ILPB1/415-168/12-3/IM, Dyrektor - ILPB1/415-168/12-2/IM">

Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-168/12-2/IM
z 8 maja 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB1/415-168/12-2/IM
Data
2012.05.08


Referencje


Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Źródła przychodów --> Katalog źrodeł przychodów


Słowa kluczowe
likwidacja
majątek
spółka osobowa
wartość
wkład
wspólnik


Istota interpretacji
1. Jakie będą na gruncie updof konsekwencje podatkowe otrzymania przez Wnioskodawcę środków pieniężnych lub innych składników majątkowych z tytułu likwidacji każdej ze Spółek Osobowych?
2. Jakie będą na gruncie updof konsekwencje podatkowe samego określenia w umowach Spółek Osobowych, że w wypadku likwidacji otrzyma proporcjonalnie większą część majątku niż wynikałoby to z relacji wartości wkładów wniesionych przez Wnioskodawcę do wartości wkładów wniesionych przez pozostałych wspólników Spółek Osobowych?



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 15 lutego 2012 r. (data wpływu 17 lutego 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie otrzymania przez Wnioskodawcę środków pieniężnych lub innych składników majątkowych z tytułu likwidacji Spółek Osobowych – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 17 lutego 2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie otrzymania przez Wnioskodawcę środków pieniężnych lub innych składników majątkowych z tytułu likwidacji Spółek Osobowych oraz w zakresie ustalenia proporcji udziału w zyskach Spółek Osobowych.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Rzeczypospolitej Polskiej nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu.

W związku z wykonywanym zawodem radcy prawnego jest wspólnikiem spółki niebędącej osobą prawną w rozumieniu art. 5a pkt 26 updof (która to spółka jest kancelarią prawną).

Niezależnie od powyższego rozważa przystąpienie w przyszłości do jednej lub wielu spółek niebędących osobami prawnymi w rozumieniu art. 5a pkt 26 updof posiadających siedzibę na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (dalej; Spółka Osobowa lub łącznie Spółki Osobowe). Jest możliwe, że Spółki Osobowe będą spółkami powstałymi z przekształcenia spółek z ograniczoną odpowiedzialnością z siedzibą na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

W przypadku zrealizowania celów gospodarczych lub braku porozumienia wspólników co do dalszego kierunku działalności Spółki Osobowe mogą ulegać likwidacji.

W każdym przypadku likwidacji Spółki Osobowej Wnioskodawca będzie otrzymywać przypadającą na siebie zgodnie z umową Spółki Osobowej część środków pieniężnych lub innych składników majątkowych pozostających w Spółce Osobowej na dzień jej likwidacji.

Zainteresowany nie wyklucza sytuacji, że ze względu na ustalenia między wspólnikami Spółek Osobowych ich umowy będą przewidywały, iż proporcje partycypacji wspólników w majątkach likwidacyjnych nie będą odpowiadać proporcjom wniesionych przez wspólników wkładów. W szczególności możliwa będzie sytuacja, w której zapisy umowy Spółek Osobowych będą przewidywały, że w wypadku likwidacji Wnioskodawca otrzyma proporcjonalnie większą część majątku niż wynikałoby to z relacji wartości wkładów wniesionych przez niego do wartości wkładów wniesionych przez pozostałych wspólników Spółek Osobowych.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie otrzymania przez Wnioskodawcę środków pieniężnych lub innych składników majątkowych z tytułu likwidacji Spółek Osobowych.

Jakie będą na gruncie updof konsekwencje podatkowe otrzymania przez Wnioskodawcę środków pieniężnych lub innych składników majątkowych z tytułu likwidacji każdej ze Spółek Osobowych...

Zdaniem Wnioskodawcy, biorąc pod uwagę art. 14 ust. 3 pkt 10 updof, w każdym przypadku likwidacji Spółki Osobowej środki pieniężne otrzymane z tytułu takiej likwidacji nie będą opodatkowane podatkiem dochodowym od osób fizycznych. Otrzymanie przez Zainteresowanego środków pieniężnych w ramach zdarzenia przyszłego opisanego we wniosku będzie zatem dla niego neutralne podatkowo.

Ze względu na art. 14 ust. 2 pkt 17 updof również w przypadku otrzymania przez Wnioskodawcę niepieniężnych składników majątku likwidowanych Spółek Osobowych nie powstanie po jego stronie obowiązek zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych.

Zdaniem Zainteresowanego dopiero późniejsze odpłatne zbycie tych niepieniężnych składników majątkowych otrzymanych w związku z likwidacją Spółek Osobowych spowoduje powstanie po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Jeśli jednak dokona odpłatnego zbycia tych składników majątkowych po upływie 6 lat od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym nastąpiła likwidacja odpowiedniej Spółki Osobowej (odpowiedniej, czyli tej Spółki, w związku z likwidacją której Wnioskodawca otrzymał zbywany składnik majątkowy), to ze względu na art. 14 ust. 3 pkt 12 lit. b updof również i ta operacja będzie neutralna podatkowo, tzn. nie będzie opodatkowana podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Wnioskodawca wskazuje, że dla powyższej kwalifikacji nie będzie mieć przy tym znaczenia, jeżeli w wypadku likwidacji otrzyma proporcjonalnie większą część majątku (zarówno środków pieniężnych lub niepieniężnych składników majątkowych) niż wynikałoby to z relacji wartości wkładów wniesionych do wartości wkładów wniesionych przez pozostałych wspólników Spółek Osobowych. W ocenie Zainteresowanego taka sytuacja nie spowoduje powstania po jego stronie przychodu opodatkowanego podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Stanowisko powyższe znajduje potwierdzenie w interpretacjach indywidualnych wydawanych z upoważnienia Ministra Finansów, m.in. w:

  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 1.12.2011 r., sygn. ILPB1/415-1220/1l-2/AG,
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z 14.06.2011 r., sygn. ILPB1/415-361/11-2/AO,
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy z 4.07.2011 r., sygn. ITPB1/415-360b/11/MR,
  • interpretacji Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z 29.09.2011 r., sygn. IPPB1/415-738/11-2/EC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Tutejszy organ wskazuje, że wniosek w zakresie ustalenia proporcji udziału w zyskach Spółek Osobowych został rozstrzygnięty w dniu 8 maja 2012 r. odrębną interpretacją indywidualną nr ILPB1/415-168/12-3/IM.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


Referencje


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj