Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi
IPTPP2/443-616/13-4/KW
z 28 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 2 i § 5a rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 lipca 2013 r. (data wpływu 29 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji indywidualnej przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie możliwości składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne, a następnie kwartalne oraz obliczania i wpłacania zaliczek na podatek w przypadku składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 29 lipca 2013 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji kwartalnej, możliwości składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne, a następnie kwartalne oraz obliczania i wpłacania zaliczek na podatek w przypadku składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

X Spółka Akcyjna (zwana dalej „Spółką” lub „Wnioskodawcą”) jest czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług. Nie jest przy tym tzw. małym podatnikiem, o którym mowa w art. 2 pkt 25 ustawy o VAT. Do końca pierwszego kwartału 2012 roku Spółka dokonywała rozliczenia podatku od towarów i usług za okresy miesięczne. Od drugiego kwartału 2012 roku, korzystając z możliwości przewidzianej w art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, Spółka składa deklaracje podatkowe za okresy kwartalne, dokonała pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze kwartalnej metody rozliczenia podatku. Spółka rozważa kontynuację rozliczenia podatku od towarów i usług za okresy kwartalne do końca trzeciego kwartału 2013 roku, a następnie po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, powrót do rozliczenia za okresy miesięczne za miesiąc październik, listopad oraz grudzień 2013 r. Począwszy od pierwszego kwartału 2014 r. Wnioskodawca zamierza ponownie skorzystać z możliwości przewidzianej w art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, tj. składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne. W związku z powyższym, w przypadku realizacji rozliczenia za okresy kwartalne Spółka rozważa dokonywanie wpłat zaliczek na podatek według poniższego schematu.

W drugim i trzecim kwartale 2013 roku wysokość zaliczek na podatek ustalana będzie w sposób przewidziany w art. 103 ust. 2f ustawy o VAT, tj. w wysokości odpowiadającej faktycznemu rozliczeniu za miesiąc, za który wpłacana jest zaliczka. W roku 2014 Spółka ustalać będzie zaliczki na podatek w następujący sposób:

  • w pierwszym kwartale wysokość zaliczek na podatek ustalana będzie w sposób przewidziany w art. 103 ust. 2e ustawy o VAT, tj.:
      • za styczeń – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za październik 2013 roku,
      • za luty – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za listopad 2013 roku;
    • w drugim, trzecim i czwartym kwartale – w wysokości odpowiadającej faktycznemu rozliczeniu za miesiąc, za który wpłacana jest zaliczka (zgodnie z zapisami art. 103 ust. 2f ustawy o VAT).

    W przypadku rozpoczęcia ustalania zaliczek na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc, Spółka dokona pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego.

    W związku z powyższym zadano następujące pytania.

    1. Czy dokonując rozliczenia za okresy kwartalne począwszy od drugiego kwartału 2012 roku do końca trzeciego kwartału 2013 roku, Spółka będzie mogła zgodnie z art. 99 ust. 4 ustawy o VAT ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne za miesiąc październik, listopad oraz grudzień 2013 roku, a następnie od pierwszego kwartału 2014 roku ponownie skorzystać z możliwości przewidzianej w art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, tj. składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne... (oznaczone w treści wniosku ORD-IN jako pytanie nr 2)
    2. Czy w przypadku ponownego wyboru składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne począwszy od pierwszego kwartału 2014 roku Spółka będzie ustalać wysokość zaliczek na podatek za miesiąc styczeń oraz luty 2014 roku w sposób przewidziany w art. 103 ust. 2e ustawy o VAT, tj.: za styczeń – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za październik 2013 roku, za luty – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za listopad 2013 roku... (oznaczone w treści wniosku ORD-IN jako pytanie nr 3)

    Zdaniem Wnioskodawcy,

    Stanowisko odnośnie pytania nr 1 (w treści wniosku ORD-IN pytanie nr 2).

    Wnioskodawca stoi na stanowisku, że po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego będzie mógł ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne za miesiąc październik, listopad oraz grudzień 2013 roku, natomiast począwszy od pierwszego kwartału 2014 r. Spółka będzie mogła ponownie skorzystać z możliwości przewidzianej w art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, tj. składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne.

    Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy o VAT, podatnicy są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu. Z kolei zgodnie z art. 99 ust. 3 ustawy o VAT podatnicy, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe za okresy kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego.

    W świetle powyższego, możliwość składania kwartalnych deklaracji podatkowych mają zatem także podatnicy, którzy nie posiadają statusu małego podatnika. O wyborze kwartalnej metody rozliczenia podatku powinni oni natomiast powiadomić właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

    Ustawa o VAT w art. 99 ust. 4 przewiduje również, że podatnicy, o których mowa w ust. 3, mogą ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne, nie wcześniej jednak niż po upływie 4 kwartałów, za które składali deklaracje kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji.

    Przywołana regulacja jednoznacznie wskazuje, że po dokonaniu wyboru składania w urzędzie skarbowym deklaracji podatkowych za okresy kwartalne należy kontynuować tę formę rozliczenia przez okres co najmniej 4 kolejnych kwartałów, dodatkowo warunkując powrót do składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne uprzednim pisemnym zawiadomieniem naczelnika urzędu skarbowego.

    Mając na uwadze przywołane wyżej argumenty Wnioskodawca stwierdził, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym będzie miał prawo do ponownego składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne począwszy od miesiąca października 2013 roku z uwagi na fakt, że dotychczasowe, kwartalne rozliczenie zostanie „zamknięte” w okresie od drugiego kwartału 2012 roku do końca trzeciego kwartału 2013 roku, co stanowi łącznie okres sześciu kwartałów. Ponadto Wnioskodawca zamierza zawiadomić pisemnie o tym fakcie właściwego naczelnika urzędu skarbowego.

    Ustawodawca nie zawarł w ustawie o VAT ani w aktach wykonawczych do ustawy obostrzenia, wprowadzającego minimalny okres, w którym konieczne byłoby składanie deklaracji podatkowych za okresy miesięczne, aby następnie mieć możliwość ponownego skorzystania z prawa do składania deklaracji za okresy kwartalne. Biorąc powyższe pod uwagę Zainteresowany już po pierwszym kwartale ponownego składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne, tj. po rozliczeniu miesięcy październik, listopad oraz grudzień 2013 roku, będzie mógł od I kwartału 2014 r., zgodnie z art. 99 ust. 3 ustawy o VAT, ponownie dokonać wyboru składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne.

    W związku z powyższym Wnioskodawca wnosi o uznanie Jego stanowiska za prawidłowe.

    Stanowisko odnośnie pytania nr 2 (w treści wniosku ORD-IN pytanie nr 3).

    Zgodnie z art. 103 ust. 2e ustawy o VAT, podatnicy rozpoczynający dokonywanie rozliczeń za okresy kwartalne, którzy w poprzednim kwartale rozliczali się za okresy miesięczne – zaliczki, o których mowa w ust. 2a, wpłacają w pierwszym kwartale, za który będą się rozliczać za okresy kwartalne, w wysokości:

    1. za pierwszy miesiąc tego kwartału – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za pierwszy miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne,
    2. za drugi miesiąc tego kwartału – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za drugi miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne

    - przy czym przepis ust. 2c stosuje się odpowiednio.

    W przedstawionym zdarzeniu przyszłym Wnioskodawca przed ponownym rozpoczęciem dokonywania rozliczeń za okresy kwartalne począwszy od pierwszego kwartału 2014 roku będzie składał deklaracje podatkowe za okresy miesięczne za miesiąc październik, listopad oraz grudzień 2013 r.

    Biorąc powyższe pod uwagę należy stwierdzić, że Wnioskodawca będzie ustalał wysokość zaliczek na podatek za miesiąc styczeń oraz luty 2014 roku w sposób przewidziany w art. 103 ust. 2e ustawy o VAT, tj.: za styczeń – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za październik 2013 roku, za luty – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za listopad 2013 roku.

    W związku z powyższym Spółka wnosi o uznanie Jej stanowiska za prawidłowe.

    W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

    Zgodnie z art. 99 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054, z późn. zm.), zwanej dalej ustawą, podatnicy, o których mowa w art. 15, są obowiązani składać w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, z zastrzeżeniem ust. 2-10 i art. 133.

    Mali podatnicy, którzy wybrali metodę kasową, składają w urzędzie skarbowym deklaracje podatkowe za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym kwartale (art. 99 ust. 2 ustawy).

    W myśl art. 99 ust. 3 ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 1, inni niż podatnicy rozliczający się metodą kasową, mogą również składać deklaracje podatkowe, o których mowa w ust. 2, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego, najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie po raz pierwszy złożona kwartalna deklaracja podatkowa. Podatnik rozpoczynający w trakcie roku podatkowego wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu dokonuje zawiadomienia, o którym mowa w zdaniu pierwszym, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym rozpoczął wykonywanie tych czynności.

    Stosownie do art. 99 ust. 4 ustawy podatnicy, o których mowa w ust. 3, mogą ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne, nie wcześniej jednak niż po upływie 4 kwartałów, za które składali deklaracje kwartalne, po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji.

    Szczegółowe zasady dotyczące zapłaty podatku uregulowane zostały w art. 103 ustawy. I tak, na mocy art. 103 ust. 1 ustawy, podatnicy oraz podmioty wymienione w art. 108 są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy miesięczne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 33 i 33b.

    Stosownie do art. 103 ust. 2 ustawy, podatnicy, o których mowa w art. 99 ust. 2 i 3, są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do obliczania i wpłacania podatku za okresy kwartalne w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po kwartale, w którym powstał obowiązek podatkowy, na rachunek urzędu skarbowego, z zastrzeżeniem ust. 2a-2g, 3 i 4 oraz art. 33.

    Zgodnie z ust. 2a ww. artykułu, podatnicy, o których mowa w art. 99 ust. 3, inni niż mali podatnicy, są obowiązani, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, do wpłacania zaliczek na podatek za pierwszy oraz za drugi miesiąc kwartału w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał – w terminie do 25. dnia miesiąca następującego po każdym z kolejnych miesięcy, za które jest wpłacana zaliczka.

    Według art. 103 ust. 2b ustawy, kwotę należnego zobowiązania podatkowego przyjmuje się za zerową, jeżeli w wyniku rozliczenia za dany kwartał, zobowiązanie takie nie wystąpi lub jeżeli z rozliczenia tego będzie wynikała kwota zwrotu podatku naliczonego lub różnicy podatku, o której mowa w art. 87 ust. 1.

    W przypadku podatników, u których w poprzednim kwartale należne zobowiązanie podatkowe było zerowe w rozumieniu ust. 2b, nie powstaje obowiązek wpłacania zaliczek na podatek. Podatnik może wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który jest wpłacana zaliczka na podatek (art. 103 ust. 2c ustawy).

    Na podstawie art. 103 ust. 2e ustawy, podatnicy rozpoczynający dokonywanie rozliczeń za okresy kwartalne, którzy w poprzednim kwartale rozliczali się za okresy miesięczne – zaliczki, o których mowa w ust. 2a, wpłacają w pierwszym kwartale, za który będą się rozliczać za okresy kwartalne, w wysokości:

    1. za pierwszy miesiąc tego kwartału – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za pierwszy miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne,
    2. za drugi miesiąc tego kwartału – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za drugi miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się za okresy miesięczne

    - przy czym przepis ust. 2c stosuje się odpowiednio.

    Stosownie do treści art. 103 ust. 2f ustawy, podatnicy, o których mowa w ust. 2a-2e, mogą wpłacać zaliczki w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który wpłacana jest zaliczka, pod warunkiem pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego. Zawiadomienie należy złożyć najpóźniej z chwilą wpłaty zaliczki za pierwszy miesiąc pierwszego kwartału, od którego zaliczki będą ustalane w wysokości określonej w zdaniu pierwszym, jednak nie później niż z upływem terminu do jej zapłaty.

    Podatnik może zrezygnować z metody obliczania zaliczek, o której mowa w ust. 2f, nie wcześniej niż po upływie dwóch kwartałów. Za rezygnację z tej metody obliczania wysokości zaliczek uznaje się wpłacenie zaliczki za pierwszy miesiąc kwartału w wysokości obliczonej zgodnie z ust. 2a, o czym stanowi art. 103 ust. 2g ustawy.

    Z powyższych regulacji wynika, iż zaliczki na podatek powinny być uiszczane na rachunek urzędu skarbowego za pierwszy i drugi miesiąc danego kwartału, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, w terminie do 25. dnia miesiąca następującego odpowiednio po drugim i trzecim kwartale.

    Wysokość zaliczki miesięcznej, co do zasady, wynosi 1/3 kwoty należnego zobowiązania podatkowego za poprzedni kwartał, wynikającej z deklaracji podatkowej złożonej za poprzedni kwartał. Podatnik może jednakże uiścić tytułem zaliczki kwotę faktycznego zobowiązania za dany miesiąc.

    Jeśli w poprzednim kwartale kwota zobowiązania nie wystąpiła albo jeśli wystąpiła kwota podatku naliczonego do zwrotu lub kwota nadwyżki podatku naliczonego nad należnym – to przyjmuje się, że kwota zobowiązania wyniosła 0. Wtedy podatnicy nie mają obowiązku wpłacania zaliczek na podatek. Mają jednak prawo do tego, aby wpłacić zaliczkę na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za miesiąc, za który jest wpłacana zaliczka na podatek. Taka incydentalna płatność zaliczki w wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc jest odrębna od reżimu stałego płacenia zaliczek w wysokości faktycznego rozliczenia za dane miesiące. W szczególności nie wymaga zawiadomienia o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego.

    U podatników, którzy dopiero zaczynają rozliczać się kwartalnie, w przypadku pierwszego kwartału nie występuje zobowiązanie podatkowe za poprzedni kwartał. W związku z tym dla takich podatników zaliczka za pierwszy miesiąc kwartału jest, co do zasady, równa wysokości należnego zobowiązania podatkowego za pierwszy miesiąc ostatniego kwartału. Natomiast zaliczka za drugi miesiąc tego kwartału – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za drugi miesiąc ostatniego kwartału, w którym rozliczali się oni za okresy miesięczne.

    Odpowiednie zastosowanie w tym przypadku mają regulacje odnoszące się do zerowej wysokości zobowiązania oraz umożliwiające incydentalne przyjęcie wysokości zaliczki w wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc przypadający w bieżącym kwartalnym okresie rozliczeniowym.

    Podkreślenia wymaga, że powołane przepisy pozwalają na przyjęcie wysokości zaliczki w kwocie odpowiadającej faktycznemu rozliczeniu za dany miesiąc. Należy przy tym rozróżnić dwie sytuacje: po pierwsze – możliwość incydentalnego przyjęcia tego rozwiązania w związku z tym, że za poprzedni kwartał (względnie za odpowiednie miesiące poprzedniego kwartału – u podatników rozpoczynających rozliczenia kwartalne) wystąpiła „zerowa wysokość zobowiązania”; po drugie zaś – stałe i systematyczne obliczanie wysokości zaliczek miesięcznych w wysokości odpowiadającej faktycznemu rozliczeniu za dany miesiąc w kwartalnym okresie rozliczeniowym. W tym drugim przypadku na podatniku ciążą pewne obowiązki dotyczące zawiadomienia organu podatkowego o przyjęciu takiego systemu obliczania wysokości zaliczki.

    Przede wszystkim podatnik ma obowiązek zawiadomić o tym fakcie organ podatkowy. Zawiadomienie powinno mieć formę pisemną. Należy je złożyć najpóźniej z chwilą wpłaty zaliczki za pierwszy miesiąc danego kwartału (od którego zaliczki mają być ustalane w faktycznej wysokości), lecz nie później niż z upływem terminu zapłaty tej zaliczki. Uchybienie temu terminowi powoduje utratę prawa do przyjęcia w danym kwartale wysokości zaliczek miesięcznych odpowiadających faktycznemu rozliczeniu za dany miesiąc tego kwartału.

    Przyjęta metoda obliczania zaliczek – jako kwot wynikających z faktycznych rozliczeń za dane miesiące – musi być stosowana przez podatnika co najmniej przez dwa kwartały. Uznać należy, że dotyczy to dwóch „kolejnych” (następujących po sobie) kwartałów. Dopiero po upływie dwóch kwartałów, w których zaliczki były obliczane w sposób, o którym mowa powyżej, podatnik może zrezygnować z tej metody i obliczać zaliczki w wysokości 1/3 kwoty należnego zobowiązania za kwartał poprzedni, według art. 103 ust. 2a ustawy.

    Z opisu sprawy wynika, że Wnioskodawca będący czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług i niebędący tzw. małym podatnikiem, o którym mowa w art. 2 pkt 25 ustawy, do końca pierwszego kwartału 2012 r. dokonywał rozliczenia podatku od towarów i usług za okresy miesięczne. Od drugiego kwartału 2012 r. Spółka dokonała pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego o wyborze kwartalnej metody rozliczenia podatku i składa deklaracje podatkowe za okresy kwartalne. Zainteresowany rozważa kontynuację rozliczenia podatku od towarów i usług za okresy kwartalne do końca trzeciego kwartału 2013 r., a następnie – po uprzednim pisemnym zawiadomieniu naczelnika urzędu skarbowego – powrót do rozliczenia za okresy miesięczne za miesiąc październik, listopad oraz grudzień 2013 r. Począwszy od pierwszego kwartału 2014 r. Wnioskodawca zamierza ponownie skorzystać z możliwości przewidzianej w art. 99 ust. 3 ustawy, tj. składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne. W związku z powyższym, w przypadku realizacji rozliczenia za okresy kwartalne Spółka rozważa dokonywanie wpłat zaliczek na podatek według następującego schematu:

    w drugim i trzecim kwartale 2013 r. wysokość zaliczek na podatek ustalana będzie w sposób przewidziany w art. 103 ust. 2f ustawy, tj. w wysokości odpowiadającej faktycznemu rozliczeniu za miesiąc, za który wpłacana jest zaliczka. W roku 2014 Spółka ustalać będzie zaliczki na podatek w następujący sposób:

    • w pierwszym kwartale wysokość zaliczek na podatek ustalana będzie w sposób przewidziany w art. 103 ust. 2e ustawy, tj.:
        • za styczeń – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za październik 2013 r.,
        • za luty – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za listopad 2013 r.;
      • w drugim, trzecim i czwartym kwartale – w wysokości odpowiadającej faktycznemu rozliczeniu za miesiąc, za który wpłacana jest zaliczka (zgodnie z zapisami art. 103 ust. 2f ustawy).

      W przypadku rozpoczęcia ustalania zaliczek na podatek w wysokości faktycznego rozliczenia za dany miesiąc, Spółka dokona pisemnego zawiadomienia naczelnika urzędu skarbowego.

      Mając na uwadze przedstawiony opis sprawy oraz powołane przepisy prawa stwierdzić należy, że Wnioskodawca, dokonując rozliczenia podatku VAT za okresy kwartalne począwszy od drugiego kwartału 2012 r. do końca trzeciego kwartału 2013 r., będzie mógł ponownie składać deklaracje podatkowe za okresy miesięczne za miesiące: październik, listopad i grudzień 2013 r., stosownie do art. 99 ust. 4 ustawy, pod warunkiem, iż w terminie do dnia złożenia deklaracji podatkowej za pierwszy miesięczny okres rozliczeniowy, w tym przypadku za miesiąc październik, jednak nie później niż z dniem upływu terminu złożenia tej deklaracji, zawiadomi pisemnie o tym fakcie naczelnika urzędu skarbowego.

      Następnie w sytuacji, gdy Spółka zawiadomi pisemnie naczelnika urzędu skarbowego w terminie najpóźniej do 25. dnia drugiego miesiąca kwartału, za który będzie złożona pierwsza deklaracja kwartalna, tj. w przedmiotowej sprawie do 25 lutego 2014 r., Zainteresowany od stycznia 2014 r. będzie mógł składać deklaracje podatkowe za okresy kwartalne, zgodnie z art. 99 ust. 3 ustawy.

      Wobec powyższego stanowisko Spółki w zakresie pytania nr 1 (w treści wniosku ORD-IN pytanie nr 2) należało uznać za prawidłowe.

      W przypadku ponownego wyboru przez Spółkę składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne począwszy od pierwszego kwartału 2014 r., jeżeli art. 103 ust. 2c ustawy nie będzie odpowiednio stosowany, to Wnioskodawca powinien wpłacać zaliczki na podatek w pierwszym kwartale, za który będzie się rozliczał za okresy kwartalne, w następujący sposób: za styczeń 2014 r. w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za październik 2013 r., natomiast za luty 2014 r. – w wysokości należnego zobowiązania podatkowego za listopad 2013 r.

      Zatem stanowisko Wnioskodawcy odnośnie pytania nr 2 (w treści wniosku ORD-IN pytanie nr 3) uznaje się za prawidłowe.

      Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

      Ponadto należy wskazać, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej możliwości składania deklaracji podatkowych za okresy miesięczne, a następnie kwartalne oraz obliczania i wpłacania zaliczek na podatek w przypadku składania deklaracji podatkowych za okresy kwartalne. Natomiast kwestia dotycząca rozliczenia nadwyżki podatku naliczonego nad należnym wynikającej z deklaracji kwartalnej zostanie załatwiona odrębnym rozstrzygnięciem.

      Tut. Organ informuje, iż wydana interpretacja dotyczy tylko sprawy będącej przedmiotem wniosku (zapytania nr 2 i 3 wniosku ORD-IN) Zainteresowanego. Inne kwestie przedstawione w opisie sprawy, które nie zostały objęte pytaniem nie mogą być – zgodnie z art. 14b § 1 oraz art. 14f § 2 Ordynacji podatkowej – rozpatrzone.

      Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

      Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Łodzi, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Piotrkowie Trybunalskim, ul. Wronia 65, 97-300 Piotrków Trybunalski.


      doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

      Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
      Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

      Reklama

      Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

      czytaj

      O nas

      epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

      czytaj

      Regulamin

      Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

      czytaj