podmiot sam klasyfikuje prowadzoną działalność, swoje produkty (wyroby, usługi), towary, środki trwałe i obiekty budowlane według zasad określonych w poszczególnych klasyfikacjach i nomenklaturach, wprowadzonych rozporządzeniem Rady Ministrów lub stosowanych bezpośrednio na podstawie przepisów Wspólnoty Europejskiej. Wynika to z faktu, że właśnie m.in. usługodawca posiada wszystkie informacje niezbędne do właściwego zaliczenia towaru lub usługi do odpowiedniego grupowania PKWiU.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia przedstawionego w stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tekst jednolity Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj