Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-616/13/AA
z 20 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawczyni przedstawione we wniosku z dnia 04 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura – 10 czerwca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 25 czerwca, 09 i 12 września 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia ustnej umowy nieodpłatnego użyczenia nieruchomości – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek, uzupełniony w dniu 25 czerwca 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej m.in. podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia ustnej umowy nieodpłatnego użyczenia nieruchomości.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 30 sierpnia 2013 r. znak: IBPP2/443-534/13/WN, IBPB II/1/415-627/13/AA wezwano Wnioskodawczynię do jego uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 09 (uiszczenie opłaty) i 12 września 2013 r. (pozostałe braki formalne).

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawczyni jest właścicielką lokalu, otrzymanego w drodze darowizny od rodziców. Pozostaje we wspólności majątkowej ze swoim mężem, który jest zatrudniony na umowę o pracę. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i jest płatnikiem podatku od towarów i usług.

Wnioskodawczyni zamierza użyczyć ww. lokal nieodpłatnie (w drodze umowy ustnej) i przekazać prawo do dysponowania nim swojemu mężowi, który nie prowadzi działalności gospodarczej. W myśl ww. umowy przedmiotowy lokal mógłby być wynajmowany i w związku z tym mąż Wnioskodawczyni, po uzyskaniu prawa do korzystania z ww. lokalu, zamierza wynająć ten lokal (prywatnie – nie w ramach działalności gospodarczej) osobie trzeciej (będącej płatnikiem podatku od towarów i usług), do prowadzenia w nim działalności gospodarczej przez tą osobę. Z ww. umowy najmu mąż Wnioskodawczyni ma zamiar rozliczać się z urzędem skarbowym na zasadach zryczałtowanego podatku, w wysokości 8,5 % od przychodu.

Dodatkowo, w piśmie z dnia 19 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura – 25 czerwca 2013 r.), Wnioskodawczyni wskazała, że lokal (piwnice), który zamierza użyczyć nieodpłatnie swojemu mężowi należy do jej prywatnego majątku. Obecnie Wnioskodawczyni zamierza zmienić sposób użytkowania ww. piwnic na możliwość prowadzenia w nich działalności gastronomicznej (przez osobę, która je wynajmie od jej męża). Część ww. piwnic należała do Wnioskodawczyni przed zawarciem związku małżeńskiego, część z nich otrzymała w drodze darowizny od swojej mamy i braci będąc już mężatką, a część z nich kupiła już po zamążpójściu. Wnioskodawczyni nie posiada rozdzielności majątkowej z mężem. Powyższy lokal piwniczny, który po zmianie sposobu użytkowania stanie się lokalem użytkowym, nie ma nic wspólnego z pomieszczeniami, które należą do działalności gospodarczej, prowadzonej przez Wnioskodawczynię. Są to piwnice prywatne, przynależące do mieszkania Wnioskodawczyni.

W piśmie z dnia 08 września 2013 r. Wnioskodawczyni natomiast wskazała, iż przy nabyciu lokalu lub wytworzeniu lokalu – o którym mowa w pytaniu i będącym przedmiotem bezpłatnego użyczenia – nie przysługiwało wnioskodawczyni prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

W związku z powyższym zadano – ostatecznie (po przeformułowaniach dokonanych w wyżej wymienionych uzupełnieniach) m.in. następujące pytanie:

Czy zawarta umowa ustna pomiędzy Wnioskodawczynią a jej mężem (dotycząca bezpłatnego użyczenia lokalu użytkowego) jest akceptowana przez organy urzędu skarbowego i czy podlega opodatkowaniu...

Wnioskodawczyni – po zweryfikowaniu własnego stanowiska odnośnie zadanego pytania – uważa, że jako żona może zawrzeć ustną umowę z mężem i nieodpłatnie użyczyć swój lokal użytkowy. Zdaniem Wnioskodawczyni, umowa ta nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznacza się, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawczyni dotycząca podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych zawarcia ustnej umowy nieodpłatnego użyczenia nieruchomości. W pozostałym zakresie wniosku wydano odrębne rozstrzygnięcia.

Użyczenie jest uregulowane w art. 710-719 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. nr 16, poz. 93, z późn. zm.). Przez umowę użyczenia użyczający zobowiązuje się zezwolić biorącemu, przez czas oznaczony lub nie oznaczony, na bezpłatne używanie oddanej mu w tym celu rzeczy w zakresie przewidzianym umową i przepisami prawa. Cechą charakterystyczną użyczenia jest nieodpłatność oraz motyw bezinteresowności. Z uwagi na fakt, że z tytułu umowy użyczenia zobowiązanym do spełnienia świadczenia jest tylko użyczający, umowę tę należy uznać za jednostronnie zobowiązującą. Kodeks cywilny nie przewiduje żadnej szczególnej formy zawierania tej umowy i może ona być zawarta w dowolnej formie, np. pisemnej, ustnej, aktu notarialnego, czynności konkludentnych (dorozumianych).

Z przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego wynika, że Wnioskodawczyni jest właścicielką lokalu. Pozostaje we wspólności majątkowej ze swoim mężem, który jest zatrudniony na umowę o pracę. Wnioskodawczyni prowadzi działalność gospodarczą na zasadach ogólnych i jest płatnikiem podatku od towarów i usług. Wnioskodawczyni zamierza użyczyć ww. lokal nieodpłatnie (w drodze umowy ustnej) i przekazać prawo do dysponowania nim swojemu mężowi, który nie prowadzi działalności gospodarczej. W myśl ww. umowy przedmiotowy lokal będzie wynajmowany przez męża Wnioskodawczyni osobie trzeciej (będącej płatnikiem podatku od towarów i usług) do prowadzenia w nim działalności gospodarczej przez tą osobę. Z ww. umowy najmu mąż Wnioskodawczyni ma zamiar rozliczać się z urzędem skarbowym na zasadach zryczałtowanego podatku, w wysokości 8,5 % od przychodu.

Kwestia zagadnienia poruszonego we wniosku na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych dotyczy stwierdzenia czy bezpłatne użyczenie będzie rodziło dla Wnioskodawczyni skutek w postaci podlegania opodatkowaniu.

Stosownie do art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.) opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 10 ust. 1 ustawy źródłami przychodów są:

  1. stosunek służbowy, stosunek pracy, w tym spółdzielczy stosunek pracy, członkostwo w rolniczej spółdzielni produkcyjnej lub innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną, praca nakładcza, emerytura lub renta;
  2. działalność wykonywana osobiście;
  3. pozarolnicza działalność gospodarcza;
  4. działy specjalne produkcji rolnej;
  5. (uchylony);
  6. najem, podnajem, dzierżawa, poddzierżawa oraz inne umowy o podobnym charakterze, w tym również dzierżawa, poddzierżawa działów specjalnych produkcji rolnej oraz gospodarstwa rolnego lub jego składników na cele nierolnicze albo na prowadzenie działów specjalnych produkcji rolnej, z wyjątkiem składników majątku związanych z działalnością gospodarczą;
  7. kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c;
  8. odpłatne zbycie, z zastrzeżeniem ust. 2:
    1. nieruchomości lub ich części oraz udziału w nieruchomości,
    2. spółdzielczego własnościowego prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej,
    3. prawa wieczystego użytkowania gruntów,
    4. innych rzeczy,
    -jeżeli odpłatne zbycie nie następuje w wykonaniu działalności gospodarczej i zostało dokonane w przypadku odpłatnego zbycia nieruchomości i praw majątkowych określonych w lit. a-c – przed upływem pięciu lat, licząc od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie lub wybudowanie, a innych rzeczy – przed upływem pół roku, licząc od końca miesiąca, w którym nastąpiło nabycie; w przypadku zamiany okresy te odnoszą się do każdej z osób dokonującej zamiany;
  9. inne źródła.

W myśl art. 11 ust. 1 cyt. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Źródła przychodów, o których mowa w art. 10 ww. ustawy wyznaczają zakres przedmiotu opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych, który doprecyzowany został szczegółowo w przepisach art. 12-20 tejże ustawy. Należy wskazać, iż ustawodawca nie wymienia w tym katalogu przychodów z tytułu nieodpłatnego użyczenia nieruchomości (w tym użyczenia go dla członka rodziny).

Zatem, w tak przedstawionym stanie faktycznym i w świetle przepisów ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, nieodpłatne użyczenie nie stanowi dla Wnioskodawczyni jakiegokolwiek źródła przychodów. Wobec powyższego u Wnioskodawczyni nie powstanie przychód z tytułu nieodpłatnego użyczenia lokalu użytkowego. Tym samym nie ma dla Niej znaczenia w jakiej formie zostanie zawarta powyższa umowa i czy zostanie ona zaakceptowana przez organy urzędu skarbowego, bowiem użyczenie to – jak już wyżej wskazano – nie rodzi dla Wnioskodawczyni żadnych skutków podatkowych na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych; jest obojętne podatkowo dla Wnioskodawczyni.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawczyni należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawczynię oraz stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Rzeszowie, ul. Kraszewskiego 4A, 35-016 Rzeszów po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj