Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-69b/13/PS
z 22 kwietnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 6 lutego 2013 r. (data wpływu 12 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania odliczenia określonego w art. 18b tej ustawy – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 12 lutego 2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości zastosowania odliczenia określonego w art. 18b tej ustawy.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka powstała 31 stycznia 1992 r. w wyniku przekształcenia komunalnego przedsiębiorstwa państwowego pod nazwą O. P. W. i K. w G. w jednoosobową spółkę z ograniczoną odpowiedzialnością K. Z. G. „x" z siedzibą w G.. W chwili obecnej Spółka jest wieloosobową, samorządową spółką z ograniczoną odpowiedzialnością. Przedmiotem działalności Spółki jest w szczególności:


  • produkcja i dystrybucja wody,
  • odbiór, oczyszczanie i utylizacja ścieków,

  • eksploatacja i konserwacja urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych, z wyłączeniem kanalizacji deszczowej,

  • świadczenie usług w zakresie badań i analiz technicznych dotyczących wody i ścieków,
  • projektowanie techniczne w zakresie branży wodociągowej i kanalizacyjnej oraz obsługi inwestycyjnej,

  • świadczenie usług w zakresie napraw i legalizacji przyrządów do pomiarów i kontroli przepływu wody.


W toku wykonywanej działalności gospodarczej Spółka wykorzystuje specjalistyczne oprogramowanie wspomagające różne obszary działalności. W związku z faktem, iż na przestrzeni lat niektóre z wykorzystywanych przez Spółkę aplikacji stały się niewystarczające z punktu widzenia potrzeb Spółki, związanych z rozwojem działalności Spółki oraz zmieniającymi się wymaganiami biznesowymi, Spółka zdecydowała się na zakup i wdrożenie nowego oprogramowania.

W 2010 r. w Spółce zakończono proces wdrożenia systemu Impuls 5 (dalej: „Impuls”) wraz z dodatkową aplikacją Kom-Media (dalej: „KM”) stanowiący system klasy ERP (ang. Enterprise Resource Planning - Planowanie Zasobów Przedsiębiorstwa), służący do zintegrowanego zarządzania prowadzoną działalnością gospodarczą. Przed wdrożeniem Systemu Spółka wykorzystywała oprogramowanie Kom-Pro (dalej: „KP”). Jednocześnie, równolegle z systemem Impuls, w 2010 r. w Spółce zakończono proces wdrożenia systemu Oracle Business Intelligence Suite Enterprise Edition (dalej: „Oracle BI”). W Spółce nie występował wcześniejszy odpowiednik tej aplikacji.


A) Impuls 5 wraz z dodatkową aplikacją Kom-Media.

Zakończenie procesu wdrożenia Impuls wraz z dodatkową aplikacją KM w Spółce nastąpiło w 2010 r. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka zaimplementowała i wykorzystuje następujące obszary funkcjonalne Impuls:


  • Finanse i Księgowość,

  • Majątek trwały,

  • Gospodarka Magazynowa,

  • Płace i kadry.


W ramach prowadzonej działalności gospodarczej, Spółka zaimplementowała także i wykorzystuje następujące moduły KM:


  • Billing i Wodomierzownia,
  • Sprzedaż,
  • Obieg dokumentów (Kom-Bok),

  • Internetowe Biuro Obsługi Klienta (e-BOK).


W związku z implementacją systemu Impuls wraz z dodatkową aplikacją KM, Spółka poniosła wydatki na nabycie oprogramowania (licencji) oraz wydatki związane z jego wdrożeniem. Powyższe wydatki złożyły się na wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej wprowadzonej przez Spółkę do ewidencji w 2010 r.

W styczniu 2013 r. Spółka zwróciła się do Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, będącego niezależną od Spółki jednostką naukową (dalej: „JN”) w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615, dalej: „UZFN”), z prośbą o sporządzenie ekspertyzy w odniesieniu do możliwości uznania systemu Impuls jako „nowej technologii” w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

W sporządzonej przez JN opinii (dalej: „Opinia Impuls”), stwierdzono że:


  • Impuls (wraz z dodatkową aplikacją KM) wraz z wdrożeniem jest nowym produktem, znanym w świecie od 2006 r., co oznacza że na moment wdrożenia nie był stosowany na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat i zgodnie z definicjami stosowanymi w Unii Europejskiej oraz w Rzeczypospolitej Polskiej był w momencie wdrożenia technologią informacyjną i komunikacyjną o innowacyjnym charakterze,
  • Impuls (wraz z dodatkową aplikacją KM) wraz z wdrożeniem:


    1. składa się z wartości niematerialnych i prawnych,
    2. umożliwia świadczenie udoskonalonych usług,
    3. stanowi technologię znaną i stosowaną w świecie od 2006 r., czyli technologię, która w momencie wdrożenia nie była stosowana w świecie przez okres dłuższy niż 5 lat, co oznacza spełnienie przesłanek umożliwiających uważanie go za nową technologię w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Jak podkreślono w Opinii Impuls, Impuls należy do najbardziej kompleksowych systemów klasy MRP II (ang. Manufacturing Resource Planning - Planowanie Zasobów Produkcyjnych) / ERP na polskim rynku dedykowanych firmom średniej wielkości. Impuls zawiera rozbudowany zestaw modułów wspomagający zarządzanie przedsiębiorstwem oraz komplet narzędzi umożliwiający sprawną integrację ze środowiskiem informatycznym firmy i jej otoczenia biznesowego oraz samodzielny i efektywny kosztowo rozwój systemu. System Impuls 5 został wprowadzony na rynek przez producenta (Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych S.A.) w 2006 r.

Impuls jako system ERP zbiera w jedną spójną całość wszystkie tradycyjne funkcje zarządcze (związane z księgowością finansową i zarządcza, finansami, kadrami i płacami, technicznym przygotowaniem produkcji oraz jej sterowaniem, zaopatrzeniem, gospodarką magazynową, planowaniem i realizacją sprzedaży oraz logistyką, zarządzaniem jakością). Zawiera m.in. aplikacje wspomagające zarządzanie kapitałem, personelem, produkcją, dystrybucją i transportem, relacjami z klientami oraz obiegiem dokumentów. Posiada dedykowane wersje dla poszczególnych branż gospodarki.

Z kolei KM to nowoczesny autorski system billingowy wytworzony przez A. S.A. Obsługuje on 63% przedsiębiorstw wodociągowych i 57% firm ciepłowniczych działających w dużych polskich miastach (powyżej 100 tys. mieszkańców). System KM charakteryzuje się budową modułową, dlatego też może być wykorzystywany zarówno przez małe przedsiębiorstwa sieciowe, w których procesy billingowe obsługuje jedna bądź dwie komórki organizacyjne, jak również przez większe firmy, w których każdy etap obsługi odbiorców realizuje inny dział lub sekcja. Poszczególne moduły KM można uruchamiać łącząc je w jeden proces obsługi w jednym dziale lub rozpraszać system uruchamiając wymaganą funkcjonalność w poszczególnych komórkach zajmujących się obsługą billingową odbiorców.

Graficzny interfejs użytkownika jest wykonany w języku Java, a procesy biznesowe są realizowane przez procedury wbudowanego serwera bazy danych.

System KM może działać w architekturze dwuwarstwowej (serwer bazy danych oraz klient) lub trójwarstwowej (z dodatkowym serwerem aplikacji). Aplikacja KM może być uruchamiana na dowolnej platformie sprzętowej i systemowej (MS Windows, Unix, Linux) oraz na dowolnej bazie danych wspierającej SQL (np. Oracle, MS SQL, IBM DB2).

W Opinii Impuls stwierdzono, iż wdrożenie systemu Impuls umożliwiło obsługę wielu procesów w Spółce przy zastosowaniu nowoczesnego, zaawansowanego narzędzia informatycznego, którego obsługa jest w dużej mierze przyjazna dla użytkownika i intuicyjna. Podkreślono, iż Impuls jest systemem w pełni zintegrowanym, korzystającym z jednej bazy danych i umożliwiającym automatyczną wymianę danych między modułami. W odróżnieniu od poprzednio wykorzystywanego przez Spółkę KP (system tekstowy), Impuls ma postać graficzną, umożliwiającą wielopoziomową pracę w programie (w wielu oknach). Posiada szeroką ofertę zestawień wbudowanych i duże możliwości tworzenia raportów indywidualnych, a także umożliwia wygodną i prostą wymianę danych z arkuszami kalkulacyjnymi Excel (w poprzednim systemie KP było to niemożliwe lub bardzo utrudnione).

W Opinii Impuls znalazły się stwierdzenia, iż wdrożenie systemu Impuls pozwoliło Spółce na zintegrowanie i scentralizowanie wewnętrznych procesów biznesowych Spółki oraz skuteczne wspomaganie procesów zarządzania na szczeblu strategicznym i operacyjnym. Wdrożenie Impuls dało m.in. korzyści w postaci zharmonizowania procesów w Spółce, większą przejrzystość działania poprzez pełną informację o prowadzonych procesach, wydajniejszy podział zadań i lepsze prognozowanie biznesowe. Zintegrowana baza danych pozwoliła na realizację dalszych przedsięwzięć, takich jak hurtownia danych czy zastosowanie Oracle BI. Dzięki wdrożeniu Impuls, Spółka zyskała dynamiczną kontrolę nad procesami zachodzącymi w Spółce.

W wyniku wdrożenia w Spółce systemu Impuls nastąpiła zauważalna zmiana jakościowa w zakresie świadczonych usług. Wdrożenie Impuls znacznie usprawniło proces obsługi klienta oraz przyniosło korzyść w postaci istotnego usprawnienia działalności Spółki, przede wszystkim poprzez zharmonizowanie procesów w Spółce, wydajniejszy podział zadań i kontrolę wyników zatrudnionej kadry, lepsze prognozowanie biznesowe. W rezultacie System umożliwił ekspresowe reagowanie na aktualne zapotrzebowanie rynku. Możliwe stało się także elastyczne dopasowanie systemu zarządzania do wymogów Spółki. W efekcie wyeliminowane zostały bariery rozwoju działalności Spółki.

Końcowo w Opinii Impuls stwierdzono, iż mając na względzie korzyści dla procesów gospodarczych w Spółce wynikające z zakupu systemu Impuls, system należy zakwalifikować jako innowacyjny i w konsekwencji traktować go jako nową technologię w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


B) Oracle Business Intelligence Suite Enterprise Edition.

Zakończenie procesu wdrożenia systemu Oracle BI nastąpiło w 2010 r. W związku z implementacją systemu Oracle BI, Spółka poniosła wydatki na nabycie oprogramowania (licencji) oraz wydatki związane z jego wdrożeniem. Powyższe wydatki złożyły się na wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej wprowadzonej przez Spółkę do ewidencji w 2010 roku.

W styczniu 2013 r. Spółka zwróciła się do JN z prośbą o sporządzenie ekspertyzy w odniesieniu do możliwości uznania systemu Oracle BI jako „nowej technologii” w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W sporządzonej przez JN opinii (dalej: „Opinia Oracle”), stwierdzono że:


  • system Oracle BI wraz z wdrożeniem jest nowym produktem, znanym w świecie od 2009 r., co oznacza że na moment wdrożenia nie był stosowany na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat i zgodnie z definicjami stosowanymi w Unii Europejskiej oraz w Rzeczypospolitej Polskiej był w momencie wdrożenia technologią informacyjną i komunikacyjną o innowacyjnym charakterze,
  • system Oracle BI wraz z wdrożeniem:


    1. stanowi wartość niematerialną i prawą,
    2. umożliwia świadczenie udoskonalonych usług,
    3. stanowi technologię znaną i stosowaną w świecie od 2009 r., czyli technologię, która w momencie wdrożenia nie była stosowana w świecie przez okres dłuższy niż 5 lat, co oznacza spełnienie przesłanek umożliwiających uważanie go za nową technologię w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Jak podkreślono w Opinii Oracle, Oracle BI stanowi kompleksowy i zintegrowany zestaw narzędzi analitycznych, zapewniający użytkownikom wgląd w wyniki analiz biznesowych oraz umożliwiający im samodzielny dostęp do informacji za pośrednictwem interfejsu internetowego. Zawiera wszystkie niezbędne narzędzia do tworzenia raportów, analiz, kokpitów menadżerskich oraz zapytań ad-hoc, a także pozwalające na konsolidację wielu źródeł danych w celu uzyskania kompletnego obrazu biznesowego firmy. Oracle BI w wersji wdrożonej przez Spółkę (10.1.3.4.1.) został wprowadzony na rynek w 2009 r.

System Oracle BI jest zintegrowaną i kompletną platformą, zaprojektowaną dla dużych firm posiadających wiele systemów i źródeł danych. Oracle BI został stworzony w taki sposób, aby wymagania związane z raportowaniem i analizami pogodzić z łatwością użycia oraz prostotą implementacji.

W ramach Oracle BI, Spółka wdrożyła następujące moduły / funkcjonalności:


  • Interactive Dashboard- interaktywne kokpity informacyjne,
  • Answers - narzędzie do tworzenia zapytań i analiz na żądanie,

  • Publisher - mechanizm raportowania,

  • Delivers - mechanizm powiadomień.


System Oracle BI jest zbudowany w oparciu o nowoczesną i potwierdzoną technologię Web Services-Oriented Architecture, dzięki czemu w łatwy sposób zapewniona zostaje skalowalność i efektywność całego przedsięwzięcia wraz ze wzrostem potrzeb biznesowych firmy. Z drugiej strony elastyczna konstrukcja całej platformy pozwala na stopniowe dodawanie poszczególnych obszarów biznesowych, a co za tym idzie, minimalizowane jest ryzyko związane z wprowadzeniem systemu do całej organizacji. Potwierdzenie skuteczności zastosowania aplikacji dla wydzielonego fragmentu biznesowego, ułatwia podjęcie decyzji o dalszym rozwoju systemu bez ryzyka utraty efektów dotychczasowych działań.

System Oracle BI pozwala na:


  • opracowanie i publikację różnego rodzaju informacji w formie raportów, analiz, zestawień zarządczych i innych dokumentów biznesowych,

  • integrację i analizę danych z różnych aplikacji i źródeł,

  • definiowanie, zarządzanie i dostęp do kluczowych informacji biznesowych, metryk i wskaźników KPI,

  • budowanie spersonalizowanych, interaktywnych kokpitów menadżerskich ułatwiających podejmowanie właściwych i szybkich decyzji,

  • dostarczanie dla użytkowników biznesowych narzędzi do zapytań i analiz ad-hoc bez konieczności angażowania kadry IT.


System Oracle BI zaprojektowany został z myślą o użytkownikach biznesowych, dzięki czemu:


  • od użytkowników biznesowych nie jest wymagana wiedza związana z programowaniem oraz SQLem,

  • raporty, kokpity, analizy tworzone są techniką drag and drop, z wykorzystaniem standardowych narzędzi biurowych,

  • użytkownicy biznesowi mają bezpośredni dostęp do zunifikowanego modelu biznesowego organizacji (bez konieczności znajomości szczegółów implementacyjnych).


Jak podkreślono w Opinii Oracle, w wyniku wdrożenia w Spółce Oracle BI nastąpiła znacząca zmiana jakościowa w zakresie analiz i informacji. Wdrożenie Oracle BI przyniosło korzyść w postaci znaczącego usprawnienia powyższego obszaru działalności Spółki.

W Opinii Oracle znalazło się stwierdzenie, iż wdrożenie Oracle BI umożliwia gromadzenie dużej ilości danych z różnych źródeł. Przetworzone dane stanowią podstawę wiedzy służb operacyjnych i handlowych o zdarzeniach u klienta. Dane statystyczne i analizy trendów dostarczają pełną przekrojową wiedzę zarządowi spółki. Wiedza ta umożliwia podnoszenie standardu świadczonych usług. Niezależnie od powyższego, wdrożenie Systemu zapewniło lepsze zharmonizowanie procesów biznesowych zachodzących w Spółce, większą przejrzystość działania poprzez szybszą i pełniejszą informację o Spółce oraz lepsze prognozowanie biznesowe.

Końcowo w Opinii Oracle stwierdzono, iż mając na względzie korzyści dla procesów gospodarczych w Spółce wynikające z zakupu systemu Oracle BI, system należy zakwalifikować jako innowacyjny i w konsekwencji traktować go jako nową technologię w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Spółka zaznacza, iż nie prowadziła ani nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej.

Jak zostało już podkreślone, wprowadzenie systemów Impuls i Oracle BI do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych nastąpiło w 2010 r. Koszty nabycia systemów Impuls i Oracle BI oraz koszty wdrożenia, ujęte przez Spółkę na wartości początkowej rozpoznanych wartości niematerialnych i prawnych, były płacone przez Spółkę w latach 2009 r., 2010 r., 2011 r. oraz w latach następnych.

Ponadto Spółka informuje, iż nie udzieliła ani nie zamierza udzielić jakichkolwiek praw do systemów Impuls i Oracle BI innym podmiotom, a wydatki na nabycie oprogramowania (licencji) i wdrożenie systemów nie zostały i nie zostaną jej zwrócone w jakiejkolwiek formie.

W związku z otrzymanymi opiniami, Spółka rozważa możliwość dokonania korekty rozliczeń z tytułu podatku dochodowym od osób prawnych za 2010 r., w którym to roku doszło do wprowadzenia Impuls oraz Oracle BI do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, lub też - gdyby kwota podatku nie pozwalała na rozliczenie całości ulgi - za lata kolejne, zgodnie z art. 18b ust. 6 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przedstawionym stanie faktycznym Spółka spełnia wszystkie przesłanki niezbędne do zastosowania ulgi na nabycie nowych technologii, o której mowa w art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a zatem czy ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% wydatków na nabycie licencji na korzystanie z systemów Impuls oraz Oracle BI (dalej: „Systemy”) wraz z kosztami wdrożenia, ujętych na wartości początkowej rozpoznanych przez Spółkę w 2010 r. wartości niematerialnych i prawnych, w części w której przedmiotowe wydatki zostały zapłacone przez Spółkę w 2009 r., 2010 r. oraz w 2011 r.?


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź w zakresie możliwości zastosowania odliczenia określonego w art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odnośnie systemu Oracle Business Intelligence Suite Enterprise Edition. Wniosek Spółki w części dotyczącej możliwości zastosowania ww. odliczenia odnośnie systemu Impuls 5 wraz z dodatkową aplikacją Kom-Media będzie przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

W opinii Spółki, w świetle przedstawionego stanu faktycznego, Spółka spełnia wszelkie przesłanki niezbędne do zastosowania ulgi na nabycie nowych technologii, o której mowa w art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, a co za tym idzie ma prawo do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% wydatków na nabycie licencji na korzystanie z Systemów wraz z kosztami wdrożenia, ujętych na wartości początkowej rozpoznanych przez Spółkę w 2010 r. wartości niematerialnych i prawnych, w części w której przedmiotowe wydatki zostały zapłacone przez Spółkę w 2009 r., 2010 r. oraz w 2011 r.

Zgodnie z art. 18b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18 ustawy, odlicza się wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii. Jednocześnie, z treści art. 18b ust. 2 ustawy wynika, iż za nowe technologie, w rozumieniu art. 18b ust. 1 ustawy, uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalonych wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu UZFN.

Zgodnie z art. 18b ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, przez nabycie nowej technologii rozumie się natomiast nabycie praw do wiedzy technologicznej, o której mowa w ust. 2, w drodze umowy o ich przeniesienie lub w drodze umowy o korzystanie z tych praw.

Jak stanowi art. 18b ust. 3 ustawy, prawo do odliczeń nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia. Z kolei na podstawie art. 18b ust. 8 ustawy podatkowej podatnik traci prawo do odliczeń związanych z nabyciem nowej technologii, jeżeli przed upływem trzech lat podatkowych licząc od końca roku podatkowego, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych:


  • udzieli w jakiejkolwiek formie lub części innym podmiotom prawa do nowej technologii (nie dotyczy to przeniesienia prawa w wyniku przekształcenia formy prawnej oraz łączenia lub podziału dotychczasowych przedsiębiorców - dokonywanych na podstawie przepisów Kodeksu spółek handlowych), albo

  • zostanie ogłoszona jego upadłość obejmująca likwidację majątku, lub zostanie postawiony w stan likwidacji, albo

  • otrzyma zwrot wydatków na tę technologię w jakiejkolwiek formie.


Zgodnie art. 18b ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podstawą ustalenia wielkości odliczenia jest kwota wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowej technologii, uwzględnionych w wartości początkowej, w części, w jakiej została zapłacona podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następującym po tym roku, oraz w której nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Jednocześnie zgodnie z art. 18b ust. 5, jeżeli podatnik dokonał przedpłat (zadatków) na poczet wydatków określonych w art. 18b ust. 4 ustawy w roku poprzedzającym rok, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uznaje sieje za poniesione w roku jej wprowadzenia do tej ewidencji.

Zgodnie z art. 18b ust. 7 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, odliczenie od podstawy opodatkowania w związku z nabyciem nowej technologii nie może przekroczyć 50% kwoty ustalonej zgodnie z art. 18b ust. 4 i 5 ustawy.

Odliczenia dokonuje się, co do zasady, w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki, o których mowa w art. 18b ust. 4 i 5 ustawy. Jedynie w sytuacji, gdy odliczenie w tych latach nie jest możliwe (z uwagi na wystąpienie straty podatkowej lub dochodu niepozwalającego na odliczenie całości dopuszczalnej kwoty wydatków), dopuszczalne jest dokonywanie odliczeń (odpowiednio w całej kwocie lub w pozostałej części) w zeznaniach za kolejno następujące po sobie trzy lata podatkowe licząc od końca roku, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych.

Mając na uwadze powyższe przepisy i biorąc pod uwagę fakt, że:


  • Spółka nabyła licencje na korzystanie z Systemów oraz poniosła koszty wdrożenia przedmiotowych Systemów,
  • wydatki na nabycie licencji oraz wydatki na wdrożenie Systemów zostały skapitalizowane na wartość początkową wartości niematerialnych i prawnych, wprowadzonych do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych w 2010 r.,

  • wydane przez JN opinie - Opinia Impuls oraz Opinia Oracle - potwierdzają, iż nabyte i wdrożone przez Spółkę Systemy stanowią nowe technologie w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych,

  • wobec Spółki nie zachodzi żadna z negatywnych przesłanek określonych w art. 18b ust. 3 i art. 18b ust. 8 ustawy,


-w ocenie Spółki jest ona uprawniona do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kwoty wydatków na nabycie licencji i wdrożenie Systemów, które to wydatki zostały skapitalizowane na wartości początkowej rozpoznanych przez Spółkę w 2010 r. wartości niematerialnych i prawnych, w części w jakiej przedmiotowe wydatki zostały zapłacone przez Spółkę w 2009 r., w 2010 r. i w 2011 r.


Należy zwrócić uwagę, iż stanowisko Spółki znajduje potwierdzenie w jednolitej linii interpretacyjnej organów podatkowych. Dla przykładu, wymienić można interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z dnia 9 marca 2011 r. (IBPBI/2/423-1831/10/JD), interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 12 kwietnia 2011 r. (IPPB5/423-60/11-2/AM) oraz z dnia 11 maja 2011 r. (IPPB5/423-180/11-2/AM), a także interpretację Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 16 września 2011 r. (ILPB3/423-273/11-3/MM).

Jednocześnie, zdaniem Spółki, jest ona upoważniona do zmniejszenia podstawy opodatkowania o wydatki związane w zakupem i wdrożeniem oprogramowania Impuls i Oracle BI w wartości odpowiadającej kwocie należnej sprzedającemu oprogramowanie (udzielającemu Spółce licencji), powiększonej o koszty implementacji oprogramowania, poniesione do dnia jego przekazania do używania.

Jak wynika bowiem z art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową wartości niematerialnych w razie odpłatnego nabycia uważa się cenę ich nabycia, przez którą rozumieć należy (w świetle art. 16g ust. 3 ustawy IT) kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania wartości niematerialnej do używania, a w szczególności - między innymi - o koszty instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych. Zatem, w opinii Spółki, może ona pomniejszyć podstawę opodatkowania o wydatki poniesione na nabycie nowych technologii w postaci Systemów, w wysokości sumy kosztów nabycia licencji i kosztów wdrożenia oprogramowania, poniesionych do dnia przekazania systemów do używania.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 18b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, odlicza się wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii.

Stosownie do art. 18b ust. 2, za nowe technologie, w rozumieniu ust. 1, uważa się wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych, w szczególności wyniki badań i prac rozwojowych, która umożliwia wytwarzanie nowych lub udoskonalanie wyrobów lub usług i która nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat, co potwierdza opinia niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki (Dz. U. Nr 96, poz. 615).

Przez nabycie nowej technologii rozumie się nabycie praw do wiedzy technologicznej, o której mowa w ust. 2, w drodze umowy o ich przeniesienie, oraz korzystanie z tych praw (art. 18b ust. 2a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Prawo do odliczeń nie przysługuje podatnikowi, jeżeli w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym prowadził działalność na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia (art. 18b ust. 3 ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 18b ust. 4 ustawy, podstawą ustalenia wielkości odliczenia jest kwota wydatków poniesionych przez podatnika na nabycie nowej technologii, uwzględnionych w wartości początkowej, w części, w jakiej została zapłacona podmiotowi uprawnionemu w roku podatkowym, w którym nową technologię wprowadzono do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następującym po tym roku, oraz w której nie została zwrócona podatnikowi w jakiejkolwiek formie. Jeżeli podatnik dokonał przedpłat (zadatków) na poczet wydatków określonych w ust. 4 w roku poprzedzającym rok, w którym wprowadził nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, uznaje się je za poniesione w roku jej wprowadzenia do tej ewidencji (ust. 5 art. 18b).

Odliczenia dokonuje się w zeznaniu za rok podatkowy, w którym poniesiono wydatki, o których mowa w ust. 4 i 5(…). (art. 18b ust. 6). Co istotne, odliczenia związane z nabyciem nowej technologii nie mogą przekroczyć 50% kwoty ustalonej zgodnie z ust. 4 i 5 (art. 18b ust. 7 ustawy).

Stosownie natomiast do brzmienia art. 16b ust. 1 pkt 5 ww. ustawy amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania licencje o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Licencje na korzystanie z systemu informatycznego, stanowią jeden ze szczególnych rodzajów utworów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 4 lutego 1994 roku o prawie autorskim i prawach pokrewnych (t. j. Dz. U. z 2006 r., Nr 90, poz. 631 ze zm.). Zgodnie z art. 74 ust. 1 tej ustawy, programy komputerowe podlegają ochronie jak utwory literackie (…). W sytuacji nabycia licencji do programów komputerowych przez jednostkę w celu wykorzystywania ich w działalności gospodarczej, a przewidywany okres ich ekonomicznej użyteczności jest dłuższy niż rok, ujmowane powinny być więc w ewidencji bilansowej jako wartości niematerialne i prawne na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 5 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Odpowiednio natomiast do treści art. 16g ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się w razie odpłatnego nabycia cenę ich nabycia. Za cenę nabycia natomiast, zgodnie z art. 16g ust. 3 tejże ustawy uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania środka trwałego lub wartości niematerialnej i prawnej do używania, a w szczególności o koszty transportu, załadunku i wyładunku, ubezpieczenia w drodze, montażu, instalacji i uruchomienia programów oraz systemów komputerowych, opłat notarialnych, skarbowych i innych, odsetek, prowizji oraz pomniejszoną o podatek od towarów i usług, z wyjątkiem przypadków gdy zgodnie z odrębnymi przepisami podatek od towarów i usług nie stanowi podatku naliczonego albo podatnikowi nie przysługuje obniżenie kwoty należnego podatku o podatek naliczony albo zwrot różnicy podatku w rozumieniu ustawy o podatku od towarów i usług. W przypadku importu cena nabycia obejmuje cło i podatek akcyzowy od importu składników majątku. Z kolei, zgodnie z art. 16g ust. 14 niniejszej ustawy, wartość początkową praw majątkowych, w tym licencji i autorskich praw majątkowych, stanowi cena nabycia tych praw; jeżeli wynagrodzenie (opłaty) wynikające z umowy licencyjnej albo z umowy o przeniesienie innych praw majątkowych jest uzależnione od przychodów z licencji lub praw uzyskanych przez licencjobiorcę albo nabywcę, przy ustalaniu wartości początkowej praw majątkowych, w tym licencji, nie uwzględnia się tej części wynagrodzenia.

Wdrożenie systemu stanowi natomiast pewien proces, mający na celu jego zaadaptowanie na potrzeby jednostki. Będą to wszelkie działania polegające na instalacji oprogramowania oraz mające na celu dostosowanie oprogramowania do potrzeb podatnika, sprawdzenie poprawności działania systemu informatycznego u podatnika, czy też wprowadzenie ewentualnych poprawek przez firmę udzielającą licencji na użytkowanie systemu. Dopiero jego zakończenie spowoduje, iż podmiot uzyskuje możliwość użytkowania oprogramowania w bieżącej działalności. W konsekwencji, do wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej jaką jest licencja na program komputerowy zalicza się nie tylko kwotę należną sprzedającemu, ale także inne wydatki związane z zakupem, naliczone do dnia przekazania składnika majątku do używania.

Zatem, kwota należna sprzedającemu licencję, jak również wydatki związane z wdrożeniem nowej technologii są co do zasady elementem wartości początkowej wartości niematerialnej i prawnej. Tak ustalona wartość początkowa będzie wielkością podlegającą odliczeniu od podstawy opodatkowania w roku podatkowym, w którym jednostka wprowadzi wartość niematerialną i prawną do ewidencji.

Reasumując, odliczenie wskazane w art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi formę zachęty podatkowej i ma na celu zwiększenie ilości przedsiębiorstw wykorzystujących nowoczesne rozwiązania technologiczne, a co za tym idzie – zwiększenie innowacyjności całej gospodarki – przy jednoczesnym wzroście nakładów ponoszonych przez przedsiębiorstwa na badania, których efektem są nowe technologie.

Odliczeniu od podstawy opodatkowania ustalonej zgodnie z art. 18, czyli po uwzględnieniu odliczeń przewidzianych w tym przepisie, podlegają wydatki poniesione przez podatnika na nabycie nowych technologii. Za nowe technologie, o których mowa w komentowanym przepisie uważa się natomiast wiedzę technologiczną w postaci wartości niematerialnych i prawnych – szczególnie wyniki badań i prac rozwojowych – nabyte przez podatnika. Ponadto nabyta wiedza technologiczna powinna umożliwiać wytwarzanie nowych lub udoskonalonych produktów lub usług, a jej stosowanie na świecie musi być krótsze niż pięć lat. Okres stosowania – a nie istnienia – takiej wiedzy musi również potwierdzić opinia sporządzona przez niezależną od podatnika jednostkę naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki.

Zaznaczyć należy więc, że przepis art. 2 pkt 9 ustawy o zasadach finansowania nauki określa, iż jednostkami naukowymi są jednostki prowadzące w sposób ciągły badania naukowe lub prace rozwojowe:


  • podstawowe jednostki organizacyjne uczelni w rozumieniu statutów tych uczelni,

  • jednostki naukowe Polskiej Akademii Nauk w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o Polskiej Akademii Nauk (Dz. U. Nr 96, poz. 619),

  • instytuty badawcze,

  • międzynarodowe instytuty naukowe utworzone na podstawie odrębnych przepisów, działające na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,

  • Polska Akademia Umiejętności,

  • inne jednostki organizacyjne, niewymienione w lit. a-e, posiadające osobowość prawną i siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, w tym przedsiębiorcy posiadający status centrum badawczo-rozwojowego, nadawany na podstawie ustawy z dnia 30 maja 2008 r. o niektórych formach wspierania działalności innowacyjnej (Dz. U. Nr 116, poz. 730 oraz z 2010 r. Nr 75, poz. 473).


Z przedstawionych we wniosku okoliczności wynika, że w toku wykonywanej działalności gospodarczej Spółka wykorzystuje specjalistyczne oprogramowanie wspomagające różne obszary działalności. W związku z faktem, iż na przestrzeni lat niektóre z wykorzystywanych przez Spółkę aplikacji stały się niewystarczające z punktu widzenia potrzeb Spółki, związanych z rozwojem działalności Spółki oraz zmieniającymi się wymaganiami biznesowymi, Spółka zdecydowała się na zakup i wdrożenie nowego oprogramowania.

W 2010 r. w Spółce zakończono proces wdrożenia systemu Oracle Business Intelligence Suite Enterprise Edition (dalej: „Oracle BI”). W Spółce nie występował wcześniejszy odpowiednik tej aplikacji. W związku z implementacją systemu Oracle BI, Spółka poniosła wydatki na nabycie oprogramowania (licencji) oraz wydatki związane z jego wdrożeniem. Powyższe wydatki złożyły się na wartość początkową wartości niematerialnej i prawnej wprowadzonej przez Spółkę do ewidencji w 2010 roku.

W styczniu 2013 r. Spółka zwróciła się do Wydziału Matematyki i Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego, będącego niezależną od Spółki jednostką naukową w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, z prośbą o sporządzenie ekspertyzy w odniesieniu do możliwości uznania systemu Oracle BI jako „nowej technologii” w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. W sporządzonej opinii stwierdzono że:


  • system Oracle BI wraz z wdrożeniem jest nowym produktem, znanym w świecie od 2009 r., co oznacza że na moment wdrożenia nie był stosowany na świecie przez okres dłuższy niż 5 lat i zgodnie z definicjami stosowanymi w Unii Europejskiej oraz w Rzeczypospolitej Polskiej był w momencie wdrożenia technologią informacyjną i komunikacyjną o innowacyjnym charakterze,
  • system Oracle BI wraz z wdrożeniem:


    1. stanowi wartość niematerialną i prawą,
    2. umożliwia świadczenie udoskonalonych usług,
    3. stanowi technologię znaną i stosowaną w świecie od 2009 r., czyli technologię, która w momencie wdrożenia nie była stosowana w świecie przez okres dłuższy niż 5 lat, co oznacza spełnienie przesłanek umożliwiających uważanie go za nową technologię w rozumieniu art. 18b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.


Co istotne, Spółka informuje, iż nie udzieliła ani nie zamierza udzielić jakichkolwiek praw do systemu Oracle BI innym podmiotom, a wydatki na nabycie oprogramowania (licencji) i wdrożenie systemu nie zostały i nie zostaną jej zwrócone w jakiejkolwiek formie.

Biorąc więc pod uwagę przedstawione we wniosku okoliczności, spełniając kumulatywnie warunki określone w art. 18b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, Spółka ma prawo do zastosowania odliczenia od podstawy opodatkowania, ustalonej zgodnie z art. 18, wydatków na nabycie nowych technologii, tj. licencji oraz wydatków wdrożeniowych związanych z systemem Oracle BI (wprowadzonych do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w 2010 r.), w wysokości określonej w art. 18b ust. 7 ustawy.

Zatem dla obliczenia wielkości przysługującego Spółce odliczenia należy obliczyć rzeczywistą kwotę wydatków poniesionych na nabycie nowej technologii, uwzględnionych w wartości początkowej wartości niematerialnych i prawnych, którą utworzyła.

Wartość ta, stosownie do treści art. 18b ust. 4 ustawy, jest potrącalna w roku podatkowym, w którym Spółka wprowadziła nową technologię do ewidencji środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych lub w roku następnym.

Biorąc zatem pod uwagę przedstawiony stan faktyczny z którego wynika, że:


  • Spółka w 2013 r. uzyskała opinię niezależnej od podatnika jednostki naukowej w rozumieniu ustawy z dnia 30 kwietnia 2010 r. o zasadach finansowania nauki, z której wynika, że nabyta technologia - system Oracle BI - umożliwia świadczenie udoskonalonych usług i która na moment wdrożenia nie jest stosowana na świecie przez okres dłuższy niż ostatnich 5 lat,

  • wartości niematerialne i prawne w postaci nowej technologii Spółka wprowadziła do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych i prawnych w 2010 r.,

  • Spółka nie prowadziła ani nie prowadzi działalności na terenie specjalnej strefy ekonomicznej,
  • Spółka nie udzieliła ani nie zamierza udzielić jakichkolwiek praw do systemu Oracle BI innym podmiotom,

  • wydatki na nabycie oprogramowania (licencji) i wdrożenie systemu nie zostały i nie zostaną jej zwrócone w jakiejkolwiek formie,


-stanowisko Wnioskodawcy, w świetle którego jest On uprawniony do odliczenia od podstawy opodatkowania 50% kwoty wydatków na nabycie licencji i wdrożenie Systemu, które to wydatki zostały skapitalizowane na wartości początkowej rozpoznanych przez Spółkę w 2010 r. wartości niematerialnych i prawnych, w części w jakiej przedmiotowe wydatki zostały zapłacone przez Spółkę w 2009 r., w 2010 r. i w 2011 r., uznać należy za prawidłowe.


Należy również zwrócić uwagę na art. 18b ust. 11 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, który pozwala, w przypadku nabycia nowej technologii, na odstąpienie od zasady wynikającej z art. 16 ust. 1 pkt 48 ww. ustawy. Oznacza to, że z tytułu tych samych wydatków na nabycie nowej technologii podatnik może korzystać zarówno z prawa do odliczenia, jak i zaliczyć w koszty uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne od tej technologii obliczane od pełnej kwoty poniesionych na ten cel wydatków.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z dnia 13 marca 2012 r. poz. 270 ze zm.).


Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj