Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1058/13/BG
z 7 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z 29 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 9 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku jednostki samorządu terytorialnego - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zwolnienia od podatku jednostki samorządu terytorialnego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Postanowieniem Sądu Rejonowego z 25 kwietnia 2013 r. (które stało się prawomocne 17 maja 2013 r.) Gmina nabyła spadek po osobie zmarłej 9 marca 2012 r. Nieruchomość nabyta w formie spadku składa się z dwóch działek położonych w obrębie ewidencyjnym Gminy: działka o pow. 0,28 ha zabudowana budynkiem mieszkalnym, szopą drewnianą i garażem typu „blaszak” oraz niezabudowana działka o pow. 0,38 ha. W obowiązującym miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Gminy działka zabudowana położona jest w terenach wód powierzchniowych, śródlądowych z otuliną biologiczną - zadrzewieniami –symbol WS,LZ oraz częściowo w terenach dróg gminnych lokalnych- symbol KD (DG-L); natomiast część działki niezabudowanej znajduje się w terenach oznaczonych symbolem WS,LZ, część w terenach użytków rolnych (gruntów ornych, sadów, upraw ogrodniczych) - symbol R, a pozostała część w terenach zabudowy zagrodowej w gospodarstwach rolnych, hodowlanych, ogrodniczych, leśnych i rybackich - oznaczonych symbolem RM.

W najbliższym czasie Gmina zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość w drodze przetargu ustnego nieograniczonego.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy w związku ze sprzedażą przedmiotowej nieruchomości, w okresie krótszym niż 5 lat od nabycia spadku Gmina będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego, czy będzie podlegać zwolnieniu?

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 1 w związku z art. 6 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, gmina jako osoba prawna jest zwolniona z podatku. Art. 6 stanowi, iż zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostki samorządu terytorialnego. Art. 4 pkt 5 ustawy o dochodach jednostki samorządu terytorialnego stanowi, że źródłami dochodów własnych gminy są spadki, zapisy i darowizny na rzecz gminy. Zwolnienie dochodów jednostki samorządu terytorialnego dotyczy wszystkich źródeł zarówno publicznoprawnych (podatki, subwencje itd.), jak i cywilnoprawnych (dochody z majątku, kapitałów, dozwolonej działalności gospodarczej).

Zgodnie z powyższym w przypadku sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku Gmina jako osoba prawna, będzie zwolniona z zapłaty podatku dochodowego.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż Gmina nabyła spadek. W skład masy spadkowej wchodziły dwie działki. W najbliższym czasie Gmina zamierza sprzedać przedmiotową nieruchomość.

Zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), zwalnia się od podatku jednostki samorządu terytorialnego w zakresie dochodów określonych w przepisach ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego.

Stosownie do treści art. 2 pkt 1 ustawy z dnia 13 listopada 2003 r. o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (t.j. Dz.U. z 2010 r., Nr 80, poz. 526 ze zm.), ilekroć w ustawie jest mowa o jednostkach samorządu terytorialnego rozumie się przez to gminy, powiaty i województwa.

Dochodami jednostek samorządu terytorialnego są dochody własne, subwencja ogólna, dotacje celowe z budżetu państwa (art. 3 ust. 1 ww. ustawy). W myśl art. 4 ust. 1 pkt 4 ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego źródłami dochodów własnych gminy są dochody z majątku gminy. Art. 4 ust. 1 pkt 5 tej ustawy stanowi z kolei, że źródłami dochodów własnych gminy są spadki, zapisy i darowizny na rzecz gminy.

W konsekwencji powyższego, stwierdzić należy, iż mając na względzie cytowany powyżej art. 6 ust. 1 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, w przedmiotowej sprawie dochód uzyskany w związku z otrzymanym spadkiem, jak również dochód ze sprzedaży przedmiotu spadku nie będzie podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych i gmina nie będzie zobowiązana do zapłaty podatku dochodowego od osób prawnych z tego tytułu. Stanowisko Wnioskodawcy uznać zatem należy za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-512 Kraków po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 14 marca 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj