Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-1031/13-2/AA
z 20 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 10 września 2013 r. (data wpływu 12 września 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 września 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z działalności gospodarczej.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca zwraca się z prośbą o wydanie interpretacji w sprawie czy zgodnie z art. 9a ust. 2 oraz ust. 3 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), od dnia 1 stycznia 2014 r. jako podatnik prowadzący działalność gospodarczą pod nazwą Firma Usługowo (…) będzie mógł wybrać sposób opodatkowania określony w art. 30c wymienionej ustawy, tj. opodatkowanie podatkiem liniowym.

Wnioskodawca Firmę, założył 15 sierpnia 2006 r. Firma jest zarejestrowana w ewidencji działalności gospodarczej prowadzonej przez Burmistrza Miasta. Firmę Wnioskodawca założył w celu świadczenia usług dla Zakładu Wapienniczego (obecna nazwa Zakłady Wapiennicze).

Przed założeniem działalności gospodarczej Zainteresowany był pracownikiem Zakładów Wapienniczych od 1981 roku do dnia założenia firmy. Pracował na wydziale produkcji wapna jako układacz-pakowacz wapna. W latach 2005-2006 w Zakładach Wapienniczych rozpoczął się proces restrukturyzacji zakładu. Zmiany organizacyjne miały polegać na tym, że część prac miała przejść do firm zewnętrznych, w tym również utworzonych z pracowników zakładu. W marcu 2006 roku zarząd Zakładów Wapienniczych rozpoczął rozmowy z pracownikami wydziału produkcyjnego, w tym z Wnioskodawcą, na temat utworzenia firmy, która miałaby świadczyć usługi dla wapienników. Wnioskodawca wyraził zgodę i tak 15 sierpnia 2006 r. założył działalność gospodarczą pod nazwą Firma Usługowa. Zainteresowany przejął z Zakładu Wapienniczego 3 pracowników, obecnie zatrudnia na umowę o pracę 11 pracowników.

Od dnia założenia firma jest opodatkowana na zasadach ogólnych według skali podatkowej, określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Czynności, które Zainteresowany wykonywał w Zakładzie Wapienniczym w ramach stosunku pracy przez 25 lat przed założeniem firmy zajmują około 50% rodzaju usług, które świadczy firma.

Wnioskodawca oświadczył, że w kolejnych latach podatkowych po założeniu firmy nie wykonywał żadnych czynności w ramach stosunku pracy dla Zakładu Wapienniczego, jak również nie wykonuje żadnych prac dla byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy w roku podatkowym 2013.

Dla Wnioskodawcy jako podatnika niezbyt jasnym jest sformułowanie określone w art. 9a ust. 3 pkt 2: „wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym – w ramach stosunku pracy”.

Czy zgodnie z tym zapisem traci prawo do opodatkowania podatkiem liniowym tylko ten podatnik, który uzyskuje z działalności gospodarczej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, które odpowiadają czynnościom jakie podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników wykonywał w tym samym roku podatkowym lub wykonuje w tym samym roku podatkowym na podstawie stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy uzyskując przychody z działalności gospodarczej ze świadczenia usług na rzecz byłego pracodawcy częściowo odpowiadające czynnościom, które Wnioskodawca wykonywał od roku 1981 do dnia założenia firmy, Zainteresowany będzie mógł od dnia 1 stycznia 2014 r. wybrać sposób opodatkowania, określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (opodatkowanie podatkiem liniowym)?

Zdaniem Wnioskodawcy, Zainteresowany nie traci prawa do opodatkowania dochodów uzyskanych od 2014 roku i kolejnych latach z prowadzonej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Zgodnie z art. 9a ust. 3 wymienionej ustawy, możliwość opodatkowania dochodu z działalności gospodarczej w sposób określony w art. 30c ustawy jest wyłączona w stosunku do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik wykonywał na rzecz tegoż pracodawcy tylko w tym samym roku podatkowym w ramach stosunku pracy, lub wykonuje w dalszym ciągu na podstawie umowy o pracę w tym samym roku podatkowym.

Wnioskodawca rozwiązał umowę o pracę z byłym pracodawcą w 2006 roku przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i w kolejnych latach podatkowych nie był zatrudniony na podstawie umowy o pracę i nie będzie zatrudniony w następnych latach. Usługi są i będą świadczone tylko na podstawie umowy zawartej z Firmą Usługową Wnioskodawcy.

Wobec powyższego, Zainteresowany uważa, że ma możliwość wybrać formę opodatkowania określoną w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z art. 9a ust. 2 wymienionej ustawy, do dnia 20 stycznia przyszłego roku podatkowego, Wnioskodawca jest zobowiązany do złożenia naczelnikowi urzędu skarbowego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 9a ust. 2 powołanej ustawy podatnicy, z zastrzeżeniem ust. 3, mogą wybrać sposób opodatkowania dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej na zasadach określonych w art. 30c. W tym przypadku są obowiązani do złożenia właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego do dnia 20 stycznia roku podatkowego pisemnego oświadczenia o wyborze tego sposobu opodatkowania. Jeżeli podatnik rozpoczyna prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej, oświadczenie może złożyć na podstawie przepisów o swobodzie działalności gospodarczej, a jeżeli podatnik nie złożył oświadczenia na podstawie tych przepisów - pisemne oświadczenie składa właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, nie później niż w dniu uzyskania pierwszego przychodu.

Na podstawie art. 30c ust. 1 ww. ustawy, podatek dochodowy od dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej uzyskanych przez podatników, o których mowa w art. 9a ust. 2 lub 7, z zastrzeżeniem art. 29, 30 i 30d, wynosi 19% podstawy obliczenia podatku.

Deklarując wybór 19% podatku podatnik musi uwzględnić przesłanki określone w art. 9a ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Stosownie do treści art. 9a ust. 3 powołanej ustawy: jeżeli podatnik, który wybrał sposób opodatkowania, o którym mowa w ust. 2, uzyska z działalności gospodarczej prowadzonej samodzielnie lub z tytułu prawa do udziału w zysku spółki niemającej osobowości prawnej przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, odpowiadających czynnościom, które podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników:

  1. (uchylony),
  2. wykonywał lub wykonuje w roku podatkowym

– w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, podatnik ten traci w roku podatkowym prawo do opodatkowania w sposób określony w art. 30c i jest obowiązany do wpłacenia zaliczek od dochodu osiągniętego od początku roku, obliczonych przy zastosowaniu skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1, oraz odsetek za zwłokę od zaległości z tytułu tych zaliczek.

Możliwość opodatkowania 19% podatkiem jest wyłączona w odniesieniu do podatników, którzy uzyskują przychód z działalności gospodarczej z tytułu świadczenia usług na rzecz obecnego pracodawcy i usługi te są tożsame z czynnościami, które podatnik lub przynajmniej jeden z jego wspólników (w przypadku prowadzenia działalności w formie spółki osobowej) wykonywał, bądź wykonuje w roku podatkowym w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy.

Z informacji przedstawionych we wniosku wynika, że Wnioskodawca rozwiązał umowę o pracę z byłym pracodawcą w 2006 roku przed rozpoczęciem działalności gospodarczej i w kolejnych latach podatkowych po założeniu firmy nie wykonywał żadnych czynności w ramach stosunku pracy dla Zakładu Wapienniczego, jak również nie wykonuje żadnych prac dla byłego pracodawcy w ramach stosunku pracy w roku podatkowym 2013.

W konsekwencji skoro Wnioskodawca nie jest już zatrudniony na podstawie umowy o pracę u byłego pracodawcy, to dochody uzyskiwane przez Zainteresowanego w ramach działalności gospodarczej mogą być opodatkowane 19% podatkiem, na zasadach określonych w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Reasumując, Wnioskodawca uzyskując przychody z działalności gospodarczej w zakresie usług na rzecz byłego pracodawcy – częściowo odpowiadające czynnościom które wykonywał od 1981 roku do dnia założenia firmy, tj. 2006 roku – będzie mógł z dniem 1 stycznia 2014 r. wybrać sposób opodatkowania określony w art. 30c ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj