Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-62/12/TJ
z 17 lipca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-62/12/TJ
Data
2012.07.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Podstawa opodatkowania


Słowa kluczowe
kapitał zakładowy
podstawa opodatkowania
spółka z ograniczoną odpowiedzialnością


Istota interpretacji
ustalenie podstawy opodatkowania przy przekształceniu jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę z o.o.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2012 r. (data wpływu 17 kwietnia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 kwietnia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie ustalenia podstawy opodatkowania.

W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca – przedsiębiorca prowadzący działalność gospodarczą – zamierza dokonać przekształcenia prowadzonego przez siebie przedsiębiorstwa w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością na podstawie art. 5841 i następnych Kodeksu spółek handlowych.

Wobec powyższego zadano następujące pytanie:

Czy podstawą opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych aktu założycielskiego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością powstałej na skutek przekształcenia jest wartość kapitału zakładowego w wysokości określonej przez przedsiębiorcę w akcie założycielskim (np. w wysokości minimalnej, czyli 5000 zł zgodnie z art. 154 § 1 Kodeksu spółek handlowych)...

Zdaniem Wnioskodawcy, stosownie do art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawę opodatkowania tym podatkiem przy zawarciu umowy spółki stanowi wartość kapitału zakładowego. Jak wynika z interpretacji indywidualnej wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z dnia 24 lutego 2012 r., podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlega również umowa spółki z ograniczoną odpowiedzialnością (akt założycielski) w przypadku przekształcenia przedsiębiorcy w spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością w trybie art. 5841 i następnych Kodeksu spółek handlowych. Stosownie do treści art. 5849 pkt 2 ww. ustawy oświadczenie o przekształceniu przedsiębiorcy powinno określać wysokość kapitału zakładowego, przy czym w przypadku spółki z ograniczoną odpowiedzialnością nie może ona być niższa niż 5000 zł (art. 154 § 1 Kodeksu). Zdaniem Wnioskodawcy przedsiębiorca może w oświadczeniu o przekształceniu wskazać dowolną wysokość kapitału zakładowego spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, tzn. nie musi ona odpowiadać swą wysokością wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy, o której mowa w art. 5847 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Przedsiębiorca może bowiem część tego majątku przeznaczyć np. na kapitał zapasowy lub rezerwowy, a część na kapitał zakładowy. Jeżeli tak uczyni to wówczas, w ocenie Wnioskodawcy, stosownie do treści art. 6 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych podstawą opodatkowania powinna być wartość kapitału zakładowego, określona w oświadczeniu o przekształceniu (art. 5849 Kodeksu spółek handlowych).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k) ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) podatkowi temu podlegają umowy spółki.

Zgodnie z ust. 2 pkt 1 ww. artykułu przepisy ustawy o umowie spółki i jej zmianie stosuje się odpowiednio do aktów założycielskich spółek, statutów spółek i ich zmiany;

Wskazać również należy, że zgodnie z art. 1a pkt 2 użyte w ustawie określenie spółka kapitałowa oznacza spółkę: z ograniczoną odpowiedzialnością, akcyjną lub europejską.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawca, będący przedsiębiorcą prowadzącym działalność gospodarczą, zamierza dokonać przekształcenia w trybie art. 5841 i następnych ustawy z dnia 15 września 200 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.) prowadzonej przez siebie działalności w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością. W związku z powyższym Wnioskodawca zwraca się o potwierdzenie, czy podstawą opodatkowania w opisanej sytuacji będzie wartość kapitału zakładowego spółki powstałej w wyniku przekształcenia w wysokości określonej przez przedsiębiorcę dokonującego przekształcenia.

Mając na uwadze tak przedstawione zagadnienie wskazać należy, że podstawa opodatkowania określona została w art. 6 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Zgodnie z jego ust. 1 pkt 8 lit. a) przy zawarciu umowy spółki stanowi ją wartość wkładów do spółki osobowej albo wartość kapitału zakładowego.

Stosownie natomiast do ust. 9 ww. przepisu od podstawy opodatkowania, o której mowa w ust. 1 pkt 8, odlicza się:

  1. kwotę wynagrodzenia wraz z podatkiem od towarów i usług, pobraną przez notariusza za sporządzenie aktu notarialnego umowy spółki albo jej zmiany, jeżeli powoduje ona zwiększenie majątku spółki albo podwyższenie kapitału zakładowego;
  2. opłatę sądową związaną z wpisem spółki do rejestru przedsiębiorców lub zmianą wpisu w tym rejestrze dotyczącą wkładu do spółki albo kapitału zakładowego;
  3. opłatę za zamieszczenie w Monitorze Sądowym i Gospodarczym ogłoszenia o wpisach, o których mowa w pkt 2.


Z literalnego brzmienia zacytowanego wyżej przepisu art. 6 ust. 1 pkt 8 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych wynika wprost, że w przypadku spółki kapitałowej podstawę opodatkowania stanowi wartość kapitału zakładowego przyjęta przez osoby zakładające daną spółkę, a wynikająca z umowy spółki (aktu założycielskiego). Pamiętać jednak należy o przepisach prawa handlowego regulujących daną spółkę (w tym wypadku spółkę z o.o.), określających minimalna wysokość takiego kapitału niezbędną dla powstania danej spółki.

W związku z powyższym wskazać należy, że zgodnie z art. 5844 Kodeksu spółek handlowych do przekształcenia przedsiębiorcy stosuje się odpowiednio przepisy dotyczące powstania spółki przekształconej, jeżeli przepisy niniejszego rozdziału nie stanowią inaczej.

Z kolei art. 154 § 1 ww. Kodeksu, określający wysokość minimalną kapitału zakładowego spółki z ograniczona odpowiedzialnością stanowi, że kapitał zakładowy spółki powinien wynosić co najmniej 5.000 złotych.

W rezultacie stwierdzić należy, że z przepisów ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych regulujących podstawę opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych w przypadku umowy spółki kapitałowej nie wynikają żadne ograniczenia dotyczące sposobu określenia podstawy opodatkowania tym podatkiem, w tym brak jest odwołania do wartości bilansowej majątku przedsiębiorcy dokonującego przekształcenia prowadzonej przez siebie jednoosobowej działalności gospodarczej w spółkę kapitałową. Powyższe oznacza, że podstawę opodatkowania ustalić należy w oparciu o wartość kapitału zakładowego, a wartość bilansowa majątku ustalona w związku z przekształceniem pozostaje dla powyższego bez znaczenia.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św Jakuba 20, 87-100 Toruń



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj