Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB1/415-247/13-3/AMN
z 28 maja 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko, przedstawione we wniosku z dnia 20 lutego 2013 r. (data wpływu 28 lutego 2013 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie przychodów – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 28 lutego 2013 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów oraz przychodów.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca, będący osobą fizyczną podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce (dalej: Wnioskodawca), będzie wspólnikiem w spółce osobowej z siedzibą w Polsce (dalej: Spółka Osobowa). Wnioskodawca jest w związku małżeńskim, w którym obowiązuje ustrój rozdzielności majątkowej. Wspólnikami Spółki Osobowej będzie również małżeństwo pozostające w ustawowej wspólności majątkowej (dalej łącznie: Wspólnicy).

Spółka Osobowa będzie posiadać pożyczki udzielone przez Wnioskodawcę oraz pozostałych wspólników. Wskazane pożyczki będą spłacane przez Spółkę Osobową na rzecz Wnioskodawcy oraz pozostałych wspólników wraz z należnymi odsetkami.

Wnioskodawca nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności w zakresie udzielania pożyczek.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie w zakresie kosztów uzyskania przychodów.

Czy odsetki od pożyczki zapłacone na rzecz Wnioskodawcy przez Spółkę Osobową będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychód podlegający opodatkowaniu PDOF w części, w jakiej Wnioskodawca będzie uczestniczył w zysku Spółki Osobowej...

Zdaniem Wnioskodawcy, w analizowanym zdarzeniu przyszłym, odsetki od pożyczki zapłacone na rzecz Wnioskodawcy przez Spółkę Osobową nie będą stanowiły dla Wnioskodawcy przychodu podlegającego opodatkowaniu PDOF w części, w jakiej Wnioskodawca będzie uczestniczył w zysku Spółki Osobowej.

Jak wskazano powyżej, w uzasadnieniu stanowiska Wnioskodawcy w odniesieniu do pytania pierwszego niniejszego wniosku o interpretację, każdy ze wspólników spółki osobowej, przy ustalaniu swojego przychodu uzyskanego w następstwie posiadania udziału w spółce niebędącej osobą prawną oraz poniesionego z tego tytułu kosztu, powinien stosować przepisy właściwej dla tego wspólnika ustawy o podatku dochodowym, tj. w przypadku Wnioskodawcy, będącego osobą fizyczną, będą to przepisy ustawy o PDOF.

Zgodnie z art. 11 ust. 1 ustawy o PDOF, przychodami są zasadniczo otrzymane lub postawione do dyspozycji podatnika w roku kalendarzowym pieniądze i wartości pieniężne oraz wartość otrzymanych świadczeń w naturze i innych nieodpłatnych świadczeń.

Jednocześnie zgodnie z art. 14 ust. 1 ustawy o PDOF za przychód z działalności gospodarczej uważa się zasadniczo kwoty należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont, przy czym zgodnie z art. 14 ust. 3 pkt 2 ustawy o PDOF do przychodów z działalności gospodarczej nie zalicza się kwot naliczonych, lecz nieotrzymanych odsetek od należności, w tym również od udzielonych pożyczek.

Natomiast zgodnie z art. 23 ust. 1 pkt 9 ustawy o PDOF, nie uważa się za koszty uzyskania przychodów odsetek od własnego kapitału włożonego przez podatnika w źródło przychodów.

W opinii Wnioskodawcy, ze względu na to, że osobowe spółki prawa handlowego na gruncie ustawy o PDOF są transparentne podatkowo, wzajemne świadczenia spółki osobowej i jej wspólnika stanowią zasadniczo świadczenia wykonywane przez tego wspólnika na rzecz samego siebie w zakresie, w jakim uczestniczy ona w zyskach takiej spółki. W związku z powyższym, odsetki otrzymane przez Wnioskodawcę od Spółki Osobowej w części, w jakiej Wnioskodawca będzie uczestniczył w zysku Spółki Osobowej, nie powinny zostać uznane za przychody na gruncie PDOF, ponieważ na gruncie prawa podatkowego odsetki te stanowią świadczenie, które Wnioskodawca otrzymuje od samych siebie.

Zdaniem Wnioskodawcy argumentem na poparcie powyższego stanowiska jest dodatkowo fakt, że zgodnie z przepisami ustawy o PDOF odsetki od pożyczki wypłacone na rzecz Wnioskodawcy przez Spółkę Osobową nie będą stanowić kosztów uzyskania przychodów. W konsekwencji, w celu zachowania neutralnego charakteru omawianej wypłaty należy uznać, że w takim samym zakresie Wnioskodawca nie osiągnie przychodu podlegającego opodatkowaniu.

Zaprezentowane przez Wnioskodawcę stanowisko znajduje również pośrednio potwierdzenie w interpretacji indywidualnej z dnia 13 listopada 2008 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB1/415-982/08-2/AG), w której organ podatkowy stwierdził, że „jeżeli wspólnik spółki osobowej wykonuje świadczenie na rzecz tej spółki, to z podatkowego punktu widzenia jest to świadczenie "dla siebie samego" w takim zakresie, w jakim „przychody i koszty spółki osobowej” stanowią jego przychody i jego koszty. Jeżeli więc takie świadczenia są odpłatne, to u takiego wspólnika przychody równe są jego kosztom” (analogiczne podejście zostało zaprezentowane w interpretacji indywidualnej z dnia 13 listopada 2008 r., wydanej przez Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie (sygn. IPPB1/415-981/08-2/AG)). W konsekwencji, w powołanych interpretacjach organy podatkowe potwierdziły neutralność podatkową świadczeń wspólnika spółki osobowej na rzecz tej spółki.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za nieprawidłowe.

Stosownie do treści art. 9 ust. 1 ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 361 ze zm.), opodatkowaniu podatkiem dochodowym podlegają wszelkiego rodzaju dochody, z wyjątkiem dochodów wymienionych w art. 21, 52, 52a i 52c oraz dochodów, od których na podstawie przepisów Ordynacji podatkowej zaniechano poboru podatku.

Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych wyraźnie rozróżnia źródła przychodów oraz sposób opodatkowania dochodów z poszczególnych źródeł. Stosownie do przepisów tej ustawy, odrębnymi źródłami przychodów są określone w art. 10 ust. 1:

  • pkt 3 – przychody z działalności gospodarczej,
  • pkt 7 – kapitały pieniężne i prawa majątkowe, w tym odpłatne zbycie praw majątkowych innych niż wymienione w pkt 8 lit. a-c.

W myśl art. 5a pkt 6 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, ilekroć w ustawie jest mowa o działalności gospodarczej albo pozarolniczej działalności gospodarczej – oznacza to działalność zarobkową:

  1. wytwórczą, budowlaną, handlową, usługową,
  2. polegającą na poszukiwaniu, rozpoznawaniu i wydobywaniu kopalin ze złóż,
  3. polegającą na wykorzystywaniu rzeczy oraz wartości niematerialnych i prawnych

- prowadzoną we własnym imieniu bez względu na jej rezultat, w sposób zorganizowany i ciągły, z której uzyskane przychody nie są zaliczane do innych przychodów ze źródeł wymienionych w art. 10 ust. 1 pkt 1, 2 i 4-9.

Z kolei zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się odsetki od pożyczek.

Z przedstawionych we wniosku informacji wynika, iż Wnioskodawca jest osobą fizyczną podlegającą w Polsce nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu. Zainteresowany będzie wspólnikiem w spółce osobowej, która z kolei będzie posiadać pożyczki udzielone przez Wnioskodawcę oraz pozostałych wspólników. Wskazane pożyczki będą spłacane na rzecz pożyczkodawców przez spółkę osobową wraz z należnymi odsetkami.

Wątpliwość Wnioskodawcy budzi, czy odsetki od pożyczki zapłacone na rzecz Zainteresowanego przez spółkę osobową będą stanowiły dla Niego, jako wspólnika spółki osobowej, przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w części, w jakiej Wnioskodawca będzie uczestniczył w zysku spółki osobowej.

W tym miejscu należy wskazać, iż odsetki od udzielonej pożyczki, zgodnie z art. 17 ust. 1 pkt 1 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych stanowią dla wspólnika spółki osobowej, który udzieli pożyczki, będącego osobą fizyczną w całości przychód z kapitałów pieniężnych, który podlega opodatkowaniu 19% zryczałtowanym podatkiem dochodowym. Zryczałtowany podatek dochodowy należy obliczyć od pełnej kwoty odsetek naliczonych od pożyczki udzielonej spółce osobowej przez wspólnika tej spółki.

Na powyższe nie ma wpływu – wbrew twierdzeniu Wnioskodawcy – fakt, że dla wspólnika, który pożyczki udzielił, odsetki nie stanowią kosztów uzyskania przychodów. Odsetki od udzielonej pożyczki są bowiem dla wspólnika przychodem z innego niż działalność gospodarcza źródła przychodów, tj. z kapitałów pieniężnych, i brak jest podstaw do twierdzenia o neutralnym charakterze wypłaty przez spółkę osobową odsetek od pożyczki udzielonej jej przez Wnioskodawcę.

Tak więc, odsetki od pożyczki zapłacone na rzecz Wnioskodawcy przez spółkę osobową będą stanowiły dla Zainteresowanego, przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Mając powyższe na uwadze stanowisko Wnioskodawcy uznano za nieprawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Odnosząc się do powołanych przez Wnioskodawcę pism urzędowych co do zakresu i sposobu zastosowania prawa podatkowego, tut. Organ informuje, że zostały one wydane w indywidualnych sprawach i nie mają zastosowania ani konsekwencji wiążących w odniesieniu do żadnego innego zaistniałego stanu faktycznego czy też zdarzenia przyszłego.

Jednocześnie tut. Organ informuje, iż wniosek w części dotyczącej skutków podatkowych w podatku dochodowym od osób fizycznych w zakresie kosztów uzyskania przychodów rozstrzygnięto odrębną interpretacją indywidualną z dnia 28 maja 2013 r. ILPB1/415-247/13-2/AMN.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.


doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj