Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/415-849/13/MMa
z 20 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że Pani stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 13 sierpnia 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 22 sierpnia 2013 r.) o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła, do którego należy zakwalifikować dochód z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 22 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie ustalenia źródła, do którego należy zakwalifikować dochód z tytułu sprzedaży udziałów w spółce z ograniczoną odpowiedzialnością.

We wskazanym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca w ramach wykonywanej w 2011 r. działalności gospodarczej zajmował się handlem hurtowym materiałami elektrycznymi. Celem zapewnienia sobie odpowiedniej pozycji na rynku wnioskodawca stowarzyszony był z E. sp. z o.o. – spółką utworzoną przez przedsiębiorców zajmujących się podobnie jak wnioskodawca handlem materiałami elektrycznymi. Celem tej spółki było zasadniczo negocjowanie z kontrahentami warunków dostaw towarów, ponieważ zgrupowanie interesu kilku hurtowników materiałów elektrycznych powodowało, że E. sp. z o.o. była w stanie wynegocjować lepsze warunki zakupu materiałów niż którykolwiek z hurtowników samodzielnie. Wobec następujących przekształceń własnościowych w trakcie 2011 r. wnioskodawca nabył udziały w E. sp. z o.o. stając się jej udziałowcem. Udziały te wnioskodawca nabył ze środków finansowych zaangażowanych w prowadzenie działalności gospodarczej, tzn. ujętych w księgach rachunkowych prowadzonych w związku z wykonywaną działalnością. Ponadto nabycie udziałów pozostawało w ścisłym związku z prowadzoną działalnością. Stąd też zrealizowane transakcje nabycia udziałów zostały ujęte w księgach rachunkowych a wartość udziałów wykazywana w sporządzanym na podstawie ksiąg bilansie w pozycji inwestycji długoterminowych.

Z końcem 2011 r. wnioskodawca podjął decyzję o zaniechaniu wykonywania działalności w zakresie handlu hurtowego materiałami elektrycznymi. W związku z tym prowadzone przedsiębiorstwo w postaci hurtowni materiałów elektrycznych w dniu 31 grudnia 2011 r. wnioskodawca wniósł wraz z małżonkiem aportem do L. sp. z o.o. obejmując w zamian udziały w tej spółce. W skład zbywanego przedsiębiorstwa nie weszły jednak udziały w E. sp. z o.o., bowiem na ich zbycie wnioskodawca nie uzyskał zgody pozostałych wspólników tej spółki. Mając jednak na uwadze, że wnioskodawca nie zajmował się już handlem hurtowym materiałami elektrycznymi, udziały w E. sp. z o.o. stały się dla niego zbędne. Nabywający przedsiębiorstwo (L. sp. z o.o.) był zainteresowany współpracą z E. sp. z o.o. i posiadaniem udziałów w tej spółce, dlatego wnioskodawca zaczął czynić starania, aby uzyskać zgodę wspólników tej spółki na zbycie udziałów. Ostatecznie zgodę taką wnioskodawca uzyskał i w dniu 17 października 2012 r. zbył posiadane udziały w E. sp. z o.o. na rzecz L. sp. z o.o. Transakcję tę również ujął w księgach rachunkowych prowadzonych na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej, gdyż w księgach tych ujęte były zbywane udziały.

Niezależnie od powyższego dochody uzyskiwane w 2012 r. z pozarolniczej działalności gospodarczej wnioskodawca opodatkowywał liniowym podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30c ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz.U. z 2012 r. poz. 361, z późn. zm.).

W związku z powyższym stanem faktycznym zadano następujące pytanie:

Czy przychody ze zbycia udziałów w E. sp. z o.o. na rzecz L. sp. z o.o. podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz podlegają ujęciu w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym PIT-38, czy też kwalifikują się do dochodów z pozarolniczej działalności gospodarczej i podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym, o którym mowa w art. 30c ust. 1 ww. ustawy oraz podlegają ujęciu w zeznaniu o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym PIT-36L?

Zdaniem wnioskodawcy, w świetle art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych. Z kolei w myśl art. 14 ust. 1 powyższej ustawy za przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. Dodatkowo u podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług. Wskazane wyżej przychody, po potrąceniu kosztów uzyskania przychodów, podlegają też opodatkowaniu podatkiem dochodowym, uregulowanym odpowiednio w art. 30b ust. 1 i art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Ponadto w myśl art. 45 ust. 1 a pkt 1 i 2 tej ustawy w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym odrębne zeznania, według ustalonych wzorów, o wysokości osiągniętego w roku podatkowym dochodu (poniesionej straty) odpowiednio z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b oraz z pozarolniczej działalności gospodarczej lub działów specjalnych produkcji rolnej, opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30c. Z przepisów wykonawczych, wydanych na podstawie art. 45b pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wynika też, że są to zeznania, których wzory zostały oznaczone odpowiednio symbolami PIT-38 i PIT-36L. Przy rozstrzygnięciu zagadnienia, do którego rodzaju przychodów wnioskodawca powinien zaliczyć przychody z odpłatnego zbycia udziałów w E. sp. z o.o., oraz w którym z zeznań wnioskodawca powinien ująć te przychody, istotnego znaczenia nabiera kwestia, że transakcja zbycia przedmiotowych udziałów została ujęta w księgach rachunkowych prowadzonych na potrzeby wykonywanej działalności gospodarczej, a nadto, że posiadanie tych udziałów i ich zbycie było ściśle związane z tą działalnością. Nie ulega żadnej wątpliwości, że kwota należna za zbyte na rzecz L. sp. z o.o. udziały, to kwota należna, o której mowa w art. 14 ust. 1 zdanie pierwsze ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Dlatego też przychody (dochody) ze zbycia przedmiotowych udziałów winny się kwalifikować w poczet przychodów (dochodów) uzyskiwanych z prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej. Ponadto skoro dla osiąganych z tego tytułu dochodów wnioskodawca wybrał formę opodatkowania uregulowaną w art. 30c ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, to w konsekwencji winien przychody ze zbycia omawianych udziałów i odpowiadające im koszty uzyskania przychodów ująć w zeznaniu rocznym oznaczonym symbolem PIT-36L.

Na tle przedstawionego stanu faktycznego stwierdzam co następuje:

Zgodnie z art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 z późn. zm.),odrębnymi źródłami przychodów są określone w pkt 3 i 7 tego przepisu:

  • pozarolnicza działalność gospodarcza,
  • kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Definicja pozarolniczej działalności gospodarczej zawarta została w art. 5a pkt 6 ww. ustawy. Zgodnie z jego treścią, działalność gospodarcza albo pozarolnicza działalność gospodarcza to działalność zarobkowa:

  1. wytwórcza, budowlana, handlowa, usługowa,
  2. polegająca na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegająca na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

-prowadzona we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Wyłączenie to obejmuje m.in. kapitały pieniężne zdefiniowane jako odrębne źródło przychodów, wymienione w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W myśl art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy źródłem przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a)-c).

Zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych.

Mając na uwadze powyższe uregulowania prawne stwierdzić należy, że skoro ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych zalicza określony przychód do innego źródła niż pozarolnicza działalność gospodarcza, przychód ten stanowi przychód z tego źródła, a nie przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, niezależnie od tego czy zdarzenie, które powoduje powstanie tego przychodu ma związek z prowadzoną działalnością gospodarczą. Przychody z odpłatnego zbycia udziałów w spółce z o.o. ustawodawca wprost kwalifikuje do źródła przychodów jakim są kapitały pieniężne i na mocy wyłączenia, o którym mowa w art. 5a pkt 6 cyt. ustawy przychody te nie mogą zostać zaliczone do przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej. Tezę tę potwierdza orzecznictwo sądowe m.in. uchwała Naczelnego Sądu Administracyjnego w składzie 7 sędziów z dnia 26 kwietnia 2010 r. sygn. akt II FSP 10/09. Wniosek taki wypływa również z interpretacji przepisu art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych w związku z art. 30b ust. 4 ww. ustawy.

Stosownie do art. 30b ust. 1 ww. ustawy, od dochodów uzyskanych z odpłatnego zbycia papierów wartościowych lub pochodnych instrumentów finansowych i z realizacji praw z nich wynikających oraz z odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz z tytułu objęcia udziałów (akcji) w spółkach mających osobowość prawną albo wkładów w spółdzielniach w zamian za wkład niepieniężny w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część, podatek dochodowy wynosi 19% uzyskanego dochodu.

Przy czym przepisu tego nie stosuje się, jeżeli odpłatne zbycie papierów wartościowych i pochodnych instrumentów finansowych oraz realizacja praw z nich wynikających następuje w wykonywaniu działalności gospodarczej – art. 30b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z przywołanej regulacji wynika zatem jednoznacznie, że co do zasady odpłatne zbycie udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz odpłatne zbycie papierów wartościowych nie mogą być rozliczane w ramach działalności gospodarczej podatnika, lecz powinny być kwalifikowane jako kapitały pieniężne, zgodnie z treścią art. 17 ust. 1 pkt 6 lit. a) ww. ustawy. Jedyny wyjątek dotyczy odpłatnego zbycia papierów wartościowych – jeżeli przedmiotem działalności gospodarczej podatnika jest obrót papierami wartościowymi, to ich odpłatne zbycie będzie stanowiło przychód z działalności gospodarczej a nie z kapitałów pieniężnych. Wyjątek, o którym mowa w art. 30b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma jednak zastosowania do udziałów w spółkach mających osobowość prawną, gdyż udziały w spółkach mających osobowość prawna nie zostały w tym przepisie wymienione. O tym zaś, że udziały w spółkach mających osobowość prawną nie są papierami wartościowymi mówi wprost art. 3 pkt 1 ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz.U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 z późn. zm.), do którego odsyła art. 5a pkt 11 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Wobec tego w żadnym wypadku odpłatne zbycie udziałów w spółce kapitałowej nie może zostać zaliczone do źródła przychodów z działalności gospodarczej. Nie ma przy tym znaczenia w jakim zakresie podatnik prowadzi działalność gospodarczą, za jakie środki nabył udziały ani nawet to czy ich zakup został ujęty w księgach rachunkowych przedsiębiorstwa. Wnioskodawcy z mocy samego prawa nie przysługiwało uprawnienie do zakwalifikowania dochodu ze sprzedaży udziałów do dochodów z działalności gospodarczej i rozliczenia ich w PIT-36L.

Skoro tak, przychód uzyskany z odpłatnego zbycia udziałów stanowił dla wnioskodawcy przychód z kapitałów pieniężnych i podlegał opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 30b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Dochodów z odpłatnego zbycia udziałów, zgodnie z art. 30b ust. 5 ustawy, nie łączy się z dochodami opodatkowanymi na zasadach określonych w art. 27 oraz art. 30c.

Na podatniku, który uzyskał dochód (poniósł stratę) z kapitałów opodatkowanych na zasadach określonych w art. 30b ciąży obowiązek złożenia we właściwym urzędzie skarbowym zeznania według ustalonego wzoru (formularz PIT-38), w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym (art. 45 ust. 1a pkt 1 ustawy). W tym samym terminie dokonuje się też wpłaty należnego podatku wynikającego z zeznania (art. 45 ust. 4 pkt 2).

W przypadku dokonania sprzedaży udziałów w 2012 r. wnioskodawca był zobowiązany w terminie do dnia 30 kwietnia 2013 r. złożyć we właściwym urzędzie skarbowym zeznanie PIT-38 i w tym terminie wpłacić należny podatek.

Stanowisko wnioskodawcy należy uznać za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz.U. z 2012 r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj