Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP2/443-834/13-4/SJ
z 2 grudnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki Jawnej, przedstawione we wniosku z 27 sierpnia 2013 r. (data wpływu 2 września 2013 r.) uzupełnionym pismem z 18 listopada 2013 r. (data wpływu 21 listopada 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania podatkiem VAT czynności wyłączenia z majątku Spółki dwóch działek gruntu i przeniesienia własności gruntów na rzecz Wspólników – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie obowiązku opodatkowania podatkiem VAT czynności wyłączenia z majątku Spółki dwóch działek gruntu i przeniesienia własności gruntów na rzecz Wspólników. Wniosek został uzupełniony 21 listopada 2013 r. poprzez doprecyzowanie opisu sprawy.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Spółka cywilna dwóch Wspólników powstała w 1993 r.

Wspólnicy Spółki są osobami fizycznymi posiadającymi miejsce zamieszkania w Polsce, oraz w Polsce podlegają nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w podatku PIT od dnia zawiązania spółki do dnia dzisiejszego.

W zw. z art. 26 par. 4 i 5 kodeksu spółek handlowych (wg stanu na dzień 1 stycznia 2008 r.) spółka cywilna została zmuszona przepisem prawa do dokonania wpisu do rejestru przedsiębiorców w KRS i z dniem 2 kwietnia 2008 r. stała się spółką jawną.

Wg art. 26 ksh par. 5 zdanie drugie (cyt.) ... „Spółce tej przysługują wszystkie prawa i obowiązki stanowiące majątek wspólny wspólników.” ... (koniec cyt.).

Spółka w 2007 roku była i do dnia dzisiejszego jest czynnym podatnikiem podatku VAT i z punktu widzenia podatku VAT wykonuje czynności opodatkowane w 99,98%.

Spółka cywilna w 2007 roku zakupiła działki gruntów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które zarejestrowane są w ewidencji Spółki jako środki trwałe. Zakupione działki gruntów to: grunty orne V, VI, grunty pod stawami, tereny różne. Każda z zakupionych działek jest wydzielona geodezyjnie i prawnie.

W 2013 roku Wspólnicy Spółki jawnej postanowili wyłączyć z majątku Spółki dwie działki orne na cele budowlane po jednej dla każdego ze Wspólników z przeznaczeniem na cele budowlane. W tym celu Wspólnicy podejmą stosowną uchwałę oraz przeniosą aktem notarialnym własność gruntów na swoją rzecz (dla każdego ze Wspólników po jednej działce).

Dwie działki gruntu podlegające wyłączeniu objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowo-usługowej (uchwała Rady Gminy).

Dwie działki gruntu podlegające wyłączeniu z majątku Spółki nie są obciążone prawami osób trzecich.

W uzupełnieniu do wniosku Spółka wskazała, że:

  1. czynność przeniesienia własności gruntów na rzecz wspólników nie będzie czynnością odpłatną,
  2. działki gruntu zakupione zostały od spółki akcyjnej prowadzącej działalność gospodarczą,
  3. transakcja udokumentowana była fakturą VAT, w tym część gruntów zakupiona została ze stawką 22% (wg miejscowego planu zagospodarowania przed zmianą część gruntów miała przeznaczenie do zabudowy usługowej, handlowej itp.) oraz część gruntów zakupiona została jako korzystająca ze zwolnienia. Po zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego (aktualnego na dzień dzisiejszy) działki gruntu przeznaczone są do zabudowy mieszkaniowo-usługowej,
  4. Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z faktury zakupu działek i Spółka skorzystała z tego prawa.

Zakupione przez Spółkę grunty rolne, działka 284/38 i 284/37 (w części zakupione ze stawką 22% i w części korzystające ze zwolnienia) zostały podzielone na mniejsze działki i sukcesywnie zostają sprzedawane z przeznaczeniem do zabudowy mieszkaniowej. Sprzedaż każdej działki dokonywana jest ze stawką 23%.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółka jawna będzie miała obowiązek podatkowy naliczenia 23% podatku VAT należnego w związku z wyłączeniem z majątku Spółki dwóch działek gruntów i przeniesieniem własności gruntów na rzecz każdego ze Wspólników z przeznaczeniem przez nich tych działek na cele budowlane?

Zdaniem Wnioskodawcy, tak. Spółka jawna będzie miała obowiązek podatkowy naliczenia 23% podatku VAT należnego w związku z wyłączeniem z majątku Spółki dwóch działek gruntów i przeniesieniem własności gruntów na rzecz każdego ze Wspólników z przeznaczeniem tych działek przez nich na cele budowlane.

Opisana operacja gospodarcza będzie miała charakter dostawy i w związku z tym będą miały do niej zastosowanie przepisy ustawy o VAT (art. 7 ust. 2 pkt 1).

Nie może mieć zastosowania art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT ponieważ dwie działki gruntu podlegające wyłączeniu objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowo-usługowej (uchwała Rady Gminy) oraz przeznaczone zostaną przez Wspólników na cele budowlane, dlatego stawka VAT dla dostawy wyniesie 23% zgodnie z art. 41 ust. 1.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Jak stanowi art. 7 ust. 2 ustawy, w brzmieniu od 1 kwietnia 2013 r. – przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się również przekazanie nieodpłatnie przez podatnika towarów należących do jego przedsiębiorstwa, w szczególności:

  1. przekazanie lub zużycie towarów na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych, członków stowarzyszenia,
  2. wszelkie inne darowizny

– jeżeli podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

Jak wynika z powyższych uregulowań, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlega generalnie każde nieodpłatne przekazanie towaru należącego do przedsiębiorstwa, z którym wiąże się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel, o ile podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu, imporcie lub wytworzeniu tego towaru lub jego części składowych. Jeżeli natomiast podatnik nie miał prawa do odliczenia podatku naliczonego, to nieodpłatne przekazanie tych towarów pozostaje neutralne podatkowo (podatnik nie musi dokonać ich opodatkowania).

Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca (spółka jawna) czynny podatnik podatku od towarów i usług – będąc jeszcze spółką cywilną – w 2007 roku zakupił działki gruntów na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, które zarejestrowane są w ewidencji Spółki jako środki trwałe. Zakupione działki gruntów to: grunty orne V, VI, grunty pod stawami, tereny różne. Każda z zakupionych działek jest wydzielona geodezyjnie i prawnie. Działki gruntu zakupione zostały od spółki akcyjnej prowadzącej działalność gospodarczą, a transakcja udokumentowana była fakturą VAT, w tym część gruntów zakupiona została ze stawką 22% (wg miejscowego planu zagospodarowania przed zmianą część gruntów miała przeznaczenie do zabudowy usługowej, handlowej itp.) oraz część gruntów zakupiona została jako korzystająca ze zwolnienia. Jak wskazano w uzupełnieniu do wniosku – Spółce przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z faktury zakupu działek i Spółka skorzystała z tego prawa. W 2013 roku Wspólnicy Spółki jawnej postanowili wyłączyć z majątku Spółki dwie działki orne na cele budowlane po jednej dla każdego ze Wspólników z przeznaczeniem na cele budowlane. W tym celu Wspólnicy podejmą stosowną uchwałę oraz przeniosą aktem notarialnym własność gruntów na swoją rzecz (dla każdego ze Wspólników po jednej działce). Dwie działki gruntu podlegające wyłączeniu (po zmianie miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego) objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowo-usługowej (uchwała Rady Gminy) i nie są obciążone prawami osób trzecich. Jak wskazał Zainteresowany, czynność przeniesienia własności gruntów na rzecz wspólników nie będzie czynnością odpłatną. Zakupione przez Spółkę grunty rolne działka 284/38 i 284/37 (w części zakupione ze stawką 22% i w części korzystające ze zwolnienia) zostały podzielone na mniejsze działki i sukcesywnie zostają sprzedawane z przeznaczeniem do zabudowy mieszkaniowej. Sprzedaż każdej działki dokonywana jest ze stawką 23%.

Wnioskodawca ma wątpliwości, czy nieodpłatne przeniesienie własności gruntu – dwóch działek przez Spółkę na rzecz Wspólników podlega opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług.

Podkreślić ponownie należy, że z przepisów ustawy o podatku VAT wynika, że aby doszło do opodatkowania nieodpłatnego przekazania towarów, muszą być spełnione łącznie następujące warunki:

  • dokonującym nieodpłatnego przekazania jest podatnik podatku od towarów i usług,
  • przekazane przez podatnika towary należą do jego przedsiębiorstwa,
  • przedmiotem nieodpłatnego przekazania jest towar, w stosunku do którego podatnikowi przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy jego nabyciu.

A zatem, przekazanie towarów należących do przedsiębiorstwa podatnika w formie nieodpłatnej uznaje się za odpłatną dostawę towarów, o ile podatnikowi przysługiwało, w całości lub w części, prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego z tytułu nabycia, importu lub wytworzenia tych towarów lub ich części składowych.

W niniejszej sprawie, Spółka nieodpłatnie przeniesie własność gruntów stanowiących środki trwałe, na rzecz Wspólników. Zainteresowanemu przysługiwało prawo do odliczenia podatku VAT z faktury zakupu działek i z tego prawa skorzystał. Ponadto, działki podlegające wyłączeniu z majątku Spółki objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowo-usługowej.

Biorąc pod uwagę powyższe należy stwierdzić, że w przedmiotowej sprawie zostaną spełnione wszystkie trzy warunki łącznie, o których mowa w art. 7 ust. 2 ustawy, dla opodatkowania czynności planowanego przekazania nieruchomości na cele osobiste Wspólników.

Zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy – stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednocześnie w myśl art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Od zasady opodatkowania dostawy gruntu według ww. stawki przewidziano jednak pewne wyjątki. Zakres i zasady zwolnienia od podatku od towarów i usług dostawy towarów lub świadczenia usług zostały określone m.in. w art. 43 ust. 1 ustawy.

Jak wynika z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy, w brzmieniu od 1 kwietnia 2013 r. – zwalnia się od podatku dostawę terenów niezabudowanych innych niż tereny budowlane.

W oparciu natomiast o treść art. 2 pkt 33 ustawy – przez tereny budowlane rozumie się grunty przeznaczone pod zabudowę zgodnie z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, a w przypadku braku takiego planu – zgodnie z decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu, o których mowa w przepisach o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

Powyższe oznacza, że generalnie opodatkowane podatkiem VAT są dostawy, których przedmiotem są nieruchomości gruntowe zabudowane i niezabudowane, przy czym w przypadku tych ostatnich opodatkowane są wyłącznie te, których przedmiotem są tereny budowlane. Pozostałe natomiast dostawy gruntów niezabudowanych, będących gruntami leśnymi, rolnymi itp., a niebędących terenami budowlanymi – są zwolnione od podatku VAT.

Z uwagi na fakt, że przedmiotowe działki, jak wskazał Zainteresowany, objęte są miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego zabudowy mieszkaniowo-usługowej, to ich dostawa – zgodnie z art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy – opodatkowana będzie stawką podatku w wysokości 23% i nie będzie korzystała ze zwolnienia od podatku VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 9 w zw. z art. 2 pkt 33 ustawy.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa podatkowego oraz opis sprawy należy wskazać, że planowana czynność wyłączenia z majątku Spółki dwóch działek gruntu i przeniesienia nieodpłatnie własności gruntów na rzecz Wspólników Spółki, stanowić będzie odpłatną dostawę towarów, w rozumieniu art. 7 ust. 2 ustawy, podlegającą opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług w wysokości 23% – w myśl art. 41 ust. 1 w zw. z art. 146a pkt 1 ustawy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Należy zaznaczyć, że wydając przedmiotową interpretację tut. Organ oparł się na wynikającym z treści wniosku opisie zdarzenia przyszłego. W związku z powyższym, w przypadku zmiany któregokolwiek elementu przedstawionego zdarzenia przyszłego, udzielona interpretacja traci swą aktualność.

Tut. Organ informuje, że w niniejszej interpretacji rozpatrzono wniosek w części dotyczącej podatku od towarów i usług. Natomiast wniosek w części dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych rozpatrzony zostanie odrębną interpretacją indywidualną.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj