Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-28/12/TJ
z 17 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB2/436-28/12/TJ
Data
2012.05.17



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od czynności cywilnoprawnych --> Przedmiot opodatkowania --> Wyłączenia


Słowa kluczowe
nieruchomości
ruchomości
umowa sprzedaży


Istota interpretacji
Opodatkowanie sprzedaży składników majątkowych.



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2012 r. (data wpływu 20 lutego 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży składników majątku - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 20 lutego 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie opodatkowania sprzedaży składników majątku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca – Spółka prowadząca działalność w zakresie organizowania oraz prowadzenia szkoleń osób zatrudnianych w warsztatach napraw powypadkowych pojazdów, w zakresie prawidłowego wykonywania napraw blacharsko–lakierniczych, ma wyrobioną na rynku markę. Posiada nieruchomości, w których zorganizowane są sale szkoleniowe, hala do ćwiczeń praktycznych wraz z pełnym wyposażeniem niezbędnym do przeprowadzenia napraw, wykonywanych w ramach kursów i szkoleń oraz zatrudnia wyspecjalizowany personel. Ponadto jest właścicielem nieruchomości zabudowanej położonej w innym mieście, na której posadowiona jest hala napraw powypadkowych pojazdów wraz z wyposażeniem, w której świadczy usługi z zakresu napraw powypadkowych pojazdów. Na tej samej nieruchomości znajduje się sklep z częściami i materiałami motoryzacyjnymi, najmowany i prowadzony przez podmiot trzeci. Wskazana wyżej działalność jest częściowo wyodrębniona pod względem księgowym w rachunkowości Spółki, albowiem utworzone są konta ewidencji majątku, przychodów, kosztów oraz należności. Nie ma natomiast wyodrębnienia tej części majątku w ewidencji zobowiązań. Spółka zamierza sprzedać nieruchomość z halą osobie trzeciej. Wraz z nieruchomością przedmiotem sprzedaży będą znajdujące się na tej nieruchomości środki trwałe (materiały i urządzenia stosowane i wykorzystywane przy naprawach blacharsko-lakierniczych). Jeżeli maszyny są w leasingu, umowy leasingowe tych maszyn będą być może przejęte przez nabywcę. Umowa sprzedaży określi w sposób wyczerpujący przenoszone składniki majątku. Być może będzie to także sklep wzniesiony na nieruchomości. Z tym przedmiotem działalności Spółki związane są także samochód ciężarowy - laweta oraz samochody zastępcze dla klientów, których pojazdy są w naprawie.

Przedmiotowa transakcja na pewno nie będzie obejmowała składników majątkowych związanych z podstawowym zakresem prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę (działalności związanej z organizacją i prowadzeniem szkoleń) i nie wpłynie w żaden sposób na możliwości jej wykonywania. Dlatego nie będą sprzedane w szczególności następujące elementy majątku oraz elementy funkcjonalne przedsiębiorstwa: należności oraz zobowiązania, szereg środków trwałych (nieruchomości, urządzenia techniczne, samochody, sprzęt komputerowy, itd.), zapasy magazynowe związane z podstawową działalnością, personel realizujący szkolenia, księgi rachunkowe i systemy rozliczeniowe, które można przyporządkować do podstawowej działalności. Być może nie będą przedmiotem umowy także samochody zastępcze i samochód ciężarowy - laweta. Na wszystkie sprzedawane składniki majątkowe Spółka zamierza wystawić fakturę VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy transakcja związana ze zbyciem opisanych wyżej składników majątkowych będzie podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja, której przedmiot został opisany powyżej, nie jest transakcją mającą za przedmiot zorganizowaną cześć przedsiębiorstwa w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług, zatem podlega opodatkowaniem podatkiem od towarów i usług na zasadach ogólnych, a więc odsprzedaż każdego ze składników majątkowych należy rozpatrywać jako dostawę poszczególnych towarów (świadczonych usług), a nie przeniesienie zorganizowanej części przedsiębiorstwa. W związku z powyższym do opodatkowania tej transakcji nie będzie miała zastosowania regulacja zawarta w art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) w zw. z art. 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, ponieważ zgodnie z art. 2 pkt 4 tej ustawy podatkowi temu nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. W związku z powyższym Wnioskodawca stwierdza, że opisana umowa sprzedaży nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych w zakresie, w jakim zastosowanie znajdzie art. 2 pkt 4 ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Ustawa z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. jedn. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.) zawiera zamknięty katalog czynności objętych opodatkowaniem. Oznacza to, że opodatkowaniu podlegają wyłącznie czynności enumeratywnie wskazane w art. 1 ust. 1, w tym wymieniona w pkt 1 lit. a) umowa sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

W ustawie przewidziano jednak sytuacje, w których czynność cywilnoprawna mieszcząca się w zakresie przedmiotowym ustawy nie podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Stosownie do art. 2 pkt 4 wskazanej ustawy, podatkowi nie podlegają czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:


  • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
  • (uchylone),
  • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych;


Przepis ten ustanawia zasadę, że podatkowi od czynności cywilnoprawnych podlegają wyłącznie czynności cywilnoprawne podejmowane w ramach obrotu nieprofesjonalnego, natomiast obrót zawodowy (profesjonalny) objęty został podatkiem od towarów i usług. Z jego treści wynika zasada rozgraniczenia obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych od obowiązku podatkowego w podatku od towarów i usług, jak również zasada wzajemnego wykluczenia tych obowiązków. Powyższe oznacza, że nie podlegają podatkowi od czynności cywilnoprawnych te czynności cywilnoprawne, których dokonanie rodzi obowiązek podatkowy w podatku od towarów i usług.

Zaznaczyć jednakże należy, że o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług lub jest z tego podatku zwolniona.

Wskazać również należy, że w przypadku umowy sprzedaży i zamiany, której przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach, o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych decyduje okoliczność, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług. Powyższe oznacza, że zwolnienie ww. umowy sprzedaży lub zamiany z opodatkowania podatkiem od towarów i usług spowoduje, że czynność taka podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Z przedstawionego zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca prowadzi działalność w zakresie organizowania oraz prowadzenia szkoleń dotyczących wykonywania napraw blacharsko-lakierniczych. Posiada nieruchomości, w których zorganizowane są sale szkoleniowe, hala do ćwiczeń praktycznych wraz z wyposażeniem oraz zatrudnia wyspecjalizowany personel. Jest także właścicielem nieruchomości zabudowanej położonej w innym mieście, na której posadowiona jest hala napraw powypadkowych pojazdów wraz z wyposażeniem, w której świadczy usługi z zakresu napraw powypadkowych pojazdów. Na tej nieruchomości znajduje się także sklep z częściami i materiałami motoryzacyjnymi najmowany przez podmiot trzeci. Obecnie zamierza sprzedać nieruchomość z halą osobie trzeciej. Wraz z nieruchomością przedmiotem sprzedaży będą znajdujące się na tej nieruchomości środki trwałe (materiały i urządzenia stosowane i wykorzystywane przy naprawach blacharsko-lakierniczych). Jeżeli maszyny są w leasingu, umowy leasingowe tych maszyn będą być może przejęte przez nabywcę. Być może przedmiotem sprzedaży będzie także sklep wzniesiony na nieruchomości. Z tym przedmiotem działalności Spółki związane są także samochód ciężarowy - laweta oraz samochody zastępcze dla klientów, których pojazdy są w naprawie. Przedmiotowa transakcja na pewno nie będzie obejmowała składników majątkowych związanych z podstawowym zakresem prowadzonej działalności gospodarczej przez Spółkę. Być może nie będą przedmiotem umowy także samochody zastępcze i samochód ciężarowy - laweta.

W odniesieniu do tak przedstawionego zdarzenia przyszłego, w wydanej na wniosek Spółki interpretacji indywidualnej z dnia 27 kwietnia 2012 r., stwierdzono, iż skoro – jak wskazała Spółka - z przedmiotowej sprzedaży zostaną wyłączone takie składniki majątkowe, jak m.in. należności oraz zobowiązania, to sprzedawany zespół składników majątkowych nie będzie spełniał definicji zorganizowanej części przedsiębiorstwa, określonej w art. 2 pkt 27e ustawy o podatku od towarów i usług, w konsekwencji czego, w niniejszej sprawie nie znajdzie zastosowania wyłączenie z opodatkowania przewidziane w art. 6 pkt 1 ustawy. W konsekwencji stwierdzono, że w przedstawionej we wniosku sytuacji przedmiotem planowanej sprzedaży będą poszczególne składniki majątkowe, których zbycie będzie podlegało opodatkowaniu wg odpowiednich stawek, uzależnionych od przedmiotu transakcji.

Powyższe oznacza, że w sytuacji opisanej we wniosku, planowana umowa sprzedaży składników majątkowych, w tym nieruchomości z halą oraz środków trwałych w postaci materiałów i urządzeń, nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych ze względu na wystąpienie wyłączenia, o którym mowa w art. 2 pkt 4 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych. Przy czym zaznaczyć należy, że w sytuacji zwolnienia z opodatkowania podatkiem od towarów i usług sprzedaży nieruchomości przedmiotowe wyłączenie nie znajdzie zastosowania, a umowa w tej części podlegać będzie opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Szczecinie, ul. Staromłyńska 10, 70-561 Szczecin, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj