Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPP3/443-574/13-5/IG
z 3 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 z późn. zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 21.06.2013 r. (data wpływu 24.06.2013 r.), uzupełnionym w dniu 23.09.2013 r. (data nadania), 25.09.2013 r. (data wpływu), w odpowiedzi na wezwanie z dnia 11.09.2013 r. nr IPPP3/443-574/13-2/IG do uzupełnienia wniosku otrzymane przez Pełnomocnika w dniu 16.09.2013 r., o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania majątku Spółki w postaci obligacji wspólnikowi w toku likwidacji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 24.06.2013 r. wpłynął ww. wniosek o wydanie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie opodatkowania przekazania majątku Spółki w postaci obligacji wspólnikowi w toku likwidacji, uzupełniony w dniu 23.09.2013 r. (data nadania) 25.09.2013 r. (data wpływu), w odpowiedzi na wezwanie z dnia 11.09.2013 r. nr IPPP3/443-574/13-2/IG do uzupełnienia wniosku otrzymane przez Pełnomocnika w dniu 16.09.2013 r.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W analizowanej sytuacji:

  1. Jedynym wspólnikiem spółki J. Sp. z o.o. w likwidacji (dalej: „Spółka”) jest C. Luxembourg S.a.r.l. (dalej: „Wspólnik”).
  2. W wyniku przeprowadzanej likwidacji Wspólnikowi zostanie wydany cały majątek Spółki, na który będą składały się głównie środki pieniężne oraz obligacje wyemitowane przez Wspólnika nabyte przez Spółkę w łatach poprzednich na podstawie umowy z dnia 26 lutego 2003 roku (dalej: „Obligacje”). Obligacje uprawniają do otrzymania kwoty głównej (tj. wartości nominalnej) wraz z należnymi odsetkami (naliczonymi zgodnie z warunkami emisji Obligacji).
  3. Spółka nabyła Obligacje od Wspólnika za cenę równą ich wartości nominalnej, a cena ta została określona w walucie obcej (Euro).
  4. W wyniku przeprowadzenia likwidacji i wydania majątku Spółki Wspólnikowi nie dojdzie w żadnym momencie do zapłaty jakiejkolwiek kwoty związanej z Obligacjami (w szczególności nie dojdzie do przekazania kwoty równej cenie nabycia przez Spółkę Obligacji wyemitowanych przez Wspólnika), ani do żadnego przepływu środków pieniężnych z tego tytułu pomiędzy Spółką a Wspólnikiem.
  5. Spółka jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług w rozumieniu art. 15 UPodVAT (dalej: „VAT”), posiada siedzibę na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej i podlega nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce.
  6. Wspólnik jest spółką utworzoną według prawa luksemburskiego (forma prawna: „société á responsabilité limitée”), posiada siedzibę na terytorium Luksemburga i jest rezydentem podatkowym Luksemburga w rozumieniu przepisów Polsko-Luksemburskiej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania („UPO”), nie posiada w Polsce zakładu w rozumieniu art. 5 UPO, tj. stałej placówki, przez którą całkowicie albo częściowo prowadzona jest działalność przedsiębiorstwa Wspólnika.
  7. Ponadto Wspólnik nie posiada na terytorium Polski stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej w rozumieniu przepisów tej ustawy.
  8. Na dzień przekazania Obligacji oraz środków pieniężnych w ramach likwidacji Wspólnik będzie posiadał bezpośrednio 100% udziałów w Spółce nieprzerwanie przez okres ponad 2 lat.
  9. Przedmiotowe Obligacje podlegają prawu luksemburskiemu.
  10. Obligacje stanowią instrumenty finansowe w rozumieniu ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 ze zm., dalej: „UOIF”).
  11. Przekazanie Obligacji w ramach likwidacji nie będzie stanowiło czynności ściągania długów (w szczególności faktoringu), usług doradztwa ani nie będzie usługami w zakresie leasingu.
  12. Spółka stosuje podatkową metodę rozpoznania różnic kursowych, tj. metodę o której mowa w art. 15a UpodPraw.
  13. Przez sformułowanie „przekazanie Wspólnikowi Obligacji i środków pieniężnych w toku likwidacji Spółki”, którym Spółka posługuje się w niniejszym wniosku, należy rozumieć podział między wspólników majątku pozostałego po dokonaniu czynności likwidacyjnych (w szczególności po zakończeniu interesów bieżących Spółki i po zaspokojeniu lub zabezpieczeniu wierzycieli zgodnie z art. 286 Kodeksu spółek handlowych). Oznacza to, że Obligacje / środki pieniężne zostaną wydane jedynemu udziałowcowi Spółki (Wspólnikowi) na zakończenie postępowania likwidacyjnego, w ramach procedury likwidacyjnej przewidzianej w Kodeksie spółek handlowych, jako jedyny nieupłynniony majątek pozostający po zakończeniu przez Spółkę działalności.

W uzupełnieniu wniosku pełnomocnik wyjaśnił, że według najlepszej wiedzy posiadanej przez Spółkę na dzień dzisiejszy, jedyny Wspólnik Spółki, na rzecz którego zostaną wydane Obligacje w toku likwidacji Spółki, nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej „UPodVAT”).

Spółka potwierdziła, że przedmiotem interpretacji ma być sytuacja (zdarzenie przyszłe), gdy Spółka w toku likwidacji przekaże Obligacje Wspólnikowi, który nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a UPodVAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie ostatecznie sformułowane w uzupełnieniu z dnia 23.09.2013 r.

Czy przekazanie Wspólnikowi Obligacji w toku likwidacji Spółki będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem VAT w Polsce i czy Spółka będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tego tytułu...

Zdaniem Wnioskodawcy,

Zdaniem Spółki, przekazanie Wspólnikowi Obligacji w toku likwidacji Spółki będzie podlegało zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT w Polsce, a Spółka nie będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tego tytułu.

Zgodnie z UPodVAT:

  1. Opodatkowaniu podatkiem VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju (art. 5 ust. 1 pkt 1).
  2. Ilekroć w przepisach ustawy jest mowa o towarach - rozumie się przez to rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii (art. 2 pkt 6).
  3. Przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1 UPodVAT, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 UPodVAT (art. 8 ust. 1), przy czym za odpłatne świadczenie usług uznaje się również wszelkie nieodpłatne świadczenie usług do celów innych niż działalność gospodarcza podatnika (art. 8 ust. 2 pkt 2).
  4. Na potrzeby stosowania rozdziału 3 UPodVAT (miejsce świadczenia przy świadczeniu usług):
    1. ilekroć jest mowa o podatniku - rozumie się przez to:
      1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
      2. osobę prawną niebędącą podatnikiem na podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;
    2. podatnika, który prowadzi również działalność lub dokonuje transakcji nieuznawanych za podlegające opodatkowaniu dostawy towarów lub świadczenia usług zgodnie z art. 5 ust. 1, uznaje się za podatnika w odniesieniu do wszystkich świadczonych na jego rzecz usług (art. 28a).
  5. Miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podmiotów nie będących podatnikami jest, co do zasady, miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej (art. 28c ust. 1).
  6. Zwalnia się od podatku usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622 i Nr 131, poz. 763), z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie (art. 43 ust. 1 pkt 41).
  7. Zwolnienie, o którym mowa w pkt 6 powyżej nie ma zastosowania m.in. do: czynności ściągania długów, w tym faktoringu, usług doradztwa oraz usług w zakresie leasingu (art. 43 ust. 15).

Zgodnie z art. 3 pkt 3 lit. a UOIF ilekroć w ustawie jest mowa o papierach wartościowych, rozumie się przez to m.in. obligacje.

W analizowanej sytuacji, zdaniem Spółki:

  1. Zgodnie z przepisami UPodVAT, opodatkowaniu VAT podlega m.in. odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium Polski.
  2. Z literalnego brzmienia art. 8 ust. 2 pkt 2 UPodVAT wynika, że za czynności podlegające opodatkowaniu VAT uznaje się również świadczenie usług, które ma charakter nieodpłatny, a zarazem jest wykonywane dla celów innych niż działalność gospodarcza podatnika.
  3. W świetle powyższego, zbycie instrumentów finansowych (takich jak Obligacje) nie stanowi na gruncie UPodVAT dostawy towarów, lecz świadczenie usług. W ocenie Spółki przekazanie Obligacji w toku likwidacji Spółki na rzecz Wspólnika powinno być uznane dla celów VAT za zbycie instrumentów finansowych, które stanowi świadczenie usług przez Spółkę.
  4. Jednocześnie:
    1. w związku z przekazaniem Wspólnikowi Obligacji w toku likwidacji Spółka nie uzyska od Wspólnika żadnego wynagrodzenia (tj. przekazanie to będzie miało charakter nieodpłatny),
    2. Obligacje zostaną przekazane Wspólnikowi w związku z zakończeniem działalności i likwidacją Spółki i tym samym powyższe przekazanie zostanie dokonane dla celów innych niż działalność gospodarcza Spółki.
  5. W konsekwencji, w ocenie Spółki przekazanie Obligacji mogłoby stanowić nieodpłatne świadczenie usług na rzecz Wspólnika podlegające opodatkowaniu VAT.
  6. Dodatkowo, zdaniem Spółki, nawet w przypadku uznania, iż przekazanie Obligacji w toku likwidacji Spółki na rzecz Wspólnika będzie miało charakter odpłatny, takie przekazanie również będzie stanowiło świadczenie usług na rzecz Wspólnika podlegające opodatkowaniu VAT.
  7. Jednocześnie z uwagi na to, że Spółka będzie świadczyła powyższe usługi na rzecz podmiotu niebędącego podatnikiem, zgodnie z literalnym brzmieniem art. 28c ust. 1 UPodVAT miejscem świadczenia tych usług będzie terytorium Polski.
  8. W konsekwencji, niezależnie od tego, czy przekazanie Wspólnikowi Obligacji w toku likwidacji Spółki zostanie uznane za świadczenie odpłatne czy też nieodpłatne, takie przekazanie będzie stanowiło świadczenie usług na rzecz Wspólnika podlegające opodatkowaniu VAT w Polsce.
  9. Jednocześnie, skoro:
    1. przedmiotem powyższych usług będą Obligacje, tj. instrumenty finansowe w rozumieniu UOIF; oraz
    2. usługi te nie będą stanowiły czynności ściągania długów (w szczególności faktoringu), usług doradztwa ani nie będą usługami w zakresie leasingu;
      - powyższe usługi będą podlegać zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT a tym samym Spółka nie będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tytułu świadczenia tych usług.


W konsekwencji, zdaniem Spółki, przekazanie Wspólnikowi Obligacji w toku likwidacji Spółki będzie podlegało zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT w Polsce, a Spółka nie będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tego tytułu.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej „ustawą”, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług (...), podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, stosownie do art. 7 ust. 1 ustawy, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7 (…).

Zgodnie z art. 28a ustawy, na potrzeby stosowania niniejszego rozdziału:

  1. ilekroć jest mowa o podatniku – rozumie się przez to:
    1. podmioty, które wykonują samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w art. 15 ust. 2, lub działalność gospodarczą odpowiadającą tej działalności, bez względu na cel czy rezultat takiej działalności, z uwzględnieniem art. 15 ust. 6,
    2. podstawie lit. a, która jest zidentyfikowana lub obowiązana do identyfikacji do celów podatku lub podatku od wartości dodanej;


(...)

Art. 28b ust. 1 ustawy stanowi, że miejscem świadczenia usług w przypadku świadczenia usług na rzecz podatnika jest miejsce, w którym podatnik będący usługobiorcą posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2-4 oraz art. 28e, art. 28f ust. 1 i 1a, art. 28g ust. 1, art. 28i, art. 28j ust. 1 i 2 oraz art. 28n.

W przypadku gdy usługi są świadczone dla stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej podatnika, które znajduje się w innym miejscu niż jego siedziba działalności gospodarczej, miejscem świadczenia tych usług jest to stałe miejsce prowadzenia działalności gospodarczej (art. 28b ust. 2).

W przypadku gdy podatnik będący usługobiorcą nie posiada siedziby działalności gospodarczej lub stałego miejsca prowadzenia działalności gospodarczej, o którym mowa w ust. 2, miejscem świadczenia usług jest miejsce, w którym posiada on stałe miejsce zamieszkania lub zwykłe miejsce pobytu art. 28b ust. 3).

W przypadku świadczenia usług, które są przeznaczone wyłącznie na cele osobiste podatnika lub jego pracowników, w tym byłych pracowników, wspólników, udziałowców, akcjonariuszy, członków spółdzielni i ich domowników, członków organów stanowiących osób prawnych lub członków stowarzyszenia, do określenia miejsca świadczenia stosuje się odpowiednio przepisy art. 28c (art. 28b ust. 4).

Natomiast w myśl art. 28c ust. 1 ustawy, miejscem świadczenia usług na rzecz podmiotów niebędących podatnikami jest miejsce, w którym usługodawca posiada siedzibę działalności gospodarczej, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 28d, art. 28e, art. 28f ust. 1, 2 i 3, art. 28g ust. 2 i art. 28h-28n.

Z opisu stanu zdarzenia przyszłego wynika, że w wyniku przeprowadzanej likwidacji Wspólnikowi zostanie wydany majątek Spółki, na który będą składały się obligacje wyemitowane przez Wspólnika nabyte przez Spółkę w łatach poprzednich na podstawie umowy z dnia 26 lutego 2003 roku (dalej: „Obligacje”). Obligacje uprawniają do otrzymania kwoty głównej (tj. wartości nominalnej) wraz z należnymi odsetkami (naliczonymi zgodnie z warunkami emisji Obligacji).

Spółka nabyła Obligacje od Wspólnika za cenę równą ich wartości nominalnej, a cena ta została określona w walucie obcej (Euro).

W wyniku przeprowadzenia likwidacji i wydania majątku Spółki Wspólnikowi nie dojdzie w żadnym momencie do zapłaty jakiejkolwiek kwoty związanej z Obligacjami (w szczególności nie dojdzie do przekazania kwoty równej cenie nabycia przez Spółkę Obligacji wyemitowanych przez Wspólnika), ani do żadnego przepływu środków pieniężnych z tego tytułu pomiędzy Spółką a Wspólnikiem.

Według najlepszej wiedzy posiadanej przez Spółkę na dzień dzisiejszy, jedyny Wspólnik Spółki, na rzecz którego zostaną wydane Obligacje w toku likwidacji Spółki, nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy z dnia 11 marca 2004 roku o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2011 r., Nr 177, poz. 1054 ze zm., dalej „UPodVAT”).

Z opisu sytuacji wynika, że Wnioskodawca w toku likwidacji, przekaże jedynemu Wspólnikowi, który nie jest podatnikiem w rozumieniu art. 28a ustawy, obligacje.

W związku z tym w opisanej sytuacji z uwagi na brak zastosowania wyłączenia o którym mowa w art. 28c ust. 2 i 3 oraz art. 28d, art. 28e, art. 28f ust. 1, 2 i 3, art. 28g ust. 2 i art. 28h-28n znajda zastosowanie przepisy art. 28c ust. 1.

Odnośnie natomiast kwestii zastosowania właściwej stawki podatku od towarów i usług (lub zwolnienia od podatku) należy mieć na uwadze, iż w art. 41 ust. 1 ustawy postanowiono, iż stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Jednakże, zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Podkreślić także należy, iż zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Zwalnia się od podatku usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe, o których mowa w ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi (Dz. U. z 2010 r. Nr 211, poz. 1384 oraz z 2011 r. Nr 106, poz. 622 i Nr 131, poz. 763), z wyłączeniem przechowywania tych instrumentów i zarządzania nimi, oraz usługi pośrednictwa w tym zakresie (art. 43 ust. 1 pkt 41).

Odnosząc powyższe do przedstawionego we wniosku opisu zdarzenia przyszłego zauważyć należy, że usługi, których przedmiotem są instrumenty finansowe (obligacje) korzystają ze zwolnienia od podatku.

Biorąc pod uwagę powyższe, należy się zgodzić z Wnioskodawcą, że w opisanej sytuacji mamy do czynienia ze świadczeniem przez Spółkę usługi zwolnionej w myśl przepisów art. 43 ust. 1 pkt 41 ustawy z opodatkowania podatkiem od towarów i usług.

W konsekwencji, przekazanie Wspólnikowi Obligacji w toku likwidacji Spółki będzie podlegało zwolnieniu z opodatkowania podatkiem VAT w Polsce, a Spółka nie będzie zobowiązana do wykazania podatku VAT należnego z tego tytułu.

W związku z tym stanowisko Wnioskodawcy należy uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

W zakresie opodatkowania przekazania majątku spółki wspólnikowi w postaci środków pieniężnych, zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

W zakresie podatku dochodowego od osób prawnych zostało wydane odrębne rozstrzygnięcie.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – tj. Dz. U. z 2012r. poz. 270 z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj