Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-623/13/MZ
z 9 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 05 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura – 07 czerwca 2013 r.),o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu umów o dzieło połączonych z przekazaniem praw autorskich:

  • w części dotyczącej kwalifikacji przychodu do źródła przychodu - jest nieprawidłowe,
  • w części dotyczącej zastosowania 50% kosztów uzyskania przychodu - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych i podatku od towarów i usług.

Wniosek nie spełniał wymogów formalnych, dlatego pismem z dnia 19 sierpnia 2013 r. znak: IBPB II/1/415-623/13/MZ wezwano o jego uzupełnienie, m.in. w zakresie uiszczenia dodatkowej opłaty lub wskazanie, którego zdarzenia przyszłego (podatku) dotyczy wpłacona kwota.

W treści ww. pisma pouczono Wnioskodawcę, iż w przypadku nieuiszczenia dodatkowej opłaty (opłat) w wyznaczonym w wezwaniu terminie, wniosek będzie podlegać rozpatrzeniu w zakresie jednego zdarzenia przyszłego, wskazanego przez Wnioskodawcę, a w przypadku braku wskazania jak również w przypadku nieuzupełnienia wniosku – w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych, natomiast w pozostałej części, tj. w zakresie podatku od towarów i usług, wniosek zostanie pozostawiony bez rozpatrzenia.

Wnioskodawca we wskazanym terminie nie dokonał uzupełnienia ww. wniosku.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest twórcą programów komputerowych. Z wykształcenia jest informatykiem, specjalizującym się w inżynierii oprogramowania. Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która nie prowadzi pozarolniczej działalności gospodarczej. Źródłem przychodów Wnioskodawcy są wynagrodzenia uzyskiwane z tytułu osobistego wykonywania utworów o cechach unikalnych, jakimi są każdorazowo inne programy komputerowe. Powstałe dzieła są niepowtarzalne, mają indywidualny charakter oraz spełniają przesłanki utworu, określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca samodzielnie decyduje o sposobie utworzenia dzieła, zastosowanych narzędziach, o jego architekturze, algorytmice oraz o innych rzeczach, które nadają dziełu cechy unikalności. Wnioskodawca samodzielnie organizuje sobie czas oraz miejsce, w którym tworzy dzieło. W ramach umów o dzieło podatnik przekazuje zamawiającym (firmom) prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od przychodu uzyskiwanego z tego rodzaju źródła Wnioskodawca - na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - odlicza koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Wnioskodawca nie jest płatnikiem podatku od towarów i usług (dalej: VAT) i od wysokości wynagrodzenia za utworzone dzieła nie nalicza podatku VAT. Wnioskodawca nie nalicza podatku VAT, ponieważ – zgodnie z art. 113 ust. 1 ustawy - jego łączny przychód ze źródła przychodu, jakim są umowy o dzieło z prawami autorskimi i innymi prawami (o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych) nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym (oraz w jakimkolwiek innym w przeszłości) kwoty 150.000,00 zł.

W roku podatkowym 2013 Wnioskodawca planuje zwiększyć ilość źródeł przychodu. Wnioskodawca chciałby uzyskiwać również przychody z działalności, która nie jest twórcza i której rezultatem nie jest powstawanie unikalnych utworów, jakimi są programy komputerowe.

Podatnik chciałby zostać osobą fizyczną prowadzącą działalność gospodarczą.

W zakresie działalności gospodarczej będzie:

  1. PKD 68.20.Z, PKD 55.20.Z, PKD 55.10.Z - wynajmowanie nieruchomości (lokalu mieszkalnego) oraz krótkoterminowe kwaterowanie turystów,
  2. PKD 64.99.Z, 64.92.Z - udzielanie pożyczek gotówkowych,
  3. PKD 47.91.Z - sprzedaż detaliczna za pośrednictwem sklepów internetowych oraz serwisów aukcyjnych,
  4. PKD 85.59.B - udzielanie korepetycji, kursów oraz szkoleń związanych z informatyką oraz programowaniem,
  5. PKD 74.30.Z - tłumaczenie specjalistycznych dokumentów (z dziedziny informatyki) z i na języki obce,
  6. PKD 58.11.Z, PKD 58.14.Z, PKD 63.12.Z - publikowanie publikacji specjalistycznych w internecie,
  7. PKD 73.1, PKD 73.12.C - przychody z reklam zamieszczonych na specjalistycznym serwisie internetowym,
  8. PKD 78.10.Z - wyszukiwanie inżynierów oprogramowania, weryfikowanie ich umiejętności pozyskiwanie dla nich ofert pracy,
  9. PKD 70.22.Z - doradztwo dla firm w zakresie zarządzania oraz planowania procesem produkcji oprogramowania,
  10. PKD 62.02.Z - doradzanie w zakresie informatyki, planowanie i projektowanie systemów komputerowych oraz szkolenie użytkowników.

Podatnik chciałby swoją działalność gospodarczą opodatkować na zasadach ogólnych oraz rozliczać się z zaliczek na podatek dochodowy oraz z podatku od towaru i usług w systemie kwartalnym.

Podatnik zamierza w przyszłości uzyskiwać przychody jednocześnie z tytułu działalności wykonywanej osobiście (umowy o dzieło z przekazaniem praw autorskich i majątkowych do powstałego utworu) oraz z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej.

W związku z powyższym zadano m.in. następujące pytania:

  1. Czy po rozpoczęciu pozarolniczej działalności gospodarczej (o zakresie opisanym w zdarzeniu przyszłym) Wnioskodawca powinien przychody z tytułu nowych umów o dzieło z przekazaniem praw autorskich traktować jako przychód z tytułu działalności wykonywanej osobiście czy jako przychód z tytułu pozarolniczej działalności gospodarczej?
  2. Czy - jeżeli przychody z tytułu umów o dzieło mają być kwalifikowane jako pochodzące z działalności wykonywanej osobiście, przy jednocześnie prowadzonej działalności gospodarczej (ale o innym zakresie) - Wnioskodawca powinien od przychodu odliczać 50% kosztów uzyskania przychodu z tego źródła?

Wnioskodawca podkreślił, że zakres proponowanej przez Wnioskodawcę działalności gospodarczej nie pokrywa się z jego działalnością wykonywaną osobiście. Wnioskodawca nie zamierza w ramach działalności gospodarczej oferować usług tworzenia (pisania, programowania, dokumentowania, dostarczania, rozbudowywania) unikalnych programów komputerowych i systemów informatycznych.

Posługując się swoją rozległą wiedzą informatyczną, w ramach działalności gospodarczej, zamierza jedynie:

  • czerpać korzyści z dzielenia się swoją wiedzą, czy to w postaci udzielanych korepetycji czy też szkoleń, doradztwa, publikacji,
  • sprzedawać usługę sporządzania rekomendacji dobrych praktyk, projektu systemu informatycznego oraz planu jego budowy; jednak tworzeniem (pisaniem, programowaniem, rozbudowywaniem) systemu zajmować się nie zamierza.

W związku z powyższym - mając na uwadze art. 13 ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - przychody z tytułu umów o dzieło zawieranych od momentu rozpoczęcia przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej, zdaniem Wnioskodawcy, nadal będą kwalifikowane jako przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W ocenie Wnioskodawcy, w przedstawionym zdarzeniu przyszłym - na podstawie art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - powinien odliczać od swego przychodu z tytułu wyżej opisanych umów koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

Na tle przedstawionego zdarzenia przyszłego stwierdzam, co następuje:

Na wstępie należy zaznaczyć, iż przedmiotem niniejszej interpretacji jest podatek dochodowy od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodu z tytułu umów o dzieło połączonych z przekazaniem praw autorskich.

W pozostałym zakresie, tj. w części dotyczącej podatku od towarów i usług, zostało wydane postanowienie z dnia 05 września 2013 r., znak: IBPP2/443-525/13/AMP, o pozostawieniu wniosku bez rozpatrzenia w ww. części.

Podstawową zasadą obowiązującą w przepisach ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych jest zasada powszechności opodatkowania. W myśl tej zasady, wyrażonej w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Stosownie do treści art. 11 ust. 1 wskazanej ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Przepis art. 10 ust. 1 ww. ustawy określa źródła przychodów, gdzie między innymi ustawodawca wymienia w pkt 2 działalność wykonywaną osobiście.

Zgodnie z art. 13 pkt 8 lit. a) ustawy, za przychody z działalności wykonywanej osobiście, o której mowa w art. 10 ust. 1 pkt 2, uważa się przychody z tytułu wykonywania usług, na podstawie umowy zlecenia lub umowy o dzieło, uzyskiwane wyłącznie od osoby fizycznej prowadzącej działalność gospodarczą, osoby prawnej i jej jednostki organizacyjnej oraz jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, z wyjątkiem przychodów uzyskanych na podstawie umów zawieranych w ramach prowadzonej przez podatnika pozarolniczej działalności gospodarczej oraz przychodów, o których mowa w pkt 9.

Natomiast art. 10 ust. 1 pkt 7 ustawodawca – jako źródło przychodów – wymienia kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

Zgodnie z art. 18 ww. ustawy za przychód z praw majątkowych uważa się w szczególności przychody z praw autorskich i praw pokrewnych w rozumieniu odrębnych przepisów, praw do projektów wynalazczych, praw do topografii układów scalonych, znaków towarowych i wzorów zdobniczych, w tym również z odpłatnego zbycia tych praw.

Należy zaznaczyć, że jeżeli z umowy o dzieło wynika, że nastąpi przeniesienie praw autorskich, to przychód z tego tytułu należy kwalifikować nie do przychodów z umowy o dzieło ale do przychodów z praw majątkowych (w tym z praw autorskich).

Odrębnymi przepisami, o których mowa w ww. art. 18 są m.in. przepisy ustawy z dnia 04 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2006 r. Nr 90, poz. 631, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 1 ust. 1 tej ustawy, przedmiotem prawa autorskiego jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, niezależnie od wartości, przeznaczenia i sposobu wyrażenia (utwór).

Co do zasady, twórcom utworów, objętych ochroną prawa autorskiego przysługuje wyłączność do tych praw. Twórca może jednak umożliwić korzystanie podmiotom trzecim ze swojego utworu lub też przenieść prawo autorskie do utworu na osoby trzecie.

Przychody z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich albo rozporządzania tymi prawami, występują wówczas gdy spełnione są dwie przesłanki:

  • konieczne jest wystąpienie przedmiotu praw majątkowych w postaci utworu,
  • osiągnięty przychód musi być bezpośrednio związany z korzystaniem z określonych praw autorskich albo rozporządzaniem nimi.

W tym miejscu należy jednak zauważyć, iż tut. Organ nie jest upoważniony do interpretacji ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych w trybie art. 14b Ordynacji podatkowej, a tym samym do stwierdzenia, czy dana osoba jest twórcą w rozumieniu ww. ustawy lub czy konkretna praca stanowi prawo autorskie lub prawo pokrewne.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż Wnioskodawca jest twórcą programów komputerowych. Z wykształcenia jest informatykiem, specjalizującym się w inżynierii oprogramowania. Źródłem przychodów Wnioskodawcy są wynagrodzenia uzyskiwane z tytułu osobistego wykonywania utworów o cechach unikalnych, jakimi są każdorazowo inne programy komputerowe. Powstałe dzieła są niepowtarzalne, mają indywidualny charakter oraz spełniają przesłanki utworu, określone w ustawie o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Wnioskodawca samodzielnie decyduje o sposobie utworzenia dzieła, zastosowanych narzędziach, o jego architekturze, algorytmice oraz o innych rzeczach, które nadają dziełu cechy unikalności. Wnioskodawca samodzielnie organizuje sobie czas oraz miejsce w którym tworzy dzieło. W ramach umów o dzieło podatnik przekazuje zamawiającym (firmom) prawa autorskie i inne prawa, o których mowa w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Od przychodu uzyskiwanego z tego rodzaju źródła Wnioskodawca - na podstawie art. 22 ust. 9 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - odlicza koszty uzyskania przychodu w wysokości 50% uzyskanego przychodu.

W roku podatkowym 2013 Wnioskodawca planuje zwiększyć ilość źródeł przychodu. Wnioskodawca chciałby uzyskiwać również przychody z działalności, która nie jest twórcza i której rezultatem nie jest powstawanie unikalnych utworów, jakimi są programy komputerowe; zamierza prowadzić działalność gospodarczą.

Mając na uwadze przywołane uregulowania prawne oraz opisane zdarzenie przyszłe należy stwierdzić, iż bez znaczenia dla kwalifikacji przychodów twórców i artystów wykonawców z tytułu korzystania i rozporządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi w wykonaniu zawartych umów cywilnoprawnych do źródła przychodów jest fakt prowadzenia działalności gospodarczej czy też nie. Przychodów tych nie należy bowiem zaliczyć do źródła jakim jest działalność gospodarcza. Nie można też zgodzić się z Wnioskodawcą, iż jego przychód z tytułu umowy o dzieło związanej z przekazaniem praw autorskich stanowić będzie przychód z działalności wykonywanej osobiście. Na gruncie ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych przychody uzyskane z tytułu umowy o dzieło, jeśli z tej umowy wynika, że następuje przeniesienie praw autorskich należy bowiem zakwalifikować do przychodów z praw majątkowych określonych w art. 18 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Należy bowiem podkreślić, iż forma stosunku prawnego, w ramach którego wykonane są prace twórcze, nie ma znaczenia dla kwalifikacji przychodu uzyskanego z tytułu pracy twórczej.

Wynagrodzenie wypłacone twórcom z tytułu praw autorskich w tym również z odpłatnego zbycia tych praw, z reguły będzie stanowiło dla tych osób przychody z praw autorskich, o których mowa w art. 18 ww. ustawy.

Tym samym w tym zakresie stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za nieprawidłowe.

Odnosząc się natomiast do kwestii zastosowania przez Wnioskodawcę 50% kosztów uzyskania przychodów stwierdzić należy, iż w myśl art. 22 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych - co do zasady - kosztami uzyskania przychodów z poszczególnego źródła są wszelkie koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 23 ustawy.

W przypadku osoby, która uzyskuje przychody z tytułu wykonywania usług na podstawie umowy o dzieło czy umowy zlecenia, przysługują zgodnie z przepisem art. 22 ust. 9 pkt 4 – koszty uzyskania przychodów w wysokości 20% uzyskanego przychodu.

Jednakże inaczej jest traktowana sprawa kosztów uzyskania przychodów w przypadku uzyskiwania przez twórców i autorów przychodów z tytułu wykonywania usług na podstawie umów cywilnoprawnych. O zastosowaniu 50% kosztów uzyskania przychodów z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich decyduje wyłącznie fakt uzyskania przychodu jako wynagrodzenia za wykonanie czynności (utworu), będącej przedmiotem prawa autorskiego.

Zgodnie z art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ustawodawca wymienia trzy przypadki przychodów, do których znajdują zastosowanie 50% koszty uzyskania.

Z przepisu tego wynika mianowicie, iż koszty uzyskania niektórych przychodów określa się:

  1. z tytułu zapłaty twórcy za przeniesienie prawa własności wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a,
  2. z tytułu opłaty licencyjnej za przeniesienie prawa stosowania wynalazku, topografii układu scalonego, wzoru użytkowego, wzoru przemysłowego, znaku towarowego lub wzoru zdobniczego, otrzymanej w pierwszym roku trwania licencji od pierwszej jednostki, z którą zawarto umowę licencyjną - w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a,
  3. z tytułu korzystania przez twórców z praw autorskich i artystów wykonawców z praw pokrewnych, w rozumieniu odrębnych przepisów, lub rozporządzania przez nich tymi prawami – w wysokości 50% uzyskanego przychodu, z zastrzeżeniem ust. 9a, z tym że koszty te oblicza się od przychodu pomniejszonego o potrącone przez płatnika w danym miesiącu składki na ubezpieczenia emerytalne i rentowe oraz na ubezpieczenie chorobowe, o których mowa w art. 26 ust. 1 pkt 2 lit. b), których podstawę wymiaru stanowi ten przychód.

Należy przy tym podkreślić, iż w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w art. 22 ust. 9 pkt 1-3, nie mogą przekroczyć 1/2 kwoty stanowiącej górną granicę pierwszego przedziału skali podatkowej, o której mowa w art. 27 ust. 1 (art. 22 ust. 9a ustawy).

Zgodnie natomiast z art. 22 ust. 10 ustawy, jeżeli podatnik udowodni, że koszty uzyskania przychodów były wyższe niż wynikające z zastosowania normy procentowej określonej w ust. 9 pkt 1-4 i pkt 6, koszty uzyskania przyjmuje się w wysokości kosztów faktycznie poniesionych. Przepisy ust. 5 i ust. 5a pkt 2 stosuje się odpowiednio.

Przepis ten stosuje się również, jeżeli podatnik udowodni, że w roku podatkowym łączne koszty uzyskania przychodów, o których mowa w ust. 9 pkt 1-3, były wyższe niż kwota określona w ust. 9a (art. 22 ust. 10a ustawy).

Powołany przepis art. 22 ust. 9 pkt 1-3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wskazuje, że ustalenie, czy określony przychód został osiągnięty z tytułu praw autorskich lub pokrewnych, i podatnik jest twórcą, czy też artystą wykonawcą należy ocenić w świetle odrębnych przepisów, czyli przepisów ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych.

Skoro twórcy i artyści wykonawcy otrzymują wynagrodzenie z tytułu praw majątkowych, to zastosowanie znajdzie przepis art. 22 ust. 9 pkt 1 - 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

W związku z tym, uzyskany przez twórców i artystów wykonawców przychód z tytułu korzystania i rozporządzania prawami autorskimi lub prawami pokrewnymi w ramach zawartych umów cywilnoprawnych, zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych, stanowi przychód z praw majątkowych o którym mowa w art. 18 ww. ustawy.

Zatem w przedstawionym zdarzeniu przyszłym - na mocy art. 22 ust. 9 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych – Wnioskodawca będzie mógł dokonywać potrącania 50% kosztów uzyskania przychodu, z uwzględnieniem ww. limitu określonego w art. 22 ust. 9a ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Powyższe oznacza, że w przedmiotowej sprawie stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj