Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-535/12-5/KC
z 4 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPP3/443-535/12-5/KC
Data
2012.09.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek od towarów i usług --> Przepisy ogólne --> Definicje legalne

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
dokumenty celne
stawka preferencyjna
wywóz towarów


Istota interpretacji
w zakresie uznania posiadanej dokumentacji w eksporcie pośrednim i opodatkowania stawką 0%



Wniosek ORD-IN 402 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 04.05.2012 r. (data wpływu 21.05.2012 r.) .), uzupełnionym w dniu 31.08.2012 r. (data wpływu 03.09.2012 r.) na wezwanie tut. Organu z dnia 20.08.2012 r. (skutecznie doręczone w dniu 27.08.2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania posiadanej dokumentacji w eksporcie pośrednim i opodatkowania stawką w wysokości 0% – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 21.05.2012 r. do tut. Organu wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie uznania posiadanej dokumentacji w eksporcie pośrednim i opodatkowania stawką w wysokości 0%. Wniosek uzupełniony został pismem z dnia 27.08.2012 r., złożonym w dniu 31.08.2012 r. (data wpływu 03.09.2012 r.), będącym odpowiedzią na wezwanie Organu z dnia 20.08.2012 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Spółka S.A. zajmuje się produkcją kotłów gazowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, dokonuje dostawy towarów na rzecz kontrahenta z państwa członkowskiego (Włochy). Dostawy te są dokumentowane fakturami VAT wystawianymi na rzecz tego podmiotu.

Nabywca z Włoch dokonuje następnie dostawy tych towarów na rzecz podmiotów mających siedziby na terytorium państw trzecich (Rosja, Ukraina, Chiny, USA). Towary, które są przedmiotem dostawy są transportowane bezpośrednio z R.SA do nabywcy z kraju trzeciego na warunkach I. Ex Works (EXW). Zgłoszenie towarów do celnej procedury wywozu jest dokonywane na terytorium Polski przy pomocy agencji celnej przez nabywcę z Włoch, który dokonuje dostawy na rzecz podmiotu z państwa trzeciego. Zgłoszenie jest następnie realizowane we wdrożonym w UE Systemie Kontroli Eksportu (Export Control System, zwanym ECS). R.SA otrzymuje każdorazowo kopię dokumentu elektroniczny komunikat IE-599, który jest potwierdzeniem dostarczenia towaru do podmiotu z terytorium państwa trzeciego.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy posiadana przez R.SA dokumentacja, uprawnia ją do opodatkowania dokonywanych dostaw według stawki 0% VAT...

Zdaniem Wnioskodawcy

R.SA stoi na stanowisku, że posiadana dokumentacja jest wystarczająca do potwierdzenia exportu towaru w rozumieniu przepisu art. 2 pkt 8 Ustawy o VAT i zastosowania stawki 0% w tej sprzedaży, ponieważ każdorazowo otrzymuje kopię dokument IE-599 z Systemu Kontroli Eksportu (ECS), z którego wynika tożsamość towaru, który jest przedmiotem dostawy i wywozu jest w nim również podana m. in. nazwa odbiorcy i dostawcy, numer dokumentu MRN, ilość opakowań, masa towaru, numer faktury i listu przewozowego, data zwolnienia i wyprowadzenia towaru.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

W myśl postanowień zawartych w art. 5 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054) zwanej dalej ustawą, opodatkowaniu podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Z treści przepisu art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika, że dostawą towarów jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Eksportem towarów - w świetle art. 2 pkt 8 ustawy – jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:

  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych.

Z przedstawionego stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawca jako polski podatnik dokonał sprzedaży towarów na rzecz kontrahenta z Włoch, które dokumentowane są fakturami VAT wystawianymi na rzecz tego podmiotu. Następnie włoski kontrahent dokonuje dostawy tych towarów na rzecz podmiotów mających siedziby na terytorium państw trzecich (Rosja, Ukraina, Chiny, USA). Przedmiotowe towary są transportowane bezpośrednio od Wnioskodawcy do nabywcy z kraju trzeciego na warunkach I. Ex Works (EXW).

Jak wskazuje Wnioskodawca, zgłoszenie towarów do procedury celnej wywozu jest dokonywane na terytorium Polski przy pomocy agencji celnej przez nabywcę z Włoch, który dokonuje dostawy na rzecz podmiotu z państwa trzeciego, a zgłoszenie to jest następnie realizowane we wdrożonym w UE Systemie Kontroli Eksportu (system ECS). Wnioskodawca otrzymuje każdorazowo kopię dokumentu elektronicznego, tj. komunikat IE-599, który jest potwierdzeniem dostarczenia towaru do podmiotu z terytorium państwa trzeciego.

Odnośnie pytania sformułowanego przez Wnioskodawcę, należy przede wszystkim powołać treść art. 41 ust. 4 ustawy, który stanowi, iż w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. a, stawka podatku wynosi 0%.

Z kolei na podstawie art. 41 ust. 11 ustawy, przepisy ust. 4 i 5 stosuje się odpowiednio w eksporcie towarów, o którym mowa w art. 2 pkt 8 lit. b, jeżeli podatnik przed upływem terminu do złożenia deklaracji podatkowej za okres rozliczeniowy, w którym dokonał dostawy towarów, posiada kopię dokumentu, w którym urząd celny określony w przepisach celnych potwierdził wywóz tych towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Z dokumentu, o którym mowa w zdaniu pierwszym, musi wynikać tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu. (…)

Przywołany przez Wnioskodawcę system ECS, to system, który od dnia 31 sierpnia 2007r. został wdrożony do elektronicznej obsługi zgłoszeń wywozowych składanych przez polskich eksporterów/zgłaszających. Od tego momentu zmianie uległy zasady dokonywania zgłoszeń celnych procedury wywozu, procedury uszlachetnienia biernego i powrotnego wywozu.

ECS jest wspólnotowym systemem obsługującym elektronicznie zgłoszenie wywozowe. Umożliwia wymianę komunikatów między urzędami celnymi wywozu i wyprowadzenia we wszystkich krajach UE oraz przesyłanie komunikatów między przedsiębiorcami a urzędami celnymi. System ECS zapewnia automatyzację procedury wywozu i jej pełny monitoring, a także umożliwia elektroniczne potwierdzanie wyprowadzenia towarów poza obszar celny Unii Europejskiej (w drodze komunikatu przesyłanego z urzędu celnego wywozu do eksportera/zgłaszającego). Od dnia 1 lipca 2009 r. likwidacji uległa karta 3 SAD jako potwierdzenie tego wyprowadzenia, a zastąpił ją elektroniczny komunikat, wysłany natychmiast po opuszczeniu przez towary obszar Unii Europejskiej.

Zgodnie z art. 796e Rozporządzenia Komisji (WE) Nr 1875/2006 z dnia 18 grudnia 2006r. zmieniającego rozporządzenie (EWG) Nr 2454/93 ustanawiające przepisy w celu wykonania rozporządzenia Rady (EWG) Nr 2913 ustanawiającego Wspólnotowy Kodeks Celny, urząd wywozu po otrzymaniu komunikatu „Wyniki kontroli w urzędzie wyprowadzenia”, o którym mowa w art. 796d ust. 2, potwierdza fizyczne wyprowadzenie towarów, przesyłając zgłaszającemu komunikat „Potwierdzenie wywozu” lub informując go w innej określonej w tym celu przez ten urząd formie.

Podpisany przez system ECS komunikat przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych komunikat IE-599 jest dokumentem potwierdzającym wywóz towarów poza terytorium Unii Europejskiej. Komunikat ten zawiera dane zgłoszenia z momentu zwolnienia zgłoszenia do procedury wywozu oraz informacje o potwierdzeniu wywozu lub zatrzymaniu towaru na granicy. Komunikat IE-599 jest wysyłany do zgłaszającego przez urząd celny wywozu.

Jak wskazuje Wnioskodawca, po dokonanej transakcji, otrzymuje każdorazowo kopię komunikatu IE-599, który jest potwierdzeniem dostarczenia towaru do podmiotu z terytorium państwa trzeciego.

Skoro zatem w systemie ECS potwierdzenie wywozu towarów poza terytorium Unii Europejskiej odbywa się za pomocą elektronicznego komunikatu IE-599, podpisywanego przez system ECS przy użyciu klucza do bezpiecznej transmisji danych (który to komunikat dokumentuje czynność łatwą do zweryfikowania przez organy celne), to jego kopię może stanowić każdy rodzaj dokumentu, który by wiernie odzwierciedlał treść oryginału.

W konsekwencji, skoro z posiadanej przez Wnioskodawcę kopii komunikatu IE-599 wynika tożsamość towaru będącego przedmiotem dostawy i wywozu, przysługuje mu prawo do wykazania tej transakcji jako eksport towaru opodatkowany stawką podatku w wysokości 0%.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawcy w tym zakresie należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj