Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBII/1/415-606/13/BJ
z 6 września 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (Dz. U. z 2012 r., poz. 749, z późn. zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770, z późn. zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 01 czerwca 2013 r. (data wpływu do tut. Biura – 07 czerwca 2013 r.), uzupełnionym w dniu 28 sierpnia 2013 r., o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu stypendium stażowego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 07 czerwca 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie opodatkowania przychodów z tytułu stypendium stażowego współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.

Z uwagi na braki formalne wniosku, pismem z dnia 19 sierpnia 2013 r. znak: IBPB II/1/415-606/13/BJ wezwano Wnioskodawcę do jego uzupełnienia. Przedmiotowy wniosek uzupełniono w dniu 28 sierpnia 2013 r.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny:

Wnioskodawca jest doktorantem Uniwersytetu oraz lekarzem rezydentem (Szpital…). Program studiów doktoranckich nakłada na Wnioskodawcę obowiązek prowadzenia zajęć dydaktycznych ze studentami wydziału lekarskiego Uniwersytetu.

W listopadzie 2012 roku Wnioskodawca, student Uniwersytetu, był uczestnikiem projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki. W ramach projektu wypłacono mu stypendium współfinansowane ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IV Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.1 Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni. Stypendium zostało wypłacone na podstawie Porozumienia zawartego pomiędzy Wnioskodawcą a Uniwersytetem reprezentowanym przez (…). Przedmiotem Porozumienia było określenie praw i obowiązków stron w związku z odbywaniem przez Wnioskodawcę stażu międzynarodowego dla kadry dydaktycznej w Monachium, Niemcy (…) w całości finansowanego z budżetu projektu. Porozumienie zostało zawarte w dniu 23 lipca 2012 r. na czas do 31 grudnia 2012 r. (termin odbycia stażu w Monachium 02 listopada 2012 r. – 03 grudnia 2012 r.). Odbywając staż Wnioskodawca wykonywał czynności związane z obowiązkami wynikającymi z programu studiów doktoranckich. W szczególności polegały one na zdobywaniu praktycznej umiejętności prowadzenia zajęć ze studentami Uniwersytetu w oparciu o nowoczesne metody dydaktyki, doskonaleniu warsztatu pracy nauczyciela akademickiego, nawiązywaniu kontaktów zawodowych z pracownikami dydaktycznymi uczelni partnerskich. Stypendium nie stanowiło dochodu Wnioskodawcy, a jedynie kwotę zwrotu kosztów szkolenia niezbędnego do wykonywania obowiązków.

Kwota w całości przeznaczona została przede wszystkim na:

  • zakup biletu na przelot na trasie K. - Monachium – K.,
  • wykupienie ubezpieczenia na czas pobytu w Monachium,
  • pokrycia kosztów zakwaterowania w Monachium,
  • pokrycia kosztów organizacji stażu,
  • pokrycia pozostałych kosztów związanych z pobytem w Monachium (dieta, wyżywienie itp.)

Wnioskodawca oświadczył, że opłacił należny podatek w rozliczeniu za rok 2012 i stara się o jego zwrot na podstawie wymienionych przepisów.

W piśmie z dnia 25 sierpnia 2013 r. (data wpływu – 28 sierpnia 2013 r.) stanowiącym uzupełnienie wniosku, Wnioskodawca doprecyzował stan faktyczny i wyjaśnił, że w dniach 3 listopada - 2 grudnia 2012 roku odbył staż międzynarodowy dla kadry dydaktycznej w (…) Monachium, finansowany z budżetu projektu (…).

Projekt ten realizowany był przez Uniwersytet w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IV Szkolnictwo wyższe i nauka, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Program skierowany był do młodej kadry dydaktycznej Uniwersytetu - jako doktorant Wydziału (…), realizujący zadania dydaktyczne ze studentami, spełniający odpowiednie kryteria wymagane przez Organizatorów, Wnioskodawca mógł stać się jego uczestnikiem.

Przed wyjazdem na staż zawarte zostało porozumienie pomiędzy Uniwersytetem reprezentowanym przez (…) a Wnioskodawcą - Beneficjentem projektu.

Porozumienie określało prawa i obowiązki stron w związku z odbywaniem stażu dla kadry dydaktycznej. Na mocy porozumienia Wnioskodawca zobowiązany był do pokrycia kosztów wyjazdu w tym: biletu lotniczego w klasie ekonomicznej na jednorazowy przelot tam i z powrotem, dokonania opłaty za staż - wpłata na konto (1000 EURO = ok. 4000 PLN), zakupu ubezpieczenia NW na okres odbywania stażu, opłaty za zakwaterowanie - miesięczny wynajem mieszkania w Monachium, diety, wyżywienia i wszystkich środków związanych z pobytem na stażu (bilet miesięczny, zakup potrzebnych środków zapewniających miesięczny pobyt).

Uniwersytet na mocy porozumienia, zobowiązał się do przelania na konto Wnioskodawcy jednorazowej kwoty 15 800 zł przeznaczonej na pokrycie ww. opłat - kwota ta stanowiła stypendium stażowe współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Kwotę tę Wnioskodawca w pełni zagospodarował zgodnie z przeznaczeniem na mocy porozumienia - i zgodnie z nim odbył staż w wyznaczonym terminie, w ramach którego realizował obowiązki uczestnika programu.

Wnioskodawca wskazał, że przedmiotem wniosku o interpretację przepisów prawa podatkowego jest świadczenie wypłacone jednorazowo przez uczelnię (realizującą program ze środków unijnych -„(…)”- w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IV Szkolnictwo wyższe i nauka, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego). Kwota, którą Wnioskodawca otrzymał na konto, nie stanowiła jego wynagrodzenia - było to stypendium stażowe w pełni przeznaczone na realizację uczestnictwa w projekcie współfinansowanym ze środków unijnych - w tym rozumieniu wykonywał obowiązki wynikające z programu stażu - udział w projekcie unijnym. Nie była to podróż służbowa w rozumieniu wykonywania obowiązków wynikających z umowy o pracę realizowanych w innym miejscu/miejscowości.

Wnioskodawca używając określenia: „Stypendium nie stanowiło dochodu wnioskodawcy a jedynie kwotę częściowego zwrotu kosztów szkolenia niezbędnego do wykonywania obowiązków” podkreśla, że przyznane środki pokryły niecałkowicie koszty związane z wyjazdem wliczając zapłacony należny podatek (przed wysłaniem wniosku o indywidualną interpretację prawa).

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy Wnioskodawcę obowiązuje odprowadzenie podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendium wypłaconego na podstawie porozumienia z Uczelnią, współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IV Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.1 Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni?
  2. Czy do otrzymanych środków przeznaczonych na opłacenie opisanego zdarzenia, dotyczącego stypendiów naukowych przyznanych doktorantom i doktorom, realizowanych w projekcie finansowanym z udziałem środków europejskich można zastosować zwolnienie przedmiotowe od podatku dochodowego?

Zdaniem Wnioskodawcy, w opisanym przypadku nie obowiązuje odprowadzenie podatku dochodowego od osób fizycznych od stypendium naukowego, przyznanego doktorantom i doktorom, wypłaconego na podstawie porozumienia z Uniwersytetm współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki, Priorytet IV Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.1 Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni, ponieważ uzyskane środki nie stanową dochodu, a jedynie kwotę stanowiącą częściowy zwrot kosztów szkolenia niezbędnego do wykonywania obowiązków służbowych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z generalną zasadą powszechności opodatkowania, wyrażoną w art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (Dz. U. z 2012 r., poz. 361, z późn. zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

W myśl art. 11 ust. 1 ww. ustawy przychodami, z zastrzeżeniem art. 14-15, art. 17 ust. 1 pkt 6, 9 i 10 w zakresie realizacji praw wynikających z pochodnych instrumentów finansowych, art. 19 i art. 20 ust. 3, są otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych wolne od podatku dochodowego są środki finansowe otrzymane przez uczestnika projektu jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.).

Zgodnie z art. 2 pkt 5 ustawy z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (Dz. U. Nr 157, poz. 1240, z późn. zm.) przez środki europejskie rozumie się środki, o których mowa w art. 5 ust. 3 pkt 1, 2 i 4. Zgodnie z tym przepisem, do środków europejskich zalicza się m.in. środki pochodzące z funduszy strukturalnych (w tym Europejskiego Funduszu Społecznego) wymienione w art. 5 ust. 3 pkt 1 ustawy o finansach publicznych.

Z wniosku wynika, iż Wnioskodawca w 2012 roku był uczestnikiem projektu współfinansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego, Program Operacyjny Kapitał Ludzki. W ramach projektu wypłacono mu stypendium współfinansowane ze środków Unii Europejskiej.

Zauważyć należy, iż zwolnieniem określonym w art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych objęci są uczestnicy projektu. Przez uczestników projektu, o których mowa w przywołanym wyżej przepisie, należy rozumieć osoby, dla których faktycznie przeznaczona jest pomoc udzielona w ramach projektu. Użyte w powyższym przepisie pojęcie „z udziałem środków europejskich” należy rozumieć, jako współfinansowanie pomocy z tych środków.

Mając na uwadze przedstawiony stan faktyczny oraz powołane wyżej przepisy prawa należy zatem stwierdzić, iż wypłacone Wnioskodawcy (tj. uczestnikowi projektu wspófinansowanego ze środków Unii Europejskiej z Europejskiego Funduszu Społecznego w ramach Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki, Priorytet IV Szkolnictwo wyższe i nauka, Działanie 4.1 Wzmocnienie i rozwój potencjału dydaktycznego uczelni oraz zwiększenie liczby absolwentów kierunków o kluczowym znaczeniu dla gospodarki opartej na wiedzy, Poddziałanie 4.1.1 Wzmocnienie potencjału dydaktycznego uczelni) stypendium – jako pomoc udzielona w ramach programu finansowanego z udziałem środków europejskich, o których mowa w ustawie z dnia 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych korzysta ze zwolnienia od podatku dochodowego na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 137 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. W konsekwencji na Wnioskodawcy nie ciąży obowiązek odprowadzenia podatku dochodowego od przychodów uzyskanych z tego tytułu.

Wobec powyższego, stanowisko Wnioskodawcy uznano za prawidłowe, jednakże z innych przyczyn niż wskazano we wniosku.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie, ul. Rakowicka 10, 31-511 Kraków, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. z 2012 r., poz. 270, z późn. zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj