Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB2/436-142/13/DSZ
z 21 października 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działający w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana, przedstawione we wniosku z dnia 18 lipca 2013 r. (data wpływu 22 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania przekazania środków pieniężnych – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 22 lipca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od spadków i darowizn w zakresie opodatkowania przekazania środków pieniężnych.


We wniosku tym przedstawiony został następujący stan faktyczny.


W dniu 30 maja 2013 r. przebywający na leczeniu w szpitalu brat matki Wnioskodawcy, w obecności Wnioskodawcy, Jego matki oraz Jego siostry oświadczył, iż całość środków pieniężnych, które zgromadził na rachunkach bankowych przekazuje matce Wnioskodawcy. W związku z faktem, iż Wnioskodawca posiadał pełne pełnomocnictwo do rachunku i lokat bankowych brata swojej matki (który z uwagi na zły stan zdrowia nie mógł osobiście przekazać pieniędzy swojej siostrze), został poproszony o niezwłoczne pobranie całości zgromadzonych środków pieniężnych na kontach bankowych i przekazanie ich Jego matce.

Spełniając prośbę brata matki, Wnioskodawca następnego dnia, tj. 31 maja 2013 pobrał środki pieniężne z jego kont i przelał je na własny rachunek bankowy, ponieważ Jego matka nie miała żadnego rachunku bankowego i nie mogła też rachunku założyć, gdyż stan zdrowia jej brata pogarszał się i przebywała z nim w szpitalu.

Brat matki Wnioskodawcy zmarł w nocy w dniu 31 maja 2013 r.

Matka Wnioskodawcy w dniu 3 czerwca 2013 r. założyła rachunek bankowy. W tym samym dniu, zgodnie z życzeniem darczyńcy, Wnioskodawca przelał pieniądze ze swojego konta na konto matki.

Wnioskodawca nadmienia, iż w niniejszym stanie faktycznym nie sporządzono pisemnej umowy darowizny.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w opisanym stanie faktycznym Wnioskodawca podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn?


Zdaniem Wnioskodawcy w opisanym stanie faktycznym nie podlega On opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn, ponieważ nie otrzymał od brata swojej matki zgromadzonych przez niego na rachunkach bankowych środków pieniężnych. Wnioskodawca uważa, że nie przystąpiło u Niego nieodpłatne przysporzenie. Był jedynie pośrednikiem w przekazaniu matce środków pieniężnych należących do jej brata. Zgodnie z jego wolą, środki pieniężne w dniu 3 czerwca 2013 r. zostały przelane na rachunek bankowy matki Wnioskodawczyni. Zatem, w opinii Wnioskodawcy, obdarowaną środkami pieniężnymi zgromadzonymi przez brata matki jest ona.

Wnioskodawca zauważa, iż zgodnie z art. 888 § 1 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. – Kodeks cywilny, poprzez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Stosownie zaś do art. 890 § 1 tej ustawy, oświadczenie darczyńcy powinno być złożone w formie aktu notarialnego, jednakże umowa darowizny zawarta bez zachowania tej formy staje się ważna, jeżeli przyrzeczone świadczenie zostało spełnione.

W myśl art. 1 ust. 1 pkt 2 ustawy z dnia 28 lipca 1983 o podatku od spadków i darowizn, podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujące się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej tytułem darowizny.

Art. 5 tej ustawy stanowi, iż obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Przy czym, przy nabyciu w drodze darowizny, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia (art. 6 ust. 1 pkt 4 ww. ustawy).

Odnosząc stan faktyczny do powyższych przepisów Wnioskodawca uważa, iż zarówno w świetle przepisów ustawy o podatku od spadków i darowizn, jak i przepisów Kodeksu cywilnego, nie otrzymał On darowizny środków pieniężnych należących do brata Jego matki. Przyrzeczone świadczenie zostało bowiem spełnione na rzecz Jego matki i to ona otrzymała darowiznę, co potwierdza zrealizowany na jej rachunek przelew z dnia 3 czerwca 2013 r. Wnioskodawca natomiast, z uwagi na zaistniałe okoliczności, wyłącznie pośredniczył w przekazywaniu środków pieniężnych. Wnioskodawca uważa, że skoro obdarowaną jest Jego matka, w niniejszym stanie faktycznym nie ciąży na Nim obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.

Wnioskodawca podkreśla, że obowiązek podatkowy w myśl cytowanego art. 5 ustawy ciąży bowiem wyłącznie na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych. Wnioskodawca uważa więc, że nie wystąpił u Niego obowiązek rozliczenia się z tytułu podatku od spadków i darowizn.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 1 ust. 1 ustawy z dnia 28 lipca 1983 r. o podatku od spadków i darowizn (t. j. Dz. U. z 2009 r. Nr 93, poz. 768 ze zm.), podatkowi od spadków i darowizn podlega nabycie przez osoby fizyczne własności rzeczy znajdujących się na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, tytułem m.in. darowizny.

Darowizna należy do czynności, których celem jest dokonanie aktu przysporzenia majątkowego bez ekwiwalentu. Instytucję umowy darowizny regulują przepisy Księgi III Tytułu XXXIII ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. u. Nr 16, poz. 93 ze zm.). W rozumieniu art. 888 § 1 Kodeksu przez umowę darowizny darczyńca zobowiązuje się do bezpłatnego świadczenia na rzecz obdarowanego kosztem swego majątku. Świadczenie darczyńcy jest bezpłatne wtedy, gdy druga strona umowy nie zobowiązuje się do jakiegokolwiek świadczenia w zamian za uczynioną darowiznę.

W myśl art. 5 ustawy o podatku od spadków i darowizn, obowiązek podatkowy ciąży na nabywcy własności rzeczy i praw majątkowych.

Natomiast zgodnie z art. 6 ust. 1 pkt 4 tej ustawy, obowiązek podatkowy powstaje przy nabyciu w drodze darowizny – z chwilą złożenia przez darczyńcę oświadczenia w formie aktu notarialnego, a w razie zawarcia umowy bez zachowania przewidzianej formy – z chwilą spełnienia przyrzeczonego świadczenia; jeżeli ze względu na przedmiot darowizny przepisy wymagają szczególnej formy dla oświadczeń obu stron, obowiązek podatkowy powstaje z chwilą złożenia takich oświadczeń.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, że w dniu 30 maja 2013 r. przebywający na leczeniu w szpitalu brat matki Wnioskodawcy oświadczył, iż całość środków pieniężnych, które zgromadził na rachunkach bankowych przekazuje matce Wnioskodawcy. Spełniając prośbę, Wnioskodawca następnego dnia, tj. 31 maja 2013 pobrał środki pieniężne z kont brata matki i przelał je na własny rachunek bankowy. W dniu 3 czerwca 2013 r., zgodnie z życzeniem darczyńcy, Wnioskodawca przelał pieniądze ze swojego konta na konto matki.

Mając na uwadze powyższe wskazać należy, że przepisy prawa podatkowego, jako normy nakładające na podmioty określone prawa i obowiązki, muszą być wykładane ściśle z ich literalnym brzmieniem i nie mogą być interpretowane rozszerzająco.

W przypadku ustawy o podatku od spadków i darowizn, ustawodawca określając zakres przedmiotowy i podmiotowy w art. 1 ust. 1 wskazał, iż podatkowi temu podlega nabycie majątku przez osoby fizyczne tytułem ściśle określonym w tym przepisie. Oznacza to, że powołana ustawa nie może mieć zastosowania, gdy do nabycia takiego nie doszło.

W sytuacji zatem gdy, jak wynika z przedstawionego stanu faktycznego, Wnioskodawca nie nabył własności ww. sumy pieniędzy, od brata matki – Jego rola ograniczona została do pośrednictwa w przekazaniu matce środków pieniężnych należących do Jej brata – na Wnioskodawcy, jako na pośredniku, z tytułu otrzymania środków pieniężnych, nie ciąży obowiązek podatkowy w podatku od spadków i darowizn.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Białystok, ul. H. Sienkiewicza 84, 15-950 Białystok po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj