Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-775/13-2/TR
z 7 listopada 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 5 sierpnia 2013 r. (data wpływu: 9 sierpnia 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 9 sierpnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie obowiązków płatnika.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

W grudniu 2012 r. i w 2013 r. Spółdzielnia (Wnioskodawca) zwróciła wniesione wkłady żonie zmarłego członka, zgodnie z art. 16 § 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo Spółdzielcze.

Spółdzielnia nie pobrała z tego tytułu podatku, ponieważ uznała, że zwrot wkładów w spółdzielni, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku od osób fizycznych, jest wolny od podatku.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy Spółdzielnia postąpiła słusznie nie pobierając podatku, zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50?

Zdaniem Wnioskodawcy, małżonkowie przez wszystkie lata rozliczali się wspólnie, a udziały wnoszone były z wynagrodzenia męża, a więc z majątku wspólnego, który już był opodatkowany przy wypłacie wynagrodzeń. Niezastosowanie zwolnienia prowadziłoby do podwójnego opodatkowania majątku wspólnego.

Zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku od osób fizycznych, wolne od podatku są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów do spółdzielni.

Według Spółdzielni, zapis „przychody otrzymane w związku ze zwrotem wkładów” odnosi się nie tylko do członka, który te wkłady wniósł, ale do wszystkich przypadków zwrotu wkładów. W związku z tym, w opinii Spółdzielni ze zwolnienia w art. 21 ust. 1 pkt 50 może skorzystać nie tylko członek, który otrzymuje wkłady wcześniej przez niego wniesione, ale i osoba przez niego upoważniona do odbioru wkładów.

Jak wskazał Zainteresowany, takie stanowisko zajął również WSA w Warszawie w wyroku z dnia 21 kwietnia 2010 r., sygn. III SA/Wa 1921/09 oraz NSA w wyroku z dnia 13 marca 2012 r., sygn. II FSK 1622/10.

Ponadto Wnioskodawca podał, że rozpatrując znaczenie słowa „zwrot” – rozumiane jako „oddanie, zwrócenie czegoś, spłata” – Słownik języka polskiego pod red. M. Szymczaka, Wyd. PWN, tom III, Spółdzielnia twierdzi, że użyte w art. 21 ust. 1 pkt 50 słowo „zwrot” może dotyczyć również osoby uprawnionej do odbioru.

W związku z powyższym Spółdzielnia uznała, że dokonanie zwrotu wkładów żonie zmarłego członka, zgodnie z jego oświadczeniem, może być dokonane z powołaniem na art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku od osób fizycznych i nie pobrała podatku.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Na podstawie art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz.U. z 2012 r., poz. 361), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Natomiast z treści art. 10 ust. 1 pkt 7 ww. ustawy wynika, że źródłami przychodów są kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Przepis art. 11 ust. 1 ww. ustawy stanowi, że przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Ponadto, stosownie do treści art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Zacytowany powyżej przepis nie podaje normatywnej definicji przychodów z praw majątkowych i nie stanowi katalogu zamkniętego, na co wskazuje wyrażenie „w szczególności”. Tą kategorią został objęty każdy przychód osiągnięty przez podatnika w związku z posiadaniem przez niego praw o charakterze majątkowym.

Zgodnie z kolei z przepisami ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku – Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.), z chwilą śmierci prawa i obowiązki majątkowe zmarłego przechodzą na spadkobierców. Nabycie przez osoby fizyczne w drodze spadku co do zasady podlega opodatkowaniu zgodnie z przepisami ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t.j. Dz.U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.).

Nie należą jednak do spadku prawa i obowiązki zmarłego ściśle związane z jego osobą, jak również prawa, które z chwilą jego śmierci przechodzą na oznaczone osoby niezależnie od tego, czy są one spadkobiercami (art. 922 § 2 Kodeksu cywilnego). Powyższa reguła dotyczy praw majątkowych z tytułu udziałów członkowskich w spółdzielni.

Stosownie do art. 16 § 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. (t.j. Dz.U. z 2003 r. Nr 188, poz. 1848 ze zm.) Prawo spółdzielcze, członek może w deklaracji lub w odrębnym pisemnym oświadczeniu złożonym spółdzielni wskazać osobę, której spółdzielnia obowiązana jest po jego śmierci wypłacić udziały. Prawo z tego tytułu nie należy do spadku.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, że w grudniu 2012 r. i w 2013 r. Spółdzielnia (Wnioskodawca) zwróciła wniesione wkłady żonie zmarłego członka, zgodnie z art. 16 § 3 ustawy z dnia 16 września 1982 r. Prawo Spółdzielcze.

Zatem, przychód żony zmarłego członka Spółdzielni z tytułu wypłacenia przez Spółdzielnię (Zainteresowanego) na podstawie art. 16 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze przedmiotowej należności, wynikającej z praw majątkowych należy zakwalifikować jako przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Skoro bowiem żonie zmarłego członka Spółdzielni przysługiwało prawo do zadeklarowanego udziału (prawo majątkowe) po śmierci udziałowca, to jego realizacja, tj. wypłata należności, stanowiła realizację tego prawa majątkowego, a w konsekwencji po stronie żony zmarłego członka Spółdzielni powstał przychód z praw majątkowych.

Na mocy art. 21 ust. 1 pkt 50 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, wolne od podatku dochodowego są przychody otrzymane w związku ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni, do wysokości wniesionych udziałów lub wkładów do spółdzielni.

W niniejszej sprawie mamy jednak do czynienia z realizacją ww. dyspozycji, tj. wypłaty udziałów członkowskich męża Zainteresowanej po śmierci tegoż męża, a nie ze zwrotem udziałów lub wkładów w spółdzielni należnych Wnioskodawczyni. To bowiem nie żona zmarłego członka Spółdzielni, ale zmarły mąż był członkiem Spółdzielni, któremu przysługiwały należne zeń uprawnienia, a przysporzenie majątkowe, które otrzymała żona zmarłego członka Spółdzielni po śmierci męża, zostało nabyte przez tąże żonę dopiero na skutek realizacji dyspozycji wynikającej z cyt. art. 16 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze – po śmierci męża, a nie wcześniej.

Biorąc powyższe pod uwagę, uznać należy, że zwolnienie od podatku, o którym mowa w ww. art. 21 ust. 1 pkt 50 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, w opisanym stanie faktycznym nie ma zastosowania.

Reasumując, rzeczone kwoty – wypłacone żonie zmarłego członka Spółdzielni w związku ze zrealizowaniem przez Zainteresowanego art. 16 § 3 ustawy Prawo spółdzielcze – nie korzystają z ww. zwolnienia od podatku i w całości podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych – według skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – jako przychody z praw majątkowych.

W konsekwencji, wypłaty przedmiotowych kwot zaskutkowały powstaniem po stronie Wnioskodawcy z ww. tytułów obowiązków płatnika, wynikających z art. 41 ust. 1 cyt. ustawy podatkowej.

Tym samym, stanowisko Zainteresowanego należało uznać za nieprawidłowe.

Zgodnie bowiem z ww. przepisem, osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą, osoby prawne i ich jednostki organizacyjne oraz jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej, które dokonują świadczeń z tytułu działalności, o której mowa w art. 13 pkt 2 i 4-9 oraz art. 18, osobom określonym w art. 3 ust. 1, są obowiązane jako płatnicy pobierać, z zastrzeżeniem ust. 4, zaliczki na podatek dochodowy, stosując do dokonywanego świadczenia, pomniejszonego o miesięczne koszty uzyskania przychodów w wysokości określonej w art. 22 ust. 9 oraz o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b, najniższą stawkę podatkową określoną w skali, o której mowa w art. 27 ust. 1.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Końcowo, należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenia sądów nie mogą wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tych orzeczeń, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego, należy stwierdzić, iż zdaniem tut. Organu podatkowego, tezy badanych rozstrzygnięć nie mają zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gorzowie Wielkopolskim, ul. Dąbrowskiego 13, 66-400 Gorzów Wielkopolski, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj