Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-765/13/MK
z 29 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku, który wpłynął do tut. Biura 2 sierpnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania stypendium stażowego wypłacanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 sierpnia 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania stypendium stażowego wypłacanego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W okresie 1 lipca 2013 r. – 30 września 2013 r. Wnioskodawczyni jest uczestnikiem stażu organizowanego w ramach Projektu „...”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 4.1.1 „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni.” zgodnie z warunkami przewidzianym w Umowie o dofinansowanie Projektu nr (…) zawartej w dniu 6 maja 2009 r. przez Organizatora (…) z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego reprezentowanym przez zastępcę Dyrektora Departamentu Wdrożeń i Innowacji oraz zastępcę Dyrektora Departamentu Budżetu i Finansów MNiSW.

W ramach projektu zakłada się realizację Zadania nr 10 Staże w obrębie, którego zaplanowano odbycie 3 miesięcznych staży przez 70 studentów w ciągu czterech lat (16 staży w 2010 r., 16 staży w 2011 r., 16 staży w 2012 r. i 22 staże 2013 r.). Do staży kwalifikowani są wyłącznie studenci uczelni (…), którzy:

  1. w chwili dokonania zgłoszenia rekrutacyjnego oraz w dniu podpisania umowy są studentami uczelni (…) na II-gim stopniu kształcenia;
  2. zgłaszają chęć podwyższania kwalifikacji zawodowych, praktycznych w zakresie produkcji rolniczej (produkcja roślina i produkcja zwierzęca), przetwórstwa płodów rolnych, obsługi rolnictwa i informatyki w rolnictwie czy agencjach związanych z rolnictwem, gospodarką;
  3. deklarują wolę udziału w projekcie „...”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Wszystkie wyżej wymienione warunki zostały przez Wnioskodawczynię spełnione, dlatego została zakwalifikowana do Projektu. Dodatkowo stażysta zobligowany jest do odbycia stażu zawodowego w okresie 3 miesięcy, w wymiarze 40 godzin tygodniowo; staż odbywać się będzie poza obowiązującym go czasem nauki.

Stażysta otrzymuje stypendium stażowe, jako pomoc w wysokości brutto określonej we wniosku o dofinansowanie projektu, które wypłacane jest ze środków Projektu „...”. Stypendium stażowe wypłacane jest za każdy miesiąc odbywania stażu, po jego upływie.

Zgodnie z opinią (…) wydaną przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych III Oddział w Warszawie, zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 9a ustawy z dnia 13 października 1998 r. o systemie ubezpieczeń społecznych (Dz. U. z 2010 r. Nr 205, poz. 1585, ze zm.), student otrzymujący stypendium stażowe finansowane z tego projektu zwolniony jest z opłacania składek na ubezpieczenie społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy i Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.

Opinia wydana przez Departament Zarządzania Europejskiego Funduszu Społecznego Ministerstwa Rozwoju Regionalnego (…) wskazuje, iż na mocy art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wszystkie świadczenia wypłacane uczestnikom projektów Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jako pomoc są wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy stypendium stażowe jest zwolnione z podatku dochodowego od osób fizycznych?
  2. Czy należy od stypendium stażowego odprowadzić podatek od osób fizycznych?

Wnioskodawczyni uważa, iż na mocy art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych ww. świadczenie wypłacane Wnioskodawczyni (uczestnikowi projektu) z Projektu „...” Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki jest wolne od podatku dochodowego od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, ze zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240 ze zm.).

Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. z 2013 r., poz. 885, ze zm.), przez środki europejskie rozumie się środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4. W myśl tego przepisu, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (w tym Europejskiego Funduszu Społecznego) wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż w okresie 1 lipca 2013 r. – 30 września 2013 r. Wnioskodawczyni jest uczestnikiem stażu organizowanego w ramach Projektu „...”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Działanie 4.1.1 „Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni.” zgodnie z warunkami przewidzianym w Umowie o dofinansowanie Projektu nr (…) zawartej w dniu 6 maja 2009 r. przez Organizatora (…) z Ministrem Nauki i Szkolnictwa Wyższego reprezentowanym przez zastępcę Dyrektora Departamentu Wdrożeń i Innowacji oraz zastępcę Dyrektora Departamentu Budżetu i Finansów MNiSW.

W ramach projektu zakłada się realizację Zadania nr 10 Staże w obrębie, którego zaplanowano odbycie 3 miesięcznych staży przez 70 studentów w ciągu czterech lat (16 staży w 2010 r., 16 staży w 2011 r., 16 staży w 2012 r. i 22 staże 2013 r.). Do staży kwalifikowani są wyłącznie studenci uczelni (…), którzy w chwili dokonania zgłoszenia rekrutacyjnego oraz w dniu podpisania umowy są studentami uczelni (…) na II-gim stopniu kształcenia; zgłaszają chęć podwyższania kwalifikacji zawodowych, praktycznych w zakresie produkcji rolniczej (produkcja roślina i produkcja zwierzęca), przetwórstwa płodów rolnych, obsługi rolnictwa i informatyki w rolnictwie czy agencjach związanych z rolnictwem, gospodarką; deklarują wole udziału w projekcie „...”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Wszystkie wyżej wymienione warunki zostały przez Wnioskodawczynię spełnione, dlatego została zakwalifikowana do Projektu. Stażysta otrzymuje stypendium stażowe, jako pomoc w wysokości brutto określonej we wniosku o dofinansowanie projektu, które wypłacane jest ze środków Projektu „...”. Stypendium stażowe wypłacane jest za każdy miesiąc odbywania stażu, po jego upływie.

Zauważyć należy, iż zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęci są uczestnicy projektu. Przez uczestników projektu, o których mowa w przywołanym wyżej przepisie, należy rozumieć osoby, dla których faktycznie przeznaczona jest pomoc udzielona w ramach projektu. Użyte w powyższym przepisie pojęcie „z udziałem środków europejskich” należy rozumieć, jako współfinansowanie pomocy z tych środków.

Mając na uwadze przedstawione zdarzenie przyszłe oraz powołane wyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, iż wypłacone Wnioskodawczyni (tj. uczestniczce projektu „...”, który jest współfinansowany z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki) stypendium – jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W konsekwencji na Wnioskodawczyni nie ciąży obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od przychodów uzyskanych z tego tytułu.

Wobec powyższego stanowisko Wnioskodawczyni, należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj