Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/436-317/13-2/LS
z 5 sierpnia 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki przedstawione we wniosku z dnia 28.06.2013 r. (data wpływu 01.07.2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 01.07.2013 r. wpłynął ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od czynności cywilnoprawnych w zakresie skutków podatkowych nabycia Nieruchomości.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

X RE jest czynnym podatnikiem VAT, który pełni funkcję podmiotu zarządzającego majątkiem nieruchomościowym grupy X w Polsce. X RE zamierza zakupić od X Polska S.A. (dalej: „X PL”, „Spółka”) następujące nieruchomości, stanowiące środki trwałe X PL podlegające amortyzacji:

  1. Nieruchomość przy ul. …… (dalej: „nieruchomość G... ”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość 11 lipca 2000 r. jako niezabudowaną działkę o numerze ewidencyjnym 314.

Na nabytej przez Spółkę działce, X PL wybudowała budynek główny składający się z części biurowej oraz warsztatu, budynek ochrony oraz wiatę magazynową stanowiącą budowlę w rozumieniu ustawy Prawo budowlane i służącą na potrzeby części warsztatowej budynku głównego (dalej wspólnie jako: „Obiekty G... ”). Spółka była uprawniona i dokonania odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z budową Obiektów G... .

Budynki zostały oddane do użytku w listopadzie 2003 r. Od września 2003 r. Spółka wynajmuje część powierzchni biurowej budynku głównego podmiotowi trzeciemu (dalej: „Podmiot Trzeci”). Z punktu widzenia opodatkowania VAT, wynajem części powierzchni biurowej stanowił i stanowi dla Spółki czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Po oddaniu części powierzchni biurowej budynku głównego w wynajem, nie podlegał on zasadniczo modernizacji, a jeżeli taka występowała, wartość wydatków na ulepszenie była niższa niż 30% jego wartości początkowej. Pozostałe obiekty budowlane znajdujące się na ww. działce nie podlegały modernizacji po ich wybudowaniu.

  1. Nieruchomość przy …….. (dalej: „nieruchomość Gl... ”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość 2 kwietnia 2008 r. jako niezabudowaną działkę o numerze ewidencyjnym 62.

Na nabytej przez Spółkę działce, X PL wybudowała budynek główny składający się z części biurowej oraz warsztatu, wiatę magazynową, budynek ochrony oraz obiekt retencyjny (dalej wspólnie jako: „Obiekty Gl... ”). Spółka była uprawniona i dokonała odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z budową Obiektów Gl... .

Wskazane budynki zostały oddane do użytkowania w sierpniu 2010 r. Od października 2010r. Spółka wynajmuje część powierzchni budynku głównego Podmiotowi Trzeciemu. Z punktu widzenia opodatkowania VAT, wynajem części powierzchni budynku głównego stanowił i stanowi dla Spółki czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Po oddaniu części powierzchni biurowej budynku głównego w wynajem, nie podlegał on zasadniczo modernizacji, a jeżeli taka występowała, wartość wydatków na ulepszenie była niższa niż 30% jego wartości początkowej. Pozostałe obiekty budowlane znajdujące się na ww. działce nie podlegały modernizacji po ich wybudowaniu.

  1. Nieruchomość przy ………. (dalej: „nieruchomość KW... ”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość 22 kwietnia 1997 r. jako prawo użytkowania wieczystego niezabudowanych działek o numerach ewidencyjnych 132/37, 132/38, 132/39 oraz 132/40 oraz dnia 17 lutego 2006 r. jako prawo użytkowania wieczystego niezabudowanych działek o numerze ewidencyjnym 132/89.

Na nabytych przez Spółkę działkach, X PL wybudowała budynek główny składający się z części biurowej oraz warsztatu (znajdujący się na działkach numer 132/37, 132/38), blaszaną wiatę magazynową, która stanowi budowlę w rozumieniu Prawa budowlanego (znajdującą się na działce numer 132/39), budynek ochrony (znajdujący się na działce nr 132/37), budynek wiaty garażowej (znajdująca się na działce nr 132/89), parking wraz z infrastrukturą techniczną tj. podłoże, utwardzenie, odwodnienie, wyprofilowanie, ograniczenia krawężnikami (znajdujący się częściowo na wszystkich działkach zakupionych przez Spółkę) oraz stację średniego napięcia (znajdującą się na działce nr 132/40 i należąca w części do X a w części do spółki T ... Dystrybucja), dalej wspólnie jako: „Obiekty KW... ”. Spółka była uprawniona i dokonała odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z budową Obiektów KW... .

Budynek główny został wybudowany i oddany do użytkowania w maju 1998 r. Modernizacje budynku (wartość wydatków na ulepszenie przekroczyła 30% wartości początkowej) zostały zakończone we wrześniu 2006 r. oraz w lutym 2008 r. Spółka była uprawniona i dokonała odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z modernizacją budynku głównego.

Od grudnia 2008 r. Spółka wynajmuje część powierzchni budynku głównego Podmiotowi Trzeciemu. Z punktu widzenia opodatkowania VAT, wynajem części powierzchni budynku głównego stanowili stanowi dla Spółki czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Po oddaniu części powierzchni budynku głównego w wynajem, nie podlegał on modernizacji, a jeżeli taka występowała, wartość wydatków na ulepszenie była niższa niż 30% jego wartości początkowej. Pozostałe obiekty budowlane znajdujące się na ww. działkach nie podlegały modernizacji po ich wybudowaniu.

  1. Nieruchomość przy …….. (dalej: „nieruchomość S... ”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 5 listopada 2004 r. jako niezabudowaną działkę o numerze ewidencyjnym 815/14.

Na nabytej przez Spółkę działce, X PL wybudowała budynek główny składający się z powierzchni biurowej i hali oraz budynek ochrony (dalej wspólnie jako: „Obiekty S... ”). Spółka była uprawniona i dokonała odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z budową Obiektów S... . Przedmiotowe budynki zostały formalnie oddane do użytkowania w listopadzie 2005 r. nie były przedmiotem czynności opodatkowanych, w tym Spółka nie wynajmowała ich w całości / w części.

  1. Nieruchomość przy …….. (dalej: „nieruchomość Sz... ”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 8 października 1996 r. jako prawo użytkowania wieczystego zabudowanej działki numer 2/21 oraz prawo własności posadowionych na niej budynków. Nabycie budynków podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka miała prawo do odliczenia i odliczyła VAT naliczony z tytułu nabycia tych obiektów.

Budynek znajdujący się na zakupionym gruncie został ulepszony przez Spółkę. Budynek w stanie ulepszonym był używany przez X PL od grudnia 1997 r. (data wprowadzenia budynku głównego do użytkowania po dokonanej modernizacji). Na przedmiotowej działce, Spółka wybudowała również szopę stanowiącą budowlę w rozumieniu Prawa budowlanego (dalej wspólnie z budynkiem jako: „Obiekty Sz... ”), wykorzystywaną na potrzeby części warsztatowej budynku. Spółka była uprawniona i dokonała odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z budową /modernizacją Obiektów Sz.

Od kwietnia 2001 roku Spółka wynajmuje część powierzchni budynku głównego Podmiotowi Trzeciemu. Z punktu widzenia opodatkowania VAT, wynajem części powierzchni budynku głównego stanowi dla Spółki czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Po oddaniu części powierzchni budynku głównego pod wynajem, nie podlegał on modernizacji, a jeżeli taka występowała, wartość wydatków na ulepszenie była niższa niż 30% jego wartości początkowej. Pozostałe obiekty budowlane znajdujące się na ww. działce nie podlegały modernizacji po ich wybudowaniu.

  1. Nieruchomość przy ……. (dalej; „nieruchomość N... ”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 24 kwietnia 1998 jako niezabudowane działki o numerach ewidencyjnych 128/5, 128/6, 129/1 i 129/3 oraz w dniu 27 czerwca 2006 roku jako niezabudowane działki o numerach ewidencyjnych 129/2 i 129/4.

Na zakupionych działkach Spółka wybudowała budynek główny składający się z części biurowej oraz warsztatu (znajdujący się na działkach numer 128/5, 128/6 oraz 129/3), wiatę magazynową stanowiącą budowlę w rozumieniu Prawa budowlanego (znajdującą się na działce numer 129/1 i 129/2) wykorzystywaną na potrzeby części warsztatowej budynku głównego, oczyszczalnię ścieków stanowiącą budowlę w rozumieniu Prawa budowlanego (znajdującą się na działce numer 128/5), budynek biura sprzedaży (znajdujący się na działce numer 129/4) oraz zbiornik retencyjny (stanowiący budowlę w rozumieniu Prawa budowlanego, znajdujący się na działce numer 129/2), dalej wspólnie jako: ,,Obiekty N... ”.

Budynek główny został oddany do użytkowania w styczniu 2000 r. Od tego czasu Spółka wynajmuje część budynku głównego Podmiotowi Trzeciemu. Z punktu widzenia opodatkowania VAT, wynajem części powierzchni budynku głównego stanowił i stanowi dla Spółki czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Po oddaniu części powierzchni budynku głównego pod wynajem, podlegał on modernizacji. Niemniej jednak, ulepszenia nie dotyczyły części wynajmowanej, a wartość wydatków na ulepszenie była niższa niż 30% wartości początkowej budynku. Pozostałe obiekty budowlane znajdujące się na ww. działkach nie podlegały modernizacji po ich wybudowaniu.

  1. Nieruchomość przy …. (dalej: „nieruchomość K... ”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 20 grudnia 2005 roku jako składnik nabytego przez X PL przedsiębiorstwa, na które składały się m.in. zabudowane działki numer 162/1, 164/5, 166/2, numer 101/2, 103/1, 123/1, numer 159/5, 166/1, numer 167/1 oraz niezabudowane działki numer 158/1, 167/2, 159/3, 159/4 oraz numer 164/3. Nabycie przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, w skład którego wchodziły wskazane powyżej działki i zabudowania stanowiło transakcję pozostająca poza zakresem opodatkowania VAT.

Na zakupionych przez Spółkę działkach znajdują się następujące obiekty; budynek główny składający się z części biurowej oraz warsztatu (znajdujący się na działkach numer 162/1 oraz 164/5), budynek wiaty magazynowej (znajdujący się na działce numer 164/f5) oraz budynek ochrony (znajdujący się na działce numer 164/5). Obiekty te zostały oddane do użytkowania przed 20 grudnia 2005 r. Na działkach numer 166/2, 101/2, 103/1, 123/1, 159/5, 166/1 oraz 167/1 znajduje się natomiast parking wyłożony kostką brukową wraz z infrastrukturą techniczną (podłoże, utwardzenie, odwodnienie, wyprofilowanie, ograniczenia krawężnikami).

Wymienione powyżej obiekty budowlane posadowione na ww. działkach będą nazywane wspólnie jako: „Obiekty K... ” (dla uniknięcia wątpliwości, definicja „Obiekty K... ” nie obejmuje Parkingu K... I oraz Parkingu K... II, które zostały zdefiniowane poniżej).

W 2007 roku Spółka dobudowała również parking na działkach numer 167/2 oraz 164/5 (dalej: „Parking K... I”). Parking ten również posiada pełną infrastrukturę techniczną podłoże, utwardzone, odwodnienie, wyprofilowanie, ograniczenia krawężnikami. Spółka była uprawniona i dokonała odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z budową przedmiotowego parkingu.

Działki nr 159/3, 159/4, 164/3 stanowią działki niezabudowane (dalej wspólnie jako: „Działki niezabudowane K... ”). Dla Działek K... nie został wydany plan zagospodarowania przestrzennego. Działki te są objęte decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu wydanej w dniu 14 grudnia 1999 roku (nr decyzji: 931/3U/99., dalej: „decyzja”). Zgodnie z treścią decyzji została ona wydana na okres do dnia 31 grudnia 2001 r. Działka nr 158/1 (dalej: „Działka 158/1”) jest zabudowana transformatorem elektrycznym, który jest podłączony do sieci operatora energetycznego i stanowi jego własność. Działka 158/1 również była objęta wskazaną powyżej decyzją.

Przed nabyciem przez X PL przedsiębiorstwa, które składało się m.in. z Obiektów K... oraz wskazanych powyżej działek, zbywca przedsiębiorstwa (dalej: „Zbywca”) w grudniu 2005 r. wynajął Spółce na określony okres czasu, całą nieruchomość K... /wszystkie Obiekty K... (z wyłączeniem parkingu znajdującego się na zabudowanej działce nr 103/1; dalej: „Parking K... II”). Wynajem stanowił dla Zbywcy czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Zbywca miał prawo do odliczenia VAT naliczonego w stosunku do Obiektów K... i Parkingu K... II, które zostały zbyte w ramach przedsiębiorstwa. Zbywca nie dokonywał ulepszeń/modernizacji Obiektów K... w okresie pomiędzy wynajmem Obiektów K... Spółce a sprzedażą przedsiębiorstwa do X PL, a jeżeli takie ulepszenia były dokonywane, to wydatki na były mniejsze niż 30% wartości początkowej poszczególnych Obiektów K... .

Według wiedzy X PL, Zbywca nie dokonywał modernizacji Parkingu K... II. Obiekt ten nie był również modernizowany przez Spółkę.

Od momentu nabycia przedsiębiorstwa od Zbywcy (początek 2006 r.), Wnioskodawca wynajmuje cześć budynku głównego (jeden pokój) Podmiotowi Trzeciemu, Spółka, po oddaniu tej części nieruchomości K... pod wynajem nie dokonywała modernizacji znajdujących się tam obiektów (za wyjątkiem dobudowanego na działkach 167/2 oraz 164/5 Parkingu K... I), a jeżeli taka występowała, wartość wydatków na ulepszenie była niższa niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

  1. Nieruchomość przy …. (dalej: „nieruchomość Cz... ”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 23 kwietnia 2007 r. jako udział w prawie wieczystego użytkowania zabudowanej działki numer 134/10, zabudowanej działki numer 134/9 oraz niezabudowanych działek nr 108/3 i 108/5. W ramach nieruchomości Cz... , Spółka nabyła również w dniu 23 kwietnia 2007 r. prawo wieczystego użytkowania gruntu zabudowanej budynkiem głównym działki numer 134/11, rozdzielnią transformatorową (komora trafo i rozdzielnia niskiego napięcia) działki numer 134/12 oraz niezabudowanych działek numer 108/11 oraz 108/12.

Spółka nabyła prawo wieczystego użytkowania gruntu działek niezabudowanych (tj. działki nr, 108/3 i 108/5) w ramach transakcji pozostającej poza zakresem podatku VAT. Natomiast nabycie prawa wieczystego użytkowania gruntu działek zabudowanych stanowiło transakcję podlegającą opodatkowaniu VAT. Spółka odliczyła podatek VAT naliczony w związku z tą transakcją.

W chwili obecnej, na działce nr 134/11 znajduje się budynek główny (składający się z powierzchni biurowej i warsztatu) wraz z wiatą magazynową „doklejoną” do ściany budynku oraz z powierzchnią utwardzoną. Działki nr 134/9 nr 134/10 zabudowane są obiektami budowlanymi w postaci utwardzenia asfaltowego. Obiekty znajdujące się na powyższych działkach (tj. na działce nr 134/11, 134/9 i 134/10) nazywane będą dalej wspólnie jako:

„Obiekty Cz... ”.

Na działce nr 134/12 (dalej: „Działka 134/12”) znajduje się rozdzielnia transformatorowa, która jest na stałe podłączona do sieci i stanowi własność operatora energetycznego.

Budynek został oddany do użytkowania przed 23 kwietnia 2007 r. Od marca 2008 r. Spółka wynajmuje część budynku głównego (tj. jeden pokój w budynku) do Podmiotu Trzeciego. Z punktu widzenia opodatkowania VAT, wynajem części budynku głównego stanowił i stanowi dla Spółki czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Po nabyciu Obiektów Cz... , Spółka nie dokonywała ich modernizacji, a jeżeli taka występowała, wartość wydatków na ulepszenie była niższa niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Działki nr 108/11, 108/12, 108/3 oraz 108/5 stanowią grunty niezabudowane, dla których nie został wydany obowiązujący plan zagospodarowania przestrzennego (co zostało potwierdzone informacją Wójta Gminy z dnia 29 kwietnia 2013 r.). Działki te nie są również objęte decyzją o warunkach zabudowy i zagospodarowania terenu w rozumieniu przepisów o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym.

  1. Nieruchomość przy …. (dalej: „nieruchomość O... ”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 23 lipca 2008 r. jako zabudowaną działkę numer 71/2. W ramach nabywanej nieruchomości, na działce znajdował się budynek główny, który składa z części biurowej i części serwisowej oraz willa przeznaczona na powierzchnie biurowe. Nabycie nieruchomości O... stanowiło transakcję podlegającą opodatkowaniu VAT. Spółka była uprawniona do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości O... i odliczyła podatek VAT naliczony z tego tytułu.

Działka 71/2 została podzielona i częściowo sprzedana przez Spółkę wraz z częścią budynku głównego. Na chwilę obecną na działce 71/4 (powstałej z podziału działki 71/2) znajduje się część budynku głównego, który składa się z części biurowej oraz części serwisowej oraz parking (wraz z infrastrukturą techniczną - podłoże, utwardzenie, odwodnienie, wyprofilowanie, ograniczenia krawężnikami) wybudowany i oddany do użytkowania przez Spółkę w marcu 2009 r. (dalej wspólnie jako: „Obiekty O... ”). Spółka miała prawo i odliczyła VAT naliczony z tytułu budowy przedmiotowego parkingu. Budynek główny (w części posiadanej wciąż przez Spółkę) został poddany modernizacji. Wartość wydatków na powyższe ulepszenie budynku przekroczyła 30% jego wartości początkowej. Spółka była uprawniona i dokonała odliczenia podatku VAT naliczonego w związku z zakupem towarów i usług związanych z przedmiotową modernizacją. Prace modernizacyjne zakończyły się, a zmodernizowany budynek został oddany do użytkowania w marcu 2009 r. Na przedmiotowej działce znajduje się również willa przeznaczona na powierzchnie biurowe (dalej: „Willa O... ”).

Spółka nie dokonywała modernizacji Willi O..i innych obiektów znajdujących się na Nieruchomości O... , a jeżeli taka występowała, wartość wydatków na ulepszenie nie przekraczała 30% ich wartości początkowej.

  1. Nieruchomość przy …. (dalej: „nieruchomość Ś... ”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 28 czerwca 2006 roku jako działki zabudowane numer 13/11, 14/9, numer 14/8 i 14/4, numer 13/10 oraz jako działkę niezabudowaną numer 14/6. Obecnie wszystkie ww. działki zostały wpisane do jednej księgi wieczystej. Transakcja nabycia powyższych działek stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Spółka odliczyła podatek VAT naliczony poniesiony z tytułu zakupu nieruchomości Ś... .

Na działkach 13/11 oraz 14/9 znajduje się budynek główny składający się z części biurowej oraz warsztatu. Działki nr 14/8 i 13/l0 pokryte są drogami wewnętrznymi. Z kolei na działce nr 14/4 znajduje się teren parkingu pokryty kostką brukową wraz infrastrukturą techniczną (podłoże, utwardzenie, odwodnienie, wyprofilowanie, ograniczenia krawężnikami), dalej wspólnie z budynkiem i drogami wewnętrznymi jako: „Obiekty Ś... ”. Działka niezabudowana numer 14/6 (dalej: „działka Ś... ”) objęta jest planetu zagospodarowania przestrzennego i sklasyfikowana jako teren przeznaczony pod usługi komercyjne i urządzenia transportu samochodowego (symbol UK/KS). Przedmiotowy plan zagospodarowania przestrzennego obejmuje również pozostałe działki tj. działki numer 14/4, 14/6, 14/8, 13/10 13/11 - przez działki te przebiega sieć gazowa wysokoprężna ze strefą bezpieczeństwa.

Wyżej opisane obiekty zostały oddane do użytkowania przed dniem 28 czerwca 2006r. Spółka wynajmuje część powierzchni budynku głównego Podmiotowi Trzeciemu od stycznia 2008. Z punktu widzenia opodatkowania VAT, wynajem części budynku głównego stanowił i stanowi dla Spółki czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Spółka nie dokonywała modernizacji Obiektów Ś... w kwocie wynoszącej co najmniej 30% ich wartości początkowej.

  1. Nieruchomość przy ……. (dalej: „nieruchomość TP... ”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 6 grudnia 2004 r. jako zabudowaną działkę numer 1147/1. Nabycie działki i posadowionych na niej obiektów stanowiło transakcję podlegającą opodatkowaniu VAT. Spółka odliczyła podatek VAT naliczony poniesiony z tytułu nabycia nieruchomości TP... .

Na zakupionej działce znajduje się budynek główny składający się z powierzchni biurowej oraz warsztatu, parking oraz budynek ochrony (dalej wspólnie jako: „Obiekty TP... ”). Obiekty te zostały oddane do użytkowania przed 6 grudnia 2004 r. Od grudnia 2008 r. Spółka wynajmuje część powierzchni budynku głównego Podmiotowi Trzeciemu. Z punktu widzenia opodatkowania VAT, wynajem stanowił i stanowi dla Spółki czynność podlegającą opodatkowaniu VAT.

Spółka, po oddaniu części powierzchni budynku głównego pod wynajem nie dokonywała jego ulepszenia w kwocie wynoszącej co najmniej 30% jego pierwotnej wartości, Spółka odliczała podatek VAT naliczony z tytułu dokonywanych ulepszeń. Spółka nie modernizowała innych obiektów znajdujących się na nieruchomości TP... .

  1. Nieruchomość w miejscowości ….(dalej: „nieruchomość Ke... ”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 19 listopada 2007 r. jako niezabudowane działki numer 557/2, 558/2, 559/2, 560/4, 561/4, 562/4, 563/4. Transakcja nabycia nieruchomości Ke... nie podlegała opodatkowaniu VAT.

Na przedmiotowej nieruchomości Spółka wybudowała chodnik, plac i miejsca postojowe z kostki oraz nawierzchnię utwardzoną tłuczniem wraz z infrastrukturą techniczną (podłoże, utwardzenie, odwodnienie, wyprofilowanie, ograniczenia krawężnikami). Dodatkowo Spółka wybudowała budynek główny oraz budynek magazynowy z wiatą (budynek główny, budynek magazynowy z wiatę, chodnik, plac i miejsca postojowe raz z nawierzchnią utwardzoną i infrastrukturą techniczną będą dalej określane łącznie jako: „Obiekty Ke... ”). Spółka była uprawniona i odliczyła podatek VAT naliczony poniesiony w związku z budową Obiektów Ke... . Obiekty te były wznoszone w okresie 2012 -2013 i zostały oddane do użytkowania w dniu 3 stycznia 2013 r.

Na chwilę obecną budynek magazynowy z wiatą znajduje się na działkach nr 562/4 563/4 i 561/4, budynek główny na działkach nr 558/2, 559/2 560/4, parkingi, chodniki i inne utwardzenia wraz z infrastrukturą techniczną (podłoże, utwardzenie, odwodnienie, wyprofilowanie, ograniczenia krawężnikami) pokrywają działki nr 557/2, 558/2, 559/2, 560/4, 561/4, 562/4 563/4. Na działce nr 563/4 znajduje się również transformator słupowy.

W dalszej części wniosku, wymienione powyżej działki i znajdujące się na nich obiekty budowlane będą określane wspólnie jako „Nieruchomości”. Wszystkie wskazane powyżej obiekty budowlane znajdujące się na działkach będą natomiast określane wspólnie jako „Obiekty”.

X RE zamierza nabyć wyżej wymienione Nieruchomości od Spółki. Istniejące umowy najmu dotyczące Nieruchomości, zawarte z Podmiotem Trzecim, zostaną rozwiązane przed przeprowadzeniem planowanych transakcji, nie będą zatem przedmiotem transakcji. W zależności od przypadku, w ramach transakcji na nabywcę przeniesione zostaną również autorskie prawa majątkowe i prawa do zezwalania na wykonywanie zależnych praw autorskich nabyte przez Spółkę wraz z własnością nośników, na których utrwalone zostały projekty dotyczące przebudowy i/lub wykończania i/lub modernizacji obiektów umieszczonych w poszczególnych lokalizacjach.

Należy wskazać, że Spółka jest w posiadaniu innych nieruchomości niż wymienione powyżej tj. niezabudowanych działek w okolicach Py…, Le… i Bł… (dla których istnieje plan zagospodarowania przestrzennego), jak również działek znajdujących się w okolicy Ko... zabudowanych wybudowanymi przez Spółkę obiektami, oddanymi do użytkowania w czerwcu 2013 r. Powyższe nieruchomości również będą podlegać sprzedaży na rzecz X RE, jednakże ich kwalifikacja dla celów VAT nie jest przedmiotem niniejszego wniosku.

Wnioskodawca wskazuje, że zakup poszczególnych Nieruchomości i odpowiadających im działek gruntu znajdujących się w ramach poszczególnych lokalizacji, będzie stanowiła każdorazowo odrębną transakcję sprzedaży dla celów VAT i będzie dokumentowana odrębnymi aktami notarialnymi.

Z drugiej strony, planowanej transakcji nie będzie towarzyszyło przeniesienie na nabywcę jakichkolwiek innych składników majątkowych Spółki, w szczególności należności oraz zobowiązań X PL. Ponadto, lista składników majątku Spółki niepodlegających przeniesieniu na rzecz nabywcy będzie obejmować:

  • prawa i obowiązki wynikające z umów związanych z zarządzaniem, administracją i bieżącą obsługą Nieruchomości (w tym z umów z dostawcami mediów, umów ubezpieczenia Nieruchomości itp.),
  • środki pieniężne Spółki zgromadzone na rachunkach bankowych i w kasie,
  • tajemnice przedsiębiorstwa X PL oraz know-how, związany z prowadzeniem działalności dealerskiej i serwisowej dotyczącej pojazdów marki X oraz działalności polegającej na wynajmie nieruchomości,
  • księgi rachunkowe Spółki i inne dokumenty (np. handlowe, korporacyjne) związane z prowadzeniem przez X PL działalności gospodarczej.

W ramach planowanej transakcji zbycia Nieruchomości, na nabywcę nie przejdą również żadni pracownicy Spółki.

Nieruchomości będące przedmiotem planowanej transakcji nie stanowią organizacyjnie ani finansowo wydzielonej części przedsiębiorstwa Spółki, w szczególności nie stanowią oddziału, zakładu, oddzielnej jednostki organizacyjnej, działu itp. i nie przygotowują własnego bilansu. Ponadto, Nieruchomości nie są finansowo wyodrębnione dla celów rachunkowości zarządczej.

Należy wskazać, że przychody Spółki z tytułu wynajmu (części) Nieruchomości stanowią znikomą część działalności (i przychodów) X PL. Po zbyciu Nieruchomości, nie jest planowana likwidacja X PL, a Spółka zamierza kontynuować swoją główną działalność gospodarczą w zakresie sprzedaży i serwisu pojazdów marki X .

Nabyte przez X RE Nieruchomości będą służyły Wnioskodawcy do wykonywania czynności opodatkowanych VAT. X RE zamierza wynajmować te Nieruchomości lub wykorzystywać do innej własnej działalności opodatkowanej VAT.

W odniesieniu do dostawy tych budynków, budowli lub ich części wchodzących w skład Nieruchomości, do których znajdzie zastosowanie zwolnienie z opodatkowania VAT, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT strony transakcji (tj. X RE i X PL) zamierzają złożyć zgodne oświadczenia o rezygnacji ze zwolnienia dostawy tych budynków, budowli lub ich części z VAT i wyborze opodatkowania dostawy tych obiektów podatkiem VAT.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

  1. Czy planowana transakcja nabycia Obiektów Ś., Obiektów C., Obiektów T., Obiektów K., Willi O. oraz odpowiadających im działek gruntu, będzie stanowić dostawę budynków, budowli lub ich części podlegającą zwolnieniu z opodatkowania VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT z opcją opodatkowania VAT według stawki podstawowej na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT...
  2. Czy planowana transakcja nabycia Obiektów G., Obiektów G2., Obiektów K., Obiektów N., Obiektów S2., Obiektów O. oraz odpowiadających im działek gruntu będzie stanowić dostawę budynków, budowli lub ich części podlegającą zwolnieniu z opodatkowaniu VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT z opcją opodatkowania VAT według stawki podstawowej na podstawie art. 43 ust. 10 ustawy o VAT w odniesieniu do tej części powyższych obiektów, która została oddana przez Spółkę w podlegający opodatkowaniu VAT najem co najmniej dwa lata przed planowaną transakcją zbycia tych obiektów oraz podlegającą obligatoryjnemu opodatkowaniu VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 i pkt 10a oraz art. 41 ust. 1 ustawy o VAT w pozostałej części...
  3. Czy planowana transakcja nabycia Obiektów S., Obiektów K., Parkingu K. I i Parkingu K. II oraz odpowiadających im działek gruntu, będzie stanowić dostawę budynków, budowli lub ich części podlegającą obligatoryjnemu opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 oraz pkt 10a oraz art. 41 ust. 1 ustawy o VAT...
  4. Czy planowana transakcja nabycia Działki Ś. będzie stanowić dostawę towarów podlegającą obligatoryjnemu opodatkowania VAT na podstawie art. 41 ust. 1 w zw. z art. 43 ust. 1 pkt 9 ustawy o VAT...
  5. Czy planowana transakcja nabycia Działki 158/1 wchodzącej w skład Nieruchomości K. oraz Działki 134/12 wchodzącej w skład Nieruchomości C. będzie stanowić dostawę towaru podlegającą opodatkowaniu VAT według stawki podstawowej zgodnie z art. 41 ust. 1 ustawy o VAT...
  6. Czy planowane nabycie przez S.RE Działek niezabudowanych K. będzie podlegało obligatoryjnemu opodatkowaniu VAT na podstawie art. 41 ust. 1 ustawy o VAT...
  7. Czy - jeżeli Spółka naliczy podatek VAT należny na sprzedaży Nieruchomości innych niż Działki C., na podstawie art. 41 ust. 1 bądź art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT - Wnioskodawcy będzie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku VAT należnego o kwotę podatku VAT naliczonego przy nabyciu Nieruchomości (innych niż Działki C.) - zgodnie z art. 86 ust. 1 i ust. 10 pkt 1 ustawy o VAT - oraz zwrotu nadwyżki VAT naliczonego nad VAT należnym, zgodnie z regulacjami art. 87 ustawy o VAT...
  8. Czy - jeżeli Spółka naliczy podatek VAT należny na sprzedaży Nieruchomości innych niż Działki C., na podstawie art. 41 ust. 1 bądź art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT – prawidłowym jest, że przedmiotowa transakcja nabycia Nieruchomości (innych niż Działki C.) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych, na mocy regulacji zawartej w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC...

Niniejsza interpretacja dotyczy podatku od czynności cywilnoprawnych. W zakresie podatku od towarów i usług w dniu 29.07.2013 r. została wydana interpretacja indywidualna Nr IPPP1/443-633/13-2/IGo.

Zdaniem Wnioskodawcy, jeżeli Spółka naliczy podatek VAT należy na sprzedaży Nieruchomości innych niż Działki C., na podstawie art. 41 ust. 1 bądź art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT – prawidłowym jest, że przedmiotowa transakcja nabycia Nieruchomości (innych niż Działki C.) nie będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych (dalej: „PCC”), na mocy regulacji zawartej w art. 2 pkt 4 ustawy o PCC.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 a) ustawy o PCC, podatkowi temu podlegają, między innymi, umowy sprzedaży rzeczy, do których zaliczane są również nieruchomości. Niemniej jednak, na mocy art. 2 pkt 4 ustawy o PCC, opodatkowaniu PCC nie podlegają czynności cywilnoprawne, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest opodatkowana VAT lub jest z niego zwolniona, z wyjątkiem umów sprzedaży i zamiany zwolnionych z podatku VAT których przedmiotem są nieruchomości, lub ich części albo prawo użytkowania wieczystego.

Jak wskazano w uzasadnieniach do pytań od 1 do 6 powyżej zdaniem Wnioskodawcy S.PL będzie zobowiązana przy sprzedaży Nieruchomości (innych niż Działki C.) - lub stronom transakcji sprzedaży Nieruchomości będzie przysługiwać prawo (i strony skorzystają z tego prawa) - do jej opodatkowania podatkiem VAT.

Wobec powyższego, w przypadku poszczególnych Nieruchomości, w zakresie w jakim ich sprzedaż będzie podlegać opodatkowaniu VAT na podstawie art. 41 ust. 1 bądź art. 43 ust. 10 i ust. 11 ustawy o VAT, przesłanki art. 2 pkt 4 ustawy o PCC wyłączające konieczność opodatkowania transakcji PCC zostaną spełnione. W konsekwencji, w tym zakresie sprzedaż Nieruchomości nie będzie podlegała opodatkowaniu PCC.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy z dnia 9 września 2000 roku o podatku od czynności cywilnoprawnych (t. j. Dz. U. z 2010 r. Nr 101, poz. 649 ze zm.), podatkowi podlegają umowy sprzedaży oraz zamiany rzeczy i praw majątkowych.

Obowiązek podatkowy powstaje z chwilą dokonania czynności cywilnoprawnej (art. 3 ust. 1 pkt 1 ww. ustawy) i przy umowie sprzedaży ciąży na kupującym (art. 4 pkt 1 cyt. ustawy).

Stosownie do art. 2 pkt 4 ww. ustawy nie podlegają podatkowi czynności cywilnoprawne, inne niż umowa spółki i jej zmiany, jeżeli przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej czynności jest:

  1. opodatkowana podatkiem od towarów i usług,
  2. zwolniona z podatku od towarów i usług, z wyjątkiem:
    • umów sprzedaży i zamiany, których przedmiotem jest nieruchomość lub jej część, albo prawo użytkowania wieczystego, spółdzielcze własnościowe prawo do lokalu, prawo do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej lub prawo do miejsca postojowego w garażu wielostanowiskowym lub udział w tych prawach,
    • (uchylone),
    • umowy sprzedaży udziałów i akcji w spółkach handlowych.

W związku z tym podkreślić należy, iż jakkolwiek zapytanie Wnioskodawcy dotyczy opodatkowania sprzedaży nieruchomości podatkiem od czynności cywilnoprawnych, to jednak w pierwszej kolejności rozstrzygnięcia wymaga kwestia czy powyższa czynność będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, bowiem ocena ta ma zasadnicze znaczenie dla ewentualnego objęcia ich podatkiem od czynności cywilnoprawnych. Objęcie tych czynności podatkiem od towarów i usług może bowiem skutkować wyłączeniem obowiązku podatkowego w podatku od czynności cywilnoprawnych.

Zgodnie z art. 1a pkt 7 ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych, użyte w ustawie określenie podatek od towarów i usług oznacza podatek od towarów i usług w rozumieniu ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. Nr 54, poz. 535, z późn. zm.) lub podatek od wartości dodanej pobierany na podstawie przepisów obowiązujących w państwach członkowskich.

Zaznaczyć jednak należy, że w przypadku umów sprzedaży nieruchomości o wyłączeniu z opodatkowania podatkiem od czynności cywilnoprawnych nie decyduje okoliczność, że strony tej umowy posiadają status podatnika podatku od towarów i usług, lecz wyłącznie fakt, że przynajmniej jedna ze stron z tytułu dokonania tej konkretnej czynności jest opodatkowana podatkiem od towarów i usług.

Zgodnie z art. 7 ust. 1 pkt 1 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych stawka podatku od umowy sprzedaży – wynosi 2%, gdy przedmiot umowy stanowią nieruchomości, rzeczy ruchome, prawo użytkowania wieczystego, własnościowe spółdzielcze prawo do lokalu mieszkalnego, spółdzielcze prawo do lokalu użytkowego oraz wynikające z przepisów prawa spółdzielczego: prawo do domu jednorodzinnego oraz prawo do lokalu w małym domu mieszkalnym.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż S.RE jest czynnym podatnikiem VAT, który pełni funkcję podmiotu zarządzającego majątkiem nieruchomościowym grupy S.w Polsce. S.RE zamierza zakupić od S.Polska S.A. (dalej: „S.PL”, „Spółka”) następujące nieruchomości, stanowiące środki trwałe S.PL podlegające amortyzacji: Nieruchomość przy ul. E., K., gmina K., G. (dalej: „nieruchomość G.”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość 11 lipca 2000 r. jako niezabudowaną działkę o numerze ewidencyjnym 314.

Nieruchomość przy ul. R., G2. (dalej: „nieruchomość G2.”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość 2 kwietnia 2008 r. jako niezabudowaną działkę o numerze ewidencyjnym 62.

Nieruchomość przy ul. F., P., 55-080 K. (dalej: „nieruchomość K.”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość 22 kwietnia 1997 r. jako prawo użytkowania wieczystego niezabudowanych działek o numerach ewidencyjnych 132/37, 132/38, 132/39 oraz 132/40 oraz dnia 17 lutego 2006 r. jako prawo użytkowania wieczystego niezabudowanych działek o numerze ewidencyjnym 132/89.

Nieruchomość przy ul. J., R., S. (dalej: „nieruchomość S.”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 5 listopada 2004 r. jako niezabudowaną działkę o numerze ewidencyjnym 815/14 .

Nieruchomość przy ul. S., S2. (dalej: „nieruchomość S2.”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 8 października 1996 r. jako prawo użytkowania wieczystego zabudowanej działki numer 2/21 oraz prawo własności posadowionych na niej budynków. Nabycie budynków podlegało opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług. Spółka miała prawo do odliczenia i odliczyła VAT naliczony z tytułu nabycia tych obiektów.

Nieruchomość przy Al. K., S., N. (dalej; „nieruchomość N.”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 24 kwietnia 1998 jako niezabudowane działki o numerach ewidencyjnych 128/5, 128/6, 129/1 i 129/3 (księga wieczysta numer) oraz w dniu 27 czerwca 2006 roku jako niezabudowane działki o numerach ewidencyjnych 129/2 i 129/4 (księga wieczysta numer ).

Nieruchomość przy ul. T., K. (dalej: „nieruchomość K.”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 20 grudnia 2005 roku jako składnik nabytego przez S.PL przedsiębiorstwa, na które składały się m.in. zabudowane działki numer 162/1, 164/5, 166/2 (księga wieczysta numer KR1P/00324944/1), numer 101/2, 103/1, 123/1 (księga wieczysta numer KR1P/00243887/1), numer 159/5 (księga wieczysta numer KR1P/00324944/l), 166/1 (księga wieczysta numer KR1P/00251365/5), numer 167/1 (księga wieczysta numer KR1P/00243237/o) oraz niezabudowane działki numer 158/1, 167/2 (księga wieczysta numer KR1P/00324944/1), 159/3, 159/4 (księga wieczysta numer K) oraz numer 164/3 (księga wieczysta numer K). Nabycie przez Wnioskodawcę przedsiębiorstwa, w skład którego wchodziły wskazane powyżej działki i zabudowania stanowiło transakcję pozostająca poza zakresem opodatkowania VAT.

Nieruchomość przy ul. M., kolonia B., W. (dalej: „nieruchomość C.”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 23 kwietnia 2007 r. (akt notarialny ) jako udział w prawie wieczystego użytkowania zabudowanej działki numer 134/10 (księga wieczysta numer C), zabudowanej działki numer 134/9 oraz niezabudowanych działek nr 108/3 i 108/5 (księga wieczysta numer C). W ramach nieruchomości C., Spółka nabyła również w dniu 23 kwietnia 2007 r. prawo wieczystego użytkowania gruntu zabudowanej budynkiem głównym działki numer 134/11 (księga wieczysta numer C), rozdzielnią transformatorową (komora trafo i rozdzielnia niskiego napięcia) działki numer 134/12 (księga wieczysta numer C) oraz niezabudowanych działek numer 108/11 oraz 108/12 (księga wieczysta numer C).

Nieruchomość przy ul. W., O. (dalej: „nieruchomość O.”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 23 lipca 2008 r. jako zabudowaną działkę numer 71/2 (księga wieczysta numer O). W ramach nabywanej nieruchomości, na działce znajdował się budynek główny, który składa się z części biurowej i części serwisowej oraz willa przeznaczona na powierzchnie biurowe. Nabycie nieruchomości O. stanowiło transakcję podlegającą opodatkowaniu VAT. Spółka była uprawniona do odliczenia VAT naliczonego z tytułu nabycia nieruchomości O. i odliczyła podatek VAT naliczony z tego tytułu.

Nieruchomość przy ul. P., Ś. (dalej: „nieruchomość Ś.”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 28 czerwca 2006 roku jako działki zabudowane numer 13/11 (księga wieczysta numer 2), 14/9 (księga wieczysta numer 1), numer 14/8 i 14/4 (księga wieczysta numer 0), numer 13/10 (księga wieczysta 2) oraz jako działkę niezabudowaną numer 14/6 (księga wieczysta ). Obecnie wszystkie ww. działki zostały wpisane do jednej księgi wieczystej nr L Transakcja nabycia powyższych działek stanowiła czynność podlegającą opodatkowaniu VAT. Spółka odliczyła podatek VAT naliczony poniesiony z tytułu zakupu nieruchomości Ś..

Nieruchomość przy ul. P., T. (dalej: „nieruchomość T.”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 6 grudnia 2004 r. jako zabudowaną działkę numer 1147/1 (księga wieczysta P). Nabycie działki i posadowionych na niej obiektów stanowiło transakcję podlegającą opodatkowaniu VAT. Spółka odliczyła podatek VAT naliczony poniesiony z tytułu nabycia nieruchomości T..

Nieruchomość w miejscowości G., gmina Z. (dalej: „nieruchomość K.”). Spółka nabyła przedmiotową nieruchomość w dniu 19 listopada 2007 r. jako niezabudowane działki numer 557/2, 558/2, 559/2, 560/4, 561/4, 562/4, 563/4. Transakcja nabycia nieruchomości K. nie podlegała opodatkowaniu VAT.

W dalszej części wniosku, wymienione powyżej działki i znajdujące się na nich obiekty budowlane będą określane wspólnie jako „Nieruchomości”. Wszystkie wskazane powyżej obiekty budowlane znajdujące się na działkach będą natomiast określane wspólnie jako „Obiekty”.

W interpretacji indywidualnej z dnia 29.07.2013 r. Nr IPPP1/443-633/13-2/IGo w zakresie podatku od towarów i usług Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie potwierdził stanowisko Wnioskodawcy w trybie art. 14c § 1 ustawy Ordynacja podatkowa, stwierdzając iż sprzedaż Nabywanych Nieruchomości na rzecz Wnioskodawcy będzie podlegała w całości opodatkowaniu VAT.

A zatem, skoro transakcja sprzedaży Nieruchomości będzie podlegała opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług, powyższa czynność będzie korzystała z wyłączenia z opodatkowania na podstawie art. 2 pkt 4 lit. a) ustawy o podatku od czynności cywilnoprawnych.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji indywidualnej.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj