Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP2/443-582/13/RS
z 23 sierpnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r. Nr 749 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 14 czerwca 2013 r. (data wpływu 20 czerwca 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu nieruchomości gruntowej - jest prawidłowe.


UZASADNIENIE

W dniu 20 czerwca 2013 r., złożono wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie prawa do odliczenia podatku naliczonego od zakupu nieruchomości gruntowej.


W złożonym wniosku przedstawiono następujący stan faktyczny.


Spółdzielnia prowadzi typową dla spółdzielni mieszkaniowych działalność w zakresie dostarczania i zarządzania lokalami mieszkalnymi, garażami i lokalami użytkowymi spółdzielczymi własnościowymi. Ponadto prowadzi działalność gospodarczą polegającą na wynajmie własnych lokali użytkowych, wynajmie terenów, miejsc i powierzchni reklamowych itp. W związku z różnorodną działalnością uzyskuje przychody zwolnione oraz opodatkowane. Zakupione towary i usługi przyporządkowywane są do odpowiedniej działalności, więc podatek naliczony jest „odejmowany” od należnego lub nie. Niektóre zakupy nie można jednoznacznie powiązać z konkretną sprzedażą, więc rozlicza je tzw. strukturą (obecnie 20%). W maju bieżącego roku Spółdzielnia nabyła od Gminy prawo własności działki nr 26/21, na której znajduje się budynek warsztatowo-magazynowy wybudowany w latach siedemdziesiątych z nakładów Spółdzielni. Budynek i działka zostaną zaewidencjonowane jako środki trwałe, czyli został uporządkowany stan prawny, tj. Spółdzielnia stała się formalnym właścicielem budynku i działki. Z uwagi na to, że nakłady nie były Gminy i faktycznie zbyciu podlegało prawo własności ziemi, transakcja opodatkowana została stawką 23%. Budynek wykorzystywany był i jest jako budynek warsztatowo-magazynowy, w którym przechowywane są materiały i realizowane są prace konserwacyjno-remontowe na rzecz utrzymania zasobów mieszkaniowych. Zgodnie z interpretacją ogólną MF nr DD6/8213/11/KWW/07/MB7/82 z dnia 5 marca 2008 r. należy uznać, że budynek ten (wraz z gruntem) jest zasobem mieszkaniowym. Jednakże przy wykorzystaniu tego budynku realizowane są przez Spółdzielnię działania konserwacyjne, naprawcze i remontowe również na rzecz wynajmowanych lokali użytkowych, które dostarczają przychody opodatkowane (m.in. stawką VAT 23%). Zatem należy stwierdzić, że budynek generuje koszty związane ze sprzedażą zwolnioną i opodatkowaną.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przedstawionym powyżej stanie faktycznym, Spółdzielnia może „odjąć” (w wysokości zgodnej ze strukturą sprzedaży) podatek naliczony w transakcji zakupu prawa własności działki nr 26/21?


Zdaniem Wnioskodawcy, przysługuje prawo „odjęcia” od podatku należnego podatku naliczonego w transakcji zakupu prawa własności działki nr 26/21 w wysokości wynikającej z obowiązującej w danym roku struktury sprzedaży. Przedmiotowa działka jest środkiem trwałym i wraz z budynkiem wykorzystywana jest do zapewnienia prawidłowego stanu technicznego nieruchomości mieszkalnych, jak i niemieszkalnych przeznaczonych na wynajem a tym samym zapewnienia źródła przychodów zwolnionych i opodatkowanych. Spółdzielnia wskazała, że nie ma tutaj znaczenia fakt, że nieruchomość ta jest zaliczana do zasobów mieszkaniowych. Jedynie należy wziąć pod uwagę, że podatek naliczony przez okres 10 lat będzie podlegał corocznej korekcie w zależności od rocznego wskaźnika struktury sprzedaży.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z brzmieniem art. 86 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi, o którym mowa w art. 15, przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, z zastrzeżeniem art. 114, art. 119 ust. 4, art. 120 ust. 17 i 19 oraz art. 124.

Stosownie do ust. 2 pkt 1 lit. a) powołanego artykułu, kwotę podatku naliczonego stanowi suma kwot podatku określonych w fakturach otrzymanych przez podatnika z tytułu nabycia towarów i usług z uwzględnieniem rabatów określonych w art. 29 ust. 4.

Z treści powyższych przepisów wynika, że prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przysługuje wyłącznie podatnikowi tego podatku i dotyczy podatku naliczonego wynikającego z faktur dokumentujących zakupy towarów i usług, wykorzystywanych do wykonywania czynności opodatkowanych.

Ustawodawca stworzył zatem podatnikowi prawo do odliczenia podatku naliczonego pod warunkiem spełnienia przez niego zarówno tzw. przesłanek pozytywnych tj. odnoszących się do zakupów, które muszą być wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, jak i niezaistnienia przesłanek negatywnych, określonych w art. 88 ustawy o podatku od towarów i usług.

Wyrazem ścisłej zależności między uprawnionym odliczeniem podatku naliczonego, a wykonywaniem czynności opodatkowanych są regulacje zawarte w art. 90 ustawy, które w sposób technicznoprawny uzupełniają generalną zasadę wyrażoną w wyżej cyt. art. 86 ust. 1 ustawy.

I tak, zgodnie z art. 90 ust. 1 ustawy, w stosunku do towarów i usług, które są wykorzystywane przez podatnika do wykonywania czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, jak i czynności, w związku z którymi takie prawo nie przysługuje, podatnik jest obowiązany do odrębnego określenia kwot podatku naliczonego związanych z czynnościami, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego.

Na podstawie ust. 2 wyżej wskazanego artykułu, jeżeli nie jest możliwe wyodrębnienie całości lub części kwot, o których mowa w ust. 1, podatnik może pomniejszyć kwotę podatku należnego o taką część kwoty podatku naliczonego, którą można proporcjonalnie przypisać czynnościom, w stosunku do których podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, z zastrzeżeniem ust. 10.

Stosownie do ust. 3 ww. artykułu, proporcję, o której mowa w ust. 2, ustala się jako udział rocznego obrotu z tytułu czynności, w związku z którymi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, w całkowitym obrocie uzyskanym z tytułu czynności, w związku z którymi podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego, oraz czynności, w związku z którymi podatnikowi nie przysługuje takie prawo.

Natomiast ust. 4 tego artykułu stanowi, że proporcję, o której mowa w ust. 3, określa się procentowo w stosunku rocznym na podstawie obrotu osiągniętego w roku poprzedzającym rok podatkowy, w odniesieniu do którego jest ustalana proporcja. Proporcję tę zaokrągla się w górę do najbliższej liczby całkowitej.

Zgodnie z ust. 5 tegoż artykułu, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z dostawy towarów i usług, które na podstawie przepisów o podatku dochodowym są zaliczane przez podatnika do środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych podlegających amortyzacji, oraz gruntów i praw wieczystego użytkowania gruntów, jeżeli są zaliczane do środków trwałych podatnika - używanych przez podatnika na potrzeby jego działalności.

W oparciu o ust. 6 ww. artykułu, do obrotu, o którym mowa w ust. 3, nie wlicza się obrotu uzyskanego z tytułu transakcji dotyczących nieruchomości lub usług wymienionych w art. 43 ust. 1 pkt 37-41, w zakresie, w jakim czynności te są dokonywane sporadycznie.

Biorąc pod uwagę treść złożonego wniosku oraz powołane regulacje prawne należy stwierdzić, że w odniesieniu do nabytej działki, której wykorzystywanie wraz z posadowionym na niej budynkiem - jak wynika z treści wniosku - jest związane zarówno ze sprzedażą opodatkowaną i zwolnioną, Spółdzielni przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w takiej części, w jakiej związana jest z czynnościami opodatkowanymi, czyli w oparciu o wyliczony wskaźnik struktury sprzedaży pod warunkiem, że nie zachodzą wyłączenia określone w art. 88 ustawy.


Interpretacja dotyczy stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gdańsku, Al. Zwycięstwa 16/17, 80-219 Gdańsk, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy). Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj