Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-234/13-2/KB
z 17 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 20.03.2013 r. (data wpływu 22.03.2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach systemu cash-poolingu – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22.03.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania czynności wykonywanych w ramach systemu cash-poolingu.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Sp. z o.o., spółka będąca polskim rezydentem podatkowym , w celu optymalnego zarządzania środkami pieniężnymi, polepszenia płynności finansowej oraz zmniejszenia kosztów finansowania zewnętrznego, planuje przystąpienie do systemu zarządzania płynnością finansową poprzez zawarcie nienazwanej umowy typu cash - pooling .

W Umowie tej uregulowane będą zasady dokonywania konsolidacji środków finansowych w ramach planowanej struktury (usługa cash-pooling’u, struktura cash-pooling’u ) z rachunków bankowych: Wnioskodawcy, A. (spółki kapitałowej z siedzibą w Niemczech, niemieckiego rezydenta podatkowego, zarejestrowanego czynnego podatnika VAT w Niemczech) i A. S.A. (spółki kapitałowej z siedzibą w Polsce, polskiego rezydenta podatkowego) oraz ewentualnie przyszłych uczestników Struktury .

Umowa zostanie zawarta przez Bank. z siedzibą w Polsce .

W ramach planowanej Struktury, Uczestnicy, w tym także A. AG, posiadać będą rachunki bankowe w PLN prowadzone przez Bank w Polsce. W ramach Struktury, Uczestnicy posiadać będą także rachunki w EUR w banku zagranicznym.

W ramach planowanej Struktury A. AG będzie pełnił rolę agenta . Oznacza to, że dodatkowo A. AG posiadać będzie rachunek pełniący rolę rachunku konsolidacyjnego dla operacji objętych Umową, tj. rachunek, na którym dochodzić będzie do centralizacji ujemnych i dodatnich sald na rachunkach bankowych wszystkich Uczestników Struktury . Agent będzie także upoważniony przez Uczestników Struktury do reprezentowania każdego z nich samodzielnie, w zakresie uregulowanym w Umowie oraz do dodawania nowych podmiotów z grupy do Struktury, bądź wyłączania z niej istniejących Uczestników.

Na podstawie Umowy z Bankiem Uczestnicy wydadzą Bankowi polecenie automatycznego zerowania sald na wszystkich rachunkach objętych przedmiotową Strukturą, co powodować będzie dokonywanie przelewów z Rachunku Konsolidacyjnego i na ten Rachunek, w odniesieniu do którego prawo składania dyspozycji przysługuje A. AG. Następować to będzie zgodnie z poniższymi zasadami i kolejnością:

  1. W przypadku, gdy na koniec danego dnia roboczego saldo środków zgromadzonych na rachunku któregokolwiek z Uczestników Struktury będzie dodatnie, Agent przejmie od Banku zobowiązanie wobec tych Uczestników do zwrotu salda dodatniego zapisanego na ich rachunkach. Z tytułu przejęcia sald dodatnich, Bank uzna rachunek Agenta kwotą równą ich wartości nominalnej. W związku z uznaniem Rachunku Konsolidacyjnego, Agent wstąpi w miejsce Banku, jako dłużnika, a Bank zostanie zwolniony z długu (na podstawie art. 519 § 1 ustawy z 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm. );
  2. W przypadku, gdy na koniec danego dnia roboczego na rachunku bankowym któregokolwiek z Uczestników Struktury wystąpi saldo ujemne, Agent, działając w oparciu o ich zgodę, spłaci wierzytelności Banku w stosunku do poszczególnych Uczestników Struktury, wynikające z powstania ujemnego salda na ich rachunkach. Spłata zostanie dokonana poprzez obciążenie Rachunku Konsolidacyjnego przez Bank. W związku ze spłatą, Agent wstąpi w prawa zaspokojonego Banku jako wierzyciela w stosunku do poszczególnych Uczestników Struktury (subrogacja na podstawie art. 518 § 1 pkt 3 Kodeksu cywilnego).

Bank przeprowadzać będzie rozliczenie Struktury (poprzez odwrócenie sald) raz w roku. Odwrócenie sald może być także dokonywane w chwili wyłączenia danego Uczestnika (innego niż Agent) ze Struktury albo w chwili rozwiązania Umowy. Rozliczenie Struktury odbywać się będzie w kwotach netto wynikających z transakcji przejęcia wierzytelności i przejęcia sald dodatnich. Odwrócenie sald nastąpi każdorazowo, wyłącznie na zlecenie Agenta oraz jedynie w oparciu o jego instrukcje płatnicze.

Wynagrodzenie Banku z tytułu dokonywania przelewów opisanych powyżej będzie określone w załączniku do Umowy. Kwotą tego wynagrodzenia Bank obciąży Uczestników Struktury. Salda na rachunkach Uczestników Struktury będą oprocentowane w wysokości ustalonej zgodnie z postanowieniami odrębnych umów, na podstawie których prowadzone są te rachunki.

W wyniku opisanych powyżej (w pkt a) i b)) operacji, na koniec dnia roboczego będą istniały:

  • wierzytelności Agenta od pozostałych Uczestników,
  • wierzytelności pozostałych Uczestników wobec Agenta.

Bank będzie świadczył usługę polegającą na alokowaniu odsetek pomiędzy Uczestnikami w odniesieniu do środków, co do których Bank realizował usługę na ich rzecz na podstawie Umowy. W odniesieniu do każdego rachunku Uczestnika Struktury, Bank, na bazie dziennej, dokona wyliczenia odsetek należnych od Uczestnika Struktury z tytułu salda netto środków przekazanych Agentowi i przyjętych od Agenta. Uczestnik Struktury, którego saldo ustalone w ten sposób jest ujemne, zostanie obciążony odsetkami według stopy procentowej określonej odrębnie w Umowie dla tych operacji. Natomiast Uczestnik Struktury, którego saldo będzie dodatnie, będzie uprawniony do otrzymania odsetek naliczonych według stopy procentowej również określonej w Umowie dla tych operacji.

Raz w miesiącu, automatycznie Bank odpowiednio zasili lub obciąży rachunki każdego Uczestnika Struktury i Rachunek Konsolidacyjny Agenta kwotą należną do albo winną przez danego Uczestnika Struktury lub Agenta za dany miesiąc. Każdy Uczestnik otrzyma od Banku zestawienie odzwierciedlające operacje dokonane na jego rachunku za dany miesiąc oraz odpowiednią alokację odsetek. Agent jest upoważniony do dokonywania zmian ustawień dotyczących alokacji odsetek uzgodnionych uprzednio ze wszystkimi Uczestnikami oraz z Bankiem.

A. AG jest bezpośrednim udziałowcem Spółki, posiadającym bezpośrednio ponad 25% udziałów w jej kapitale przez nieprzerwany okres ponad 2 lat. A. AG nie posiada w Polsce zakładu w rozumieniu Umowy między Rzeczpospolitą Polską a Republiką Federalną Niemiec w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i od majątku, podpisanej w Berlinie dnia 14 maja 2003 r. (Dz.U. z 2005 r. Nr 12, poz. 90).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy w świetle przepisów ustawy o VAT opisane powyżej usługi świadczone przez Agenta na rzecz Spółki w ramach Umowy, powinny być rozliczone przez Spółkę na zasadzie importu usług, które podlegają zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 i 40 ustawy o VAT...
  2. Czy odsetki otrzymywane przez Spółkę na podstawie Umowy, w związku z uczestnictwem w Strukturze, stanowią wynagrodzenie za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług...
  3. Czy w świetle art. 1 ust. 1 upcc opisane wyżej transakcje przeprowadzane na podstawie Umowy będą podlegać opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych...

Stanowisko Wnioskodawcy:

Ad 1.

Wyżej opisana usługa cash-pooling’u, świadczona przez Agenta na rzecz Spółki na podstawie Umowy, stanowi czynność podlegającą opodatkowaniu podatkiem VAT, która powinna zostać wykazana przez Spółkę jako import usług i jednocześnie korzysta ze zwolnienia z podatku VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 38 i 40 ustawy o VAT.

Ad 2.

Odsetki otrzymywane przez Spółkę w związku z uczestnictwem w opisanej powyżej strukturze nie stanowią wynagrodzenia za świadczenie usług podlegających opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Odsetki te nie stanowią zatem obrotu w rozumieniu ustawy o VAT.

Ad 3.

Opisane powyżej transakcje przewidziane w ramach Struktury cash-pooling’u, określone w Umowie, nie podlegają opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych.

Uzasadnienie

Ad 1.

Umowa cash-pooling’u stanowi formę zarządzania finansami stosowaną przez podmioty należące do jednej grupy kapitałowej (holdingu) lub podmioty powiązane ekonomicznie w inny sposób. Istotą tej umowy jest koncentrowanie środków z jednostkowych rachunków (sald) poszczególnych podmiotów (rachunki uczestników) na wspólnym rachunku grupy (rachunek główny) i zarządzaniu zgromadzoną w ten sposób kwotą, przy wykorzystaniu korzyści skali. Jako podstawową cechę struktury cash-pooling’u należy wskazać możliwość koncentracji środków kilku podmiotów oraz kompensowania przejściowych nadwyżek wykazywanych przez poszczególne podmioty z przejściowymi niedoborami zaistniałymi u innych podmiotów. Dzięki takiej konstrukcji następuje minimalizowanie kosztów kredytowania działalności podmiotów z grupy.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 ustawy o VAT opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.

Stosownie do przepisu art. 7 ust. 1 ustawy o VAT przez dostawę towarów należy rozumieć przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel. Natomiast, zgodnie z brzmieniem art. 8 ust. 1 ustawy o VAT, przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 tejże ustawy.

Jak wynika z powołanych przepisów, dostawa towarów oraz świadczenie usług podlegają opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług jedynie wówczas, gdy są wykonywane odpłatnie (za wyjątkiem ściśle określonych w art. 7 ust. 2 oraz w art. 8 ust. 2 ustawy o VAT przypadków). Jednocześnie, dostawa towarów lub świadczenie usług pod tytułem odpłatnym mogą zostać opodatkowane wtedy, gdy pomiędzy dostawcą towaru lub świadczącym usługę i ich odbiorcą istnieje jawny lub dorozumiany stosunek prawny (umowa), w ramach którego spełniane są świadczenia wzajemne.

W ocenie Wnioskodawcy, w analizowanej sytuacji podmiotem świadczącym usługi na rzecz Spółki w zakresie kompleksowego zarządzania płynnością finansową w ramach Struktury cash poolingu jest Agent. Agent jest bowiem właścicielem Rachunku Konsolidacyjnego, na którym konsolidowane są salda z rachunków bankowych pozostałych Uczestników Struktury cash-pooling’u (w tym Spółki). Środki finansowe przeznaczone na pokrywanie sald ujemnych poszczególnych Uczestników pochodzą zatem z Rachunku Konsolidacyjnego należącego do Agenta. W ramach wykonywanych czynności związanych z zarządzaniem płynnością finansową Uczestników Struktury, Agent wstępuje w miejsce dłużnika zamiast Banku (gdy Uczestnik Struktury wykazuje dodatnie saldo netto), bądź też wstępuje w miejsce Banku w prawa zaspokojonego wierzyciela (gdy Uczestnik wykazuje ujemne saldo netto).

Za świadczone usługi Agent otrzymuje od Uczestników wynagrodzenie w postaci odsetek należnych w sytuacji, gdy Uczestnik wykazuje ujemne saldo netto na rachunku. Agent występuje bowiem w roli banku.

Z drugiej strony, zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym zdarzeniu przeszłym nie będzie dochodziło do świadczenia jakichkolwiek usług przez Spółkę. Spółka nie będzie wykonywała bowiem żadnych czynności, które można zaklasyfikować jako usługi. W szczególności, przekazywanie salda netto na konto Agenta nie będzie mogło być klasyfikowane jako świadczenie, lecz jako umożliwienie Agentowi wykonywania usług kompleksowego zarządzania płynnością finansową Struktury, w tym również Spółki. Odsetki należne Spółce w przypadku wystąpienia dodatniego salda netto na rachunku należy traktować jak klasyczne oprocentowanie depozytów pieniężnych składanych w instytucjach finansowych — w tym przypadku rolę takiej instytucji pełni Agent.

Importem usług, zgodnie z art. 2 pkt 9 ustawy o VAT, jest świadczenie usług, z tytułu wykonania których podatnikiem jest usługobiorca, o którym mowa w art. 17 ust. 1 pkt 4. Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy o VAT podatnikami podatku od towarów i usług są m.in. osoby prawne będące usługobiorcami usług świadczonych przez podatników nieposiadających siedziby, stałego miejsca prowadzenia działalności lub stałego miejsca zamieszkania albo pobytu na terytorium kraju.

W myśl art. 28b ust. 1 ustawy o VAT, w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika, miejscem świadczenia jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i la, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

Spółka niewątpliwie jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy o VAT obowiązującą dla potrzeb ustalania miejsca świadczenia usług na gruncie tego podatku, w tym powyższego art. 28b ust. 1 ustawy o VAT. Ponadto należy podkreślić, że nabycie usług świadczonych przez Agenta będzie pozostawać jednoznacznie w związku z działalnością przedsiębiorstwa Spółki, tj. nie służy celom osobistym Spółki ani jej pracownikom. Agent nie ma w Polsce siedziby ani też stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej.

Zdaniem Wnioskodawcy, opisana powyżej kompleksowa usługa zarządzania płynnością finansową świadczona na podstawie Umowy przez Agenta w ramach Struktury będzie podlegała opodatkowaniu w kraju siedziby Spółki (usługobiorcy), tj. w Polsce. Zatem Wnioskodawca, jako usługobiorca, będzie zobowiązany do rozliczenia analizowanej kompleksowej usługi cash-pooling’u, świadczonej przez Agenta, na zasadzie importu usług.

Usługa ta będzie rozliczana w okresach rozliczeniowych (miesięcznych), co oznacza, iż momentem wykonania usługi będzie upływ każdego okresu rozliczeniowego.

Należy jednak podkreślić, iż kompleksowa usługa, kóra będzie nabywana przez Spółkę w ramach opisanej Struktury od Agenta, będzie podlegała zwolnieniu z VAT jako usługa o charakterze finansowym, mieszcząca się w zakresie usług wskazanych w art. 43 ust. 1 pkt 38 oraz 40 ustawy o VAT.

Zgodnie z treścią art. 43 ust. 1 pkt 38 oraz 40 ustawy o VAT, zwolnieniem z VAT objęto m.in. usługi mieszczące się w zakresie usług pośrednictwa przy transakcjach transferów pieniężnych, usługi w zakresie depozytów środków pieniężnych, a także usługi zarządzania pożyczkami pieniężnymi. Wskazane świadczenia są typowymi elementami składającymi się na kompleksową usługę zarządzania płynnością finansową realizowaną przez Agenta w ramach Struktury.

W konsekwencji, zdaniem Spółki, wspomniana kompleksowa usługa świadczona przez Agenta w ramach Struktury na rzecz Spółki, będzie korzystać z przedmiotowego zwolnienia z opodatkowania VAT.

Wnioskodawca będzie zatem zobowiązany do wykazania z tego tytułu w rozliczeniach VAT importu usług objętych zwolnieniem z VAT.

Należy wskazać, iż przedstawione powyżej stanowisko Wnioskodawcy znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych przez organy podatkowe w analogicznych sytuacjach. Przywołać można przykładowo interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 grudnia 2012 r. (sygn. IPTPP2/443-801/12-3/PR), interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 21 listopada 2012 r. (sygn. IPPP3/443-813/12-4/LK), z 15 listopada 2012 r. (sygn. IPPP3/443- 929/12-3/IG) oraz z 5 listopada 2012 r. (sygn. IPPP3/443-817/12-4/KT), a także interpretację indywidualną wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 19 października 2012 r. (sygn. IBPP2/443- 762/12/WN).

Ad 2.

Jak już wskazano, przez odpłatne świadczenie usług rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi odpłatnej dostawy towarów (art. 8 ust. 1 ustawy o VAT).

Zgodnie z art. 29 ust. 1 ustawy o VAT, podstawą opodatkowania jest obrót, z zastrzeżeniem ust. 2-21, art. 30-32, art. 119 oraz art. 120 ust. 4 i 5. Obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje całość świadczenia należnego od nabywcy lub osoby trzeciej. Obrót zwiększa się o otrzymane dotacje, subwencje i inne dopłaty o podobnym charakterze mające bezpośredni wpływ na cenę (kwotę należną) towarów dostarczanych lub usług świadczonych przez podatnika, pomniejszone o kwotę należnego podatku.

Mając na względzie opisaną powyżej Strukturę cash-pooling’u, Spółka stoi na stanowisku, iż w przedmiotowej sprawie nie będzie występować w roli podmiotu świadczącego usługę w rozumieniu art. 8 ust. 1 ustawy o VAT. Czynności wchodzące w skład kompleksowej usługi zarządzania środkami pieniężnymi Uczestników (w tym także Spółki) będą wykonywane przez Bank oraz Agenta. Natomiast Spółka wraz z pozostałymi Uczestnikami Struktury będą pozostawać „biernymi” stronami Umowy i nie będą realizować świadczeń względem siebie ani względem Banku lub Agenta.

Czynności Uczestników Struktury, w tym Spółki, ograniczające się zasadniczo do udostępnienia swoich rachunków bankowych dla Banku w celu wypełniania warunków Umowy, nie będą stanowić odrębnych usług w rozumieniu przepisów ustawy o VAT. Czynności te będą bowiem jedynie elementem pomocniczym, koniecznym dla efektywnego wyświadczenia przez Bank i Agenta kompleksowej usługi zarządzania środkami finansowymi względem Spółki i pozostałych Uczestników Struktury. Obciążenie rachunków Uczestników Struktury (w tym Spółki) będzie przy tym następować automatycznie, bez konieczności podejmowania przez nich dodatkowych czynności, zawierania każdorazowych odrębnych umów lub porozumień między podmiotami, które przystąpiły do Struktury. Podmiotami przejawiającymi aktywność w zakresie zarządzania środkami finansowymi Struktury będą wyłącznie Bank i Agent.

W konsekwencji, czynności wykonywane przez Spółkę w ramach Umowy, umożliwiające Bankowi oraz Agentowi dokonywanie odpowiednich transferów środków finansowych w ramach Struktury, nie będą stanowić odrębnego (odpłatnego) świadczenia Spółki, a tym samym nie będą stanowić odrębnych usług w rozumieniu art. 8 ustawy o VAT. Odsetki otrzymywane przez Spółkę w związku z uczestnictwem w Strukturze nie będą zatem stanowić wynagrodzenia za świadczenie usług i w konsekwencji nie mogą być uznane za obrót w rozumieniu art. 29 ust. 1 ustawy o VAT.

Pogląd zaprezentowany przez Spółkę jest powszechnie akceptowany przez organy podatkowe. Wskazać można przykładowo interpretacje indywidualne wydane przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 31 grudnia 2012 r. (sygn. IPPP2/443-1223/12-5/KG), 7 grudnia 2012 r. (sygn. IPPP3/443-984/12-5/JK) oraz 22 listopada 2012 r. (sygn. IPPP3/443-927/12-3/KT), a także Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 28 grudnia 2012 r. (sygn. ITPP3/443-181/12/AT) i 28 listopada 2012 r., (sygn. ITPP2/443-1136/12/RS) oraz Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 3 grudnia 2012 r. (sygn. IPTPP2/443-801/12-3/PR).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Należy zauważyć, że od dnia 01.04.2013 r. obowiązuje nowe brzmienie art. 5 ust. 1 ustawy, zgodnie z którym „Opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, zwanym dalej "podatkiem", podlegają:

  1. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju;
  2. eksport towarów;
  3. import towarów na terytorium kraju;
  4. wewnątrzwspólnotowe nabycie towarów za wynagrodzeniem na terytorium kraju;
  5. wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów.”

Od dnia 01.04.2013 r. obowiązuje również nowe brzmienie art. 17 ust. 1 pkt 4 ustawy tj. „Podatnikami są również osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne nabywające usługi, jeżeli łącznie spełnione są następujące warunki:

  1. usługodawcą jest podatnik nieposiadający siedziby działalności gospodarczej oraz stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju, a w przypadku usług, do których stosuje się art. 28e, podatnik ten nie jest zarejestrowany zgodnie z art. 96 ust. 4,
  2. usługobiorcą jest:
    • w przypadku usług, do których stosuje się art. 28b - podatnik, o którym mowa w art. 15, lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4,
    • w pozostałych przypadkach - podatnik, o którym mowa w art. 15, posiadający siedzibę działalności gospodarczej lub stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej na terytorium kraju lub osoba prawna niebędąca podatnikiem, o którym mowa w art. 15, posiadająca siedzibę na terytorium kraju i zarejestrowana lub obowiązana do zarejestrowania zgodnie z art. 97 ust. 4.”

Powyższe nie ma jednak wpływu na przedmiotowe rozstrzygnięcie.

Ponadto, biorąc pod uwagę treść art. 14b § 1 Ordynacji podatkowej w brzmieniu „Minister właściwy do spraw finansów publicznych, na pisemny wniosek zainteresowanego, wydaje, w jego indywidualnej sprawie, pisemną interpretację przepisów prawa podatkowego (interpretację indywidualną)” oraz fakt, że stroną wniosku o udzielenie przedmiotowej interpretacji jest Spółka – należy zaznaczyć, że niniejsza interpretacja wywołuje skutki prawne wyłącznie dla Wnioskodawcy, a nie dla pozostałych uczestników opisanej struktury.

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż niniejsza interpretacja rozstrzyga w zakresie podatku od towarów i usług, w zakresie podatku od czynności cywilnoprawnych zostanie wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. jedn. Dz. U. z 2012, poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj