Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu
ILPB4/423-7/12-3/ŁM
z 6 kwietnia 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ILPB4/423-7/12-3/ŁM
Data
2012.04.06



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu


Temat
Podatek dochodowy od osób prawnych --> Koszty uzyskania przychodów --> Pojęcie kosztów uzyskania przychodów

Podatek dochodowy od osób prawnych --> Opodatkowanie stron umowy leasingu


Słowa kluczowe
cesja
cesja umowy leasingu
ewidencja przebiegu pojazdu
koszty uzyskania przychodów
leasing operacyjny
leasingobiorca
rata leasingowa
samochód osobowy
umowa leasingu


Istota interpretacji
1. Czy w związku z zakończeniem umowy leasingu operacyjnego przed upływem 24 miesięcy od daty cesji (zakończenie umowy polegałoby na wykupie samochodu od leasingodawcy), niniejsza umowa w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie nadal traktowana jako umowa leasingu operacyjnego?
2. Czy zakończenie umowy leasingu przed upływom okresu 24 miesięcy po cesji będzie rodziło konieczności korekty kosztów uzyskania przychodów o zapłacone już raty leasingowe?



Wniosek ORD-IN 475 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 2 i § 6 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Spółki z ograniczoną odpowiedzialnością przedstawione we wniosku z dnia 29 grudnia 2011 r. (data wpływu 09 stycznia 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z wykupem przedmiotu leasingu przejętego w drodze cesji – jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 09 stycznia 2012 r. został złożony ww. wniosek – uzupełniony pismem z dnia 03 kwietnia 2012 r. - o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku dochodowego od osób prawnych w zakresie skutków podatkowych związanych z wykupem przedmiotu leasingu przejętego w drodze cesji.

W przedmiotowym wniosku został przedstawiony następujący opis zdarzenia przyszłego.

Spółka w drodze cesji przejęła umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego.

Umowa leasingu pierwotnie (podpisana przez pierwszego leasingobiorcę) została zawarta 13 lutego 2008 r. W dniu 10.11.2010 r. nastąpiła cesja umowy na Spółkę. Okres trwania umowy po cesji do października 2013 r. (35 miesięcy).

Ze względów ekonomicznych Spółka chciałaby zakończyć niniejszą umowę, wykupując od leasingodawcy przedmiot leasingu, przed upływem 24 miesięcy od daty cesji.

W piśmie z dnia 03 kwietnia 2012 r. stanowiącym uzupełnienie wniosku o wydanie interpretacji indywidualnej, Spółka wskazała, iż przedmiot leasingu spełnia warunek określony w art. 17b ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, tzn. suma opłat wynikająca z umowy po cesji jest równa wartości przedmiotu leasingu określonego w umowie cesji.

W związku z powyższym zadano następujące pytania.

  1. Czy w związku z zakończeniem umowy leasingu operacyjnego przed upływem 24 miesięcy od daty cesji (zakończenie umowy polegałoby na wykupie samochodu od leasingodawcy), niniejsza umowa w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych będzie nadal traktowana jako umowa leasingu operacyjnego...
  2. Czy zakończenie umowy leasingu przed upływem okresu 24 miesięcy po cesji będzie rodziło konieczności korekty kosztów uzyskania przychodów o zapłacone już raty leasingowe...
  3. Czy leasingodawca w związku z cedowaniem umowy na innego leasingobiorcę, miał obowiązek ponownego ustalenia wartości początkowej i ponownego rozpoczęcia amortyzacji przedmiotu leasingu przez okres następnych 5 lat (w omawianym przypadku przedmiotem leasingu jest samochód osobowy)...
  4. Czy w związku z wykupem przedmiotu leasingu przed upływem 24 miesięcy od daty cesji leasingodawca ma obowiązek sprzedać przedmiot leasingu w cenie rynkowej zamiast w wartości wykupu określonej w umowie plus niezapłacone raty do dnia wykupu...


Przedmiotem niniejszej interpretacji indywidualnej jest odpowiedź na pytanie nr 1 i 2. Jednocześnie w zakresie wniosku Spółki dotyczącego pytań nr 3 i 4 wydane zostało postanowienie o odmowie wszczęcia postępowania z dnia 06 kwietnia 2012 r. nr ILPB4/423-7/12-4/ŁM.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 1.

Cesja umowy leasingu nie tworzy żadnej nowej umowy leasingu. Następuje tylko i wyłącznie zmiana podmiotu umowy, umowa ta cały czas obowiązuje i jest tą samą umową, tyle że z innym leasingobiorcą, który wstępuje do umowy z całym jej dobrodziejstwem.

Umowę należy traktować jako całość, niezależnie od tego, że w międzyczasie miała miejsce zmiana podmiotu umowy. Przepisy stanowią o „czasie trwania umowy” oraz o „sumie opłat wynikających z umowy”, a zatem odnoszą się przedmiotowo do umowy. Nie ma odniesienia podmiotowego, nie stanowi się o „związaniu danego leasingobiorcy umową przez określony czas”, czy też o „opłatach wniesionych przez danego leasingobiorcę”.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji cesji uprawnień z leasingu mamy cały czas do czynienia z umową leasingu w rozumieniu przepisów podatkowych - zarówno u leasingobiorcy dotychczasowego, jak i u podmiotu, który wstępuje do umowy.

W konsekwencji, skoro umowa będąca przedmiotem zapytania, była zawarta przez pierwszego Leasingobiorcę 13 lutego 2008 r., cesja na drugiego Leasingobiorcę nastąpiła po 33 miesiącach (listopad 2010 r.), Spółka jako drugi Leasingobiorca, przy założeniu, że suma dotychczasowych opłat wniesiona przez obu Leasingobiorców plus wartość wykupu będą równe co najmniej wartości początkowej samochodu, ma prawo wcześniej (przed upływem 24 miesięcy od daty cesji) zakończyć niniejszą umowę bez konieczności przekwalifikowywania jej na umowę najmu w świetle ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Stanowisko Wnioskodawcy w zakresie pytania nr 2.

Cesja umowy leasingu nie tworzy żadnej nowej umowy leasingu. Następuje tylko i wyłącznie zmiana podmiotu umowy, umowa ta cały czas obowiązuje i jest tą samą umową, tyle że z innym leasingobiorcą.

Umowę należy traktować jako całość, niezależnie od tego, że w międzyczasie miała miejsce zmiana podmiotu umowy. Przepisy stanowią o „czasie trwania umowy” oraz o „sumie opłat wynikających z umowy”, a zatem odnoszą się przedmiotowo do umowy. Nie ma odniesienia podmiotowego, nie stanowi się o „związaniu danego leasingobiorcy umową przez określony czas”, czy też o „opłatach wniesionych przez danego leasingobiorcę”.

Zdaniem Wnioskodawcy, w sytuacji cesji uprawnień z leasingu mamy cały czas do czynienia z umową leasingu w rozumieniu przepisów podatkowych - zarówno u leasingobiorcy dotychczasowego, jak i u podmiotu, który wstępuje do umowy.

Zatem zakończenie umowy leasingu przed upływem 24 miesięcy od daty cesji, przy założeniu, że suma dotychczasowych opłat wniesiona przez obu Leasingobiorców plus wartość wykupu będą równe co najmniej wartości początkowej samochodu, Spółka nie będzie musiała korygować kosztów uzyskania przychodów o zapłacone już raty leasingowe.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego opisu zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (t. j. Dz. U. z 2011 r. Nr 74, poz. 397 ze zm.), kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1.

Zasady opodatkowania stron umowy leasingu podatkiem dochodowym od osób prawnych reguluje rozdział 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Jak wynika z art. 17a pkt 1 ww. ustawy, ilekroć w rozdziale tym jest mowa o umowie leasingu - rozumie się przez to umowę nazwaną w kodeksie cywilnym, a także każdą inną umowę, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej „finansującym”, oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej „korzystającym”, podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty.

Stosownie do treści art. 17b ust. 1 ww. ustawy, opłaty ustalone w umowie leasingu, ponoszone przez korzystającego w podstawowym okresie umowy z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych stanowią przychód finansującego i odpowiednio w przypadku, o którym mowa w pkt 1, koszt uzyskania przychodów korzystającego, z zastrzeżeniem ust. 2 i 3, jeżeli:

  1. umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym nie jest osoba wymieniona w pkt 2, została zawarta na czas oznaczony, stanowiący co najmniej 40% normatywnego okresu amortyzacji, jeżeli przedmiotem umowy leasingu są podlegające odpisom amortyzacyjnym rzeczy ruchome lub wartości niematerialne i prawne, albo została zawarta na okres co najmniej 10 lat, jeżeli jej przedmiotem są podlegające odpisom amortyzacyjnym nieruchomości;
  2. umowa leasingu, w przypadku gdy korzystającym jest osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej, została zawarta na czas oznaczony;
  3. suma ustalonych opłat w umowie leasingu, o której mowa w pkt 1 lub 2, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, odpowiada co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.


Stosownie do treści art. 17b ust. 2 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, jeżeli finansujący w dniu zawarcia umowy leasingu korzysta ze zwolnień w podatku dochodowym przysługujących na podstawie:

  1. art. 6,
  2. przepisów o specjalnych strefach ekonomicznych,
  3. art. 23 i 37 ustawy z dnia 14 czerwca 1991 r. o spółkach z udziałem zagranicznym (Dz. U. z 1997 r. Nr 26, poz. 143, z 1998 r. Nr 160, poz. 1063 oraz z 1999 r. Nr 49, poz. 484 i Nr 101, poz. 1178)
  • do umowy tej stosuje się zasady opodatkowania określone w art. 17f - 17h.

Z powyższych przepisów wynika zatem, iż co do zasady, jeżeli umowa leasingu spełnia warunki określone w art. 17b ww. ustawy, to wówczas ponoszone przez leasingobiorcę (korzystającego) w związku z tą umową wydatki z tytułu używania przedmiotu leasingu – w podstawowym okresie – będą mogły stanowić koszty uzyskania przychodów.

Regulacje ujęte w rozdziale 4a ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, nie określają natomiast skutków podatkowych zawarcia umowy cesji leasingu operacyjnego na rzecz innego podmiotu. Zatem, przystąpienie do umowy leasingu nowego korzystającego oznacza, iż w pełni uzasadnionym staje się konieczność zbadania, czy na dzień cesji umowa ta stanowi dla tego podmiotu podatkową umowę leasingową. Nie można bowiem mówić o kontynuacji podatkowej umowy leasingowej w sytuacji, gdy korzystającym został nowy podatnik i przystępuje on do umowy, której okres obowiązywania jest już krótszy, niż w momencie podpisywania jej przez pierwszego korzystającego.

W następstwie bowiem cesji umowy leasingu, nowy korzystający przejmie wyłącznie prawa i obowiązki cywilnoprawne dotychczasowego leasingobiorcy. Nie przejmie natomiast praw i obowiązków o charakterze podatkowym. Umową cywilnoprawną nie można bowiem przenieść uprawnień podatkowych.

Przepisy ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 r. Kodeks cywilny (Dz. U. Nr 16, poz. 93 ze zm.) dopuszczają wprawdzie możliwość przejęcia przez nowego korzystającego wszystkich praw i obowiązków poprzedniego leasingobiorcy, bez rozwiązywania umowy leasingowej. Nie oznacza to jednak, iż dokonana cesja umowy leasingu będzie miała analogiczne skutki na gruncie prawa podatkowego.

W świetle powyższego, w przypadku cesji umowy leasingu niezbędne jest ustalenie, czy umowa ta stanowi dla nowego leasingobiorcy nadal podatkową umowę leasingu, a tym samym, czy opłaty ponoszone z tego tytułu mogą stanowić koszt uzyskania przychodów w oparciu o art. 17b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych.

Skoro ustawodawca w przepisie art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych uzależnia prawo korzystającego do zaliczenia opłat ustalonych w umowie leasingu, ponoszonych przez niego z tytułu używania środków trwałych oraz wartości niematerialnych i prawnych, do kosztów uzyskania przychodów od łącznego spełnienia warunków w nim określonych, nie można przyjąć, że z przywilejów tych skorzysta również osoba, która tych warunków nie spełnia. Umowa leasingu w chwili przystąpienia do niej nowego korzystającego, aby mogła w stosunku do niego wywierać skutki podatkowe w postaci uprawnienia zaliczenia opłat leasingowych do kosztów podatkowych, musi dalej trwać co najmniej przez okres stanowiący 40% normatywnego okresu amortyzacji oraz suma ustalonych w niej opłat, pomniejszona o należny podatek od towarów i usług, musi odpowiadać co najmniej wartości początkowej środków trwałych lub wartości niematerialnych i prawnych.

Z przedstawionego we wniosku zdarzenia przyszłego wynika, iż wyniku cesji Spółka przejęła umowę leasingu operacyjnego samochodu osobowego. Okres trwania umowy po cesji określono do października 2013 r. (35 miesięcy). Ponadto w uzupełnieniu Spółka wskazała, iż suma opłat wynikająca z umowy po cesji jest równa wartości przedmiotu leasingu określonego w umowie cesji.

W przypadku samochodu osobowego normatywny okres amortyzacji wynosi 5 lat, tym samym minimalny czas trwania podatkowej umowy leasingu operacyjnego wymagany przez ustawodawcę (40% okresu amortyzacji) w przedmiotowej sprawie wynosi 24 miesiące. Tym samym na dzień cesji umowa leasingu będzie spełniać warunki określone w art. 17b ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Tym samym, przedmiotowa umowa nie utraci charakteru podatkowej umowy leasingu.

Umowa ta upoważniała zatem Wnioskodawcę do zaliczenia rat leasingowych, ponoszonych w trakcie ich trwania, do kosztów podatkowych. Nie zmienia tego fakt wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu. Zapłacone dotychczas raty leasingowe stanowią koszt uzyskania przychodów, a Spółka nie jest obowiązana do korekty tych kosztów. Okoliczność wcześniejszego rozwiązania umowy leasingu nie ma również wpływu na stosowanie w przypadku samochodów osobowych limitu wydatków z tytułu ich używania oraz prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu. Wymóg zastosowania limitu i prowadzenia ewidencji przebiegu pojazdu nie dotyczy umów leasingu (art. 16 ust. 3b ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych).

Reasumując, w związku z zakończeniem umowy leasingu operacyjnego przed upływem 24 miesięcy od daty cesji, niniejsza umowa nadal będzie traktowana jako podatkowa umowa leasingu operacyjnego. Tym samym Wnioskodawca nie będzie musiał skorygować kosztów uzyskania przychodów o zapłacone już raty leasingowe.

Interpretacja dotyczy opisu zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Poznaniu, ul. Ratajczaka 10/12, 61-815 Poznań po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Poznaniu, Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Lesznie, ul. Dekana 6, 64-100 Leszno.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj