Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-677/13/SK
z 23 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z 1 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 12 lipca 2013 r.), uzupełnionym 24 września 2013 r. i 1 października 2013 r. , o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z eksploatacją samochodu, będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego, tj. wydatków z tytułu zakupu paliwa, przeglądów, napraw, kosztów ubezpieczenia – jest prawidłowe,
  • kryterium (zakresu) zaliczenia ww. wydatków do kosztów podatkowych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 12 lipca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych, w zakresie możliwości i zakresu zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z eksploatacją samochodu, będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego, tj. wydatków z tytułu zakupu paliwa, przeglądów, napraw, kosztów ubezpieczenia. Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych, dlatego też pismem z 20 września 2013 r. Znak: IBPBI/1/415-675/13/SK, IBPBI/1/415-676/13/SK, IBPBI/1/415-677/13/SK, wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło 24 września 2013 r. i 1 października 2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest lekarzem o specjalizacji otolaryngolog. Osiąga przychody z emerytury wojskowej, ze stosunku pracy w pełnym wymiarze czasu (szpital - oddział kliniczny Otolaryngologii/Laryngologii). Bywają lata, że Wnioskodawca osiąga przychody z sądów, które powołują Go, jako biegłego (przychody z art. 13 pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych), przychody z praw autorskich, z innych źródeł, czy też z umów o dzieło np. szkolnych form edukacji wykonywanych poza działalnością gospodarczą. W 2008 r. Wnioskodawca rozpoczął prowadzenie pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie objętym symbolami: PKD 86.22.Z. - praktyka lekarska specjalistyczna oraz 85.59.B. - pozostałe pozaszkolne formy edukacji, gdzie indziej nie sklasyfikowane. Zdarzenia gospodarcze związane z prowadzoną działalnością gospodarczą ewidencjonuje w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a uzyskiwane dochody opodatkowuje tzw. „podatkiem liniowym” stawką 19%. Wnioskodawca nie jest podatnikiem VAT. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca wykonuje konsultacje lekarskie specjalistyczne w prywatnej przychodni, z którą ma podpisaną stałą umowę o współpracy i przyjmuje w niej regularnie, co najmniej raz w tygodniu. Do usług tych (usługi lekarza – specjalisty) wystawia w ciągu miesiąca rachunki. Jest to przychód z działalności gospodarczej. W ramach prowadzonej działalności, oprócz ww. stałych usług, Wnioskodawca wykonuje prywatnie zabiegi operacyjne pacjentów według ich potrzeb medycznych z zakresu specjalizacji w prywatnych klinikach. Za wykonane zabiegi operacyjne pobiera opłaty, które dokumentowane są imiennymi rachunkami na pacjenta. Przychody z tychże zabiegów wg rachunków, stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. Zabiegi wykonywane są w różnych miejscach, tj. w różnych klinikach prywatnych, w których można taki zabieg wykonać i który to prywatny szpital (klinika) odpowiada pacjentowi. Po zabiegach Wnioskodawca dokonuje kontroli medycznej operowanych pacjentów w miejscu w którym mieli zabieg. Liczba kontroli pooperacyjnej zależna jest indywidualnie od stanu zdrowia każdego pacjenta.

Powyższe oznacza, iż Wnioskodawca dojeżdża do różnych miejsc wykonywanych usług, z których przychody stanowią przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej. W czerwcu 2013 r. Wnioskodawca zawarł, jako przedsiębiorca, prowadzący działalność gospodarczą w ww. zakresie, umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Samochód ten będzie wykorzystywany zarówno jako środek komunikacyjny celem dojazdu do i ze szpitala, w którym Wnioskodawca pracuje w ramach umowy o pracę, jak też będzie wykorzystywany jako środek komunikacyjny dla dojazdów związanych z osiąganiem przychodów jako biegły sądowy, czyli ze źródeł wskazanych w art. 13 updof (przychody z samodzielnej działalności wykonywanej poza działalnością gospodarczą), z pozostałych innych źródeł np. z praw autorskich, inne. Przedmiotowy samochód będzie także wykorzystywany w pozarolniczej działalności gospodarczej celem dojazdu do i z przychodni, w której Wnioskodawca przyjmuje stale, regularnie, co najmniej raz w tygodniu, jak też celem dojazdu do i z powrotem do klinik, prywatnych gabinetów, szpitali w których Wnioskodawca wykonuje zabiegi operacyjne oraz kontrole pooperacyjne pacjentów operowanych z których to zabiegów, operacji Wnioskodawca osiąga przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy mam prawo do zaliczania do podatkowych kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wszelkich kosztów (z wyjątkiem ubezpieczenia), związanych z opisanym w stanie faktycznym samochodem, jak np. paliwa, napraw, przeglądów, itp. w takim udziale procentowym w jakim pozostają przychody z działalności gospodarczej w przychodach ogółem wg klucza obliczonego i wskazanego w stanie faktycznym oraz w pytaniach oznaczonych we wniosku Nr 1 lub 2?
  2. Czy mam prawo do zaliczania do podatkowych kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej, kosztów ubezpieczenia samochodu osobowego, będącego przedmiotem leasingu, w takim udziale procentowym w jakim pozostają przychody z działalności gospodarczej w przychodach ogółem, wg klucza obliczonego i wskazanego w stanie faktycznym oraz w pytaniach oznaczonych we wniosku Nr 1 lub 2 z uwzględnieniem przepisu art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych?

(pytania oznaczone we wniosku Nr 6 i 7)

Zdaniem Wnioskodawcy, ma prawo do zaliczania do podatkowych kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wszelkich kosztów związanych z opisanym w stanie faktycznym samochodem jak np. kosztów paliwa, naprawy, przeglądów, kosztów ubezpieczenia itp., w takim udziale procentowym w jakim pozostają przychody z działalności gospodarczej w przychodach ogółem osiągniętych przez Wnioskodawcę.

Przy czym, w odniesieniu do wydatków z tytułu ubezpieczenia winien stosować ograniczenie wynikające z art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (dalej: updof).

Ponadto Wnioskodawca uważa, że prawidłowym będzie przyjęcie % udziału jaki został wskazany w pytaniu oznaczonym we wniosku Nr 1 i w stanowisku zawartym do tego pytania.

Istotną część stanowiska, Wnioskodawca przedstawił w części opisowej wniosku, gdzie w szczególności wskazał, że wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego są w praktyce uważane za podatkowy koszt prowadzonej działalności gospodarczej. Z ogólnej definicji kosztów wynika bowiem, że kosztami uzyskania przychodu są wszelkie racjonalne i gospodarczo uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością gospodarczą podatnika, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie lub zachowanie źródła przychodów.

Aby dany wydatek mógł zostać zaliczony do kosztów, należy ocenić jego związek przyczynowo-skutkowy z uzyskanym przychodem. Wydatki te nie są wyłączone z kosztów uzyskania przychodów w art. 23 updof. Pozostaje więc ocenić, czy mogą się one przyczynić do osiągnięcia przychodów przez przedsiębiorcę. Koszty związane z eksploatacją samochodu osobowego, będącego przedmiotem umowy leasingu, wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej stanowią podatkowe koszty tej działalności, bowiem służą pośrednio lub bezpośrednio uzyskaniu przychodu podatkowego z tego źródła przychodów.

Art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi że kosztem uzyskania przychodu są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem wymienionych w art. 23. Art. 22 ust. 3 ww. ustawy, stanowi jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Zgodnie z art. 22 ust. 3a ww. ustawy zasadę o której mowa w ust. 3 stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 updof.

W związku z powyższym Wnioskodawca uważa, iż wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego, który Wnioskodawca będzie użytkował na podstawie umowy leasingu, mogą stanowić koszty uzyskania przychodów prowadzonej pozarolniczej działalności w takim udziale procentowym, w jakim Wnioskodawca osiąga łączne przychody w roku podatkowym ze wszystkich źródeł przychodów (oprócz emerytury - jako neutralnego w tym przypadku źródła przychodu), zgodnie z treścią art. 22 ust. 3 i 3a updof.

Reasumując Wnioskodawca stwierdza, że w przypadku ponoszenia kosztów (wydatków), które dotyczą i są związane zarówno z prowadzoną pozarolniczą działalnością gospodarczą, z której osiąga przychody podatkowe, jak też osiągając przychody z innych źródeł w związku z którymi również ponosi koszty, a przedmiot, rodzaj kosztu służy osiąganiu przychodów z różnych źródeł wówczas jedynym opartym na przepisie prawa podatkowego podziałem kosztów jest ustalenie udziału procentowego przychodów z poszczególnych źródeł mających wpływ na ponoszone koszty. Co oznacza, że powyższej struktury nie powinienem ujmować przychodów z emerytury. Tak ustalonym udziałem procentowym mam prawo zaliczać w podatkowe koszty prowadzonej działalności gospodarczej, wydatki (koszty), o których mowa we wniosku.

We wniosku przedstawiono przy tym przykład rozliczenia kosztów dot. samochodu w tym paliwa, ubezpieczenia, napraw, przeglądów:

  • ubezpiecznie np. 3000 zł x 57,50% = 1.725 zł, Wnioskodawca ma prawo zaliczyć do podatkowych kosztów wg daty polisy (dokumentu) z zastrzeżeniem i uwzględnieniem przepsiu ograniczającego wysokość zaliczenia w podatkowe koszty o którym mowa w art. 23 ust 1 pkt 47 updof w przypadku gdy wartość samochodu osobowego będzie przekraczać 20.000 Euro.
  • paliwo - wartość brutto faktury x 57,50% czyli x udział % przychodów z działalności w ogółem osiągniętych przychodach ze wszystkich źródeł w roku podatkowym za wyj. emerytury.

Wnioskodawca uważa, że takim samym kluczem ma prawo zaliczać w podatkowe koszty prowadzonej działalności gospodarczej wszelkie pozostałe koszty dotyczące przedmiotowego pojazdu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie zauważyć należy, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest wyłącznie kwestia dot. możliwości i zakresu zaliczenia wskazanych we wniosku wydatków do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej przez Wnioskodawcę pozarolniczej działalności gospodarczej.

Zgodnie z art. 22 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 tej ustawy.

Aby zatem wydatek mógł być uznany za koszt uzyskania przychodu winien, w myśl powołanego przepisu, spełniać łącznie następujące warunki:

  • pozostawać w związku przyczynowym z przychodem lub ze źródłem przychodu i być poniesiony w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodu,
  • nie znajdować się na liście wydatków nieuznanych za koszty uzyskania przychodów, wymienionych w art. 23 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych,
  • być właściwie udokumentowany.

Generalnie przyjmuje się, że kosztami uzyskania przychodów są wszelkie poniesione, racjonalnie uzasadnione wydatki, poza enumeratywnie wskazanymi w ustawie, związane z prowadzoną działalnością gospodarczą. Mogą to być więc koszty bezpośrednio lub pośrednio związane z uzyskiwanymi przychodami lub zachowaniem albo zabezpieczeniem źródła przychodu. Przy czym związek przyczynowy pomiędzy poniesieniem wydatku, a osiągnięciem przychodu, bądź zachowaniem lub zabezpieczeniem jego źródła, należy oceniać indywidualnie w stosunku do każdego wydatku. Z oceny tego związku powinno wynikać, że poniesiony wydatek obiektywnie może przyczynić się do osiągnięcia przychodu, bądź służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu źródła przychodów.

W związku z powyższym, stwierdzić należy, iż aby wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego wykorzystywanego w prowadzonej działalności gospodarczej mogły zostać uznane za koszty uzyskania tej działalności, muszą być ponoszone w celu osiągnięcia przychodów z tego właśnie źródła przychodów. Pamiętać przy tym należy, iż w myśl art. 23 ust. 1 pkt 47 ww. ustawy, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów składek na ubezpieczenie samochodu osobowego w wysokości przekraczającej ich część ustaloną w takiej proporcji, w jakiej pozostaje równowartość 20.000 euro, przeliczona na złote według kursu sprzedaży walut obcych ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z dnia zawarcia umowy ubezpieczenia w wartości samochodu przyjętej dla celów ubezpieczenia.

Jak wynika z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego Wnioskodawca, jako lekarz otolaryngolog osiąga przychody z różnych źródeł przychodów m.in. z pozarolniczej działalności gospodarczej, stosunku pracy, z emerytury wojskowej, z działalności wykonywanej osobiście, z innych źródeł. W czerwcu 2013 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca zawarł umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego w związku z czym będzie ponosił koszty związane z jego eksploatacją tj. koszty paliwa, koszty napraw, ubezpieczenia, przeglądów itp. Koszty te, jak twierdzi, bezpośrednio i pośrednio będą służyć uzyskaniu przychodów z działalności gospodarczej, gdyż umożliwią Wnioskodawcy wykonywanie pracy lekarza, poprzez możliwość dojazdu do pracy zarówno w szpitalu, gdzie jest zatrudniony, jak i w ramach pozarolniczej działalności gospodarczej. Ww. koszty Wnioskodawca zamierza zaliczać do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej przy zastosowaniu metody proporcjonalnego rozliczania kosztów zawartej w przepisach art. 22 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, kierując się udziałem przychodów z działalności gospodarczej w przychodach ogółem uzyskiwanych w roku podatkowym (z wyjątkiem przychodów z emerytury).

Biorąc pod uwagę powyższe, stwierdzić należy, iż skoro wydatki związane z eksploatacją samochodu osobowego, dotyczą samochodu (będącego przedmiotem umowy leasingu) wykorzystywanego na potrzeby prowadzonej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej, to wydatki te będą spełniać przesłanki, o których mowa w art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, a zatem obiektywnie będą mogły przyczyniać się do osiągnięcia przychodu, bądź też służyć zachowaniu lub zabezpieczeniu tego źródła przychodu. W konsekwencji będą mogły stanowić koszt podatkowy. Przy czym, jeżeli wartość tego samochodu (cena nabycia) będzie wyższa niż 20.000 euro, to wydatki z tytułu jego ubezpieczenia, będą mogły stanowić koszt podatkowy z uwzględnieniem ograniczenia, o którym mowa w art. 23 ust. 1 pkt 47 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca, jako lekarz otolaryngolog osiąga przychody także z innych niż pozarolnicza działalność gospodarcza źródeł przychodów, a przedmiotowe wydatki, będą przyczyniać się również do uzyskiwania przychodów z tych źródeł, to wydatki te nie będą mogą w całości stanowić kosztów podatkowych w ramach źródła, jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do art. 22 ust. 3 ww. ustawy, jeżeli podatnik ponosi koszty uzyskania przychodów ze źródeł, z których dochód podlega opodatkowaniu, oraz koszty związane z przychodami z innych źródeł, a nie jest możliwe ustalenie kosztów uzyskania przypadających na poszczególne źródła, koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody z tych źródeł w ogólnej kwocie przychodów. Zasadę, o której mowa w ust. 3, stosuje się również w przypadku, gdy część dochodów z tego samego źródła przychodów podlega opodatkowaniu, a część jest wolna od opodatkowania, z wyłączeniem źródeł przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 1 i 2 (art. 22 ust. 3a ww. ustawy).

Zgodnie z literalnym brzmieniem ww. przepisów, zastosowanie ich jest możliwe tylko w takim przypadku, gdy w danym okresie funkcjonują dwa różne źródła dochodów, tj. opodatkowane i nieopodatkowane (albo zwolnione). W przypadku, gdy zatem podatnik ponosi koszty wspólne dla osiągnięcia przychodu podlegającego opodatkowaniu oraz przychodu nie podlegającego opodatkowaniu ww. podatkiem (lub w ramach jednego źródła przychody opodatkowane i zwolnione z opodatkowania) i nie jest w stanie wyodrębnić kosztów przypadających na poszczególne rodzaje przychodów, wówczas koszty te ustala się w takim stosunku, w jakim pozostają przychody ze źródeł podlegających opodatkowaniu w ogólnej kwocie przychodów (lub przychody opodatkowane w ogólnej kwocie przychodów).

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie, z uwagi na fakt, iż Wnioskodawca osiąga wyłącznie przychody ze źródeł z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych, cyt. przepisy art. 22 ust. 3 i 3a ww. ustawy, nie znajdą zastosowania. Przy czym, zważywszy, iż jak wskazano we wniosku, ponoszone koszty związane z eksploatacją samochodu osobowego będą miały wpływ na (generować będą) przychody z różnych źródeł przychodów w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, Wnioskodawca do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej będzie mógł zaliczyć wyłącznie tą część poniesionych wydatków, która generuje (generować będzie) przychody z tego właśnie źródła przychodów. Przepisy prawa podatkowego nie regulują przy tym zasad rozliczania kosztów podatkowych, w sytuacji gdy Wnioskodawca osiąga przychody z różnych źródeł, podlegających opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Jednakże, to na Wnioskodawcy, jako podatniku, spoczywa ciężar właściwego rozliczania poniesionych kosztów. Wbrew swojemu stanowisku, Wnioskodawca nie można jednak w tym zakresie zastosować proporcji wynikającej z art. 22 ust. 3 i 3a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem jak już wskazano, przepisy te nie dotyczą sytuacji, gdy podatnik osiąga przychody z różnych źródeł z których dochody podlegają opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji to na Wnioskodawcy ciąży obowiązek określenia przedmiotowych kosztów i przyjęcia odpowiednio mierzalnego i obiektywnego kryterium ich rozliczania, w oparciu, o które będzie możliwym ustalenie w jakim zakresie poniesione koszty eksploatacji przedmiotowego samochodu osobowego generują lub generować będą przychody ze źródła jakim jest pozarolnicza działalność gospodarcza.

Mając powyższe na względzie stanowisko Wnioskodawcy w zakresie:

  • możliwości zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów prowadzonej działalności gospodarczej wydatków związanych z eksploatacją samochodu, będącego przedmiotem umowy leasingu operacyjnego, tj. wydatków z tytułu zakupu paliwa, przeglądów, napraw, kosztów ubezpieczenia – uznano za prawidłowe,
  • kryterium (zakresu) zaliczenia ww. kosztów do kosztów podatkowych – uznano za nieprawidłowe.

Końcowo zauważyć należy, iż w niniejszej interpretacji nie odniesiono się do zawartych we wniosku wyliczeń rachunkowych. Wskazać bowiem należy, iż istotą interpretacji indywidualnej jest ocena prawna stanowiska wnioskodawcy, co wynika z treści art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej. W myśl tego przepisu, interpretacja indywidualna zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy wraz z uzasadnieniem prawnym tej oceny. W związku z tym przedmiotem interpretacji indywidualnej nie może być badanie prawidłowości przedstawionych we wniosku obliczeń rachunkowych, tym bardziej w sytuacji, gdy powołane przez kryterium rozliczania kosztów jest nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Nadmienić należy, iż w zakresie pytań oznaczonych we wniosku Nr 1-5 i 8-10 wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj