Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-407/12/RS
z 4 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP2/443-407/12/RS
Data
2012.06.04



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0% --> Szczególne przypadki zastosowania stawki 0%

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Przepisy ogólne --> Czynności opodatkowane

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Świadczenie usług

Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Dostawa towarów i świadczenie usług --> Dostawa towarów

Podatek od towarów i usług --> Wysokość opodatkowania --> Stawki --> Stawki podatku


Słowa kluczowe
eksport towarów
stawka


Istota interpretacji
Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, usługi, które wykonuje Pani, na podstawie zawartej umowy, obejmujące w swym zakresie wymienione czynności oraz dokumenty jakie Pani posiada uprawniają do zastosowania stawki 0%?



Wniosek ORD-IN 767 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 2 kwietnia 2012 r. (data wpływu 3 kwietnia 2012 r.), uzupełnionym w dniu 25 maja 2012 r. (data wpływu), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług pośrednictwa związanego z eksportem towarów - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 3 kwietnia 2012 r. został złożony wniosek, uzupełniony w dniu 25 maja 2012 r. o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie stawki podatku obowiązującej dla usług pośrednictwa związanego z eksportem towarów.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie w sprzedaży eksportowej do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Jako pełnomocnik firmy amerykańskiej zawarła Pani, w jej imieniu, umowę handlową na współpracę z kontrahentem w Polsce. W umowie tej rola Pani określona jest mianem pośrednika pomiędzy eksporterem a importerem działającym na podstawie pełnomocnictwa. Z firmą eksportową w Polsce wiąże Panią umowa pośrednictwa w sprzedaży dla kontrahenta w USA. Przedmiotem umowy są następujące czynności: dokonywanie analizy ofert handlowych różnych producentów, monitorowanie oraz tworzenie zamówień, negocjonowanie cen każdorazowo przed wysyłką, nadzór czynności logistycznych, ustalenie etykiet pomocniczych i zbiorowych zgodnie z obowiązującymi w tym zakresie przepisami międzynarodowymi, ustalenie terminów dostaw, zamawianie odpowiednich kontenerów na koszt importera, ustalanie na bieżący miesiąc stawek frachtów morskich (wybór armatorów), osobisty nadzór nad załadunkiem towaru w kontener, przekazywanie faktur, specyfikacji oraz wymaganych świadectw za pomocą poczty elektronicznej lub faksem do odbiorcy w USA w ciągu 48 godzin od wysyłki, zgodnie z przepisami amerykańskimi, informowanie o wszystkich zmianach mogących mieć wpływ na przebieg sprzedaży. Płatności za zakupione towary firma amerykańska realizuje w formie przelewów bankowych bezpośrednio na rachunek eksportera w Polsce. Za usługę pośrednictwa wystawia Pani fakturę VAT ze stawką 0% dla kontrahenta w Polsce, na podstawie której otrzymuje Pani zapłatę. Dysponuje Pani następującymi dokumentami: zamówienie towaru, faktura, specyfikacja, świadectwo (eksportera) potwierdzające zakup towaru od polskiego kontrahenta przez zagranicznego odbiorcę, zlecenie spedycyjne eksportu, kopia dokumentu potwierdzającego zakup towaru na statek (konosament). Od dnia 28 lutego 2012 r. jest Pani zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie:


Czy w świetle przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, usługi, które wykonuje Pani, na podstawie zawartej umowy, obejmujące w swym zakresie wymienione czynności oraz dokumenty jakie Pani posiada uprawniają do zastosowania stawki 0%...


Zdaniem Wnioskodawcy, fakturę pośrednictwa sprzedaży w eksporcie należy wystawić ze stawką VAT w wysokości 0%. Stwierdziła Pani, że w myśl art. 83 ust. 1 pkt 21b ustawy, wykonuje czynności bezpośrednio związane z eksportem towarów na rynek amerykański, na podstawie umowy pośrednictwa zawartej z kontrahentem w Polsce. W ocenie Pani, posiadane dokumenty, tj. zamówienie towaru, faktura, specyfikacja, świadectwa (eksportera) potwierdzającego zakup towaru od polskiego kontrahenta przez zagranicznego odbiorcę, zlecenie spedycyjne eksportu, kopia dokumentu potwierdzającego zakup towaru na statek (konosament), potwierdzają bezpośredni związek wykonywanych czynności z eksportem towarów.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Stosownie do dyspozycji przepisu art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tj. z 2011 r. Dz. U. Nr 177, poz. 1054), opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Z treści art. 7 ust. 1 powołanej ustawy wynika, że dostawą towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, jest przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ww. ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Na podstawie art. 41 ust.1 ustawy, stawka podatku wynosi 22% z zastrzeżeniem ust. 2 – 12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Stosownie do treści art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Oprócz stawki podstawowej, na wybrane towary i usługi, ustawodawca przewidział także stawki preferencyjne, przy czym wszelkie preferencje dotyczące wysokości opodatkowania stanowią wyjątek od ogólnej zasady i dlatego zastosowanie niższej niż podstawowa stawka podatku, może być zrealizowane wyłącznie w granicach określonych przepisami ustawy o podatku od towarów i usług i wydanych na podstawie delegacji ustawowej aktów wykonawczych.


Na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 21 ustawy, stawkę podatku w wysokości 0% stosuje się w odniesieniu do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów:


  1. dotyczących towarów eksportowanych polegających na ich pakowaniu, przewozie do miejsc formowania przesyłek zbiorowych, składowaniu, przeładunku, ważeniu, kontrolowaniu i nadzorowaniu bezpieczeństwa przewozu,
  2. świadczonych na podstawie umowy maklerskiej, agencyjnej, zlecenia i pośrednictwa, dotyczących towarów eksportowanych.


W myśl ust. 2 powołanego artykułu, opodatkowaniu stawką 0% podlegają czynności, o których mowa w ust. 1 pkt 7-18 i 20-22, w przypadku prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie.


Eksportem towarów - w świetle art. 2 pkt 8 cytowanej ustawy – jest potwierdzony przez urząd celny określony w przepisach celnych wywóz towarów z terytorium kraju poza terytorium Unii Europejskiej w wykonaniu czynności określonych w art. 7, jeżeli wywóz jest dokonany przez:


  1. dostawcę lub na jego rzecz, lub
  2. nabywcę mającego siedzibę poza terytorium kraju, lub na jego rzecz, z wyłączeniem towarów wywożonych przez samego nabywcę dla celów wyposażenia lub zaopatrzenia statków rekreacyjnych oraz turystycznych statków powietrznych lub innych środków transportu służących do celów prywatnych.


Analizując zapis art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b) ustawy stwierdzić należy, że aby zastosować obniżoną, 0% stawką podatku do usług związanych bezpośrednio z eksportem towarów muszą zostać spełnione łącznie następujące warunki: po pierwsze wykonywane czynności muszą dotyczyć towarów eksportowych, po drugie - muszą być świadczone na podstawie jednej z umów, tj. maklerskiej, agencyjnej, zlecenia lub pośrednictwa.

Jednocześnie należy wskazać, że zastosowanie 0% stawki podatku na podstawie ww. przepisu, wymaga prowadzenia przez podatnika dokumentacji, z której jednoznacznie wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w tym przepisie. Jednakże ustawodawca nie określił katalogu dokumentów, które musi posiadać podatnik, stąd uznać należy, że może nim być każdy dokument, który jednoznacznie potwierdza spełnienie warunków, o których mowa w danym przepisie.

Z treści wniosku wynika, że prowadzi Pani działalność gospodarczą polegającą na pośrednictwie w sprzedaży eksportowej do Stanów Zjednoczonych Ameryki Północnej. Z firmą eksportową w Polsce zawarła Pani umowę pośrednictwa w sprzedaży dla ww. kontrahenta. Przedmiotem umowy są następujące czynności: dokonywanie analizy ofert handlowych różnych producentów, monitorowanie oraz tworzenie zamówień, negocjonowanie cen, nadzór czynności logistycznych, ustalenie etykiet pomocniczych i zbiorowych oraz terminów dostaw, zamawianie odpowiednich kontenerów, ustalanie na bieżący miesiąc stawek frachtów morskich (wybór armatorów), osobisty nadzór nad załadunkiem towaru, przekazywanie faktur, specyfikacji oraz wymaganych świadectw do odbiorcy w USA, informowanie o wszystkich zmianach mogących mieć wpływ na przebieg sprzedaży. Płatności za zakupione towary firma amerykańska realizuje w formie przelewów bankowych bezpośrednio na rachunek eksportera w Polsce, który dokonuje zapłaty za Pani usługę. Dysponuje Pani następującymi dokumentami: zamówienie towaru, faktura, specyfikacja, świadectwo (eksportera) potwierdzające zakup towaru od polskiego kontrahenta przez zagranicznego odbiorcę, zlecenie spedycyjne eksportu, kopię konosamentu. Od dnia 28 lutego 2012 r. jest Pani zarejestrowana jako podatnik podatku od towarów i usług.

Biorąc pod uwagę powyższe oraz powołane regulacje stwierdzić należy, iż skoro wykonywane czynności związane są z eksportem towaru i świadczone są na podstawie umowy pośrednictwa, ma Pani prawo do zastawania 0% stawki podatku na podstawie art. 83 ust. 1 pkt 21 lit. b) ustawy o podatku od towarów i usług, o ile – jak wskazano we wniosku - z posiadanych przez Panią dokumentów wynika, że czynności te zostały wykonane przy zachowaniu warunków określonych w ww. przepisie.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj