Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB1/415-814/13-4/MT
z 25 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani przedstawione we wniosku z dnia 30.07.2013 r. (data wpływu 01.08.2013 r.) oraz piśmie z dnia 18.10.2013 r. (data wpływu 21.10.2013 r.) uzupełniającym braki formalne na wezwanie Nr IPPB1/415-814/13-3/MT z dnia 08.10.2013 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie:

  • obowiązku zapłaty podatku i określenia jego wysokości od przychodu uzyskanego z tytułu udzielenia licencji– jest prawidłowe.
  • w pozostałym zakresie- jest nieprawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 01.08.2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie określenia wysokości podatku oraz kosztów uzyskania przychodu w związku z zawarciem umowy na udzielenie licencji.


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, ani nie pracuje. Wnioskodawczyni jest studentką. W lipcu 2013 r. Wnioskodawczyni otrzymała jednorazowy przelew od amerykańskiej firmy M w wysokości 64.113,97 PLN za udzielenie wyłącznej licencji firmie A na korzystanie ze zdjęcia zrobionego przez Wnioskodawczynię.


Przez 10 lat prawa majątkowe za używanie zdjęcia przechodzą w tym czasie na licencjobiorcę (A). Po 10 latach prawa tej firmie na korzystanie z tego zdjęcia wygasną.


Firma pośrednicząca (M) znalazła zdjęcie Wnioskodawczyni na jednym z profili internetowych i zaproponowała by Wnioskodawczyni udzieliła licencji.


Pismem z dnia 18.10.2013 r. (data wpływu 21.10.2013 r.) Wnioskodawczyni uzupełniła stan faktyczny wniosku informując, iż umowę zawarła z firmą A 20.06.2013 r., a opłatę licencyjną jednorazową otrzymała 05.07.2013 r. od firmy M, czyli od drugiej jednostki. Jednorazowy przychód z tytułu opłaty licencyjnej w wysokości 64.113,97 PLN – Wnioskodawczyni otrzymała w pierwszym roku trwania licencji.


W związku z powyższym zadano następujące pytania:


  1. Czy Wnioskodawczyni powinna zapłacić podatek?
  2. Jaki koszt uzyskania przychodu Wnioskodawczyni powinna obliczyć?
  3. W jakiej wysokości procentowej od dochodu Wnioskodawczyni powinna zapłacić podatek?

Zdaniem Wnioskodawczyni uzyskała ona przychód za rozporządzanie prawami autorskimi do swojego zdjęcia. Wnioskodawczyni udzieliła licencji na korzystanie z niego firmie A w związku z tym Wnioskodawczyni myśli, że będzie możliwe odliczenie kosztów uzyskania przychodu w wysokości 50% i zapłacenia podatku dochodowego w wysokości 18% od dochodu minus kwota wolna.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego w zakresie:


  • obowiązku zapłaty podatku i określenia jego wysokości od przychodu uzyskanego z tytułu udzielenia licencji – jest prawidłowe.
  • w pozostałym zakresie - jest nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. 2012 r., poz. 361 ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie natomiast do treści art. 11 ust. 1 wskazanej ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.


Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy określa źródła przychodów, gdzie między innymi ustawodawca wymienia:

  • w pkt 3 – pozarolniczą działalność gospodarczą,
  • w pkt 7 – kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że Wnioskodawczyni nie prowadzi działalności gospodarczej, ani nie pracuje. Wnioskodawczyni jest studentką. W lipcu 2013 r. Wnioskodawczyni otrzymała jednorazowy przelew od amerykańskiej firmy M w wysokości 64.113,97 PLN za udzielenie wyłącznej licencji firmie A na korzystanie ze zdjęcia zrobionego przez Wnioskodawczynię.

Mając powyższe na uwadze przychody z tytułu udzielenia licencji będą kwalifikowane do źródła przychodów o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Stosownie do treści art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych, uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

W myśl art. 22 ust. 1 ww. ustawy kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

Zgodnie z treścią art. 22 ust. 9 pkt 2 cyt. ustawy koszty uzyskania przychodów z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a.

Zgodnie z art. 9a ustawy w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Z kolei stosownie do art. 22 ust. 10 ustawy jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1-4 i pkt 6, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Przepisy ust. 5 i ust. 5a pkt 2 stosuje się odpowiednio.

Przepis ust. 10 stosuje się również, jeżeli podatnik udowodni, że w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, były wyższe niż kwota określona w ust. 9a (art. 22 ust. 10a ustawy).


Zatem prawo do skorzystania z 50% kosztów uzyskania przychodów, przysługuje podatnikowi, pod warunkiem, że:

  • opłatę licencyjną otrzymano od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną;
  • przychód z tytułu opłaty licencyjnej otrzymano w pierwszym roku trwania licencji.


W przeciwnym przypadku koszt uzyskania przychodu stanowić będą udokumentowane, rzeczywiście poniesione koszty stosownie do treści art. 22 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.


Z treści wniosku wynika, że Wnioskodawczyni zawarła umowę na udzielenie licencji z firmą A. Natomiast jednorazowy przychód z tytułu opłaty licencyjnej Wnioskodawczyni otrzymała w pierwszym roku trwania licencji od firmy M, czyli od drugiej jednostki.


Mając powyższe na uwadze stwierdzić należy, iż w przypadku Wnioskodawczyni nie zostanie spełniony jeden warunków umożliwiających zastosowanie do przychodu osiągniętego z tytułu udzielenia licencji 50% kosztów uzyskania przychodu, albowiem jak sama Wnioskodawczyni wskazała przychód ten nie zostanie jej wypłacony przez pierwszą jednostkę, z którą zawarła umowę licencyjną.

Zgodnie z art. 45 ust. 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych podatnicy są obowiązani składać urzędom skarbowym zeznanie, według ustalonego wzoru, o wysokości osiągniętego dochodu (poniesionej straty) w roku podatkowym, w terminie do dnia 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 7 i 8.


Stosownie do powyższego, dochody z praw majątkowych podlegają kumulacji z innymi dochodami opodatkowanymi na zasadach ogólnych i należy je wykazać w zeznaniu rocznym.


Reasumując mając na uwadze przedstawiony we wniosku stan faktyczny oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, iż:

  • przychód uzyskany z tytułu udzielenia licencji na wykorzystanie własnego zdjęcia podlegał będzie – w roku uzyskania - opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych jako przychód z praw majątkowych, o którym stanowią przepisy art. 10 ust. 1 pkt 7 i art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • przychód ten może zostać pomniejszony o koszty uzyskania przychodu, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.
  • dochód z tego źródła podlega kumulacji z dochodami z innych źródeł, opodatkowanymi na tzw. zasadach ogólnych, czyli według skali określonej w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, uzyskanymi w ciągu roku podatkowego.


Jednocześnie wskazać należy, że w odniesieniu do tego rodzaju dochodów ustawodawca nie przewidział obowiązku uiszczania przez podatnika zaliczek w ciągu roku podatkowego.


Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj