Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-506/11-4/DS
z 15 marca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-506/11-4/DS
Data
2012.03.15



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Przychody --> Przychody

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Wydatki nieuznawane za koszty uzyskania przychodów


Słowa kluczowe
akcja
kapitał zakładowy
koszty uzyskania przychodów
objęcie udziałów
powstanie przychodu
przychód
spółka kapitałowa
sprzedaż udziałów
transakcja
udział
udziałowiec
wartość nominalna
wkłady niepieniężne
zbycie udziału


Istota interpretacji
1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w wyniku zamiany i objęcia nowych udziałów wyemitowanych przez spółkę nabywającą Sp. z o.o. w zamian za posiadane 100% akcji spółki zbywanej S.A. wystąpi przychód podatkowy w spółce Wnioskodawcy Sp z o. o. (spółce zbywającej)?
2. W jakiej wysokości spółka zbywająca (Wnioskodawca) będzie mogła ustalić koszt podatkowy na moment potencjalnego zbycia udziałów objętych w ramach wkładu niepieniężnego wskutek wymiany udziałów?



Wniosek ORD-IN 932 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, przedstawione we wniosku z dnia 16 grudnia 2011 r. (data wpływu 23 grudnia 2011 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów odnoszących się do:

  • powstania przychodu podatkowego – jest prawidłowe,
  • ustalenia kosztu podatkowego na moment potencjalnego zbycia udziałów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 23 grudnia 2011 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 01 marca 2012 r. (data wpływu 02.03.2012 r. ) – o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych transakcji wymiany udziałów.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Wnioskodawca (Spółka Zbywająca) jest spółką działającą na rynku surowców chemicznych i przemysłowych. W ramach prowadzonej działalności gospodarczej Wnioskodawca posiada 100% akcji w spółce X S.A. (Spółka Zbywana) o wartości księgowej 2.163.100 złotych oraz 100% udziałów w spółce X Sp. z o.o. (Spółka Nabywająca) o wartości księgowej 10.868.509 złotych.

Wszystkie wyżej wymienione spółki podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania w Polsce.

Celem skonstruowania podległości X S.A. pod X Sp. z o.o., Wnioskodawca (Spółka Zbywająca) zamierza wnieść do Spółki Nabywającej ( X Sp. z o.o.) wkład niepieniężny w postaci 100% posiadanych akcji w X S.A. (Spółce Zbywanej), a w zamian za wniesiony wkład niepieniężny Spółka Nabywająca ( X Sp. z o.o.) wyda Spółce Wnoszącej (Wnioskodawcy) wyemitowane udziały we własnym kapitale, który zostanie podwyższony w skutek wniesienia wkładu niepieniężnego o wartość 8.000.000 złotych.

W wyniku objęcia nowych udziałów w X Sp. z o.o. w zamian za posiadane 100% akcji spółki X S.A. w bilansie Spółki Zbywającej nastąpi zamiana akcji spółki X S.A. na udziały w X Sp. z o.o.

Bilansowa różnica pomiędzy wartością księgową posiadanych akcji, a wartością nabytych udziałów zostanie wyksięgowana na kapitały poprzez pozostałe koszty operacyjne.

W wyniku zamiany Wnioskodawca uzyska bezwzględną większość praw głosu w X Sp. z o.o.

Wnioskodawca nie wyklucza, że w przyszłości dokona sprzedaży udziałów otrzymanych w ramach wymiany.

W piśmie uzupełniającym z dnia 01 marca 2012 r. doprecyzowano przedstawiony opis zdarzenia przyszłego wskazując, iż:

  1. Wskazana w opisie zdarzenia przyszłego wartość księgowa, tj. 2.163.100 zł posiadanych przez Spółkę akcji w X S.A. (Spółce Zbywanej) nie odpowiada ich wartości nominalnej.

Wnioskodawca posiada 18.000 akcji o wartości nominalnej po 100 (sto) złotych każda akcja w X S.A., co daje wartość 1.800.000 zł.

  1. Wyżej wymienione akcje nie zostały przez Spółkę objęte w drodze wkładu niepieniężnego w postaci innej niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część. Zostały objęte za wkład pieniężny / gotówkowy.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

  1. Czy w przedstawionym zdarzeniu przyszłym w wyniku zamiany i objęcia nowych udziałów wyemitowanych przez X Sp. z o. o. w zamian za posiadane 100% akcji spółki X S.A. wystąpi przychód podatkowy w Spółce Zbywającej...
  2. W jakiej wysokości Spółka Zbywająca (Wnioskodawca) będzie mogła ustalić koszt podatkowy na moment potencjalnego zbycia udziałów objętych w ramach wkładu niepieniężnego wskutek wymiany udziałów...

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) zawiera w art. 12 ust. 4d uregulowania dotyczące zasad opodatkowania odpowiednio przychodów powstających w ramach transakcji wymiany udziałów (akcji).

Zgodnie z ww. artykułem, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), to wówczas do przychodów nie zalicza się wartości otrzymanych udziałów w spółce zbywającej, pod pewnymi warunkami.

W przedstawionym stanie faktycznym warunki zostaną spełnione, bowiem dojdzie do wymiany udziałów pomiędzy dwiema spółkami podlegającymi w Państwie Członkowskim Unii Europejskiej opodatkowaniu od całości swoich dochodów (bez względu na miejsce ich osiągania). Co więcej, w wyniku planowanej transakcji wymiany, Spółka Zbywająca w zamian za akcje w Spółce Zbywanej otrzyma udziały w Spółce Nabywającej.

Wobec powyższego, skoro zostaną spełnione przesłanki art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, to wówczas, zdaniem Wnioskodawcy, wobec literalnego brzmienia ww. przepisu, na moment transakcji zamiany akcji na udziały, Spółka Zbywająca nie rozpozna przychodu z tytułu otrzymanych udziałów.

Obowiązek podatkowy powstanie jednakże dla Spółki Zbywającej w przypadku dalszego odpłatnego zbycia udziałów objętych w wyniku transakcji zamiany.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Ustawa z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2000 r. Nr 54, poz. 654 z późn. zm.) zawiera w art. 16 ust. 1 pkt 8d uregulowania, że nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k.

Z kolei, art. 15 ust. 1k mówi, że w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

  1. nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część.

Czyli, w omawianym zdarzeniu przyszłym, koszty podatkowe na moment potencjalnego zbycia udziałów objętych w ramach wkładu niepieniężnego wskutek transakcji wymiany udziałów wyniosą 2.163.000 złotych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za:

  • prawidłowe w zakresie powstania przychodu podatkowego,
  • nieprawidłowe w zakresie ustalenia kosztu podatkowego na moment potencjalnego zbycia udziałów.

Zasady dotyczące przychodów powstających w ramach transakcji wymiany udziałów uregulowane zostały w art. 12 ust. 4d ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397).

Zgodnie z powołanym przepisem, jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

   - do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

Z powyższego wynika, że cytowany wyżej przepis wprowadza zasadę, zgodnie z którą czynność wymiany udziałów – przy spełnieniu wskazanych w nim warunków – nie wiąże się z powstaniem przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Dodatkowo wskazać należy, iż transakcja wymiany udziałów jest jedną z operacji, do których odnosi się Dyrektywa Rady 2009/133/WE z dnia 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego.

Zgodnie z art. 2 lit. e) Dyrektywy 2009/133/WE, „wymiana udziałów” oznacza czynność, w wyniku której spółka nabywa udziały w kapitale innej spółki, uzyskując w ten sposób większość praw głosu w tej spółce lub posiadając taką większość praw głosu, nabywa dalsze udziały, w zamian za wyemitowanie na rzecz akcjonariuszy tej ostatniej spółki w zamian za ich papiery wartościowe, papierów wartościowych swojej spółki, jak również, jeżeli ma to zastosowanie, wypłatę gotówkową nieprzekraczającą 10% wartości nominalnej lub, w przypadku braku wartości nominalnej, księgowej wartości nominalnej tych papierów wartościowych.

Jak wynika z opisanego zdarzenia przyszłego, Wnioskodawca (Spółka Zbywająca) posiada 100% akcji w Spółce Zbywanej o wartości księgowej 2.163.100 złotych oraz 100% udziałów w Spółce Nabywającej o wartości księgowej 10.868.509 złotych. Ponadto, Wnioskodawca zaznaczył, iż wszystkie wyżej wymienione spółki podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania w Polsce. Celem skonstruowania podległości Spółki Zbywanej pod Spółkę Nabywającą, Wnioskodawca (Spółka Zbywająca) zamierza wnieść do Spółki Nabywającej wkład niepieniężny w postaci 100% posiadanych akcji w Spółce Zbywanej, a w zamian za wniesiony wkład niepieniężny Spółka Nabywająca wyda Spółce Wnoszącej (Wnioskodawcy) wyemitowane udziały we własnym kapitale, który zostanie podwyższony w skutek wniesienia wkładu niepieniężnego o wartość 8.000.000 złotych. W wyniku objęcia nowych udziałów w Spółce Nabywającej w zamian za posiadane 100% akcji spółki zbywanej w bilansie Spółki Zbywającej nastąpi zamiana akcji Spółki Zbywanej na udziały w Spółce Nabywającej.

Wobec powyższego, stwierdzić należy, iż Spółka Nabywająca nabyła akcje Spółki Zbywanej (w wysokości 100%) i uzyskała Ona tym samym większość praw głosu w Spółce Zbywanej, a w zamian za akcje Spółki Zbywanej wydała Wnioskodawcy (Spółce Zbywającej) swoje udziały, przy czym wszystkie spółki są polskimi rezydentami.

Zatem, mamy w niniejszej sprawie do czynienia z czynnością wymiany udziałów. W związku z czym art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych znajdzie w stosunku do Wnioskodawcy zastosowanie.

Reasumując, wartość otrzymanych przez Wnioskodawcę (Spółkę Zbywającą) udziałów w Spółce Nabywającej nie będzie stanowić przychodu podatkowego Wnioskodawcy.

Z kolei, mając na względzie możliwość dokonania przez Wnioskodawcę sprzedaży udziałów objętych w ramach wkładu niepieniężnego wskutek transakcji wymiany udziałów, przywołać należy art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Zgodnie z powyższą regulacją, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez udziałowca (akcjonariusza) na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych spółce nabywającej w drodze wymiany udziałów; wydatki te stanowią koszt uzyskania przychodów w przypadku odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji) spółki nabywającej, ustalony zgodnie z pkt 8 i art. 15 ust. 1k.

Powyższa regulacja odnosi się do transakcji wymiany udziałów, wskazuje w jaki sposób powinien zostać ustalony moment rozpoznania kosztu podatkowego w stosunku do udziałów (akcji) przekazywanych innej spółce w sposób, o którym mowa w art. 12 ust. 4d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, obejmując swoją dyspozycją wydatki związane z pierwotnym nabyciem tych udziałów (akcji). Wydatki te nie stanowią kosztów podatkowych na moment obejmowania w ich zamian udziałów (akcji) w spółce nabywającej te udziały (akcje). Jednakże, biorąc pod uwagę dalszą dyspozycję, wydatki na nabycie lub objęcie udziałów (akcji) przekazywanych innej spółce w sposób, o którym mowa w art. 12 ust. 4d, ustalone zgodnie z art. 16 ust. 1 pkt 8 i art. 15 ust. 1k tej ustawy – będą stanowić koszt uzyskania przychodu w momencie odpłatnego zbycia otrzymanych za nie udziałów (akcji).

Należy podkreślić, że unormowanie zawarte w art. 16 ust. 1 pkt 8d ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych jest konsekwencją woli ustawodawcy w zakresie wyłączenia spod opodatkowania transakcji tzw. „wymiany udziałów”, czyli jednoczesnego zbywania i nabywania udziałów (akcji) określonych spółek między spółkami wymienionymi w przepisie art. 12 ust. 4d tej ustawy, przy zachowaniu warunków w nim wymienionych. Skoro bowiem na dzień zbycia (przekazania w sposób określony w art. 12 ust. 4d omawianej ustawy, posiadanych udziałów (akcji), spółka nie wykazuje przychodów podatkowych, to konsekwentnie w tym momencie nie ma też prawa do rozpoznania kosztów na ich nabycie / objęcie. Rozliczenie tych wydatków (tzn. wydatków na nabycie bądź objęcie przekazywanych udziałów (akcji) jest „odroczone” do momentu zbycia udziałów (akcji) otrzymanych za te udziały (akcje).

Jednocześnie należy mieć na uwadze, iż ustawodawca w art. 16 ust. 1 pkt 8d omawianej ustawy posługuje się zwrotem „w przypadku odpłatnego zbycia”, a więc nie ogranicza zastosowania tego przepisu jedynie do transakcji sprzedaży udziałów (akcji) otrzymanych przez spółkę zbywającą w ramach wymiany udziałów. Pod pojęciem „odpłatne zbycie” rozumieć należy przeniesienie własności rzeczy lub prawa na inną osobę w zamian za określone świadczenie ekwiwalentne.

Z kolei, w myśl art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów wydatków na objęcie lub nabycie udziałów albo wkładów w spółdzielni, udziałów albo akcji w spółce oraz innych papierów wartościowych, a także wydatków na nabycie tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych; wydatki takie są jednak kosztem uzyskania przychodu z odpłatnego zbycia tych wkładów, udziałów, akcji oraz innych papierów wartościowych, w tym z tytułu wykupu przez emitenta papierów wartościowych, a także z odkupienia tytułów uczestnictwa lub jednostek uczestnictwa w funduszach kapitałowych albo umorzenia jednostek uczestnictwa, tytułów uczestnictwa oraz certyfikatów inwestycyjnych w funduszach kapitałowych, z zastrzeżeniem ust. 7e.

Użycie przez ustawodawcę określenia „wydatki na nabycie” oznacza, że do kosztów – ale dopiero z chwilą sprzedaży udziałów lub akcji - zalicza się wszelkie koszty bezpośrednio warunkujące nabycie tych udziałów lub akcji, bez których poniesienia nie byłoby możliwe skuteczne nabycie udziałów lub akcji.

Stosownie natomiast do art. 15 ust. 1k pkt 1 tej ustawy, w przypadku odpłatnego zbycia udziałów (akcji) w spółce albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny, na dzień zbycia tych udziałów (akcji), wkładów, koszt uzyskania przychodów ustala się w wysokości:

  1. nominalnej wartości objętych udziałów (akcji), wkładów z dnia ich objęcia - jeżeli te udziały (akcje), wkłady zostały objęte w zamian za wkład niepieniężny w innej postaci niż przedsiębiorstwo lub jego zorganizowana część;

1a) wartości początkowej składnika majątkowego, o którym mowa w art. 2 pkt 3 ustawy o partnerstwie publiczno - prywatnym, będącego przedmiotem wkładu własnego, o którym mowa w art. 2 pkt 5 tej ustawy, zaktualizowanej zgodnie z odrębnymi przepisami, pomniejszonej o dokonaną przed wniesieniem tego wkładu sumę odpisów amortyzacyjnych, o których mowa w art. 16h ust. 1 pkt 1, a w przypadku wniesienia gruntów lub prawa wieczystego użytkowania gruntów wartości równej wydatkom poniesionym na ich nabycie;

  1. przyjętej dla celów podatkowych wartości składników przedsiębiorstwa lub jego zorganizowanej części, wynikającej z ewidencji, o których mowa w art. 9 ust. 1, określonej na dzień objęcia tych udziałów (akcji), wkładów, nie wyższej jednak niż ich wartość nominalna z dnia objęcia.

Z opisu sprawy wynika, iż Wnioskodawca akcje Spółki Zbywanej objął za wkład pieniężny. Zatem, w przypadku określania wysokości kosztów z tytułu przedmiotowego zbycia, zastosowanie znajdzie art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Reasumując, w przypadku zbycia przez Wnioskodawcę udziałów otrzymanych w następstwie transakcji wymiany udziałów, Wnioskodawca będzie mógł zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów, zgodnie z art. 15 ust. 1 w związku z art. 16 ust. 1 pkt 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, równowartość poniesionych wydatków na nabycie akcji Spółki Zbywanej.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj