Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB3/423-270/13-4/AM
z 25 czerwca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 25 kwietnia 2013 r. (data wpływu 26.04.2013 r.) uzupełniony pismem z dnia 11.06.2013 r. (data nadania 12.06.2013 r., data wpływu 13.06.2013 r.) na wezwanie z dnia 7.06.2013 r. nr IPPB3/423-270/13-2/AM, o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji majątkowych praw autorskich – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 kwietnia 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie amortyzacji praw autorskich. W związku ze stwierdzonymi brakami formalnymi, pismem z dnia 7 czerwca 2013 r. (znak sprawy: IPPB3/423-270/13-2/AM) wezwano Wnioskodawcę do uzupełnienia wniosku. Uzupełnienia dokonano w dniu 12 czerwca 2013 r. (data wpływu 13 czerwca 2013 r.).


W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.


Wnioskodawca jest jednym ze wspólników spółki K. s c., która zamierza przekształcić się w spółkę K. sp. z o.o. Spółka K s.c. zajmuje się przede wszystkim świadczeniem usług informatycznych, między innymi tworzy programy komputerowe. W spółce K. s.c. zatrudnione są osoby na podstawie umów o dzieło z przeniesieniem praw autorskich oraz na podstawie umów zleceń. Od roku 2011 praca tych osób polegała na:

  • tworzeniu oprogramowania,
  • tworzeniu i bieżącym uzupełnianiu baz danych wykorzystywanych w tym oprogramowaniu,
  • tworzeniu i bieżącym uzupełnianiu dokumentacji (użytkownika, administratora, programisty),
  • tworzeniu grafiki programu komputerowego,
  • a także na bieżącym serwisowaniu sprzedanych programów i uaktualnianiu ich do nowszych lepszych wersji.


Wartość pracy zleceniobiorców i osób zatrudnionych na podstawie umów o dzieło odnoszona była bezpośrednio w koszty. W XII 2012 r. K. s.c. wpisała do ewidencji środków trwałych i wartości niematerialnych autorskie prawo majątkowe do wytworzonych przez osoby zatrudnione- programów komputerowych, bez dokonywania amortyzacji tego prawa.

Podczas przekształcenia się w K. sp. z o.o. cały majątek przekształcanej spółki cywilnej - całe przedsiębiorstwo, w tym autorskie prawa majątkowe - zostanie wniesiony aportem do K sp. z o.o. i zostanie przekazany na utworzenie kapitału zakładowego K. sp. z o.o. Wartość obejmowanych udziałów w spółce K. sp. z o.o. będzie równa wartości wniesionego majątku ze spółki K. s.c. Wspólnicy w K. sp. z o.o. będą ci sami co w K. s.c., jak również ich udziały w spółce przekształcanej - spółce powstałej po przekształceniu będą identyczne. Spółka K sp. z o.o. wpisze do ewidencji wartości niematerialnych i prawnych nabyte w drodze aportu m.in. autorskie prawa majątkowe do programów komputerowych.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


  1. Wnoszę o potwierdzenie prawidłowości mojego stanowiska, zgodnie z którym na gruncie opisanego stanu faktycznego, prawa autorskie majątkowe do programów komputerowych, które nabyte będą przez K. sp. z o.o. w ramach otrzymanego aportem przedsiębiorstwa podlegają amortyzacji jako autorskie prawa majątkowe określone w art. 16b ust. 1 pkt 4 ustawy o PDOP.
  2. Wnoszę o potwierdzenie prawidłowości mojego stanowiska, zgodnie z którym odpisy amortyzacyjne dokonywane zgodnie z art. 16m ustawy o PDOP od wartości początkowej praw autorskich majątkowych do programów komputerowych, w okresie nie krótszym niż 24 miesiące, będą stanowiły koszty uzyskania przychodów K. sp. z o.o., przy założeniu gospodarczego wykorzystania tych praw. W związku z tym możliwe będzie prawidłowe obliczenie dywidendy przypadającej na mnie jako wspólnika spółki z o.o. oraz podatku dochodowego od tejże dywidendy.
  3. Czy jako przyszły wspólnik K. sp. z o.o. będę zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych z tytułu objęcia udziałów w K. sp. z o.o.?

Przedmiotem niniejszej interpretacji jest ocena stanowiska Wnioskodawcy dotycząca wyłącznie podatku dochodowego od osób prawnych. Ocena stanowiska Wnioskodawcy w zakresie podatku dochodowego od osób fizycznych dokonana zostanie w odrębnej interpretacji.

Zdaniem Wnioskodawcy, spółka K sp. z o.o. będzie miała prawo do amortyzowania majątkowych praw autorskich do programów komputerowych, gdyż zgodnie z art. 16b. 1 ustawy o pdop prawa majątkowe będą nabyte i nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia ich do używania przez K sp. z o.o. Ponadto autorskie prawa majątkowe są wymienione enumeratywnie w art. 16b.1.

W zakresie drugiego pytania, Wnioskodawca uważa, że spółka K sp. z o.o. będzie miała prawo do zaliczenia w koszty uzyskania przychodów amortyzacji praw majątkowych do programów komputerowych „zgodnie z art. 16m ustawy pdpo w powiązaniu z art. 16b.1 oraz art. 15.1. Amortyzacja ta będzie zwiększała koszty uzyskania przychodów spółki K sp. z o.o., a co za tym idzie, będzie miała wpływ na wielkość zysku podlegającego przeznaczeniu na dywidendę dla wspólników, podlegającą opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


W niniejszej sprawie kwestią do rozstrzygnięcia jest, czy w sytuacji aportu składników majątku K. s.c. (spółki przekształcanej) do K. sp. z o.o. (spółki przekształconej) – spółce z ograniczoną odpowiedzialnością przysługuje prawo do amortyzacji nabytych w drodze aportu majątkowych praw autorskich do programów komputerowych.

Zgodnie z art. 15 ust 1 Ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 nr 74, poz. 397 z póź. zm) - dalej „updop”, kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Art. 15 ust. 1 pkt 6 stanowi, że kosztem uzyskania przychodów są odpisy amortyzacyjne z tytułu zużycia środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych (odpisy amortyzacyjne) dokonywane wyłącznie zgodnie z przepisami art. 16a-16m, z uwzględnieniem art. 16.

Przepis art. 16b updop zawiera zamknięty katalog wartości niematerialnych i prawnych, od których odpisy amortyzacyjne stanowią koszt uzyskania przychodu. Jak stanowi art. 16b ust 1 pkt 4 amortyzacji podlegają, z zastrzeżeniem art. 16c, nabyte nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania – autorskie lub pokrewne prawa majątkowe – o przewidywanym okresie używania dłuższym niż rok, wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z prowadzoną przez niego działalnością gospodarczą albo oddane przez niego do używania na podstawie umowy licencyjnej (sublicencji), umowy najmu, dzierżawy lub umowy określonej w art. 17a pkt 1, zwane wartościami niematerialnymi i prawnymi.

Zgodnie z art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy odpisów amortyzacyjnych dokonuje się od wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych, z zastrzeżeniem art. 16k, począwszy od pierwszego miesiąca następującego po miesiącu, w którym ten środek lub wartość wprowadzono do ewidencji, z zastrzeżeniem art. 16e, do końca tego miesiąca, w którym następuje zrównanie sumy odpisów amortyzacyjnych z ich wartością początkową lub w którym postawiono je w stan likwidacji, zbyto lub stwierdzono ich niedobór; suma odpisów amortyzacyjnych obejmuje również odpisy, których zgodnie z art. 16 ust. 1 nie uważa się za koszty uzyskania przychodów.

Z przytoczonego wyżej przepisu art. 16h ust. 1 pkt 1 ww. ustawy wynika, że Wnioskodawca by móc dokonywać odpisów amortyzacyjnych od nabytego majątkowego prawa autorskiego, musi ustalić jego wartość początkową. Stosownie do art. 16g ust. 1 pkt 1 ww. ustawy za wartość początkową środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, z uwzględnieniem ust. 2-14, uważa się - zgodnie z pkt 4 - w razie nabycia w postaci wkładu niepieniężnego (aportu) wniesionego do spółki kapitałowej, a także udziału w spółdzielni – ustaloną przez podatnika na dzień wniesienia wkładu lub udziału wartość poszczególnych środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, nie wyższą jednak od ich wartości rynkowej.

Jak stanowi art. 16m ust. 1 pkt 1 updop, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3 oraz art. 16ł ust. 1-3, okres dokonywania odpisów amortyzacyjnych od wartości niematerialnych i prawnych nie może być krótszy niż: od licencji (sublicencji) na programy komputerowe oraz od praw autorskich - 24 miesiące.

Reasumując - nowoutworzona spółka K. sp. z o.o. nabędzie majątkowe prawa autorskie, nadające się do gospodarczego wykorzystania w dniu przyjęcia do używania, o przewidywanym okresie ich używania dłuższym niż rok. Nabyte prawa majątkowe będą wykorzystywane na potrzeby działalności Spółki.

W związku z powyższym należy stanowisko Wnioskodawcy, iż nabyte majątkowe prawo autorskie podlega zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów poprzez odpisy amortyzacyjne na podstawie art. 16b ust. 1 pkt 4 o wartości początkowej ustalonej zgodnie z art. 16g ust. 1 pkt 4 w okresie 24 miesięcy zgodnie z art. 16m ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, uznać za prawidłowe.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj