Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach
IBPP2/443-341/13/RSz
z 31 lipca 2013 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997r. Ordynacja podatkowa (t.j. Dz. U. z 2012r., poz. 749 ze zm.) oraz § 2 i § 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach, działając w imieniu Ministra Finansów, stwierdza, że stanowisko Wnioskodawcy przedstawione we wniosku z dnia 11 kwietnia 2013r. (data wpływu 16 kwietnia 2013r.), uzupełnionym pismem z dnia 16 lipca 2013r. (data wpływu do tut. organu 23 lipca 2013r.), o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie zwolnienia z opodatkowania dostawy lokalu mieszkalnego nabytego i wyremontowanego na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 16 kwietnia 2013r. wpłynął do tut. organu ww. wniosek o udzielenie interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie ustalenia, czy dostawa lokalu mieszkalnego nabytego i wyremontowanego podlega zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

W dniu 17 lipca 2013r. wpłynęło do Naczelnika Urzędu Skarbowego w K. pismo z dnia 16 lipca 2013r. będące odpowiedzią na wezwanie tut. organu z dnia 5 lipca 2013r.

Pismem z dnia 19 lipca 2013r. znak: (…) Naczelnik Urzędu Skarbowego w K. przekazał ww. pismo z dnia 16 lipca 2013r. stanowiące odpowiedź na wezwanie w sprawie o sygn. IBPP2/443-341/13/RSz, do Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, celem załatwienia zgodnie z właściwością.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe:

Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą w przedmiocie obrotu oraz wynajmu nieruchomości (co do zasady są to lokale mieszkalne).

Obecnie Wnioskodawca planuje wdrożyć następujący model prowadzenia działalności:

Wnioskodawca będzie nabywał lokale mieszkalne od osób fizycznych niebędących podatnikami VAT. Możliwym jest również, że lokale będą nabywane również od podatników VAT, jednak wówczas zakłada się, że dostawa lokali na rzecz wnioskodawcy będzie zwolniona z VAT.

Wnioskodawca zamierza przeznaczyć nabywane lokale na wynajem na cele mieszkaniowe, jednak zanim zostaną zawarte umowy najmu, niezbędne będzie przeprowadzenie remontów nabytych lokali. Wynika to z faktu, że model biznesowy Wnioskodawcy przewiduje nabywanie lokali dawno nieodnawianych, często w złym stanie technicznym. Przewiduje się, że wydatki związane z remontem danego lokalu mogą przekroczyć 30% ceny jaką Wnioskodawca zapłacił nabywając ów lokal.

Intencje Wnioskodawcy polegające na oddawaniu wyremontowanych mieszkań w najem na cele mieszkaniowe będą uzewnętrzniały się m.in. przez ogłoszenia o stosownej treści zamieszczone na stronach internetowych Wnioskodawcy. Nie wyklucza się również ogłaszania w mediach czy serwisach nieruchomościowych.

Podtrzymując swój podstawowy zamiar wykorzystania przedmiotowych lokali (wynajem na cele mieszkalne) Wnioskodawca nie zamierza we własnym zakresie aktywnie poszukiwać kupców na przedmiotowe lokale. Wnioskodawca nie wyklucza jednak, że w przypadku otrzymania atrakcyjnej oferty zakupu konkretnego lokalu dojdzie do jego sprzedaży. Możliwe, że oferty zakupu będą przedstawiane Wnioskodawcy za pośrednictwem agencji obrotu nieruchomościami powiązanej z Wnioskodawcą. Wnioskodawca nie będzie zlecał agencji obrotu nieruchomościami wyszukiwania i przedstawiania ofert zakupu przedmiotowych lokali, agencja będzie działała z własnej inicjatywy. W przypadku, gdy w wyniku działań agencji dojdzie do sprzedaży lokalu przez Wnioskodawcę, Wnioskodawca dopuszcza wypłatę prowizji dla agencji. Agencja jest odrębnym podatnikiem VAT czynnym.

Natomiast w piśmie z dnia 16 lipca 2013r. Wnioskodawca wyjaśnił, co następuje:

Ad 1 i 2) wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej są objęte dostawy lokali mieszkalnych dokonywane w ramach pierwszego zasiedlenia lub w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia.

Ad 3) wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej są objęte dostawy lokali mieszkalnych, w stosunku do których wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu, bowiem lokale te są nabywane od osób niebędących podatnikami VAT bądź sprzedaż na rzecz wnioskodawcy podlega zwolnieniu z VAT.

Ad 4) wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej są objęte dostawy lokali mieszkalnych, w stosunku do których wnioskodawca ponosi wydatki na ulepszenie, których suma jest wyższa niż 30% ich wartości początkowej. Z uwagi na podstawowy zamiar wnioskodawcy jakim jest oddanie w najem na cele mieszkalne lokali mieszkalnych po ulepszeniu, a usługa najmu lokali mieszkalnych na cele mieszkalne podlega zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, wnioskodawca stoi na stanowisku, iż w momencie ponoszenia wydatków na ulepszenie nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do wydatków na ulepszenia.

Ad 5) wnioskiem o wydanie interpretacji indywidualnej są objęte dostawy lokali mieszkalnych dokonywane przed upływem 5 lat od ulepszenia.

Ponadto Wnioskodawca przedłożył uwierzytelnioną kopię pełnomocnictwa.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie:

Czy dostawa lokalu mieszkalnego nabytego i wyremontowanego w przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego okolicznościach podlegać będzie zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług?

Stanowisko Wnioskodawcy:

Po nabyciu danego lokalu mieszkalnego Wnioskodawca przystępuje do prac remontowych z zamiarem oddania lokalu w najem na cele mieszkalne. Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o podatku od towarów i usług (dalej ustawa o VAT), zwalnia się od podatku usługi w zakresie wynajmowania lub wydzierżawiania nieruchomości o charakterze mieszkalnym lub części nieruchomości, na własny rachunek, wyłącznie na cele mieszkaniowe. Tym samym, ponoszone przez Wnioskodawcę wydatki remontowe służą późniejszemu wykonywaniu czynności zwolnionych od podatku.

Zgodnie z art. 86 ust. 1 ustawy o VAT, w zakresie, w jakim towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych, podatnikowi przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego wykazanego na fakturach dokumentujących nabycie tych towarów i usług. Rozumując, a contrario, należy stwierdzić, iż podatnikowi nie przysługuje prawo do odliczenia podatku naliczonego w zakresie, w jakim nabywane towary i usługi są wykorzystywane do wykonywania czynności zwolnionych od opodatkowania. W konsekwencji, Wnioskodawca stwierdza, iż nie ma on prawa do odliczenia VAT naliczonego w związku z nabywaniem towarów i usług w trakcie remontu mieszkań przeznaczonych na wynajem na cele mieszkalne, z uwagi na przeznaczenie remontowanych mieszkań do świadczenia z ich wykorzystaniem usług zwolnionych od podatku.

W przypadku otrzymania satysfakcjonującej oferty zakupu lokalu, Wnioskodawca sprzeda ów lokal, a dostawę tego towaru opodatkuje właściwą stawką. Ustalając właściwą stawkę opodatkowania dostawy należy przede wszystkim przeprowadzić analizę przepisów dotyczących zwolnień dostaw budynków, budowli lub ich części.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia łub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

Biorąc pod uwagę, iż, co do zasady, dostawa dokonywana przez Wnioskodawcę będzie stanowiła pierwsze zasiedlenie, o którym mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT (oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej), zdaniem wnioskodawcy dokonywana przez niego dostawa lokalu mieszkalnego w okolicznościach przedstawionych wyżej nie będzie korzystała ze zwolnienia z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem, że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Wymienione wyżej pod lit. a) i b) warunki muszą być spełnione łącznie aby zastosować zwolnienie.

Jak wynika z przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego z co najmniej dwóch powodów, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT przy nabyciu lokalu mieszkalnego. Po pierwsze, Wnioskodawca będzie nabywał lokal w celu wykonywania usług zwolnionych od podatku. Po drugie, co do zasady, przy nabyciu lokalu przez Wnioskodawcę w ogóle nie wystąpi VAT naliczony. Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, spełniony jest warunek opisany w art. 43 ust. 1 pkt 10 lit. a ustawy o VAT.

W przypadku dokonywania wydatków na ulepszenie sprzedawanego lokalu, spełnienie warunku opisanego w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy o VAT uzależnione jest od zaistnienia dwojga rodzaju okoliczności:

  1. przysługiwania prawa do odliczenia od ponoszonych wydatków na ulepszenie lokalu oraz
  2. wysokości poniesionych wydatków w relacji do wartości początkowej (ceny zakupu) lokalu.

W zdarzeniu przyszłym opisanym przez Wnioskodawcę, przewidywany poziom wydatków na ulepszenie może przekroczyć 30% ceny zakupu lokalu. Jednakże bez względu na wysokość wydatków na ulepszenie, Wnioskodawcy nie będzie przysługiwało prawo do odliczenia VAT naliczonego przy dokonywaniu powyższych wydatków. Powyższe wiąże się z zamiarem Wnioskodawcy wykorzystania lokalu do świadczenia usług zwolnionych od podatku.

Tym samym, zdaniem Wnioskodawcy, dostawa lokalu mieszkalnego w okolicznościach przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego będzie podlegała zwolnieniu od podatku na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W tym miejscu warto wskazać za interpretacją indywidualną z dnia 15 listopada 2010r. (znak: IBPP3/443-622/10/PH) wydaną przez Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach, że dla oceny spełnienia warunku opisanego w art. 43 ust. 1 pkt 10a lit. b ustawy o VAT znaczenie ma to, czy w momencie dokonywania wydatków na ulepszenie podatnikowi obiektywnie przysługuje prawo do odliczenia. Jak wyjaśnia Dyrektor: „Wnioskodawcy w czasie ponoszenia nakładów na ulepszenie przedmiotowych lokali mieszkalnych nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż lokale te miały służyć czynnościom zwolnionym od podatku od towarów i usług (...). A zatem stwierdzić należy, iż w przedmiotowej sprawie zastosowanie znajdzie zwolnienie określone w art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.”

Z kolei, dla oceny czy podatnik ma prawo do odliczenia VAT naliczonego przy wydatkach na ulepszenie lokalu należy dokonać analizy jaka intencja przyświecała podatnikowi w chwili dokonywania przedmiotowych wydatków. Jak potwierdza Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi (interpretacja indywidualna z dnia 14 lutego 2013r., znak: IPTPP1/443-876/12-6/RG) „Istotna jest intencja nabycia - jeśli dany towar ma służyć wykonywaniu czynności opodatkowanych wówczas - po spełnieniu wymienionych w art. 86 ustawy wymogów formalnych - odliczenie jest prawnie dozwolone, oczywiście jeżeli nie wyłączają go inne przepisy ustawy lub aktów wykonawczych. W każdym więc przypadku należy dokonać oceny, czy intencją określonej czynności, z którą łączą się skutki podatkowo-prawne było wykonywanie czynności opodatkowanych. Z ogólnie przyjętej definicji „zamiaru” wynika, że jest to projekt, plan czy intencja zrealizowania czegoś. Istotą zamiaru są intencje jakie przyświecają dokonywanym czynnościom, jak i cel, który dana osoba ma osiągnąć dokonując tych czynności. Zatem, jeśli towary i usługi, przy nabyciu których naliczono podatek, są (mają być) wykorzystywane wyłącznie do prowadzenia działalności opodatkowanej, wówczas podatnikowi przysługuje prawo do odliczenia całości podatku.”

W cytowanym fragmencie organ wyjaśniał powiązanie prawa do odliczenia z intencją wykonywania czynności opodatkowanych, jednakże należy zauważyć, iż pogląd ten zachowuje pełną aktualność w stosunku do powiązania braku prawa do odliczenia z intencją wykonywania czynności zwolnionych.

Podkreślenia wymaga moment w jakim dokonywana jest ocena występowania prawa do odliczenia VAT od wydatków na ulepszenie. Tym momentem jest chwila dokonywania wydatków na ulepszenie oraz istniejący wówczas zamiar, intencja wnioskodawcy co do przeznaczenia lokalu na cele wykonywania usług zwolnionych od podatku. Mająca miejsce w późniejszym czasie pod wpływem otrzymania atrakcyjnej oferty zmiana zamiaru na sprzedaż lokalu pozostaje bez wpływu na wcześniejsze plany wnioskodawcy.

W szczególności nie można mówić o retrospektywnej zmianie oceny prawa do odliczenia VAT związanego z wydatkami na ulepszenie lokalu.

Końcowo należy powołać również interpretację indywidualną z dnia 22 sierpnia 2012r., znak: IPPP3/443-544/12-5/RD, w której Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie podzielił przedstawioną wyżej argumentację.

Reasumując, Wnioskodawca jeszcze raz wyraża opinię, iż dostawa lokali mieszkalnych dokonywana w przedstawionych wyżej okolicznościach będzie zwolniona z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy z dnia 11 marca 2004r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011r. Nr 177, poz. 1054 ze zm.), zwanej dalej ustawą lub ustawą o VAT, opodatkowaniu podatkiem od towarów i usług podlegają odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju.

Przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…) – art. 7 ust. 1 ustawy.

Natomiast, zgodnie z art. 2 pkt 6 ustawy, przez towary rozumie się rzeczy oraz ich części, a także wszelkie postacie energii.

Stosownie do art. 7 ust. 1 ww. ustawy, przez dostawę towarów, o której mowa w art. 5 ust. 1 pkt 1, rozumie się przeniesienie prawa do rozporządzania towarami jak właściciel (…).

W myśl art. 41 ust. 1 cyt. ustawy wynika, iż stawka podatku od towarów i usług wynosi 22%, z zastrzeżeniem ust. 2-12c, art. 83, art. 119 ust. 7, art. 120 ust. 2 i 3, art. 122 i art. 129 ust. 1.

Zgodnie z art. 146a pkt 1 ustawy, w okresie od dnia 1 stycznia 2011r. do dnia 31 grudnia 2013r., z zastrzeżeniem art. 146f, stawka podatku, o której mowa w art. 41 ust. 1 i 13, art. 109 ust. 2 i art. 110, wynosi 23%.

Podkreślić także należy, iż zarówno w treści ustawy, jak i przepisach wykonawczych do niej, ustawodawca przewidział opodatkowanie niektórych czynności stawkami obniżonymi, bądź zwolnienie od podatku.

Stosownie do art. 43 ust. 1 pkt 10 ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części, z wyjątkiem gdy:

  1. dostawa jest dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub przed nim,
  2. pomiędzy pierwszym zasiedleniem a dostawą budynku, budowli lub ich części upłynął okres krótszy niż 2 lata.

W art. 2 pkt 14 cyt. ustawy o VAT ustawodawca określił, co należy rozumieć pod pojęciem pierwszego zasiedlenia.

Zgodnie z tym przepisem, przez pierwsze zasiedlenie rozumie się oddanie do użytkowania, w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu, pierwszemu nabywcy lub użytkownikowi budynków, budowli lub ich części, po ich:

  1. wybudowaniu lub
  2. ulepszeniu, jeżeli wydatki poniesione na ulepszenie, w rozumieniu przepisów o podatku dochodowym, stanowiły co najmniej 30% wartości początkowej.

Z cytowanych przepisów ustawy o podatku od towarów i usług wynika, iż aby nastąpiło pierwsze zasiedlenie musi dojść do oddania budynków, budowli lub ich części, do użytkowania w wykonaniu czynności podlegającej opodatkowaniu. Użyty zwrot „czynności podlegające opodatkowaniu” powinien być rozumiany jako czynności wymienione w art. 5 ustawy, wykonane przez podatników VAT, niezależnie od tego czy były zwolnione od podatku czy też nie. Jeżeli podatnik wybuduje obiekt, lub go zmodernizuje, przy czym nakłady na ulepszenie przekroczą 30% wartości początkowej, a następnie obiekt ten (lub ulepszenie) zostanie oddany do użytkowania (wprowadzony przez podatnika do ewidencji środków trwałych), nie oznacza to, że został on zasiedlony. Oddanie do użytkowania nie nastąpiło bowiem w wykonaniu czynności podlegających opodatkowaniu. Pierwsze zasiedlenie będzie miało natomiast miejsce wówczas, gdy wybudowany lub zmodernizowany obiekt zostanie sprzedany lub np. oddany w dzierżawę, najem, bowiem zarówno sprzedaż, dzierżawa, czy najem są czynnościami podlegającymi opodatkowaniu.

Zgodnie z art. 43 ust. 1 pkt 10a ww. ustawy, zwalnia się od podatku dostawę budynków, budowli lub ich części nieobjętą zwolnieniem, o którym mowa w pkt 10, pod warunkiem że:

  1. w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  2. dokonujący ich dostawy nie ponosił wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki, to były one niższe niż 30 % wartości początkowej tych obiektów.

W myśl ust. 7a tego artykułu, warunku, o którym mowa w ust. 1 pkt 10a lit. b), nie stosuje się, jeżeli budynki, budowle lub ich części w stanie ulepszonym były wykorzystywane przez podatnika do czynności opodatkowanych przez co najmniej 5 lat.

Z treści wniosku wynika, iż Wnioskodawca jest zarejestrowanym czynnym podatnikiem VAT prowadzącym działalność gospodarczą w przedmiocie obrotu oraz wynajmu nieruchomości (co do zasady są to lokale mieszkalne). Obecnie Wnioskodawca planuje wdrożyć następujący model prowadzenia działalności:

Wnioskodawca będzie nabywał lokale mieszkalne od osób fizycznych niebędących podatnikami VAT. Możliwym jest również, że lokale będą nabywane również od podatników VAT, jednak wówczas zakłada się, że dostawa lokali na rzecz wnioskodawcy będzie zwolniona z VAT.

Wnioskodawca zamierza przeznaczyć nabywane lokale na wynajem na cele mieszkaniowe, jednak zanim zostaną zawarte umowy najmu, niezbędne będzie przeprowadzenie remontów nabytych lokali.

Ponadto, Wnioskodawca wyjaśnił, iż w odniesieniu do poszczególnych lokali:

  • dostawą objęte są lokale mieszkalne dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia lub w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia,
  • dostawą są objęte lokale mieszkalne, w stosunku do których Wnioskodawcy nie przysługuje prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy ich nabyciu, bowiem lokale te są nabywane od osób niebędących podatnikami VAT bądź sprzedaż na rzecz wnioskodawcy podlega zwolnieniu z VAT,
  • dostawą objęte są lokale mieszkalne, w stosunku do których Wnioskodawca ponosi wydatki na ulepszenie, których suma jest wyższa niż 30% ich wartości początkowej,
  • dostawa lokali mieszkalnych dokonywana będzie przed upływem 5 lat od ulepszenia.

Z uwagi na podstawowy zamiar Wnioskodawcy, jakim jest oddanie w najem na cele mieszkalne lokali mieszkalnych po ulepszeniu, a usługa najmu lokali mieszkalnych na cele mieszkalne podlega zwolnieniu z VAT na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy o VAT, zdaniem Wnioskodawcy, w momencie ponoszenia wydatków na ulepszenie nie przysługuje mu prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego w stosunku do wydatków na ulepszenia.

Wątpliwość Wnioskodawcy budzi kwestia, czy dostawa lokalu mieszkalnego nabytego i wyremontowanego w przedstawionych w opisie zdarzenia przyszłego okolicznościach podlegać będzie zwolnieniu z podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o podatku od towarów i usług.

Analiza przepisów ustawy o podatku od towarów i usług, regulujących wyżej wskazane prawo do zwolnienia od podatku dostaw budynków, budowli lub ich części, prowadzi do konkluzji, iż w odniesieniu do tych towarów może wystąpić jedna z dwóch podstaw do zastosowania zwolnienia od tego podatku. Istotne jest wobec tego każdorazowe kompleksowe zbadanie okoliczności towarzyszących dostawie ww. poszczególnych lokali mieszkalnych. Zauważyć bowiem należy, iż stosowanie zwolnień od podatku ma charakter wyjątkowy i nie podlega ani wykładni rozszerzającej, ani zawężającej, natomiast możliwość wychodzenia poza wykładnię literalną jest niedopuszczalna. W efekcie podatnik uprawniony będzie do zastosowania ww. preferencji, gdy charakter świadczonych przez niego czynności, w sposób jednoznaczny i nie budzący wątpliwości, wyczerpuje znamiona ujęte w treści przepisu statuującego jego prawo do zastosowania zwolnienia od podatku od towarów i usług.

Jak wynika z opisu sprawy przedstawionego we wniosku, dostawa lokali mieszkalnych będzie dokonywana przez Wnioskodawcę w ramach pierwszego zasiedlenia, o który mowa w art. 2 pkt 14 ustawy o VAT lub w okresie krótszym niż 2 lata od pierwszego zasiedlenia. W tej sytuacji zwolnienie, o którym mowa w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, nie będzie miało zastosowania w przedmiotowej sprawie.

Z konstrukcji katalogu zwolnień wymienionego w art. 43 ustawy o VAT wynika jednakże, że jeżeli nie znajduje zastosowania zwolnienie z podatku od towarów i usług wymienione w art. 43 ust. 1 pkt 10 ustawy o VAT, konieczna jest weryfikacja, czy dana czynność nie podlega zwolnieniu z opodatkowania podatkiem od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT.

Literalne brzmienie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT wskazuje, że dostawa budynków, budowli (ich części) dokonywana w ramach pierwszego zasiedlenia bądź w okresie dwóch lat od pierwszego zasiedlenia będzie korzystać ze zwolnienia podatkowego pod warunkiem, że:

  • w stosunku do tych obiektów nie przysługiwało dokonującemu ich dostawy prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego,
  • dokonujący ich dostawy nie poniósł wydatków na ich ulepszenie, w stosunku do których miał prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego, a jeżeli ponosił takie wydatki – to były one niższe niż 30% wartości początkowej tych obiektów.

Mając zatem na uwadze przedstawione okoliczności sprawy oraz treść powołanego wyżej przepisu art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy o VAT należy stwierdzić, że w sytuacji gdy faktycznie Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do obniżenia kwoty podatku należnego o kwotę podatku naliczonego przy nabyciu przedmiotowych lokali mieszkalnych, a jednocześnie w czasie ponoszenia nakładów na ulepszenie tych lokali Wnioskodawcy nie przysługiwało prawo do odliczenia podatku naliczonego, gdyż lokale te miały służyć czynnościom zwolnionym od podatku od towarów i usług, to wówczas dostawa ww. lokali będzie zwolniona od podatku od towarów i usług na podstawie art. 43 ust. 1 pkt 10a ustawy.

Tym samym, stanowisko Wnioskodawcy należało uznać za prawidłowe.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Zgodnie z przepisem § 1 pkt 1 rozporządzenia Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 28 sierpnia 2008r. w sprawie przekazania rozpoznawania innym wojewódzkim sądom administracyjnym niektórych spraw z zakresu działania ministra właściwego do spraw finansów publicznych, Prezesa Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oraz Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego (Dz. U. Nr 163, poz. 1016) skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t.j. Dz. U. z 2012r. poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Katowicach, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Bielsku-Białej, ul. Traugutta 2a, 43-300 Bielsko-Biała.

doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj