Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/2/423-35/12/JG
z 9 listopada 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. z Nr 112, poz. 770 z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 lipca 2012 r. (data wpływu do tut. Biura 10 sierpnia 2012 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną w części dotyczącej przypadku, gdy za bieżący rok podatkowy spółka nie wykaże żadnego zysku (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1) - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 10 sierpnia 2012 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną w części dotyczącej przypadku, gdy za bieżący rok podatkowy spółka nie wykaże żadnego zysku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Spółka Akcyjna (zwana dalej „wnioskodawcą” lub „wspólnikiem”) jest właścicielem udziałów w Spółce z o.o.

Planowane jest przekształcenie Spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną (dalej „SKA”). Przekształcenie zostanie dokonane na podstawie art. 551 i nast. Kodeksu spółek handlowych. Oznacza to, że spółka przekształcana (Spółka z o.o.) stanie się spółką przekształconą (SKA) z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Z chwilą przekształcenia wspólnicy Spółki z o.o., w tym wnioskodawca, staną się wspólnikami SKA (zgodnie z art. 553 § 3 Kodeksu spółek handlowych). Na mocy umowy SKA wnioskodawca uzyska status akcjonariusza.

Przekształcenie prawdopodobnie nastąpi w 2012 r. W Spółce nie ma niepodzielonych zysków wykazanych za lata poprzedzające rok, w którym nastąpi przekształcenie. Spółka głównie bowiem wykazywała straty. Zysk został wykazany za 2011 r., ale został on, zgodnie z uchwałą Zgromadzenia Wspólników, w całości przekazany na pokrycie strat, które Spółka wykazywała w latach ubiegłych.

Zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 4 ustawy o rachunkowości na dzień poprzedzający zmianę formy prawnej (tj. na dzień przekształcenia) księgi rachunkowe Spółki zostaną obligatoryjnie zamknięte. Jednocześnie zakończy się rok podatkowy Spółki. Nie jest wykluczone, że za bieżący rok podatkowy (rok zakończony w dniu poprzedzającym dzień formy prawnej) Spółka wykaże zysk. Zysk ten będzie wykazany w związku z wyceną - dla celów księgowych - aktywów posiadanych przez Spółkę tj. głównie udziałów i akcji posiadanych przez Spółkę w spółkach zależnych.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytanie:

Czy przekształcenie Spółki doprowadzi do powstania po stronie wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu, jeśli za rok podatkowy trwający od dnia rozpoczęcia roku podatkowego do dnia poprzedzającego przekształcenie Spółka nie wykaże żadnego zysku (pytanie oznaczone we wniosku Nr 1)?

Zdaniem wnioskodawcy, w związku z przekształceniem Spółki w SKA po jego stronie nie wystąpi przychód do opodatkowania z jakiegokolwiek tytułu.

Zgodnie z art. 10 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe stanowi dochód (przychód) z udziału w zyskach osób prawnych. Skoro w Spółce nie ma zysków niepodzielonych z lat ubiegłych, gdyż zyski te zostały w całości przekazane na pokrycie istniejących w Spółce strat, zaś w roku, w którym dojdzie do przekształcenia Spółka nie wykaże zysków to nie można uznać, że dochodzi do powstania przychodu dla wnioskodawcy. Przekształcenie Spółki w SKA będzie zatem neutralne podatkowo dla wspólnika.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Na wstępie zaznaczyć należy, iż niniejsza interpretacja zawiera ocenę stanowiska wnioskodawcy w zakresie pytania Nr 1. Ocena stanowiska w zakresie pytania Nr 2a i 2b została zawarta w odrębnej interpretacji.

Zasady przekształcania spółek prawa handlowego regulują przepisy ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 z późn. zm.).

Zgodnie z art. 551 § 1 ww. ustawy, spółka jawna, spółka partnerska, spółka komandytowa, spółka komandytowo-akcyjna, spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, spółka akcyjna (spółka przekształcana) może być przekształcona w inną spółkę handlową (spółkę przekształconą).

W myśl przepisu art. 552 powyższej ustawy, spółka przekształcana staje się spółką przekształconą z chwilą wpisu spółki przekształconej do rejestru (dzień przekształcenia). Jednocześnie sąd rejestrowy z urzędu wykreśla spółkę przekształcaną. Na podstawie art. 553 § 1 ww. ustawy spółce przekształconej przysługują wszystkie prawa i obowiązki spółki przekształcanej.

Spółka przekształcona pozostaje podmiotem w szczególności zezwoleń, koncesji oraz ulg, które zostały przyznane spółce przed jej przekształceniem, chyba że ustawa lub decyzja o udzieleniu zezwolenia, koncesji albo ulgi stanowi inaczej (§ 2 ww. artykułu). Wspólnicy spółki przekształcanej, uczestniczący w przekształceniu, stają się z dniem przekształcenia wspólnikami spółki przekształconej (art. 553 § 3 k.s.h).

Na gruncie przepisów podatkowych zagadnienie sukcesji praw i obowiązków związanych z transformacją podmiotów reguluje art. 93a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749). I tak, w myśl art. 93a § 1 i § 2 pkt 1 lit. b) ww. ustawy, osobowa spółka handlowa zawiązana (powstała) w wyniku przekształcenia spółki kapitałowej wstępuje we wszystkie przewidziane przepisami prawa podatkowego prawa i obowiązki przekształcanej spółki.

Mając na uwadze powyższe, przekształcenie spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w spółkę komandytowo-akcyjną, zarówno z punktu widzenia prawa spółek handlowych, jak i prawa podatkowego nie jest rozumiane jako likwidacja spółki kapitałowej, tylko proces zmierzający do zmiany formy prawnej organizacji. Jak już wcześniej wskazano, spółka przekształcana nie jest traktowana jako podmiot likwidowany, gdyż działalność gospodarcza będzie kontynuowana przy użyciu tego samego majątku, a udziałowcy (akcjonariusze) kapitałowej spółki przekształcanej stają się, z dniem przekształcenia, wspólnikami spółki przekształconej. Następuje zatem przekształcenie formy ustrojowej spółki przy jednoczesnej kontynuacji jej bytu prawnego oraz przy zachowaniu tożsamości podmiotu i ma miejsce sukcesja uniwersalna wynikająca z przepisów prawa podatkowego.

Pojęcie dochodu (przychodu) z udziału w zyskach osób prawnych zostało określone w art. 10 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 z późn. zm.).

Zgodnie z brzmieniem art. 10 ust. 1 pkt 8 ww. ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych dochodem (przychodem) z udziału w zyskach osób prawnych, z zastrzeżeniem art. 12 ust. 1 pkt 4a i 4b, jest dochód (przychód) faktycznie uzyskany z tego udziału (akcji), w tym także wartość niepodzielonych zysków w spółkach kapitałowych w przypadku przekształcenia tych spółek w spółki osobowe; przychód określa się na dzień przekształcenia.

Innymi słowy, dochód (przychód) z tytułu wartości niepodzielonych zysków powstaje w momencie przekształcenia spółki kapitałowej w spółkę osobową, co wynika wprost z brzmienia cytowanego wyżej przepisu. Podstawową okolicznością decydującą o powstaniu obowiązku podatkowego jest więc istnienie w spółce kapitałowej na dzień przekształcenia zysku z roku bieżącego lub lat ubiegłych.

Z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego wynika, iż spółka z ograniczoną odpowiedzialnością, której udziałowcem jest wnioskodawca, zamierza przekształcić się w spółkę komandytowo-akcyjną w trybie art. 551 § 1 Kodeksu spółek handlowych. Na dzień przekształcenia spółka nie wykaże żadnego zysku, gdyż zyski w latach ubiegłych albo nie występowały, albo jak w 2011 r. zostały przekazane na pokrycie straty, natomiast w roku bieżącym Spółka zysku nie wykaże.

Jak już wyżej wskazano, ewentualne skutki związane z przekształceniem spółki kapitałowej w spółkę osobową na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych ustawodawca przewidział w przypadku, gdy na moment przekształcenia spółka kapitałowa posiadałaby niepodzielone zyski. Skoro w przedmiotowej sprawie w Spółce nie ma zysków niepodzielonych z lat ubiegłych, gdyż takowe nie występowały bo Spółka wykazywała straty lub wypracowanym zyskiem straty pokrywała, zaś w roku, w którym dojdzie do przekształcenia Spółka zysków nie wykaże, to o ile istotnie spółka na dzień przekształcenia nie wykaże żadnego zysku wówczas można uznać, że po stronie wnioskodawcy nie wystąpi przychód do opodatkowania. Tym samym dokonanie przekształcenia spółki z o.o. w spółkę komandytowo-akcyjną będzie neutralne podatkowo na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Powyższe nie obejmuje jednak tych przypadków, kiedy powstały zysk roku bieżącego Spółka zatrzyma w swoim majątku, lecz np. rozdysponuje go na inne kapitały.

Mając powyższe na uwadze, stanowisko wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r. poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj