Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-1/12-4/ŁM
z 6 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-1/12-4/ŁM
Data
2012.04.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Różnice kursowe

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Zwolnienia przedmiotowe


Słowa kluczowe
dochody wolne od podatku
kapitał zakładowy
przewalutowanie
przychód
różnice kursowe
specjalna strefa ekonomiczna
waluta obca
zezwolenie
zwolnienia przedmiotowe


Istota interpretacji
W związku z zaistniałym stanem faktycznym Wnioskodawca pyta czy powstały przychód z tytułu dodatnich różnic kursowych powstałych w wyniku przewalutowania kapitału na finansowanie inwestycji w Specjalnej Strefie Ekonomicznej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych?



Wniosek ORD-IN 502 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 28 grudnia 2011 r. (data wpływu 02.01.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych – jest nieprawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 02 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 19 marca 2012 r. (data wpływu 26.03.2012 r.) - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie różnic kursowych.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący stan faktyczny.

Wnioskodawca jest spółką z kapitałem zagranicznym zarejestrowaną w Polsce dnia 16.06.2011 r. w Sądzie Rejonowym Wydział Gospodarczy Krajowego Rejestru Sądowego.

Na podstawie Zezwolenia z dnia 16 lipca 2011 r. na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej, w imieniu Ministra Gospodarki, udzielono zgody na działalność w tej Strefie.

Przedmiotem działalności gospodarczej na terenie Strefy, wykonywanej przez Spółkę jest działalność produkcyjna, handlowa i usługowa w zakresie wyrobów wytwarzanych i usług świadczonych na terenie Strefy, określonych:

w sekcji C:
29.1 - Pojazdy samochodowe, z wyłączeniem motocykli,
29.2 - Nadwozia do pojazdów silnikowych: przyczepy, naczepy,
29.3 - Części i akcesoria do pojazdów,
30.1 - Statki i łodzie,
30.2 - Lokomotywy kolejowe oraz tabor maszynowy,
30.3 - Statki powietrzne, statki kosmiczne i podobne maszyny,
30.4 - Wojskowe pojazdy bojowe,
30.9 - Sprzęt transportowy, gdzie indziej niesklasyfikowany,
33.20 - Usługi instalowania maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia,

w sekcji H:
49.41 - Transport drogowy towarów,
52.10 - Magazynowanie i przechowywanie towarów,
52.10.12 - Magazynowanie i przechowywanie cieczy i gazów,
52.10.19 - Magazynowanie, przechowywanie pozostałych towarów,
52.2 - Usługi wspomagające transport,

w sekcji M:
71.20.19 - Pozostałe usługi w zakresie badań i analiz technicznych,

72.19.1 - Usługi w zakresie badań naukowych i prac rozwojowych w dziedzinie pozostałych nauk przyrodniczych Polskiej Klasyfikacji Wyrobów i Usług z wyłączeniem działalności gospodarczej w zakresie określonym w paragrafie 2 rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 10 grudnia 2006 r. w sprawie pomocy publicznej udzielanej przedsiębiorcom działającym na podstawie zezwolenia na prowadzenie działalności gospodarczej na terenach specjalnych stref ekonomicznych.

Spółka obecnie znajduje się w fazie inwestycji - w listopadzie bieżącego roku rozpoczęto budowę fabryki mieszczącej się na terenie Specjalnej Strefy Ekonomicznej. Planowany czas zakończenia inwestycji i rozpoczęcia produkcji datowany jest na listopad 2012 roku. Spółka nie uzyskuje jeszcze przychodów z działalności operacyjnej (strefowej), ponosi natomiast koszty.

W związku z rozpoczęciem działalności Wnioskodawcy, udziałowiec Spółki - mieszczący się w Korei - przekazał dnia 26.08.2011 r. na rachunek dewizowy Wnioskodawcy kapitał zakładowy.

W celu rozpoczęcia finansowania inwestycji w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Wnioskodawca dokonał dnia 24.10.2011 r. przewalutowania w/w środków pieniężnych na walutę polską. W wyniku tej operacji powstały znaczne dodatnie różnice kursowe, które spowodowały u Wnioskodawcy przychód.

W piśmie z dnia 19 marca 2012 r. (data wpływu 26.03.2012 r.) stanowiącym odpowiedź na wezwanie do uzupełnienia braków formalnych wniosku, Spółka wskazała, iż w związku z rozpoczęciem działalności, udziałowiec Spółki - mieszczący się w Korei - przekazał dnia 26.08.2011 r. na Jej rachunek dewizowy kapitał zakładowy.

Uchwała Nadzwyczajnego Zgromadzenia Wspólników Spółki określiła kwotę podwyższenia kapitału zakładowego w walucie PLN, natomiast pokrycie udziałów w podwyższonym kapitale zakładowym przez Wspólnika określono w walucie USD, przy czym zgodnie z uregulowaniem zawartym w art. 154 § 3 Kodeksu spółek handlowych, kwotę nadwyżki wartości wkładu ponad nominalną wartość nowoutworzonych udziałów przeznaczono na kapitał zapasowy Spółki.

W celu rozpoczęcia finansowania inwestycji w Specjalnej Strefie Ekonomicznej Wnioskodawca dokonał dnia 24.10.2011 r. przewalutowania w/w środków pieniężnych na walutę polską.

Pojęcie przewalutowania oznacza operację sprzedaży do banku waluty USD. W wyniku tej operacji, powstały znaczne dodatnie różnice kursowe, które spowodowały u Wnioskodawcy przychód. Różnice będące przedmiotem wniosku zostały obliczone jako różnice pomiędzy kursem po jakim wpłynęła waluta na rachunek dewizowy a kursem po jakim waluta ta została sprzedana.

Spółka ustala różnice kursowe na podstawie art. 15a ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.).

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

W związku z zaistniałym stanem faktycznym, Wnioskodawca pyta czy powstały przychód z tytułu dodatnich różnic kursowych powstałych w wyniku przewalutowania kapitału na finansowanie inwestycji w Specjalnej Strefie Ekonomicznej podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych...

Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych, wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4 - 6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Zgodnie z art. 12 ust. 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, za przychody związane z działalnością gospodarczą uważa się przychody należne, choćby nie zostały jeszcze faktycznie otrzymane, po wyłączeniu wartości zwróconych towarów, udzielonych bonifikat i skont.

Za przychody z działalności gospodarczej uznaje się zatem nie tylko przychody będące bezpośrednio wynikiem tej działalności, ale także przychody z każdej innej działalności z nią związanej, w tym także z tytułu niektórych operacji finansowych. Zatem uznać należy, że ze zwolnienia strefowego korzystają te przychody, które powstały w związku z wykonywaną działalnością na podstawie zezwolenia uzyskanego przez Spółkę.

Ponadto Wnioskodawca pragnie podkreślić, że zgodnie z art. 16 ust. 1 ustawy o SSE, podstawą do korzystania z pomocy publicznej, udzielanej zgodnie z ustawą, jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy, uprawniające do korzystania z pomocy publicznej, zwanej dalej zezwoleniem.

Wartym podkreślenia jest fakt, że bez dokonania operacji przewalutowania środków pieniężnych przez Wnioskodawcę, w wyniku której powstały dodatnie różnice kursowe, rozpoczęcie inwestycji objętej uzyskanym zezwoleniem w SSE przez Wnioskodawcę nie byłoby możliwe, ponieważ wszystkie zobowiązania powstałe w czasie realizacji w/w inwestycji regulowane były w walucie polskiej.

W związku z powyższym, zdaniem Wnioskodawcy, przychód powstały w wyniku dodatnich różnic kursowych uzyskanych z tytułu operacji przewalutowania środków pieniężnych na cele sfinansowania inwestycji w SSE nie podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego stanu faktycznego uznaje się za nieprawidłowe.

Zgodnie z art. 12 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (t. j. Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274, ze zm.), dochody uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy w ramach zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1, przez osoby prawne lub osoby fizyczne prowadzące działalność gospodarczą są zwolnione od podatku dochodowego, odpowiednio na zasadach określonych w przepisach o podatku dochodowym od osób prawnych lub w przepisach o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Na postawie art. 16 ust. 1 ustawy o specjalnych strefach ekonomicznych, podstawą do korzystania z pomocy publicznej, udzielanej zgodnie z ustawą, jest zezwolenie na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie danej strefy, uprawniające do korzystania z pomocy publicznej, zwane dalej „zezwoleniem”.

Stosownie natomiast do treści art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), wolne od podatku są dochody, z zastrzeżeniem ust. 4 - 6, uzyskane z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia, o którym mowa w art. 16 ust. 1 ustawy z dnia 20 października 1994 r. o specjalnych strefach ekonomicznych (Dz. U. z 2007 r. Nr 42, poz. 274, z 2008 r. Nr 118, poz. 746 oraz z 2009 r. Nr 18, poz. 97), przy czym wielkość pomocy publicznej udzielanej w formie tego zwolnienia nie może przekroczyć wielkości pomocy publicznej dla przedsiębiorcy, dopuszczalnej dla obszarów kwalifikujących się do uzyskania pomocy w największej wysokości, zgodnie z odrębnymi przepisami.

Równocześnie art. 17 ust. 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych stanowi, że zwolnienie, o którym mowa w ust. 1 pkt 34, przysługuje podatnikowi wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z działalności gospodarczej prowadzonej na terenie strefy.

Biorąc powyższe pod uwagę należy wskazać, iż zwolnienie od podatku przysługuje wyłącznie z tytułu dochodów uzyskanych z prowadzonej na terenie strefy ekonomicznej działalności gospodarczej, określonej w zezwoleniu Jeżeli dany rodzaj (przedmiot) działalności gospodarczej nie jest wymieniony w zezwoleniu, to dochód z takiej działalności nie podlega zwolnieniu. Podobnie w przypadku gdy dany rodzaj działalności jest prowadzony poza terenem strefy wówczas również dochód z takiej działalność nie będzie podlegał zwolnieniu.

Z przedstawionego we wniosku stanu faktycznego wynika, iż Spółka otrzymała zezwolenie z dnia 16 lipca 2011 r. na prowadzenie działalności gospodarczej na terenie specjalnej strefy ekonomicznej. Spółka obecnie znajduje się w fazie inwestycji, nie uzyskując jeszcze przychodów z działalności strefowej, ponosząc natomiast koszty. W związku z rozpoczęciem działalności, udziałowiec Spółki przekazał na Jej rachunek dewizowy kapitał zakładowy. Następnie Spółka dokonała przewalutowania ww. środków pieniężnych na walutę polską. Przy czym, to przewalutowanie oznacza operację sprzedaży do banku waluty USD. W wyniku tej operacji powstały znaczne dodatnie różnice kursowe. Różnice te zostały obliczone jako różnice pomiędzy kursem po jakim wpłynęła waluta na rachunek dewizowy a kursem po jakim waluta ta została sprzedana.

Zgodnie z art. 9b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, podatnicy ustalają różnice kursowe na podstawie:

  1. art. 15a, albo
  2. przepisów o rachunkowości, pod warunkiem że w okresie, o którym mowa w ust. 3, sporządzane przez podatników sprawozdania finansowe będą badane przez podmioty uprawnione do ich badania.


Jak wskazała Spółka w uzupełnieniu stanu faktycznego, ustala Ona różnice kursowe na podstawie art. 15a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stosownie do treści art. 15a ust. 1 tejże ustawy, różnice kursowe zwiększają odpowiednio przychody jako dodatnie różnice kursowe albo koszty uzyskania przychodów jako ujemne różnice kursowe w kwocie wynikającej z różnicy między wartościami określonymi w ust. 2 i 3.

W myśl art. 15a ust. 2 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, dodatnie różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Zgodnie natomiast z treścią art. 15a ust. 3 pkt 3 ww. ustawy, ujemne różnice kursowe powstają, jeżeli wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni, z zastrzeżeniem pkt 4 i 5.

Powyższe uregulowania prawne, jednoznaczne wskazują na obowiązek ustalania różnic kursowych od tzw. własnych środków pieniężnych w każdym przypadku, gdy wartość otrzymanych lub nabytych środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej w dniu ich wpływu jest niższa lub wyższa od wartości tych środków lub wartości pieniężnych w dniu zapłaty lub innej formy wypływu tych środków lub wartości pieniężnych, według faktycznie zastosowanego kursu waluty z tych dni.

Wskazać również należy na przepis art. 15a ust. 8 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, zgodnie z którym podatnicy wyznaczają kolejność wyceny środków lub wartości pieniężnych w walucie obcej, o której mowa w ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3, według przyjętej metody stosowanej w rachunkowości, której nie mogą zmieniać w trakcie roku podatkowego.

W tym miejscu należy jednak podkreślić, iż powyższa metoda znajduje jedynie zastosowanie przy obliczaniu różnic kursowych od środków własnych (art. 15a ust. 2 pkt 3 i ust. 3 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych) i to tylko odnośnie kolejności wyceny, natomiast sama wycena następuje na podstawie faktycznie zastosowanego kursu w rozumieniu przepisów podatkowych.

Biorąc powyższe pod uwagę, należy wskazać, iż w przedmiotowej sprawie powstała dodatnia różnica kursowa, gdyż Spółka sprzedała do banku walutę obcą otrzymaną od swojego udziałowca. Różnica ta stanowi przychód podatkowy.

Ponieważ jednak w analizowanej sprawie Spółka sprzedaje środki pieniężne przekazane na Jej rachunek dewizowy przez udziałowca Spółki na utworzenie kapitału zakładowego, istotne dla rozstrzygnięcia sprawy jest zbadanie, czy powyższy przychód wpływa na dochód, który jest zwolniony z opodatkowania, czy też stanowi dochód podatkowy opodatkowany podatkiem dochodowym od osób prawnych.

W tym miejscu należy wskazać, iż różnice kursowe są nierozerwalnie związane z należnością główną, której dotyczą i nie mogą funkcjonować samodzielnie. Ze zwolnienia podatkowego określonego w art. 17 ust. 1 pkt 34 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych korzystają wyłącznie różnice kursowe powstałe w związku z przychodami lub kosztami strefowymi oraz wydatkami kwalifikowanymi. Różnie kursowe aktywują się z dniem zapłaty konkretnego zobowiązania. Nie maja one charakteru samoczynnego. W związku z tym, rozliczenie dodatnich różnic kursowych od własnych środków pieniężnych powinno nastąpić w ślad za transakcją, w związku z którą różnica ta powstaje. Różnice te nie mają charakteru samoistnego, powstają na skutek zawarcia konkretnej transakcji zakupu.

Ze stanu faktycznego sprawy wynika, iż Spółka nie prowadzi jeszcze działalności gospodarczej na terenie strefy, rozpoczęty został dopiero procesem inwestycyjny zmierzający do uruchomienia działalności. Przychód z tytułu dodatnich różnic kursowych nie dotyczy zatem przychodów i kosztów strefowych. Ponadto środki pieniężne zostały przekazane na utworzenie kapitału zakładowego, który nie powoduje powstania przychodu podatkowego po stronie Spółki. Również wypływ środków pieniężnych nie jest związany z zapłata zobowiązań inwestycyjnych wyrażonych w walucie obcej, gdyż jak wskazała Spółka, wszystkie zobowiązania powstałe w czasie realizacji inwestycji regulowane były w walucie polskiej. Nie można zatem uznać powyższej operacji gospodarczej za związaną z działalnością gospodarczą prowadzoną na terenie specjalnej strefy ekonomicznej na podstawie zezwolenia.

Reasumując, przychód z tytułu dodatnich różnic kursowych powstałych w wyniku sprzedaży waluty podlega opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób prawnych.

Interpretacja dotyczy zaistniałego stanu faktycznego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dacie zaistnienia zdarzenia w przedstawionym stanie faktycznym.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, ul. Św. Mikołaja 78/79, 50-126 Wrocław po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj