Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB2/415-66/12-2/TR
z 11 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB2/415-66/12-2/TR
Data
2012.04.11



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
działalność gospodarcza
grunty
nieruchomości
przychód z działalności gospodarczej


Istota interpretacji
Podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.



Wniosek ORD-IN 446 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, reprezentowanej przez pełnomocnika, przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2012 r. (data wpływu: 11 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 11 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie zwolnienia przedmiotowego.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

W dniu 17 czerwca 2010 r. Wnioskodawczyni nabyła w drodze darowizny – jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej – nieruchomości gruntowe niezabudowane. Darowizna została spisana w postaci aktu notarialnego. Nieruchomości gruntowe, zgodnie z wypisem z rejestru gruntów, oznaczone są jako:

  • tereny przemysłowe – symbol Ba (2 działki),
  • tereny niezabudowane – symbol Bp (1 działka).

Nieruchomości gruntowe wykorzystywane były do lutego 2011 r. w najmie prywatnym oraz były opodatkowane ryczałtem ewidencjonowanym i podatkiem VAT. Ze względu na przekroczenie kwoty warunkującej zwolnienie od podatku VAT, Wnioskodawczyni została z tytułu najmu dodatkowo podatnikiem podatku VAT. Zainteresowana zamierzała sprzedać ww. nieruchomości w celu osiągnięcia środków na tzw. wydatki mieszkaniowe, jednakże została poinformowana, że aby sprzedać te nieruchomości, musi założyć firmę. W związku z tym, w dniu 11 marca 2011 r. Wnioskodawczyni założyła działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i wniosła ww. nieruchomości do tej działalności. Faktycznym przedmiotem działalności gospodarczej był głównie najem powierzchni magazynowych. We wpisie do ewidencji Zainteresowana zawarła również m.in. następujący zakres:

  • wynajem i zarządzanie nieruchomościami własnymi lub dzierżawionymi – PKD 68.20.Z,
  • pośrednictwo w obrocie nieruchomościami – PKD 68.31.Z,
  • kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek – PKD 68.10.Z.

Przedmiotowe działki gruntowe zostały ujęte w ewidencji środków trwałych, jednakże nie zostały amortyzowane.

W miesiącu założenia działalności gospodarczej, tj. w dniu 30 marca 2011 r., Zainteresowana zawarła z przyszłym nabywcą ww. nieruchomości przedwstępną umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Nieruchomości powyższe zostały sprzedane w dniu 21 grudnia 2011 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podmiotowi gospodarczemu prowadzącemu działalność gospodarczą. Sprzedaż ww. nieruchomości została udokumentowana aktem notarialnym z dnia 21 grudnia 2011 r. oraz fakturą VAT.

W działalności gospodarczej Zainteresowanej sprzedaż ww. nieruchomości gruntowych, o których mowa wyżej, była incydentalna i jednorazowa. Z przedmiotu działalności zawartego we wpisie do ewidencji działalności gospodarczej Wnioskodawczyni wykreśliła w dniu 9 stycznia 2012 r. przedmiot w zakresie:

  • pośrednictwo w obrocie nieruchomościami – PKD 68.31.Z,
  • kupno i sprzedaż nieruchomości na własny rachunek – PKD 68.10.Z.

Uzyskane ze sprzedaży ww. nieruchomości środki pieniężne Wnioskodawczyni zamierza przeznaczyć na cele mieszkaniowe, tzn.:

  • zakupić budynek mieszkalny w Polsce, na rynku wtórnym,
  • zakupić grunt, na którym posadowiony jest ten budynek mieszkalny.

Wydatki mieszkaniowe będą przez Zainteresowaną zrealizowane począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy całość dochodów uzyskanych ze zbycia nieruchomości niezabudowanych, gruntowych o charakterze przemysłowym i zurbanizowanym, nabytych w formie darowizny podlegać będzie zwolnieniu, o którym mowa w art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o p.d.o.f., jeżeli były one wykorzystywane w działalności gospodarczej prowadzonej jednoosobowo – tzn. jako osoba fizyczna, a sprzedaż z tego tytułu była incydentalna...
  2. Czy wydatki poniesione na zakup gruntu na cele mieszkaniowe, ujętego w planie zagospodarowania jako grunt przeznaczony pod budownictwo mieszkaniowe, można odliczyć w całości, bez względu na jego wielkość, czy tylko do wysokości stanowiącej wielkość gruntu pod budynkiem...

Zdaniem Wnioskodawczyni:

  1. Z uwagi na fakt, iż sprzedaż miała charakter incydentalny, firma nie miała koncesji na obrót nieruchomościami, jak również nie zakupywano i nie sprzedawano innych nieruchomości, przychody ze sprzedaży nieruchomości prywatnej należy klasyfikować do przychodów określonych w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a) i c) ustawy o p.d.o.f.

    Zgodnie w wyrokiem NSA z dnia 26 kwietnia 2006 r., sygn. akt II FSK 612/05 – przez pojecie działalności gospodarczej należy rozumieć działalność opartą m.in. na seryjności, standaryzacji, czy stałej współpracy. Stąd nie każda czynność mająca zarobkowy charakter, podejmowana na własny rachunek, będzie wykonywana w ramach działalności gospodarczej. Charakteru takiego nie będą miały czynności incydentalne, choćby związane były z samą działalnością gospodarczą (np. służyły jej wykonywaniu – najem), których wykonywanie nie jest trwale związane z przedmiotem działalności gospodarczej.

    Tym samym, według Zainteresowanej, uzyskała Ona dochód ze sprzedaży nieruchomości i praw majątkowych, który na zasadzie art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o p.d.o.f. podlega zwolnieniu od podatku, jeżeli spełni Ona warunki określone tym przepisem, tj. przeznaczy ten dochód na zakup budynku mieszkalnego w okresie od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie. Dochód ten Wnioskodawczyni wykaże w zeznaniu podatkowym, zgodnie z postanowieniami art. 30e ust. 4 pkt 2 ustawy o p.d.o.f.

  2. Przepis art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o p.d.o.f. odwołuje się do ust. 25 tego artykułu, gdzie w sposób enumeratywny wyszczególniono wydatki, które uważa się za wydatki mieszkaniowe. W art. 21 ust. 25 pkt 1 lit. c) ww. ustawy nie ograniczono wydatków na zakup gruntu do jedynie jego powierzchni pod budynkiem mieszkalnym, w związku z czym można odliczyć wydatki na zakup gruntu na cele mieszkaniowe w ramach limitu wyznaczonego przez art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o p.d.o.f.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy, źródłem przychodu jest, z zastrzeżeniem ust. 2, odpłatne zbycie:

  1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
  2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
  3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
  4. innych rzeczy,

   - jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a)-c) - przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy - przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany.

W myśl art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Zgodnie z art. 10 ust. 3 ww. ustawy, przepisy ust. 1 pkt 8 mają zastosowanie do odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie.

Odrębnym źródłem przychodów jest – wskazana w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – pozarolnicza działalność gospodarcza.

Stosownie do treści art. 14 ust. 1 ww. ustawy, za przychód z działalności, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3, uważa się kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont. U podatników dokonujących sprzedaży towarów i usług opodatkowanych podatkiem od towarów i usług za przychód z tej sprzedaży uważa się przychód pomniejszony o należny podatek od towarów i usług.

Zgodnie z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy, przychodem z działalności gospodarczej są również przychody z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej składników majątku będących:

  1. środkami trwałymi,
  2. składnikami majątku, o których mowa w art. 22d ust. 1, z wyłączeniem składników, których wartość początkowa ustalona zgodnie z art. 22g nie przekracza 1500 zł,
  3. wartościami niematerialnymi i prawnymi

   - ujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, w tym także przychody z odpłatnego zbycia składników majątku wymienionych w lit. b), spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu użytkowego lub udziału w takim prawie nieujętych w ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem ust. 2c; przy określaniu wysokości przychodów przepisy ust. 1 i art. 19 stosuje się odpowiednio.

Zgodnie z art. 14 ust. 2c ww. ustawy, do przychodów, o których mowa w ust. 2 pkt 1, nie zalicza się przychodów z odpłatnego zbycia wykorzystywanych na potrzeby związane z działalnością gospodarczą oraz przy prowadzeniu działów specjalnych produkcji rolnej: budynku mieszkalnego, jego części lub udziału w takim budynku, lokalu mieszkalnego stanowiącego odrębną nieruchomość lub udziału w takim lokalu, gruntu lub udziału w gruncie albo prawa użytkowania wieczystego gruntu lub udziału w takim prawie, związanych z tym budynkiem lub lokalem, spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub udziału w takim prawie oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub udziału w takim prawie. Przepis art. 30e stosuje się odpowiednio.

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż w dniu 17 czerwca 2010 r. Wnioskodawczyni nabyła w drodze darowizny – jako osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej – nieruchomości gruntowe niezabudowane. W dniu 11 marca 2011 r. Wnioskodawczyni założyła działalność gospodarczą jako osoba fizyczna i wniosła ww. nieruchomości do tej działalności. Przedmiotowe działki gruntowe zostały ujęte w ewidencji środków trwałych, jednakże nie zostały amortyzowane. W miesiącu założenia działalności gospodarczej, tj. w dniu 30 marca 2011 r., Zainteresowana zawarła z przyszłym nabywcą ww. nieruchomości przedwstępną umowę sprzedaży w formie aktu notarialnego. Nieruchomości powyższe zostały sprzedane w dniu 21 grudnia 2011 r. w ramach prowadzonej działalności gospodarczej podmiotowi gospodarczemu prowadzącemu działalność gospodarczą. Sprzedaż ww. nieruchomości została udokumentowana aktem notarialnym z dnia 21 grudnia 2011 r. oraz fakturą VAT.

Mając na uwadze przytoczone regulacje prawne oraz przedstawiony opis zdarzenia przyszłego wskazać należy, że sprzedaż opisanych nieruchomości gruntowych niezabudowanych skutkuje powstaniem przychodu ze źródła określonego w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – tj. pozarolniczej działalności gospodarczej.

W konsekwencji, stwierdzić należy, iż przychód uzyskany przez Wnioskodawczynię z tytułu sprzedaży przedmiotowych nieruchomości stanowi przychód z pozarolniczej działalności gospodarczej, o którym mowa art. 10 ust. 1 pkt 3 w zw. z art. 14 ust. 2 pkt 1 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Tym samym, rzeczony przychód nie stanowi przychodu z tytułu odpłatnego zbycia nieruchomości, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 8 lit. a)-c) cyt. ustawy podatkowej.

Z kolei, na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 131 ww. ustawy, wolne od podatku dochodowego są dochody z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e, w wysokości, która odpowiada iloczynowi tego dochodu i udziału wydatków poniesionych na własne cele mieszkaniowe w przychodzie z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, jeżeli począwszy od dnia odpłatnego zbycia, nie później niż w okresie dwóch lat od końca roku podatkowego, w którym nastąpiło odpłatne zbycie, przychód uzyskany ze zbycia tej nieruchomości lub tego prawa majątkowego został wydatkowany na własne cele mieszkaniowe; udokumentowane wydatki poniesione na te cele uwzględnia się do wysokości przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych.

Natomiast w myśl art. 30e ust. 6 ww. ustawy, przepisy ust. 1-4 nie mają zastosowania, jeżeli:

  1. budowa i sprzedaż budynków mieszkalnych lub lokali mieszkalnych oraz sprzedaż gruntów i prawa wieczystego użytkowania gruntów są przedmiotem działalności gospodarczej podatnika;
  2. przychód ze sprzedaży nieruchomości i praw stanowi przychód z działalności gospodarczej lub z działów specjalnych produkcji rolnej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż uregulowane w ww. art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych zwolnienie od podatku ma zastosowanie wyłącznie do dochodów z odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych, o których mowa w art. 30e. Z kolei na mocy przytoczonego wyżej ust. 6 art. 30e cyt. ustawy podatkowej, zasady opodatkowania dochodów, o których mowa w tym artykule nie mają zastosowania jeżeli przychód ze sprzedaży nieruchomości stanowi przychód z działalności gospodarczej w rozumieniu art. 14 ust. 2 pkt 1 – jak ma to miejsce w niniejszej sprawie. Ponadto, w myśl cyt. wyżej art. 10 ust. 2 pkt 3 ww. ustawy, przepisów ust. 1 pkt 8 nie stosuje się do odpłatnego zbycia składników majątku, o których mowa w art. 14 ust. 2 pkt 1, z zastrzeżeniem ust. 3, nawet jeżeli przed zbyciem zostały wycofane z działalności gospodarczej, a między pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym składniki majątku zostały wycofane z działalności i dniem ich odpłatnego zbycia, nie upłynęło 6 lat.

Tym samym, zwolnienie przedmiotowe, o którym mowa w cyt. art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych nie ma zastosowania do dochodów, o których nie jest mowa w art. 30 tejże ustawy, czyli nie ma zastosowania do dochodów, jakimi są dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej.

Reasumując, stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie dochód osiągnięty przez Zainteresowaną nie korzysta ze zwolnienia od podatku, o którym mowa w ww. art. 21 ust. 1 pkt 131 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, bowiem dochód ten podlega opodatkowaniu jako dochód z pozarolniczej działalności gospodarczej, do których to dochodów nie ma zastosowania rzeczone zwolnienie.

Wobec powyższego, poniesione przez Wnioskodawczynię wydatki na cele mieszkaniowe pozostają bez wpływu na wynik analizowanego rozliczenia i nie podlegają w nim odliczeniu.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Końcowo, należy wskazać, iż powołane w treści wniosku orzeczenie sądu nie może wpłynąć na ocenę prawidłowości przedmiotowej kwestii. Nie negując tego orzeczenia, jako cennego źródła w zakresie wskazywania kierunków wykładni norm prawa podatkowego należy stwierdzić, iż zdaniem tut. Organu podatkowego, teza badanego rozstrzygnięcia nie ma zastosowania w przedmiotowym postępowaniu.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj