Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-412/13-2/MC
z 3 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 27 maja 2013 r. (data wpływu 4 czerwca 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na odsetki od pożyczki otrzymanej od innej spółki (spółki „babki”) – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 24 czerwca 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczący podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie uznania czy Wnioskodawca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki na odsetki od pożyczki otrzymanej od innej spółki (spółki „babki”).


W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.


Wnioskodawca Sp. z o.o., prowadzi działalność gospodarczą w zakresie konfekcjonowania kosmetyków. kapitał zakładowy spółki wynosi 50 000,00 zł. Jedynym udziałowcem wnioskodawcy jest X. S.A. z siedzibą w Luksemburgu (100% udziałów). W spółce X. sp. z o.o. z siedzibą w Luksemburgu 90 % udziałów posiada spółka Y. S.A. z siedzibą w Luksemburgu. W spółce Y. S.A. spółka X. S.A. nie posiada udziałów. Dnia 05.11.2012 r. spółka Y. S.A. z siedzibą w Luksemburgu („spółka babka”) na podstawie zawartej umowy udzieliła wnioskodawcy pożyczkę w kwocie 200 000,00 euro z terminem zwrotu do dnia 07.05.2013 r. pożyczka jest oprocentowana w wysokości 4 % w skali roku.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy spółce będącej Wnioskodawcą przysługuje prawo zaliczenia w koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczki otrzymanej od Y. S.A. (spółki babki) w pełnej wysokości tzn. bez ograniczeń wynikających z art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych?

Stanowisko Wnioskodawcy:


W przekonaniu Wnioskodawcy odsetki od pożyczki udzielonej przez spółkę Y. S.A. z siedzibą w Luksemburgu (spółkę „babkę”) będą w całości stanowiły koszt uzyskania przychodu.


Jednocześnie Wnioskodawca wyraża stanowisko, że w przedmiotowym stanie faktycznym nie będzie miało zastosowania ograniczenie wynikające z art. 16 ust. i pkt 61 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zdaniem Wnioskodawcy, zgodnie z art. 15 ust. 1 kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1. wydatki ponoszone przez podatników podlegają wiec zaliczeniu do kosztów podatkowych, jeżeli zostały poniesione w celu osiągnięcia przychodów, czyli ich poniesienie ma lub może mieć wpływ na osiągane przez podatnika przychody oraz mają one związek z prowadzoną działalnością. Takimi kosztami będą płacone przez Spółkę odsetki od pożyczki. Odsetki od pożyczki będą mogły zostać zaliczone do kosztów uzyskania przychodów dopiero w momencie ich faktycznej zapłaty lub kapitalizacji, jednak pod warunkiem, że nie zachodzą m.in. okoliczności, o których mowa w przepisie art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o updop.

W myśl art. 16 ust. 1 pkt 61 updop, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od pożyczek (kredytów) udzielonych przez spółkę innej spółce, jeżeli w obu tych podmiotach ten sam udziałowiec (akcjonariusz) posiada nie mniej niż po 25% udziałów (akcji), a wartość zadłużenia spółki otrzymującej pożyczkę (kredyt) wobec udziałowców (akcjonariuszy) tej spółki posiadających co najmniej 25% jej udziałów (akcji) i wobec innych podmiotów posiadających co najmniej 25% udziałów w kapitale tych udziałowców (akcjonariuszy) oraz wobec spółki udzielającej pożyczki (kredytu) osiągnie łącznie trzykrotność wartości kapitału zakładowego spółki - w części, w jakiej pożyczka (kredyt) przekracza tę wartość zadłużenia, określoną na dzień zapłaty odsetek.

Z powołanego przepisu wynika, że powołane w nim ograniczenie w zaliczaniu do kosztów uzyskania przychodów odsetek od pożyczek ma zastosowanie do pożyczek udzielonych przez pożyczkodawcę pożyczkobiorcy, jeżeli oba te podmioty mają wspólnego udziałowca posiadającego nie mniej niż po 25% udziałów w kapitałach zarówno spółki będące) pożyczkodawcą i pożyczkobiorcą.

Jeżeli zajem strony umowy pożyczki, a więc pożyczkodawcę i pożyczkobiorcę nie wiąże wspólny udziałowiec to zapłacone przez pożyczkobiorcę na rzecz pożyczkodawcy odsetki nie będą podlegały restrykcjom przewidzianym w art. 16 ust. 1 pkt 61 ustawy o updop. W Y. (pożyczkobiorca) 100 % udziałów ma X. W Y. (pożyczkodawca) X. nie ma udziałów. Wobec powyższego nie została spełniona przesłanka posiadania wspólnego udziałowca. W ocenie Wnioskodawcy odsetki od pożyczki udzielonej w przedmiotowym stanie faktycznym nie podlegają ograniczeniom wynikającym z przepisów dotyczących tzw. niedostatecznej kapitalizacji.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej przez Spółkę oceny swego stanowiska.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr z 2012 poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj