Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-414/13-2/AF
z 26 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 8 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 08.08.2013 r. (data wpływu 09.08.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE


W dniu 09.08.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia akcji.


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest spółką utworzoną i prowadzącą działalność zgodnie z prawem Luksemburga (dalej: ,,Wnioskodawca”, „Spółka”). Wnioskodawca zawiera z domem maklerskim (dalej: „Dom Maklerski”) umowy o świadczenie przez Dom Maklerski usług polegających na przyjmowaniu i przekazywaniu zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, wykonywaniu takich zleceń na rachunek dającego zlecenie oraz prowadzenia rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych (dalej: „Umowa”).


Dom Maklerski jest firmą inwestycyjną w rozumieniu art. 3 pkt 33 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (dalej: „UOIF”),


W ramach Umowy, Dom Maklerski zobowiązuje się:


  1. otworzyć i prowadzić na rzecz Wnioskodawcy rachunek papierów wartościowych, na którym będą ewidencjonowane posiadane przez Wnioskodawcę instrumenty finansowe;
  2. otworzyć i prowadzić na rzecz Wnioskodawcy rachunek pieniężny, na którym będą gromadzone środki pieniężne Wnioskodawcy przeznaczone na realizację i rozliczenie transakcji zakupu instrumentów finansowych;
  3. składać we własnym imieniu, lecz na rachunek Spółki, zlecenia kupna i sprzedaży instrumentów finansowych w obrocie zorganizowanym na terytorium Polski;
  4. przyjmować i przekazywać zlecenia kupna i sprzedaży instrumentów finansowych poprzez kojarzenie Spółki z innym podmiotem(ami) w celu dokonania transakcji poza obrotem zorganizowanym.


Ponadto, na mocy umowy, Wnioskodawca udziela Domu Maklerskiemu pełnomocnictwa do:


  1. sprzedaży instrumentów finansowych Wnioskodawcy według uznania Domu Maklerskiego w przypadkach przewidzianych w odrębnym regulaminie;
  2. obciążania rachunku pieniężnego Wnioskodawcy kwotami opłat i prowizji należnych Domowi Maklerskiemu oraz celem zaspokojenia wierzytelności Domu Maklerskiego;
  3. składania w imieniu Wnioskodawcy zapisów na papiery wartościowe w ofercie publicznej na warunkach określonych w prospekcie emisyjnym, na podstawie jego zlecenia lub dyspozycji złożonej w trybie określonym w umowie.


W okresie obowiązywania Umowy, Wnioskodawca planuje nabycie akcji spółki akcyjnej z siedzibą w Polsce, której akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (dalej: „Akcje”). Nabycie Akcji przez Wnioskodawcę może nastąpić m.in. w drodze:


  1. Transakcji poza obrotem zorganizowanym, w ramach której nastąpi skojarzenie złożonego przez Wnioskodawcę zlecenia kupna Akcji ze zleceniem ich zbycia złożonym przez sprzedawcę (dalej: „Transakcja 1”). W tej transakcji Dom Maklerski wystąpi, za odrębnym wynagrodzeniem uzależnionym od ceny nabycia Akcji, jako dom maklerski kojarzący oferty Wnioskodawcy nabycia Akcji oraz oferty sprzedawcy ich sprzedaży. W praktyce oznacza to, że w ramach Transakcji 1:
    • Sprzedawca zdeponuje Akcje na swoim rachunku papierów wartościowych w Domu Maklerskim oraz złoży Domowi Maklerskiemu zlecenie ich sprzedaży, pod warunkiem zawarcia z Domem Maklerskim odrębnej umowy o wykonywanie zleceń nabycia oraz zbycia instrumentów finansowych oraz prowadzenia rachunków papierów wartościowych, określając m.in. cenę lub minimalną cenę po jakiej transakcja może zostać zawarta (z chwilą złożenia zlecenia sprzedaży, Akcje podlegają blokadzie na rachunku sprzedawcy w Domu Maklerskim). Wnioskodawca natomiast zdeponuje środki pieniężne na zakup Akcji na swoim rachunku pieniężnym w Domu Maklerskim oraz złoży w Domu Maklerskim zlecenie kupna papierów wartościowych, określając m.in. cenę lub maksymalną, cenę po jakiej transakcja może zostać zawarta (z chwilą złożenia zlecenia kupna środki pieniężne zostają zablokowane na rachunku pieniężnym Wnioskodawcy w Domu Maklerskim);
    • zlecenia sprzedaży oraz kupna Akcji zostaną złożone w formie pisemnej, w terminie ustalonym przez Wnioskodawcę i sprzedawcę. Zlecenia określać będą, że sprzedaż akcji ma nastąpić poza rynkiem zorganizowanym, co oznaczać będzie udzielenie Domowi Maklerskiemu zgody na zawarcie w imieniu własnym, ale na rachunek klienta (Wnioskodawcy oraz sprzedawcy), transakcji sprzedaży Akcji poza rynkiem zorganizowanym;
    • rozliczenie sprzedaży Akcji zawartej w wyżej opisany sposób nastąpi w trybie delivery versus payment (DVP), w ten sposób, że w terminie rozliczenia (przeniesienia Akcji):

      -środki pieniężne w kwocie stanowiącej cenę nabycia Akcji zostaną przez Dom Maklerski przeniesione z rachunku pieniężnego Wnioskodawcy w Domu Maklerskim na rachunek pieniężny sprzedawcy w Domu Maklerskim, co będzie równoznaczne z zapłatą ceny sprzedaży Akcji. W tym celu Dom Maklerski dokona zapisów ewidencyjnych pomiędzy rachunkami pieniężnymi Wnioskodawcy oraz sprzedawcy tj. obciąży rachunek pieniężny Wnioskodawcy oraz uzna rachunek pieniężny sprzedawcy ceną sprzedaży;

      -jednocześnie, Dom Maklerski dokona właściwych zapisów ewidencyjnych pomiędzy rachunkami papierów wartościowych Wnioskodawcy i sprzedawcy w Domu Maklerskim tj. obciąży rachunek papierów wartościowych sprzedawcy i uzna rachunek papierów wartościowych Wnioskodawcy odpowiednią liczbą papierów wartościowych (Akcji) stanowiących przedmiot sprzedaży. Poprzez dokonanie przez Dom Maklerski powyższych zapisów na rachunkach papierów wartościowych dojdzie do przeniesienia Akcji na Wnioskodawcę,
    • po rozliczeniu transakcji sprzedaży Akcji, Dom Maklerski wystawi stronom umowy sprzedaży potwierdzenia zawarcia transakcji.
  2. Transakcji, w ramach której nastąpi przelew papierów wartościowych z rachunku danego sprzedawcy na rachunek Wnioskodawcy w Domu Maklerskim na podstawie umowy sprzedaży zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a sprzedawcą (dalej: „Transakcja 2”). W ramach tej transakcji Dom Maklerski, za odrębnym wynagrodzeniem uzależnionym od ceny nabycia Akcji, na podstawie przedstawionej Domowi Maklerskiemu umowy sprzedaży Akcji, dokona przelewu Akcji z odpowiedniego rachunku sprzedawcy w Domu Maklerskim (prowadzonego na podstawie odrębnej umowy) na rachunek Wnioskodawcy w Domu Maklerskim, zgodnie z dyspozycjami poczynionymi przez Wnioskodawcę oraz danego sprzedawcę, na warunkach określonych treścią odrębnego regulaminu.


W związku z powyższym zadano następujące pytania.


  1. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, nabycie przez Wnioskodawcę Akcji w ramach Transakcji 1 będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?
  2. Czy w opisanym zdarzeniu przyszłym, nabycie przez Wnioskodawcę Akcji w ramach Transakcji 2 będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych?


Zdaniem Wnioskodawcy, nabycie przez niego Akcji zarówno w ramach Transakcji 1 jak i Transakcji 2 będzie zwolnione z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych na podstawie art. 9 pkt 9 lit. b) UPCC.


Uzasadnienie


  1. Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: „UPCC”), opodatkowaniu tym podatkiem podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Na podstawie art. 4 pkt 1 UPCC obowiązek podatkowy ciąży na kupującym. W myśl art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) UPCC stawka podatku wynosi 1%.
  2. Na podstawie art. 9 pkt 9 lit. b) UPCC zwolniona z podatku od czynności cywilnoprawnych (dalej: „PCC”) jest sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi, dokonywana za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych, w rozumieniu przepisów UOIF.
  3. Opisane w ramach Transakcji 1 i Transakcji 2 nabycie przez Wnioskodawcę Akcji będzie zwolnione z PCC na podstawie art. 9 pkt 9 lit. b) UPCC, ponieważ:
    • Akcje są instrumentami finansowymi. Zgodnie z art. 2 ust 1 UOIF, instrumentami finansowymi są papiery wartościowe. W myśl natomiast art. 3 pkt 1 lit. a) tej ustawy papiery wartościowe to m.in. akcje w rozumieniu Kodeksu spółek handlowych, a więc m.in. akcje w spółce akcyjnej.
    • Dom Maklerski jest firmą inwestycyjną w rozumieniu art. 3 pkt 33 UOIF. Zgodnie z tym przepisem firmą inwestycyjną jest dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską, zagraniczna firma inwestycyjna prowadząca działalność maklerską na terytorium Polski oraz zagraniczna osoba prawna z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub WTO, prowadzącą na terytorium Polski działalność maklerską.
    • Wnioskodawca nabędzie Akcje na podstawie umowy sprzedaży w rozumieniu art. 535 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z tym przepisem, przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. Na podstawie art. 555 Kodeksu cywilnego, przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży praw.
    • Sprzedaż Akcji na rzecz Wnioskodawcy nastąpi za pośrednictwem firmy inwestycyjnej (Domu Maklerskiego):

      (i) Przepisy UPCC oraz UOIF nie definiują pojęcia „pośrednictwa firmy inwestycyjnej”,

      (ii) W braku ustawowej definicji, odwołując się do słownikowego znaczenia tego terminu przyjąć należy, że „pośrednictwo” to: „pośrednictwo w załatwianiu interesów; między kimś a kimś, między czymś a czymś” (por. Wielki Słownik Poprawnej Polszczyzny PWN, Warszawa 2007), oraz „działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron” (por. Słownik Języka Polskiego PWN, Warszawa 2007), a także „załatwianie dla zarobku różnego rodzaju transakcji handlowych miedzy dwiema stronami” (por. Słownik Języka Polskiego PWN, Warszawa 1996).

      Mając na względzie językowe znaczenie terminu „pośrednictwa” nie ulega wątpliwości, że czynności Domu Maklerskiego realizowane w ramach Transakcji 1 oraz Transakcji 2 stanowią pośrednictwo w sprzedaży Akcji na rzecz Wnioskodawcy. Czynności Domu Maklerskiego mają bowiem na celu doprowadzenie do realizacji za wynagrodzeniem sprzedaży Akcji od sprzedawcy na rzecz Wnioskodawcy, a więc stanowią „pośrednictwo w załatwieniu interesów” (polegających na sprzedaży Akcji) jak i „załatwianie dla zarobku czynności handlowej” (polegającej na realizacji umowy sprzedaży Akcji).

      (iii) Niezależnie od językowego znaczenia terminu „pośrednictwa”, w oparciu o praktykę obrotu instrumentami finansowymi oraz przepisy UOIF regulujące ten obrót przyjąć należy, że pośrednictwo firmy inwestycyjnej w sprzedaży instrumentów finansowych stanowi dokonywanie czynności maklerskich określonych w art. 69 ust. 2 i 4 UOIF, w szczególności czynności określonych w przepisach art. 69 ust. 2 pkt 1, art. 69 ust. 2 pkt 2 czy art. 69 ust. 4 pkt 1 UOIF.


    W ramach Transakcji 1, Dom Maklerski będzie wykonywał czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 1 i 2, ust. 4 pkt 1 w zw. z art. 74b ust. 1 pkt 2 UOIF tj. przyjmie i przekaże do realizacji zlecenia nabycia jak i zbycia Akcji (w tym będzie kojarzył Wnioskodawcę ze sprzedawcą Akcji), oraz wykona te zlecenia na rachunek stron umowy sprzedaży Akcji, a także będzie przechowywał i rejestrował Akcje, w tym prowadził rachunki papierów wartościowych i rachunki zbiorcze oraz rachunki pieniężne. W szczególności:
    • zgodnie z art. 74b ust. 1 pkt 2 UOIF usługa przyjmowania i przekazywania zleceń przez Dom Maklerski będzie polegała również na kojarzeniu przez Dom Maklerski Wnioskodawcy i sprzedawcy Akcji w celu doprowadzenia do zawarcia miedzy nimi umowy sprzedaży Akcji poza rynkiem zorganizowanym;
    • sprzedawca Akcji zdeponuje je na swoim rachunku papierów wartościowych prowadzonym przez Dom Maklerski;
    • sprzedawca Akcji złoży Domowi Maklerskiemu zlecenie sprzedaży Akcji;
    • Dom Maklerski dokonana blokady Akcji na rachunku papierów wartościowych sprzedawcy;
    • Wnioskodawca zdeponuje środki pieniężne na zakup Akcji na swoim rachunku pieniężnym w Domu Maklerskim;
    • Wnioskodawca złoży w Domu Maklerskim zlecenie zakupu Akcji;
    • Dom Maklerski dokona blokady środków pieniężnych na rachunku pieniężnym Wnioskodawcy;
    • po zawarciu transakcji sprzedaży, środki pieniężne w kwocie stanowiącej cenę nabycia Akcji zostaną przez Dom Maklerski przeniesione z rachunku pieniężnego Wnioskodawcy na rachunek pieniężny sprzedawcy (rozliczenie ceny sprzedaży) i jednocześnie Dom Maklerski obciąży rachunek papierów wartościowych sprzedawcy i uzna rachunek papierów wartościowych Wnioskodawcy odpowiednią liczbą sprzedanych/nabytych Akcji.


    W ramach Transakcji 2, Dom Maklerski będzie wykonywał czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 4 pkt 1 UOIF, tj. czynności polegające na przechowywaniu/rejestrowaniu instrumentów finansowych, w tym prowadzeniu rachunków papierów wartościowych i rachunków zbiorczych, oraz prowadzeniu rachunków pieniężnych. W szczególności, Dom Maklerski dokona przeniesienia Akcji z odpowiedniego rachunku sprzedawcy na rachunek Wnioskodawcy.


    Reasumując, w obu przypadkach (Transakcja 1 i Transakcja 2), Dom Maklerski będzie wykonywał określone przepisami UOIF czynności maklerskie, a zatem pośredniczył w sprzedaży Akcji na rzecz Wnioskodawcy. Tym samym, zgodnie z art. 9 pkt 9 lit. b) UPCC, Wnioskodawca będzie korzystał ze zwolnienia z PCC w związku z nabyciem Akcji za pośrednictwem Domu Maklerskiego.
  4. Stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach organów podatkowych wydanych na gruncie transakcji sprzedaży papierów wartościowych analogicznych do opisanych przez Wnioskodawcę.


Przykładowo:


W interpretacji nr IPPB2/436-526/12-2/AF z 2012.11.27, Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie wskazał, że: ,,(...) Pośrednictwo przy zawieraniu umowy sprzedaży akcji ma miejsce w analizowanej sytuacji, gdy Dom Maklerski uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy sprzedaży przez Dom Maklerski w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi, tj. m.in.: wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie (art. 69 ust. 2 pkt 2 w wz. pkt 1),


(...) Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca i S. (dalej łącznie: Strony) planują przeprowadzenie zbycia/nabycia Akcji za pośrednictwem profesjonalnego pośrednika, tj. firmy inwestycyjnej w formie domu maklerskiego z siedzibą w Polsce w rozumieniu art. 3 pkt 33 ustawy z dnia 2 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538 z późn. zm.) (dalej: Ustawa o obrocie instrumentami finansowymi dalej: Dom Maklerski). Wnioskodawca zawrze z Domem Maklerskim umowę, w której Dom Maklerski zobowiąże się wobec Wnioskodawcy do pośrednictwa w transakcji zbycia/nabycia Akcji w tym do zdeponowania akcji złożonych przez Sprzedającego.


Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż w sytuacji przedstawionej we wniosku zastosowanie znajdzie przepis art. 9 pkt 9 lit. b) ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, przedmiotowa transakcja będzie korzystała ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych. (…)”.


W innej interpretacji (nr IPPB2/436-222/11-2/MZ z 2011.07.08) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie, podkreślił, że: „(...) Ani przepisy Ustawy o PCC ani Umowy o obrocie instrumentami finansowymi nie definiują pojęcia „pośrednictwo firmy inwestycyjnej”. W konsekwencji, zgodnie z powszechnie przyjętymi zasadami przepisów prawa podatkowego, w celu interpretacji tego terminu należy odnieść się do jego potocznego rozumienia opartego na definicji zawartej w słowniku języka polskiego.


Zgodnie z definicją zawartą w słowniku języka PWN (pod red. Mieczysława Szymczaka, wyd. PWN 1998), przez „pośrednictwo” należy rozumieć:


  1. działalność osoby trzeciej mającą na celu porozumienie się między stronami lub załatwianie jakichś spraw dotyczących obu stron,
  2. występowanie w roli łącznika,
  3. załatwianie dla zarobku różnego rodzaju transakcji handlowych między dwiema stronami.

    (...)


W szczególności należy podkreślić, że w przedstawionym stanie faktycznym Firma Inwestycyjna występowała dotychczas i nadal będzie występować w roli pośrednika w zakresie działalności maklerskiej prowadzonej za zezwoleniem Komisji Nadzoru Finansowego, obejmującej „usługi w zakresie przejmowania przedsiębiorstw”.


W konsekwencji, należy uznać, że działania Firmy Inwestycyjnej polegały i będą polegać na pośrednictwie w zawarciu umowy nabycia Akcji przez Wnioskodawcę, która to czynność zgodnie z art. 9 pkt 9 Ustawy o PCC będzie zwolniona z opodatkowania PCC, niezależnie od tego, czy zawierając umowę nabycia Akcji Firma Inwestycyjna będzie działała:


  1. w imieniu i na rachunek Wnioskodawcy na podstawie udzielonego przez Wnioskodawcę pełnomocnictwa, czy też
  2. w imieniu własnym, ale na rachunek Wnioskodawcy (jako zastępca pośredni). (...)”.


Analogiczne do powyższych stanowisko przyjęły organy podatkowe w szeregu innych interpretacji (np. IPPB2/436-209/11-2/MZ, IPPB2/436-10/11-4/AF, IPPB2/436-479/10-2/MZ, IBPBII/1/436-38/10/MZ, IBPBII/1/436-85/10/MZ, IBPBII/1/436-277/09/MZ, IPPB2/436- 162/08-2/MZ, IPPB2/436-234/10-2/MZ, IPPB2/436-236/10-2/MZ, ITPB2/436-45/09/PS, ILPB2/436-60/10-2/MK, ILPB2/436-64/10-2/MK, IPPB2/436-235/10-2/AF, IPPB2/436-237/10-2/AF, IPPB2/436-372/10-2/MZ, IBPBII/1/436-10/10/MZ, IBPBII/1/436-13/10/MZ, IBPBII/1/436-159/10/MZ, IBPBII/1/436-160/10/MZ) stwierdzając, że ,,Pośrednictwo przy zawieraniu umowy sprzedaży akcji ma miejsce w sytuacji, gdy firma inwestycyjna prowadząca działalność maklerską uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy przez firmę inwestycyjną w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w art. 69 ust. 2 pkt 2 w zw. z pkt 1 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi, tj. wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie.”


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych. Podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają także - na podstawie art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy - zmiany ww. umów, jeżeli powodują one podwyższenie podstawy opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych z zastrzeżeniem ust. 3 pkt 4.


Stosownie do postanowień art. 3 ust. 1 pkt 1 w zw. z art. 4 pkt 1 ww. ustawy, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym.


Art. 6 ust. 1 pkt 1 oraz art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. b) ww. ustawy, wskazują, że podstawę opodatkowania przy umowie sprzedaży stanowi wartość rynkowa rzeczy lub prawa majątkowego, a stawka podatku wynosi 1%.


Jednakże, w myśl art. 9 pkt 9 ww. ustawy, zwalnia się od podatku sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi:


  1. firmom inwestycyjnym oraz zagranicznym firmom inwestycyjnym,
  2. dokonywaną za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych,
  3. dokonywaną w ramach obrotu zorganizowanego,
  4. dokonywaną poza obrotem zorganizowanym przez firmy inwestycyjne oraz zagraniczne firmy inwestycyjne, jeżeli prawa te zostały nabyte przez te firmy w ramach obrotu zorganizowanego - w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. Nr 183, poz. 1538, ze. zm.).


Z treści przepisu art. 9 pkt 9 lit. b) powyższej ustawy wynika, że aby można było mówić o zastosowaniu zwolnienia określonego w tym przepisie, sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi musi być dokonywana za pośrednictwem firm inwestycyjnych lub zagranicznych firm inwestycyjnych.


Tym samym pośrednictwo ww. instytucji dotyczyć musi sprzedaży a nie innej czynności dokonywanej w związku ze sprzedażą, np. w celu jej wykonania. Zatem w celu wyjaśnienia przedmiotowej sprawy w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia, wymaga kwestia jak należy rozumieć wyrażenie „sprzedaż za pośrednictwem”.


W związku z powyższym niezbędne jest określenie czym jest sprzedaż, o której mowa w analizowanym przepisie. Na podstawie art. 535 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. z 1964 r. Nr 16, poz. 93 ze zm.), przez umowę sprzedaży sprzedawca zobowiązuje się przenieść na rzecz kupującego własność rzeczy i wydać mu rzecz, a kupujący zobowiązuje się rzecz odebrać i zapłacić sprzedawcy cenę. W powołanym przepisie jest mowa tylko o rzeczach jako przedmiotach materialnych (art. 45 Kodeksu cywilnego), jednakże zgodnie z art. 555 Kodeksu cywilnego przepisy o sprzedaży rzeczy stosuje się odpowiednio do sprzedaży energii oraz praw. Ustawa Kodeks cywilny nie zawiera w tym przedmiocie wyłączeń w odniesieniu do sprzedaży praw wynikających z papierów wartościowych.


Stosownie do art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 ze zm.), instrumentami finansowymi są papiery wartościowe. Natomiast art. 3 pkt 1 lit. a) ww. ustawy stanowi, że papierami wartościowymi są: akcje, prawa poboru w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. - Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.), prawa do akcji, warranty subskrypcyjne, kwity depozytowe, obligacje, listy zastawne, certyfikaty inwestycyjne i inne zbywalne papiery wartościowe, w tym inkorporujące prawa majątkowe odpowiadające prawom wynikającym z akcji lub z zaciągnięcia długu, wyemitowane na podstawie właściwych przepisów prawa polskiego lub obcego.


Zgodnie z art. 3 pkt 33 ww. ustawy, ilekroć w ustawie jest mowa o firmie inwestycyjnej - rozumie się przez to dom maklerski, bank prowadzący działalność maklerską, zagraniczną firmę inwestycyjną prowadzącą działalność maklerską na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej oraz zagraniczną osobę prawną z siedzibą na terytorium państwa należącego do OECD lub WTO, prowadzącą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej działalność maklerską.


W związku z powyższym za sprzedaż praw majątkowych, będących instrumentami finansowymi (w tym akcji), także w rozumieniu art. 9 pkt 9 lit. b) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, należy uznać umowę zobowiązującą jedną stronę czynności do przeniesienia praw wynikających z papierów wartościowych (ewentualnie także innych czynności - np. wydania papierów wartościowych istniejących w formie dokumentów), a drugą stroną do zapłaty ceny (ewentualnie także innych czynności - np. odbioru papierów wartościowych istniejących w formie dokumentów).


Pośrednictwo przy zawieraniu umowy sprzedaży akcji ma miejsce w analizowanej sytuacji, gdy Dom Maklerski uczestniczy przy dokonywaniu tejże umowy. Pojęcie pośrednictwa obejmuje zatem przykładowo zawarcie umowy sprzedaży przez Dom Maklerski w imieniu jednej ze stron transakcji, a także czynności maklerskie, o których mowa w ustawie o obrocie instrumentami finansowymi, tj. m.in.:


  • wykonywanie zleceń nabycia lub zbycia papierów wartościowych, na rachunek dającego zlecenie (art. 69 ust. 2 pkt 2 w wz. z pkt 1),
  • doradztwie inwestycyjnym (art. 69 ust. 2 pkt 5),
  • doradztwie i innych usługach w zakresie łączenia, podziału oraz przejmowania przedsiębiorstw (art. 69 ust. 4 pkt 4),
  • sporządzaniu analiz inwestycyjnych, analiz finansowych oraz innych rekomendacji o charakterze ogólnym dotyczących transakcji w zakresie instrumentów finansowych (art. 69 ust. 4 pkt 6).


Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca jest spółką utworzoną i prowadzącą działalność zgodnie z prawem Luksemburga (dalej: ,,Wnioskodawca”, „Spółka”). Wnioskodawca zawiera z domem maklerskim (dalej: „Dom Maklerski”) umowy o świadczenie przez Dom Maklerski usług polegających na przyjmowaniu i przekazywaniu zleceń nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, wykonywaniu takich zleceń na rachunek dającego zlecenie oraz prowadzenia rachunków papierów wartościowych i rachunków pieniężnych (dalej: „Umowa”). Dom Maklerski jest firmą inwestycyjną w rozumieniu art. 3 pkt 33 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (dalej: „UOIF”). W okresie obowiązywania Umowy, Wnioskodawca planuje nabycie akcji spółki akcyjnej z siedzibą w Polsce, której akcje są notowane na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie (dalej: „Akcje”). Nabycie Akcji przez Wnioskodawcę może nastąpić m.in. w drodze:


  • Transakcji poza obrotem zorganizowanym, w ramach której nastąpi skojarzenie złożonego przez Wnioskodawcę zlecenia kupna Akcji ze zleceniem ich zbycia złożonym przez sprzedawcę (dalej: „Transakcja 1”). W tej transakcji Dom Maklerski wystąpi, za odrębnym wynagrodzeniem uzależnionym od ceny nabycia Akcji, jako dom maklerski kojarzący oferty Wnioskodawcy nabycia Akcji oraz oferty sprzedawcy ich sprzedaży.
  • Transakcji, w ramach której nastąpi przelew papierów wartościowych z rachunku danego sprzedawcy na rachunek Wnioskodawcy w Domu Maklerskim na podstawie umowy sprzedaży zawartej pomiędzy Wnioskodawcą a sprzedawcą (dalej: „Transakcja 2”). W ramach tej transakcji Dom Maklerski, za odrębnym wynagrodzeniem uzależnionym od ceny nabycia Akcji, na podstawie przedstawionej Domowi Maklerskiemu umowy sprzedaży Akcji, dokona przelewu Akcji z odpowiedniego rachunku sprzedawcy w Domu Maklerskim (prowadzonego na podstawie odrębnej umowy) na rachunek Wnioskodawcy w Domu Maklerskim, zgodnie z dyspozycjami poczynionymi przez Wnioskodawcę oraz danego sprzedawcę, na warunkach określonych treścią odrębnego regulaminu.


Mając na uwadze powyższe stwierdzić należy, iż w sytuacji przedstawionej we wniosku zastosowanie znajdzie przepis art. 9 pkt 9 lit. b) ww. ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Tym samym, przedmiotowe transakcje będą korzystały ze zwolnienia od podatku od czynności cywilnoprawnych.


Odnosząc się do argumentacji Wnioskodawcy opartej na treści wskazanych interpretacji w uzasadnieniu własnego stanowiska, należy stwierdzić, iż interpretacje te co do zasady wiążą w sprawach, w których zostały wydane i nie są źródłem prawa powszechnie obowiązującego. Tym samym nie stanowią podstawy prawnej przy wydawaniu interpretacji.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj