Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPP1/443-379/13-4/NS
z 25 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki, reprezentowanej przez pełnomocnika doradcę podatkowego, przedstawione we wniosku z dnia 17 kwietnia 2013 r. (data wpływu 2 maja 2013 r.), uzupełnionym pismem z dnia 10 lipca 2013 r. (data wpływu 17 lipca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia znaku towarowego – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 2 maja 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia znaku towarowego. Wniosek uzupełniono pismem z dnia 10 lipca 2013 r. (data wpływu 17 lipca 2013 r.) o informacje doprecyzowujące opisane zdarzenie przyszłe.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest spółką kapitałową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (Dz. U. Nr 94, poz. 1037 ze zm.; dalej: „KSH”). Zainteresowany prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (jest czynnym podatnikiem podatku VAT) oraz zajmuje się działalnością produkcyjną.

Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca posiada podpisaną z inną spółką z grupy kapitałowej X (dalej: „Spółka A”) umowę licencyjną na korzystanie ze znaku towarowego (dalej: „Znak towarowy”), którego Spółka A jest właścicielem. Zainteresowany korzysta bowiem ze Znaku towarowego w ten sposób, że prowadzi obrót towarami i usługami opatrzonymi Znakiem towarowym oraz korzysta ze Znaku towarowego na potrzeby marketingu i reklamy.

Ponadto, z uwagi na to, że Wnioskodawca oraz Spółka A są w jednej grupie kapitałowej spółek X, Zainteresowany posiada obecnie i będzie posiadać także inne zobowiązania wobec Spółki A z tytułu nabycia towarów i usług oraz środków trwałych i/lub wartości niematerialnych i prawnych.

Obecnie, z uwagi na planowane wejście Wnioskodawcy na giełdę papierów wartościowych, aby uzyskać przejrzystość struktury spółek w grupie X, doradcy inwestycyjni zalecili Zainteresowanemu zakup od Spółki A Znaku towarowego (prawdopodobnie na moment zakupu Znaku towarowego Spółka A będzie spółką osobową w rozumieniu KSH). Sprzedaż Znaku towarowego (tj. odpłatne zbycie) zostanie udokumentowana wystawioną przez Spółkę A fakturą VAT (Spółka A jest i będzie czynnym podatnikiem podatku VAT).

W dalszej kolejności, celem uproszczenia struktury kapitałowej oraz zminimalizowania kosztów jej utrzymania, planuje się następnie przeprowadzenie połączenia przez przejęcie Spółki A przez jej wspólnika (tj. inną spółkę kapitałową z grupy X, dalej: „Spółka B”), a następnie połączenie w drodze przejęcia Spółki B przez Wnioskodawcę.

Zainteresowany posiada także na dzień dzisiejszy i będzie posiadać w przyszłości (tj. na moment połączenia) zobowiązania wobec Spółki B z tytułu nabycia towarów i usług oraz środków trwałych i/lub wartości niematerialnych i prawnych.

Z pisma z dnia 10 lipca 2013 r., stanowiącego uzupełnienie do wniosku wynika, iż:

  1. Wnioskodawca potwierdził, iż jak już wskazał w opisie sprawy oraz we własnym stanowisku w sprawie, Zainteresowany w prowadzonej przez siebie obecnie działalności gospodarczej korzysta ze Znaku towarowego, na podstawie podpisanej umowy licencyjnej, w ten sposób, że prowadzi opodatkowany podatkiem od towarów i usług obrót towarami i usługami opatrzonymi Znakiem towarowym oraz korzysta ze Znaku towarowego na potrzeby marketingu i reklamy.Po nabyciu Znaku towarowego, Wnioskodawca w dalszym ciągu będzie wykorzystywał go w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, w szczególności poprzez:
    • oznaczenie nim sprzedawanych na rynku towarów, których sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (produkty Zainteresowanego),
    • świadczenie usług, w szczególności usług budowlano-montażowych, pod marką X,
    • wykorzystywanie w celach marketingu i reklamy związanych bezpośrednio ze sprzedażą produktów i świadczeniem usług opodatkowanych podatkiem VAT.
  2. Wnioskodawca potwierdził, iż jeżeli wystąpi o zwrot wykazanej w deklaracji nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni, to na moment złożenia tej deklaracji wszystkie zobowiązania Zainteresowanego udokumentowane fakturami, z którymi związane będą kwoty podatku naliczonego wykazane w deklaracji, będą w całości zapłacone, z uwzględnieniem art. 22 ustawy z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 220, poz. 1447 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w rozumieniu art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535 ze zm., dalej: „Ustawa o VAT”), Wnioskodawcy przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia Znaku towarowego od Spółki A...

Zdaniem Wnioskodawcy, w rozumieniu art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, Zainteresowanemu przysługiwać będzie prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia Znaku towarowego od Spółki A.

Uzasadnienie.

W myśl regulacji zawartych w art. 86 ust. 1 Ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do czynności podlegających opodatkowaniu, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Ponadto, prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego przysługuje również w sytuacji niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 Ustawy o VAT.

Stosownie do art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a Ustawy o VAT, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Prawo do obniżenia kwoty podatku należnego powstaje w rozliczeniu za okres, w którym podatnik otrzymał fakturę (art. 86 ust. 10 pkt 1 Ustawy o VAT).

Analizując kwestię dotyczącą prawa do odliczenia przez Wnioskodawcę podatku naliczonego zawartego w fakturze VAT dokumentującej nabycie Znaku towarowego należy odnieść się do zasady, zgodnie z którą prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych przez tego podatnika. Zatem, warunkiem umożliwiającym podatnikowi skorzystanie z prawa do odliczenia podatku naliczonego jest zatem bezpośredni i bezsporny związek zakupów z wykonanymi czynnościami opodatkowanymi.

Jak wskazano w opisie zdarzenia przyszłego, Zainteresowany obecnie korzysta z udzielonej Mu licencji na wykorzystywanie Znaku towarowego w prowadzonej działalności gospodarczej, ale zamierza nabyć ten Znak towarowy i w dalszym ciągu wykorzystywać go do wykonywania czynności opodatkowanych, poprzez oznaczanie nim towarów (produktów) i usług oraz wykorzystywanie go w celu marketingu i reklamy.

Dodatkowo art. 88 Ustawy o VAT określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego. W myśl między innymi art. 88 ust. 3a pkt 2 Ustawy o VAT, nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku, gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku. W opisanym zdarzeniu przyszłym transakcja nabycia Znaku towarowego przez Wnioskodawcę będzie jednak transakcją opodatkowaną VAT. Znak towarowy będzie wykorzystywany przez Zainteresowanego do prowadzenia przez Niego działalności gospodarczej, w tym polegającej na wykonywaniu czynności opodatkowanych VAT.

Biorąc pod uwagę opis przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego oraz obowiązujące w tym zakresie przepisy prawa podatkowego, w ocenie Wnioskodawcy, przysługiwać Mu będzie prawo do odliczenia na zasadach ogólnych podatku naliczonego wynikającego z faktury VAT wystawionej przez Spółkę A, dokumentującej transakcję sprzedaży przez nią Znaku towarowego.

Mając na uwadze powyższe, wszystkie warunki niezbędne dla odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia Znaku towarowego, zostaną w przypadku Zainteresowanego spełnione, tj. Wnioskodawca jest i na moment transakcji będzie czynnym podatnikiem VAT w rozumieniu art. 15 Ustawy o VAT, Znak towarowy będzie wykorzystywany do wykonywania przez Zainteresowanego czynności opodatkowanych (m. in. sprzedaż towarów i usług oznaczonych Znakiem towarowym oraz wykorzystywanie Znaku towarowego celem wykonywania marketingu i reklamy) oraz istnieje niewątpliwy i bezsporny związek pomiędzy zakupem Znaku towarowego a wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi podatkiem VAT.

Stanowisko Zainteresowanego potwierdził przykładowo Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie w interpretacji z dnia 22 października 2012 r. (sygn. IPPP2/443-723/12-4/RR) lub z dnia 10 października 2012 r. (sygn. IPPP2/443-892/12-2/MM).

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Podstawowe zasady dotyczące odliczania podatku naliczonego zostały sformułowane w art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą. W myśl tego przepisu, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15 ustawy, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Kwotę podatku naliczonego – na podstawie art. 86 ust. 2 pkt 1 lit. a ustawy – stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług.

Z powyższego wynika, iż prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wówczas, gdy zostaną spełnione określone warunki, tzn. odliczenia tego dokonuje podatnik podatku od towarów i usług oraz gdy towary i usługi, z których nabyciem podatek został naliczony, są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, tzn. takich, których następstwem jest określenie podatku należnego (powstanie zobowiązania podatkowego).

Przedstawiona wyżej zasada wyklucza zatem możliwość dokonania obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego związanego z towarami i usługami, które nie są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, czyli w przypadku ich wykorzystania do czynności zwolnionych od podatku VAT oraz niepodlegających temu podatkowi.

Należy zauważyć, iż formułując w art. 86 ust. 1 ustawy warunek związku ze sprzedażą opodatkowaną, ustawodawca nie uzależnia prawa do odliczenia od związku zakupu z obecnie wykonywanymi czynnościami opodatkowanymi. Wystarczającym jest, że z okoliczności towarzyszących nabyciu towarów lub usług przy uwzględnieniu rodzaju prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej wynika, że zakupy te dokonane są w celu ich wykorzystania w ramach jego działalności opodatkowanej.

Zatem, w podatku od towarów i usług obowiązuje zasada tzw. „niezwłocznego odliczenia podatku naliczonego”. Zasada ta wyraża się tym, że podatnik, aby skorzystać z prawa do odliczenia, nie musi czekać aż nabyty towar lub usługa zostaną odsprzedane lub efektywnie wykorzystane na potrzeby działalności opodatkowanej.

W każdym przypadku należy dokonać oceny, czy intencją podatnika wykonującego określone czynności, z którymi łączą się skutki podatkowo – prawne, było wykonywanie czynności opodatkowanych.

Podkreślić należy, iż ustawodawca stworzył podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego w całości lub w części, pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno przesłanek pozytywnych, wynikających z art. 86 ust. 1 ustawy oraz niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy. Przepis ten określa listę wyjątków, które pozbawiają podatnika prawa do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego.

Jedno z takich ograniczeń zostało wskazane w art. 88 ust. 3a pkt 2 ustawy, zgodnie z którym nie stanowią podstawy do obniżenia podatku należnego oraz zwrotu różnicy podatku lub zwrotu podatku naliczonego faktury i dokumenty celne w przypadku gdy transakcja udokumentowana fakturą nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Oznacza to, że podatnik nie może skorzystać z prawa do odliczenia w odniesieniu do podatku, który jest należny wyłącznie z tego względu, że został wykazany na fakturze w sytuacji, gdy transakcja nie podlega opodatkowaniu albo jest zwolniona od podatku.

Natomiast w myśl art. 88 ust. 4 ustawy, obniżenia kwoty lub zwrotu różnicy podatku należnego nie stosuje się do podatników, którzy nie są zarejestrowani jako podatnicy VAT czynni, zgodnie z art. 96, z wyłączeniem przypadków, o których mowa w art. 86 ust. 20.

Z informacji zawartych we wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest spółką kapitałową w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych. Zainteresowany prowadzi działalność opodatkowaną podatkiem od towarów i usług (jest czynnym podatnikiem podatku VAT) oraz zajmuje się działalnością produkcyjną. Na dzień dzisiejszy Wnioskodawca posiada podpisaną z inną spółką z grupy kapitałowej X (Spółka A) umowę licencyjną na korzystanie ze Znaku towarowego, którego Spółka A jest właścicielem. Zainteresowany korzysta bowiem ze Znaku towarowego w ten sposób, że prowadzi obrót towarami i usługami opatrzonymi Znakiem towarowym oraz korzysta ze Znaku towarowego na potrzeby marketingu i reklamy. Obecnie, z uwagi na planowane wejście Wnioskodawcy na giełdę papierów wartościowych, aby uzyskać przejrzystość struktury spółek w grupie X, doradcy inwestycyjni zalecili Zainteresowanemu zakup od Spółki A Znaku towarowego (prawdopodobnie na moment zakupu Znaku towarowego Spółka A będzie spółką osobową w rozumieniu KSH). Sprzedaż Znaku towarowego (tj. odpłatne zbycie) zostanie udokumentowana wystawioną przez Spółkę A fakturą VAT (Spółka A jest i będzie czynnym podatnikiem podatku VAT).

Ponadto Wnioskodawca wskazał, że w prowadzonej przez siebie obecnie działalności gospodarczej korzysta ze Znaku towarowego, na podstawie podpisanej umowy licencyjnej, w ten sposób, że prowadzi opodatkowany podatkiem od towarów i usług obrót towarami i usługami opatrzonymi Znakiem towarowym oraz korzysta ze Znaku towarowego na potrzeby marketingu i reklamy. Po nabyciu Znaku towarowego, Zainteresowany w dalszym ciągu będzie wykorzystywał go w prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej polegającej na wykonywaniu czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług, w szczególności poprzez:

  • oznaczenie nim sprzedawanych na rynku towarów, których sprzedaż podlega opodatkowaniu podatkiem VAT (produkty Zainteresowanego),
  • świadczenie usług, w szczególności usług budowlano-montażowych, pod marką X,
  • wykorzystywanie w celach marketingu i reklamy związanych bezpośrednio ze sprzedażą produktów i świadczeniem usług opodatkowanych podatkiem VAT.

Nadmienić należy, iż opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, na podstawie art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy, podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

W myśl art. 7 ust. 1 ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

Według art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Z powyższego wynika, iż prawo do znaków towarowych nie stanowi towaru w rozumieniu przepisów ustawy, a zatem transakcja sprzedaży prawa do zarejestrowanego znaku towarowego nie może być kwalifikowana jako odpłatna dostawa towarów. Rozważenia wymaga natomiast kwalifikacja wskazywanej transakcji, jako odpłatnego świadczenie usług, o którym mowa w art. 8 ust. 1 ustawy.

Na mocy art. 8 ust. 1 ustawy, przez świadczenie usług, o którym mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się każde świadczenie na rzecz osoby fizycznej, osoby prawnej lub jednostki organizacyjnej niemającej osobowości prawnej, które nie stanowi dostawy towarów w rozumieniu art. 7, w tym również:

  1. przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych, bez względu na formę, w jakiej dokonano czynności prawnej;
  2. zobowiązanie do powstrzymania się od dokonania czynności lub do tolerowania czynności lub sytuacji;
  3. świadczenie usług zgodnie z nakazem organu władzy publicznej lub podmiotu działającego w jego imieniu lub nakazem wynikającym z mocy prawa.

Z cytowanego wyżej przepisu wynika, że przez usługę należy rozumieć każde odpłatne świadczenie na rzecz danego podmiotu niebędące dostawą towarów.

Z uwagi na powyższe unormowanie, pod pojęciem usługi (świadczenia) należy rozumieć każde zachowanie się na rzecz innej osoby, na które składać się może zarówno działanie (uczynienie, wykonanie czegoś na rzecz innej osoby), jak i zaniechanie (nieczynienie, bądź też tolerowanie, znoszenie określonych stanów rzeczy), w tym również przeniesienie praw do wartości niematerialnych i prawnych.

Odpłatność czynności (dostawy towarów, czy świadczenia usług) oznacza wykonanie tej czynności za wynagrodzeniem. Aby uznać daną czynność za odpłatną konieczny jest bezpośredni związek pomiędzy dostawą towarów lub świadczeniem usług a otrzymanym wynagrodzeniem. Dostawcę towarów lub usługodawcę musi łączyć z odbiorcą stosunek prawny, z którego wynika obowiązek dostawy towarów lub świadczenia usług oraz wysokość wynagrodzenia za dokonanie tych czynności. Wynagrodzenie musi być konkretną wielkością wyrażalną w pieniądzu.

Należy zauważyć, że wartość znaku towarowego mieści się w kategorii „wartości niematerialnych i prawnych”, o których mowa w art. 8 ust. 1 pkt 1 ustawy. Zatem, sprzedaż prawa do znaku towarowego podlega opodatkowaniu podatkiem VAT, jako odpłatne świadczenie usług.

Na mocy art. 41 ust. 1 ustawy, stawka podatku wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Towary i usługi będące przedmiotem czynności, o których mowa w art. 5, niewymienione w klasyfikacjach wydanych na podstawie przepisów o statystyce publicznej podlegają opodatkowaniu stawką w wysokości 22%, z wyjątkiem tych, dla których w ustawie lub przepisach wykonawczych określono inną stawkę (art. 41 ust. 13 ustawy).

Natomiast jak stanowi art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011 r. do dnia 31 grudnia 2013 r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i ust. 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Jednakże zarówno w treści ustawy, jak i w przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Z powyższego wynika, iż w przypadku gdy ani ustawa, ani przepisy wykonawcze nie przewidują dla danego świadczenia obniżonej stawki, bądź zwolnienia należy je opodatkować według 23% stawki podatku.

Należy zauważyć, iż ani przepisy ustawy, ani też rozporządzeń wykonawczych do ustawy nie przewidują zwolnienia od podatku, czy też obniżonej stawki podatku dla czynności sprzedaży znaku towarowego. Tym samym uznać należy, że czynność ta podlega opodatkowaniu 23% stawką podatku VAT.

Zgodnie z powołanymi wyżej przepisami, rozliczenie podatku naliczonego na zasadach określonych w art. 86 ustawy uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane przez podatnika podatku VAT do wykonywania czynności opodatkowanych.

Analizując okoliczności niniejszej sprawy w kontekście obowiązujących w tym zakresie przepisów prawa należy uznać, iż w niniejszej sytuacji zostaną spełnione przesłanki, o których mowa w art. 86 ust. 1 ustawy, warunkujące prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, albowiem Wnioskodawca jest czynnym podatnikiem podatku VAT, a zakupiony od Spółki A znak towarowy będzie służył – jak twierdzi Zainteresowany – do wykonywania czynności opodatkowanych.

Zatem, z uwagi na związek poniesionego wydatku na zakup znaku towarowego z wykonywanymi przez Wnioskodawcę czynnościami opodatkowanymi, będzie miał On prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wynikającego z faktury dokumentującej jego poniesienie.

Mając na uwadze powołane przepisy prawa oraz opisane zdarzenie przyszłe stwierdzić należy, iż Zainteresowanemu będzie przysługiwać prawo do odliczenia podatku VAT naliczonego z tytułu nabycia znaku towarowego od Spółki A, stosownie do art. 86 ust. 1 ustawy, z uwzględnieniem ograniczeń wynikających z art. 88 ustawy.

Tut. Organ informuje, że w niniejszej interpretacji załatwiono wniosek w części dotyczącej prawa do odliczenia podatku naliczonego z tytułu nabycia znaku towarowego. Wniosek w zakresie prawa do otrzymania zwrotu nadwyżki podatku naliczonego nad należnym w terminie 25 dni został rozstrzygnięty w interpretacji indywidualnej z dnia 25 lipca 2013 r. nr ILPP1/443-379/13-5/NS. Natomiast kwestia dotycząca obowiązku korygowania podatku naliczonego wynikającego z faktur wystawionych przez Spółkę B na Wnioskodawcę w sytuacji braku ich zapłaty na moment połączenia przez przejęcie została rozstrzygnięta w interpretacji indywidualnej z dnia 25 lipca 2013 r. nr ILPP1/443-379/13-6/NS.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj