Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPBI/1/415-476/13/WRz
z 25 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy, przedstawione we wniosku z dnia 13 maja 2013 r. (data wpływu do tut. Biura 16 maja 2013 r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie:

  • możliwości wyboru przez Wnioskodawcę formy opodatkowania w postaci ryczałtu, w sytuacji gdy zakres prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej jest tożsamy z przedmiotem działalności prowadzonej przez Jego żonę,
  • utraty prawa do opodatkowania w ww. formie w przypadku świadczenia usług na rzecz przedsiębiorstwa żony

-jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 maja 2013 r. wpłynął do tut. Biura ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie, dotyczącej zryczałtowanego podatku dochodowego od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, w zakresie możliwości wyboru przez Wnioskodawcę formy opodatkowania w postaci ryczałtu, w sytuacji gdy zakres prowadzonej przez Niego działalności gospodarczej jest tożsamy z przedmiotem działalności prowadzonej przesz Jego żonę oraz utraty prawa do opodatkowania w ww. formie w przypadku świadczenia usług na rzecz przedsiębiorstwa żony.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

W dniu 13 maja 2013 r. Wnioskodawca złożył wniosek na formularzu CEIDG-1 o rozpoczęciu z dniem 20 maja 2013 r. prowadzenia działalności gospodarczej. We wniosku tym wskazał, iż na 2013 r. wybiera formę opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Żona Wnioskodawcy prowadzi działalność gospodarczą, a od uzyskanych dochodów w 2013 r. opłaca tzw. podatek liniowy (19%). Wnioskodawca zarejestrowany jest w firmie żony, jako osoba współpracująca (nie jest zatrudniony na postawie umowy o pracę, nie posiada stosunku pracy). Małżonka Wnioskodawcy prowadzi i będzie prowadzić działalność gospodarczą w zakresie prac remontowo-budowlanych.

W związku z powyższym zadano następujące pytania:

  1. Czy rozpoczynając działalność gospodarczą w branży remontowo-budowlanej Wnioskodawca ma prawo do wyboru podatku w formie zryczałtowanej niezależnie od brzmienia art. 8 ust. 1 pkt 5 ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne?
  2. Czy Wnioskodawca może wykonywać usługi dla firmy żony bez utraty prawa do opłacania w 2013 r. podatku zryczałtowanego?

Zdaniem Wnioskodawcy:

ad. 1

W opisanym zdarzeniu przyszłym, rozpoczynając działalność gospodarczą w branży remontowo-budowlanej może w 2013 r. wybrać zryczałtowaną formę opodatkowania. W Jego przypadku, nie zachodzi zamiana działalności ze współmałżonka na współmałżonka, gdyż Jego małżonka prowadzi i nadal będzie prowadziła swoją działalność.

ad. 2

Wnioskodawca uważa, iż w 2013 r. może prowadzić działalność gospodarczą w zakresie remontowo-budowlanym nie tracąc prawa do podatku zryczałtowanego w momencie wykonania usługi dla firmy żony, gdyż w latach 2012 i 2013 w firmie żony nie był osobą, która wykonywała czynności w ramach stosunku pracy, lecz osobą współpracującą z małżonką.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

W myśl art. 2 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne (Dz. U. Nr 144, poz. 930 ze zm.), osoby fizyczne osiągające przychody z pozarolniczej działalności gospodarczej mogą opłacać zryczałtowany podatek dochodowy w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Opodatkowaniu ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych, w myśl art. 6 ust. 1 ww. ustawy, podlegają przychody osób fizycznych z pozarolniczej działalności gospodarczej, o których mowa w art. 14 ustawy o podatku dochodowym, w tym również, gdy działalność ta jest prowadzona w formie spółki cywilnej osób fizycznych lub spółki jawnej osób fizycznych, zwanych dalej „spółką”.

Stosownie do treści art. 6 ust. 4 tej ustawy, podatnicy opłacają w roku podatkowym ryczałt od przychodów ewidencjonowanych z działalności wymienionej w ust. 1, jeżeli:

1.w roku poprzedzającym rok podatkowy:

  1. uzyskali przychody z tej działalności, prowadzonej wyłącznie samodzielnie, w wysokości nieprzekraczającej 150.000 euro, lub
  2. uzyskali przychody wyłącznie z działalności prowadzonej w formie spółki, a suma przychodów wspólników spółki z tej działalności nie przekroczyła kwoty 150.000 euro,

2.rozpoczną wykonywanie działalności w roku podatkowym i nie korzystają z opodatkowania w formie karty podatkowej – bez względu na wysokość przychodów.

Jednocześnie w art. 8 ww. ustawy określono warunki, których zaistnienie pozbawia podatnika możliwości wyboru formy opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, bądź skutkuje utratą prawa do stosowania tej formy opodatkowania.

Zgodnie z art. 8 ust. 1 ww. ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, z zastrzeżeniem art. 6 ust. 1b, nie stosuje się do podatników:

1.opłacających podatek w formie karty podatkowej na zasadach określonych w rozdziale 3,

2.korzystających, na podstawie odrębnych przepisów, z okresowego zwolnienia od podatku dochodowego,

3.osiągających w całości lub w części przychody z tytułu:

  1. prowadzenia aptek,
  2. działalności w zakresie udzielania pożyczek pod zastaw (prowadzenie lombardów),
  3. działalności w zakresie kupna i sprzedaży wartości dewizowych,
  4. prowadzenia pozarolniczej działalności gospodarczej w zakresie wolnych zawodów innych niż określone w art. 4 ust. 1 pkt 11,
  5. świadczenia usług wymienionych w załączniku nr 2 do ustawy,
  6. działalności w zakresie handlu częściami i akcesoriami do pojazdów mechanicznych,

4.wytwarzających wyroby opodatkowane podatkiem akcyzowym, na podstawie odrębnych przepisów, z wyjątkiem wytwarzania energii elektrycznej z odnawialnych źródeł energii,

5.podejmujących wykonywanie działalności w roku podatkowym po zmianie działalności wykonywanej:

  1. samodzielnie na działalność prowadzoną w formie spółki z małżonkiem,
  2. w formie spółki z małżonkiem na działalność prowadzoną samodzielnie przez jednego lub każdego z małżonków,
  3. samodzielnie przez małżonka na działalność prowadzoną samodzielnie przez drugiego małżonka

-jeżeli małżonek lub małżonkowie przed zmianą opłacali z tytułu prowadzenia tej działalności podatek dochodowy na ogólnych zasadach,

6.rozpoczynających działalność samodzielnie lub w formie spółki, jeżeli podatnik lub co najmniej jeden ze wspólników, przed rozpoczęciem działalności w roku podatkowym lub w roku poprzedzającym rok podatkowy, wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy czynności wchodzące w zakres działalności podatnika lub spółki.

Natomiast w myśl art. 8 ust. 2 ww. ustawy, jeżeli podatnicy wymienieni w ust. 1 pkt 6 nie zamierzają wykonywać działalności na rzecz byłych lub obecnych pracodawców, mogą do dnia rozpoczęcia działalności, o którym mowa w art. 7, zawiadomić naczelnika urzędu skarbowego właściwego według miejsca zamieszkania podatnika o korzystaniu z opodatkowania w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. W przypadku gdy podatnik lub spółka dokona sprzedaży towarów handlowych lub wyrobów lub uzyska przychody ze świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy, traci prawo do ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych i poczynając od dnia uzyskania tego przychodu do końca roku podatkowego opłaca podatek dochodowy na ogólnych zasadach.

Jak wynika z powyższych przepisów, podatnik rozpoczynający prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej nie może wybrać formy opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych m.in. w sytuacji, o której mowa w art. 8 ust. 1 pkt 5 ww. ustawy, tj. gdy działalność ta podejmowana jest po zmianie działalności w formie spółki prowadzonej wspólnie z małżonkiem na działalność indywidualną, bądź w przypadku, gdy działalność prowadzona indywidualnie przez jednego małżonka zamieniana jest na działalność prowadzoną indywidualnie przez drugiego małżonka. Wyłączenie zawarte w tym przepisie nie obejmuje zatem sytuacji, w której podatnik podejmuje wykonywanie indywidualnej działalności gospodarczej całkowicie niezależnie od działalności prowadzonej przez jego współmałżonka, nawet jeśli zakresy prowadzonych przez małżonków odrębnych działalności są tożsame. Zatem w sytuacji, gdy podatnik rozpoczyna działalność gospodarczą w tym samym zakresie, w jakim działalność prowadzi jego współmałżonek, a działalność drugiego małżonka nadal funkcjonuje niezależnie, jako odrębny podmiot gospodarczy, to podatnik nie traci prawa do wyboru formy opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, o ile nie występują u niego inne ustawowe przesłanki uniemożliwiające stosowanie tej formy opodatkowania.

Przesłanką uniemożliwiającą opodatkowanie przychodów z działalności gospodarczej ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych jest także sytuacja, w której podatnik rozpoczynający prowadzenie indywidualnej działalności gospodarczej, w ramach tej działalności wykonuje od samego początku czynności, które w roku podatkowym, w którym rozpoczyna działalność, bądź w roku poprzednim wykonywał w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy i uzyska przychody ze sprzedaży lub świadczenia usług na rzecz byłego lub obecnego pracodawcy. Natomiast w sytuacji gdy podatnik rozpoczynający działalność gospodarczą nie zamierza wykonywać działalności na rzecz byłych i obecnych pracodawców i wybierze, jako formę opodatkowania ryczałt od przychodów ewidencjonowanych, traci prawo do stosowania tej formy opodatkowania, jeżeli uzyska przychody ze sprzedaży lub świadczenia usług na rzecz ww. pracodawców. Wykonywanie w ramach działalności gospodarczej czynności, które wcześniej podatnik wykonywał na podstawie innych stosunków prawnych niż stosunek pracy, bądź też uzyskiwanie przychodów ze świadczenia usług na rzecz podmiotów, które w odniesieniu do podatnika we wskazanym okresie nie posiadały (nie posiadają) statusu pracodawcy, nie wyłącza zatem możliwości opodatkowania w postaci ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych.

Z opisanego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, m.in. iż Wnioskodawca od dnia 20 maja 2013 r. prowadzi działalność gospodarczą, a uzyskane z tej działalności przychody opodatkowuje w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Małżonka Wnioskodawcy prowadzi odrębną działalność gospodarczą, której przedmiot jest tożsamy z zakresem działalności wykonywanej przez Wnioskodawcę. Dochody z tej działalności żona Wnioskodawcy opodatkowuje „podatkiem liniowym”. Wnioskodawca w firmie żony, jest osobą współpracującą, nie posiada umowy o pracę i nie łączy Go z żoną stosunek pracy. W ramach prowadzonej działalności Wnioskodawca zamierza wykonywać usługi dla firmy małżonki.

Mając powyższe na względzie stwierdzić należy, iż w przedstawionym zdarzeniu przyszłym

wykonywanie przez żonę Wnioskodawcy odrębnej (choć w tym samym zakresie) działalności gospodarczej, jak również świadczenie przez Wnioskodawcę usług na rzecz firmy żony (z którą nie łączy Go i nie łączył stosunek pracy) nie skutkuje brakiem możliwości wyboru bądź utratą prawa do opodatkowania przychodów uzyskiwanych przez Niego z działalności gospodarczej w formie ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych. Wnioskodawca mógł zatem wybrać i będzie mógł stosować tę formę opodatkowania przychodów uzyskiwanych z działalności gospodarczej, o ile nie wystąpią u Niego inne ustawowe przesłanki uniemożliwiające stosowanie tej formy opodatkowania.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach, ul. Prymasa Stefana Wyszyńskiego 2, 44-100 Gliwice, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj