Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-944/13/WRz
z 16 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 12 września 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 17 września 2013 r.), o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskanych ze świadczenia wskazanych we wniosku usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 września 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne w zakresie możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych przychodów uzyskanych ze świadczenia wskazanych we wniosku usług.

We wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 19 sierpnia 2013 r. Wnioskodawca rozpoczął działalność gospodarczą w zakresie świadczenia usług fotograficznych, a w szczególności w zakresie świadczenia usług fotografii ślubnej i portretowej, a także w zakresie wykonywania usług zapisów wideo wydarzeń, takich jak śluby, czy też wesela. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej będzie wykonywał ponadto usługi w zakresie produkcji i sprzedaży oraz zakupu i odsprzedaży zaproszeń ślubnych. Przychody uzyskane z ww. działalności będą opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Istotne elementy stanu faktycznego, zawarto również w części H poz. 70 wniosku ORD-IN, gdzie wskazano, że świadczone przez Wnioskodawcę usługi fotograficzne i dotyczące wykonywania zapisów wideo, wg PKWiU są sklasyfikowane pod symbolami :

  • 74.20.21.0 Usługi wykonywania fotografii portretowej,
  • 74.20.23.0 Usługi wykonywania fotografii lub zapisów wideo takich wydarzeń, jak śluby, wesela, pokazy mody, zawody itp.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

Czy świadczenie usług fotografii ślubnej i portretowej, a także usług zapisu wideo takich wydarzeń jak śluby, czy wesela, nie spowoduje wyłączenia z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych?

Czy sprzedaż zaproszeń ślubnych zakupionych, a następnie odsprzedanych w większej ilości, dla klienta detalicznego (finalnego) poprzez Internet, nie będzie kwalifikowana, jako pośrednictwo w sprzedaży hurtowej?

(pytania oznaczone we wniosku Nr 1 i 2)

Zdaniem Wnioskodawcy:

Ad.1)

W myśl obowiązujących przepisów ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, brak prawa do opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, przychodów uzyskanych ze świadczenia usług fotograficznych dotyczy wyłącznie świadczenia usług fotoreporterów oraz usług wykonywania fotografii reklamowej i podobnych (oznaczonych ex przy symbolu PKWiU 74.20.2.). Usługi świadczone przez Niego polegać będą na wykonywaniu fotografii ślubnych oraz portretowych, ponadto wykonywać będzie zapisy wideo, takich wydarzeń jak śluby, czy wesela. Wg PKWiU usługi te są sklasyfikowane pod symbolami 74.20.21.0, 74.20.23.0. Zarówno usługa fotografii portretowej jak i ślubnej, nie jest wymieniona w pozycji 36 załącznika nr 2 do ww. ustawy, dlatego też należy stwierdzić, iż wykonywanie tych usług nie pozbawia prawa do opodatkowania uzyskiwanych przychodów w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Ad. 2)

Handel hurtowy polega na zakupie dużych partii towarów od producentów, a następnie odsprzedaży tych towarów punktom sprzedaży detalicznej. Natomiast w sytuacji, gdy odbiorcą towarów jest klient finalny, a towar nie będzie przedmiotem dalszej odsprzedaży, to sprzedaż taka nie będzie stanowić pośrednictwa w sprzedaży hurtowej, a tym samym tak dokonywaną sprzedaż można opodatkować w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz.U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), ustawa reguluje opodatkowanie zryczałtowanym podatkiem dochodowym niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne prowadzące pozarolniczą działalność gospodarczą. Przy czym w myśl art. 4 ust. 1 pkt 12 tej ustawy, przez pozarolniczą działalność gospodarczą należy rozumieć pozarolniczą działalność gospodarczą w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym.

Zgodnie z art. 5a pkt 6 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej, oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Podkreślić jednakże należy, że u osób prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą możliwość opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzależniona jest od niewystąpienia przesłanek negatywnych określonych w art. 8 ww. ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. Przy czym, zgodnie z art. 8 ust. 1 pkt 3 lit. e ww. ustawy, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników osiągających w całości lub w części przychody z tytułu świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ww. ustawy.

W załączniku tym, tj. w „Wykazie usług, których świadczenie wyłącza podatnika z opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, oznaczonych wg Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług”, pod pozycją 36 – wymieniono symbol PKWiU ex 74.20.2 - Usługi fotograficzne specjalistyczne.

Przy czym, przy pozycji tej zastrzeżono, że wyłączenie dotyczy wyłącznie usług fotoreporterów i usług wykonywania fotografii reklamowych i podobnych.

Wskazać także należy, że w myśl art. 4 ust. 4 ww. ustawy, ilekroć w ustawie używa się oznaczenia "ex" przy symbolu danego grupowania PKWiU, oznacza to, że zakres wyrobów lub usług jest węższy niż określony w tym grupowaniu.

Wyłączeniu od opodatkowania ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych podlegają zatem wyłącznie usługi fotoreporterów i wykonawców fotografii reklamowych i podobnych.

Należy zwrócić uwagę, iż możliwość opłacania oraz wysokość stawki ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych uzyskanych w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą zależy wyłącznie od faktycznego rodzaju świadczonych w ramach tej działalności usług.

Zgodnie bowiem z art. 4 ust. 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r., działalność usługowa to pozarolnicza działalność gospodarcza, której przedmiotem są czynności zaliczone do usług zgodnie z Polską Klasyfikacją Wyrobów i Usług wprowadzoną rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 29 października 2008 r. w sprawie Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług (PKWiU) (Dz.U. Nr 207, poz. 1293 i Nr 220, poz. 1435 oraz z 2009 r. Nr 33, poz. 256 i Nr 222, poz. 1753) wydanym na podstawie art. 40 ust. 2 ustawy z dnia 29 czerwca 1995 r. o statystyce publicznej (Dz.U. Nr 88, poz. 439, ze zm.) z zastrzeżeniem pkt 2, definiującą działalność gastronomiczną oraz pkt 3 definiującą działalność usługową w zakresie handlu.

Wobec tego w celu zbadania, możliwości zastosowania opodatkowania w formie ryczałtu do przychodów uzyskanych z prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej konieczne jest każdorazowe przypisanie rodzaju wykonywanych czynności do określonego grupowania PKWiU.

Wyjaśnienia wymaga, że odpowiedzialność za prawidłowe sklasyfikowanie wykonywanych czynności ponosi podatnik świadczący tę usługę, bowiem Minister Finansów nie jest uprawniony do klasyfikacji usług. W tym zakresie właściwymi są Urzędy Statystyczne. Urząd Statystyczny nadaje nr identyfikacyjny na podstawie wniosku podatnika, w którym to wniosku zawarte są informacje dotyczące zakresu i charakteru planowanej działalności gospodarczej. Informacje te wskazuje sam podatnik.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca prowadzi działalność gospodarczą, w zakresie świadczenia usług fotograficznych, a w szczególności w zakresie świadczenia usług fotografii ślubnej i portretowej, a także w zakresie wykonywania usług zapisów wideo wydarzeń takich jak śluby, czy też wesela.

Zatem, w świetle analizowanych przepisów przychody uzyskane z tytułu świadczenia ww. usług o ile w istocie zgodnie z PKWiU z 2008 r. są one sklasyfikowane pod symbolami:

  • 74.20.21.0 Usługi wykonywania fotografii portretowej,
  • 74.20.23.0 Usługi wykonywania fotografii lub zapisów wideo takich wydarzeń, jak śluby, wesela, pokazy mody, zawody itp.,

mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

We wniosku wskazano, że Wnioskodawca będzie również odsprzedawał na rzecz klienta detalicznego większe ilości zaproszeń ślubnych, co oznacza, że będzie również prowadził działalność usługową w zakresie handlu, przez którą w myśl art. 4 ust. 1 pkt 3 ww. ustawy, rozumieć należy sprzedaż, w stanie nieprzetworzonym, nabytych uprzednio produktów (wyrobów) i towarów, w tym również takich, które zostały przez sprzedawcę zapakowane lub rozważone do mniejszych opakowań albo rozlane do butelek, puszek lub mniejszych pojemników.

W ww. załączniku Nr 2 do ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, pod poz. 9-12 wymieniono usługi:

  • pośrednictwa w sprzedaży hurtowej paliw, rud, metali i chemikaliów przemysłowych,
  • pośrednictwa w sprzedaży hurtowej maszyn, urządzeń przemysłowych, statków i samolotów,
  • pośrednictwa w sprzedaży hurtowej pozostałych określonych towarów,
  • pośrednictwa w sprzedaży hurtowej towarów różnego rodzaju

jako wyłączające z możliwości opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Pośrednictwo w zakresie usług handlowych polega w istocie na sprzedaży towarów będących własnością zleceniodawcy i w jego imieniu.

Wg Słownika Języka Polskiego (www.sjp.pwn.pl), pośrednictwo to działalność osoby trzeciej mająca na celu porozumienie się między stronami lub załatwienie jakichś spraw dotyczących obu stron, a także kojarzeniu kontrahentów w transakcjach handlowych oraz umożliwianie kontaktu uczestnikom rynku.

Zważywszy zatem, iż ze złożonego wniosku wynika, iż Wnioskodawca zamierza nabywać zaproszenia i w stanie nieprzetworzonym sprzedawać je finalnemu odbiorcy (nabywcy), stwierdzić należy, iż działania takie wypełniają przesłanki cytowanej definicji usługowej w zakresie handlu. Oznacza to zarazem, iż dochody uzyskiwane z tego tytułu mogą być opodatkowane w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Zauważyć przy tym należy, iż stanowisko Wnioskodawcy oceniono w kontekście zadanego pytania, które nie dotyczy możliwości opodatkowania prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności wytwórczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4a, 35-016 Rzeszów, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj