Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/2/423-1002/13/PC
z 23 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz.U. z 3 lipca 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz.U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działający w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Spółki, przedstawione we wniosku z 20 lipca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 26 lipca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w uproszczonej formie – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 26 lipca 2013 r. wpłynął do tut. Biura wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości wpłacania zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w uproszczonej formie.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

W dniu 11 marca 2013 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej Wnioskodawcy (zwanego dalej „Spółką”). W związku z powyższym Spółka zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości oraz art. 8 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dokonała zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający ogłoszenie upadłości.

Sytuacja ta doprowadziła do zaistnienia w roku 2013 dwóch lat podatkowych:

  • od 1 stycznia 2013 r. do 10 marca 2013 r. i
  • od 11 marca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r.

W poprzedzających rok 2013 latach podatkowych Spółka wpłacała zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie po wcześniejszym, terminowym złożeniu stosownego zawiadomienia. Za 2011 rok Spółka wykazała dochód oraz obliczyła podatek dochodowy do zapłaty. W deklaracji CIT-8 za 2012 rok złożonej w dniu 31 marca 2013 r. została wykazana strata podatkowa. Za okres od 1 stycznia 2013 r. do 10 marca 2013 r. w złożonej deklaracji CIT-8 także została wykazana strata podatkowa. Po ogłoszeniu upadłości Spółka nie złożyła w Urzędzie Skarbowym zawiadomienia o zmianie formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy gdyż uważa, że od dnia rozpoczęcia upadłości nie spełnienia warunków określonych w art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W okresie tym Spółka zaliczki na podatek wylicza na zasadach ogólnych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy Spółka powinna wpłacać zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych w okresie od 11 marca 2013 r. do 31 marca 2013 r. (winno być „do 31 grudnia 2013 r.) na zasadach ogólnych czy w formie uproszczonej?

Zdaniem Wnioskodawcy, nie może wpłacać zaliczek na podatek dochodowy od osób prawnych w formie uproszczonej ponieważ nie spełnia warunku określonego w art. 25 ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych - w roku poprzedzającym (rok podatkowy od 1 stycznia 2013 r. do 10 marca 2013 r.) dany rok podatkowy (od 11 marca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r.) nie zostało złożone zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1 gdyż zeznanie CIT-8 za 2012 (strata podatkowa) zostało złożone w dniu 31 marca 2013 r. Spółka także nie może skorzystać z zapisów kolejnego zdania tego ustępu: „jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata” z uwagi na brak zeznania złożonego w roku poprzedzającym. Jeżeli nawet przyjąć założenie, że można wyliczyć podatek zaliczkę uproszczoną na podatek dochodowy to i tak w dwóch latach poprzedzających bieżący rok podatkowy wystąpiła strata. Tym samym spółka w okresie od 11 marca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. musi rozliczać zaliczki na podatek dochodowy od osób prawnych na zasadach ogólnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t.j. Dz.U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm., dalej „updop”), podatnicy z zastrzeżeniem ust. 1b, 2a, 3-6a oraz art. 21 i 22, są obowiązani wpłacać na rachunek urzędu skarbowego zaliczki miesięczne w wysokości różnicy pomiędzy podatkiem należnym od dochodu osiągniętego od początku roku podatkowego a sumą zaliczek należnych za poprzednie miesiące.

Podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w tzw. uproszczonej formie. Warunki i zasady dotyczące możliwości stosowania przez podatników uproszczonej formy wpłaty zaliczek miesięcznych regulują przepisy art. 25 ust. 6–10 updop.

Zgodnie z art. 25 ust. 6 updop, podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne w danym roku podatkowym w uproszczonej formie w wysokości 1/12 podatku należnego wykazanego w zeznaniu, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożonym w roku poprzedzającym dany rok podatkowy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w wysokości 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Jeżeli również w tym roku podatnicy nie wykazali podatku należnego, nie są możliwe wpłaty zaliczek w uproszczonej formie.

W myśl art. 25 ust. 6a updop, jeżeli zeznanie, o którym mowa w art. 27 ust. 1, złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy dotyczy roku podatkowego, który trwał krócej lub dłużej niż 12 kolejnych miesięcy - podatnicy mogą wpłacać zaliczki miesięczne za dany rok podatkowy w uproszczonej formie w wysokości podatku należnego, wykazanego w tym zeznaniu, przypadającego proporcjonalnie na każdy miesiąc tego roku podatkowego, którego zeznanie dotyczy. Jeżeli w tym zeznaniu podatnicy nie wykazali podatku należnego, mogą wpłacać zaliczki miesięczne w sposób wskazany powyżej, z tym że wysokość podatku należnego musi wynikać z zeznania złożonego w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata. Przepis ust. 6 zdanie ostatnie stosuje się odpowiednio.

Natomiast art. 25 ust. 7 updop stanowi, iż podatnicy, którzy wybrali formę wpłacania zaliczek na zasadach określonych w ust. 6 i 6a, są obowiązani:

  1. w formie pisemnej zawiadomić o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie wpłaty pierwszej zaliczki w roku podatkowym, w którym po raz pierwszy wybrali uproszczoną formę wpłacania zaliczek,
  2. stosować tę formę wpłacania zaliczek w całym roku podatkowym,
  3. wpłacać zaliczki w terminach określonych w ust. 1a i 2a, uwzględniając zasady wyrażone w tych przepisach,
  4. (skreślony),
  5. dokonać rozliczenia podatku za rok podatkowy zgodnie z art. 27.

Możliwość dokonywania wpłat zaliczek miesięcznych w uproszczonej formie dotyczy podatników kontynuujących działalność. Wynika to z faktu, że wysokość zaliczki na podatek uzależniona jest od podatku wykazanego we wcześniejszych zeznaniach podatkowych, stanowi ona co do zasady równowartość 1/12 podatku należnego wynikającego z zeznania złożonego w poprzednim roku podatkowym, a jeżeli z zeznania tego nie wynikał podatek należny, za podstawę do obliczenia wysokości zaliczki przyjmuje się zeznanie złożone w roku poprzedzającym dany rok podatkowy o dwa lata.

Z uproszczonej formy wpłacania zaliczek nie mogą skorzystać podatnicy, którzy:

  • nie wykazali podatku należnego w żadnym z zeznań złożonych w ciągu dwóch lat podatkowych, poprzedzających dany rok podatkowy, albo
  • rozpoczęli działalność w danym lub poprzednim roku podatkowym.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 updop, rokiem podatkowym, z zastrzeżeniem ust. 2, 2a, 3 i 6, jest rok kalendarzowy, chyba że podatnik postanowi inaczej w statucie albo w umowie spółki, albo w innym dokumencie odpowiednio regulującym zasady ustrojowe innych podatników i zawiadomi o tym właściwego naczelnika urzędu skarbowego; wówczas rokiem podatkowym jest okres kolejnych dwunastu miesięcy kalendarzowych. Wyjątek od tej zasady został zawarty w art. 8 ust. 6 ustawy. Stosownie do treści tego przepisu, jeżeli z odrębnych przepisów wynika obowiązek zamknięcia ksiąg rachunkowych (sporządzenia bilansu) przed upływem przyjętego przez podatnika roku podatkowego, za rok podatkowy uważa się okres od pierwszego dnia miesiąca następującego po zakończeniu poprzedniego roku podatkowego do dnia zamknięcia ksiąg rachunkowych. W tym przypadku za następny rok podatkowy uważa się okres od dnia otwarcia ksiąg rachunkowych do końca przyjętego przez podatnika roku podatkowego.

Z przedstawionego we wniosku opisu stanu faktycznego wynika, iż w dniu 11 marca 2013 r. Sąd Rejonowy wydał postanowienie o ogłoszeniu upadłości likwidacyjnej Wnioskodawcy. W związku z powyższym Spółka zgodnie z przepisami ustawy o rachunkowości oraz art. 8 ust. 6 updop dokonała zamknięcia ksiąg rachunkowych na dzień poprzedzający ogłoszenie upadłości.

Sytuacja ta doprowadziła do zaistnienia w roku 2013 dwóch lat podatkowych:

  • od 1 stycznia 2013 r. do 10 marca 2013 r. i
  • od 11 marca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r.

W poprzedzających rok 2013 latach podatkowych Spółka wpłacała zaliczki na podatek dochodowy w uproszczonej formie po wcześniejszym, terminowym złożeniu stosownego zawiadomienia. Za 2011 rok Spółka wykazała dochód oraz obliczyła podatek dochodowy do zapłaty. W zeznaniu CIT-8 za 2012 rok złożonym w dniu 31 marca 2013 r. została wykazana strata podatkowa. Za okres od 1 stycznia 2013 r. do 10 marca 2013 r. w złożonym zeznaniu deklaracji CIT-8 także została wykazana strata podatkowa. Po ogłoszeniu upadłości Spółka nie złożyła w Urzędzie Skarbowym zawiadomienia o zmianie formy wpłacania zaliczek na podatek dochodowy gdyż uważa, że od dnia rozpoczęcia upadłości nie spełnienia warunków określonych w art. 25 ust. 6 updop. W okresie tym Spółka zaliczki na podatek wylicza na zasadach ogólnych.

Mając na uwadze przedstawiony we wniosku opis stanu faktycznego oraz ww. przepisy podatkowe należy wskazać, iż Spółka nie ma prawa wpłacać zaliczek miesięcznych w uproszczonej formie gdyż w roku podatkowym poprzedzającym rok podatkowy trwający od 11 marca 2013 r. do 31 grudnia 2013 r. nie złożyła zeznania podatkowego (zeznanie zostało złożone 31 marca 2013 r.) tym samym zastosowania nie znajduje również art. 25 ust. 6 zd. drugie updop.

W świetle powyższego stanowisko Wnioskodawcy jest prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa S. Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz.U. z 14 marca 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj