Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-262/09/WRz
z 14 kwietnia 2009 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pani … , przedstawione we wniosku z dnia 9 stycznia 2009 r. (data wpływu do tut. Biura - 19 stycznia 2009 r.), uzupełnionym w dniu 23 marca 2009 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkalnej wykorzystywanej w prowadzonej przez męża wnioskodawczyni pozarolniczej działalności gospodarczej - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 19 stycznia 2009 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych odpłatnego zbycia nieruchomości mieszkalnej wykorzystywanej w prowadzonej przez męża wnioskodawczyni pozarolniczej działalności gospodarczej.

Wniosek powyższy nie spełniał wymogów formalnych. Dlatego też pismem z dnia 5 marca 2009 r. wezwano do jego uzupełnienia, co też nastąpiło w dniu 23 marca 2009 r.

Wprawdzie w części D1 wniosku zaznaczono, iż jego przedmiotem jest zaistniały stan faktyczny. Jednakże z informacji ujętych w poz. 50, 51 i 52 wynika, iż w istocie przedmiotem wniosku jest zdarzenie przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Aktem notarialnym z dnia 21 czerwca 1993 r. wnioskodawczyni wraz z małżonkiem nabyła od Gminy kamienicę - stanowiącą segment mieszkalno-usługowy, trój-kondygnacyjny, z częścią usługową w parterze i częścią mieszkalną na pozostałych kondygnacjach. Budynek jest całkowicie podpiwniczony z poddaszem użytkowym przeznaczonym na lokal mieszkalny i strych, a do tylnej elewacji od strony podwórza przylega oficyna mieszkalno-gospodarcza, zaś łączna powierzchnia użytkowa budynku wynosi 911,00 m2, kubatura 5.783 m3, powierzchnia użytkowa oficyny 110,00 m2, kubatura 652,00 m3. Ponadto małżonkom oddany został w użytkowanie wieczyste grunt o powierzchni 0,0550 ha, położony na działce objętej księgą wieczystą - odpłatnie na okres 99 lat, tj. do dnia 21 czerwca 2092 r. z prawem przedłużenia na dalszy okres.

Wymienione w umowie prawa na powyższych zasadach nabyła wraz z małżonkiem za środki objęte dorobkiem, jako małżonkowie którzy nie zawierali majątkowych umów małżeńskich. Od dnia nabycia lokal użytkowy mieszczący się na parterze o powierzchni użytkowej 234,9 m2 został wprowadzony do ewidencji środków trwałych. Od 1 lipca 1995 r. - w związku z oddaniem do użytku wyremontowanej części na pierwszym piętrze - powierzchnia użytkowa podlegająca amortyzacji zwiększyła się o 253,1 m2, do łącznej powierzchni 488,0 m2, co stanowiło 47,8% całkowitej powierzchni użytkowej budynku.

W dniu 22 listopada 1999 r. Burmistrz Miasta decyzją dokonał przekształcenia na rzecz wnioskodawczyni i jej małżonka prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności działki, o łącznej powierzchni 0,0550 ha, zapisanego w księdze wieczystej, prowadzonej przez wydział ksiąg wieczystych sądu rejonowego.

Aktem notarialnym z dnia 30 maja 2003 r. oboje małżonkowie zawarli "majątkową umowę małżeńską", w której oświadczyli i postanowili, że na mocy tej umowy z dniem jej zawarcia wyłączają całkowicie ustawową majątkową wspólność małżeńską – co do majątku nabytego przez oboje lub jedno z nich w czasie

trwania małżeństwa i wprowadzili rozdzielność majątkową. Jednocześnie w tym dniu wystąpili do sądu rejonowego wydziału ksiąg wieczystych - załączając ww. "majątkową umowę małżeńską" z dnia 30 maja 2003 r. o dokonanie wpisu w księgach wieczystych jako współwłaścicieli: po 1/2 części na zasadach ustawowej wspólności.

W uzupełnieniu wniosku wskazano, iż w ww. budynku nie istnieją lokale stanowiące odrębny przedmiot własności.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy wnioskodawczyni miałaby wyłączone z opodatkowania podatkiem dochodowym od osób fizycznych przychody z odpłatnego zbycia 1/2 części ww. kamienicy?

(pytanie oznaczone we wniosku nr 2)

Zdaniem wnioskodawczyni, nigdy nie wykorzystywała na potrzeby związane z działalnością gospodarczą nabytej w dniu 21 czerwca 1993 r. wspólnie z mężem ww. kamienicy.

Do chwili obecnej minęło już 13 lat od końca roku kalendarzowego, w którym nastąpiło nabycie kamienicy, a to oznacza, że odpłatne zbycie nie może być zaliczone do źródła przychodów określonego w art. 10 pkt 8 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.), a tym samym opodatkowane zgodnie z art. 28 ww. ustawy.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko wnioskodawczyni w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Nadmienić jednak należy, iż w stanowisku powołano niekompletny przepis (ominięto „ust.1”); winno być art. 10 ust. 1 pkt 8 lit.a ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t.j. Dz. U. z 2000 r. Nr 14, poz. 176 ze zm.).

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska wnioskodawczyni.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez wnioskodawczynię i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Opolu ul. Kośnego 70, 45-372 Opole, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj