Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPB3/423-672b/11/AM
z 21 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPB3/423-672b/11/AM
Data
2012.03.21



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Podstawa opodatkowania i wysokość podatku --> Opodatkowanie dochodów uzyskanych za granicą


Słowa kluczowe
cash-pooling
Czechy
odsetki
podatek
umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania


Istota interpretacji
Czy niepobrany na podstawie ww. przepisów ustawy czeskiej podatek „u źródła” od odsetek z tytułu cash-poolingu jest podatkiem zapłaconym w obcym państwie, o którym mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym odliczeniu w Polsce?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60, ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 22 grudnia 2011 r. (data wpływu 27 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia od podatku należnego w Polsce kwoty niepobranego podatku w Republice Czeskiej od odsetek z tytułu udziału w strukturze cash-poolingu – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 27 grudnia 2011 r. złożono ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie możliwości odliczenia od podatku należnego w Polsce kwoty niepobranego podatku w Republice Czeskiej od odsetek z tytułu udziału w strukturze cash-poolingu.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółka na podstawie podpisanej umowy z dnia 12 grudnia 2006 r. udzieliła pożyczki spółce będącej rezydentem Republiki Czeskiej, w której Wnioskodawca posiada 100% akcji. Zgodnie z zapisami umowy spółka czeska dokonuje spłat określonych rat pożyczki oraz odsetek. Ponadto w Grupie Kapitałowej Spółki funkcjonuje umowa cash-poolingu zawarta pomiędzy bankiem (mającym siedzibę w Polsce), Spółką pełniącą funkcję Agenta struktury cash-poolingu oraz innymi spółkami z Grupy Kapitałowej Spółki, m.in. z ww. spółką z siedzibą w Czechach.

Zgodnie z zasadami funkcjonującymi w strukturze cash-poolingu odsetki są rozliczane stosownie do udziału każdego z posiadaczy rachunku (firm uczestniczących w cash-poolingu) w powstałych każdego dnia roboczego dodatnich lub ujemnych saldach. Wnioskodawca otrzymuje od zaangażowanych środków pieniężnych odsetki, m.in. od spółki czeskiej.


Zgodnie z regulacjami prawnymi obowiązującymi w Czechach oraz z przepisami Dyrektywy Rady 2003/49/WE w sprawie wspólnego systemu opodatkowania stosowanego do odsetek oraz należności licencyjnych między powiązanymi spółkami różnych Państw Członkowskich spółka czeska w oparciu o decyzje wydane na podstawie § 38nb odst.5 písm. b) zákona o daních z příjmů przez Finančni úřad pro Prahu 1, nie pobiera podatku zryczałtowanego przy wypłacie odsetek należnych Spółce.

Wnioskodawca otrzymuje od podmiotu czeskiego całą kwotę odsetek wynikających z zawartej umowy pożyczki oraz całą kwotę odsetek od cash-poolingu – bez potrącania 10% podatku. Otrzymane odsetki Spółka rozpoznaje jako przychody podatkowe (osiągane poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej) i opodatkowuje podatkiem dochodowym od osób prawnych według stawki 19%.


W związku z powyższym Wnioskodawca zadał następujące pytania:


  1. Czy niepobrany na podstawie ww. przepisów ustawy czeskiej podatek „u źródła” od odsetek z tytułu pożyczki jest podatkiem zapłaconym w obcym państwie, o którym mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym odliczeniu w Polsce...
  2. Czy niepobrany na podstawie ww. przepisów ustawy czeskiej podatek „u źródła” od odsetek z tytułu cash-poolingu jest podatkiem zapłaconym w obcym państwie, o którym mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym odliczeniu w Polsce...


Przedmiot niniejszej interpretacji indywidualnej stanowi odpowiedź na pytanie drugie. Zagadnienie zawarte w pytaniu pierwszym jest przedmiotem odrębnego rozstrzygnięcia.

Zdaniem Wnioskodawcy, niepobrany przez spółkę czeską podatek „u źródła” na podstawie przepisów ww. ustawy czeskiej jest podatkiem zapłaconym w obcym państwie, o którym mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Spółka ma prawo odliczyć od podatku dochodowego, ustalonego od dochodów podlegających opodatkowaniu w Polsce kwotę, która stanowiłaby podatek do zapłacenia w Czechach (w wysokości 10% wartości odsetek), gdyby nie zwolnienie tego rodzaju dochodów od podatku wynikające z czeskiej ustawy o opodatkowaniu dochodów.

Zgodnie z art. 20 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli podatnicy, o których mowa w art. 3 ust. 1, osiągają również dochody (przychody) poza terytorium Rzeczypospolitej Polskiej i dochody te podlegają w obcym państwie opodatkowaniu, a nie zachodzą okoliczności wymienione w art. 17 ust. 1 pkt 3, w rozliczeniu za rok podatkowy dochody (przychody) te łączy się z dochodami (przychodami) osiąganymi na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. W tym wypadku od podatku obliczonego od łącznej sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie. Kwota odliczenia nie może jednak przekroczyć tej części podatku obliczonego przed dokonaniem odliczenia, która proporcjonalnie przypada na dochód uzyskany w obcym państwie.

Określając wielkość odliczenia, kwotę podatku zapłaconego w obcym państwie oraz osiągniętego dochodu (przychodu) przelicza się na złote według kursu średniego ogłaszanego przez Narodowy Bank Polski z ostatniego dnia roboczego poprzedzającego dzień zapłaty tego podatku lub dzień osiągnięcia dochodu (przychodu).

Zgodnie z przepisami art. 24 ust. 1 lit. b) Umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej a Rządem Republiki Czeskiej w sprawie unikania podwójnego opodatkowania w zakresie podatków od dochodu i majątku, sporządzonej w Warszawie dnia 24 czerwca 1993 r. (Dz. U. z 1994 r. Nr 47, poz. 189), w przypadku osoby mającej miejsce zamieszkania lub siedzibę w Polsce podwójnego opodatkowania unikać się będzie w sposób następujący: jeżeli 12 może być opodatkowany w Republice Czeskiej, to Polska zezwoli na potrącenie od podatku od dochodu tej osoby kwoty równej podatkowi dochodowemu zapłaconemu w Republice Czeskiej. Jednakże takie potrącenie nie może przekroczyć tej części podatku, która została obliczona przed dokonaniem potrącenia i która odpowiada tej części dochodu, która została osiągnięta w Republice Czeskiej.

Dla prawidłowej interpretacji tego przepisu Strony Umowy z 24 czerwca 1993 r. uzgodniły (art. 24 ust. 3), że określenie „podatek płacony w Republice Czeskiej” lub odpowiednio „podatek płacony w Polsce” będzie obejmowało każdą kwotę, która byłaby zapłacona jako podatek, lecz została objęta jakąkolwiek ulgą poprzez odliczenie od dochodu do opodatkowania, zwolnienie lub obniżkę podatku lub w inny sposób, zgodnie z ustawami o opodatkowaniu dochodu obowiązującymi w drugim Umawiającym się Państwie.

Powyższy zapis umowy międzynarodowej wskazuje, iż odliczeniu od polskiego podatku dochodowego podlega nie kwota faktycznie zapłaconego podatku w państwie źródła, ale kwota podatku, który mógłby tam zostać zapłacony według stawki określonej w umowie o unikaniu podwójnego opodatkowania, gdyby nie wprowadzono do krajowych przepisów ulg lub zwolnień. Niezapłacenie podatku w państwie źródła jest z reguły związane z tym, że kraj powstania dochodu wprowadza odpowiednie ulgi czy zwolnienia podatkowe.

Wnioskodawca spełnia warunki wynikające z powyższych przepisów. Spółka czeska nie pobrała Spółce 10% podatku „u źródła” przy wypłacie odsetek od otrzymanej pożyczki oraz odsetek powstałych przy rozliczeniach finansowych w funkcjonującej strukturze cash-poolingu, których beneficjentem jest Spółka. Niepobranie podatku w państwie źródła wynika z decyzji wydanej przez właściwy miejscowo czeski urząd skarbowy, na podstawie przepisów czeskiej ustawy o opodatkowaniu dochodu. Tak więc, niepobrany podatek „u źródła” na podstawie przepisów ustawy czeskiej jest podatkiem zapłaconym w obcym państwie, o którym mowa w art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podlegającym odliczeniu w Polsce.

W związku z powyższym, Wnioskodawca ma prawo – zgodnie z art. 20 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – do obniżenia podatku ustalonego od dochodów Spółki o podatek, jaki może być nałożony przez państwo czeskie (tj. 10% zgodnie z umową międzynarodową), mimo że podatek od tych odsetek nie został faktycznie zapłacony w Czechach (zarówno od pożyczki, jak i cash-poolingu).


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 roku Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj