Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie
IPPB2/415-554/12-5/MG
z 13 września 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
IPPB2/415-554/12-5/MG
Data
2012.09.13



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie


Temat
Podatek dochodowy od osób fizycznych --> Szczególne zasady ustalania dochodu --> Wykaz zasad


Słowa kluczowe
rezydent podatkowy
spółka akcyjna
udział w spółce
wkłady niepieniężne


Istota interpretacji
w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Zbywanej będącej rezydentem podatkowym w Polsce do Spółki mającej siedzibę w Polsce



Wniosek ORD-IN 310 kB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA

Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 749 ze zm.) oraz § 7 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.) Dyrektor Izby Skarbowej w Warszawie działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko Pana przedstawione we wniosku z dnia 13.06.2012 r. (data wpływu 15.06.2012 r.) oraz w uzupełnieniu z dnia 06.09.2012 r. (data nadania 06.09.2012 r., data wpływu 07.09.2012 r.) na wezwanie tut. organu z dnia 29.08.2012 r. Nr IPPB2/415-554/12-2/MG (data nadania 29.08.2012 r., data odbioru 31.08.2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Zbywanej będącej rezydentem podatkowym w Polsce do Spółki mającej siedzibę w Polsce - jest prawidłowe.

UZASADNIENIE

W dniu 15.06.2012 r. został złożony ww. wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej dochodowego od osób fizycznych w zakresie skutków podatkowych wniesienia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Zbywanej będącej rezydentem podatkowym w Polsce do Spółki mającej siedzibę w Polsce.

W przedmiotowym wniosku zostało przedstawione następujące zdarzenie przyszłe.

Wnioskodawca jest osobą fizyczną, która posiada miejsce zamieszkania dla celów podatkowych w Polsce, podlegającą nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu w Polsce. Wnioskodawca jest udziałowcem większościowym w spółce z o.o. (zwana dalej: „Spółka Zbywana”), w której posiada większość udziałów w jej kapitale zakładowym oraz większość głosów na zgromadzeniu wspólników tej spółki, tj. ponad 51%.

Obecnie planowane jest przeprowadzenie transakcji, w wyniku której Wnioskodawca zbędzie w sposób opisany poniżej 51% udziałów (dających 51% głosów na zgromadzeniu wspólników) w Spółce Zbywanej. Spółka Zbywana jest rezydentem podatkowym w Polsce, tj. ma siedzibę oraz zarząd w Polsce i podlega w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Planowane zbycie 51% udziałów nastąpi poprzez wniesienie przez Wnioskodawcę wszystkich jego udziałów w Spółce Zbywanej (stanowiących ponad 51% kapitału zakładowego i głosów na zgromadzeniu wspólników Spółki Zbywanej) w formie wkładu niepieniężnego do innej spółki akcyjnej z siedzibą na Polsce (zwana dalej: „Spółka”), która będzie miała siedzibę oraz zarząd w Polsce i podlegała będzie w Polsce obowiązkowi podatkowemu od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania.

Na skutek wniesienia przez Wnioskodawcę ponad 51% udziałów w Spółce Zbywanej, Wnioskodawca obejmie w zamian wyłącznie akcje w Spółce. Po zrealizowaniu obu transakcji, Spółka będzie posiadała łącznie 51% udziałów i praw głosu w Spółce Zbywanej.

Przedmiotowy wniosek obarczony był brakami formalnymi, w związku z tym pismem z dnia 29.08.2012 r. Nr IPPB2/415-554/12-2/MG (data nadania 29.08.2012 r., data doręczenia 31.08.2012 r.), na podstawie art. 169 § 1 w zw. z art. 14h ustawy Ordynacja podatkowa, organ podatkowy wezwał Wnioskodawcę do uzupełnienia tego wniosku.

Wnioskodawca uzupełnił braki formalne wniosku w ustawowym terminie pismem z dnia 06.09.2012 r.

W związku z powyższym zadano następujące pytanie.

Czy w wyniku wniesienia przez Wnioskodawcę udziałów w Spółce Zbywanej do Spółki mającej siedzibę w Polsce i uzyskaniem przez Spółkę 51% głosów w Spółce Zbywanej, po stronie Wnioskodawcy powstanie na moment objęcia akcji w Spółce przychód na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych...

Zdaniem Wnioskodawcy, transakcja zrealizowana w warunkach opisanych w zdarzeniu przyszłym, tj. transakcja polegająca na wniesieniu aportem przez Wnioskodawcę na rzecz Spółki 51% udziałów w Spółce Zbywanej w zamian za akcje tej Spółki, biorąc pod uwagę, że Spółka posiadała będzie wskutek wniesienia ww. udziałów bezwzględną większość praw głosu w Spółce Zbywanej, nie będzie skutkowała powstaniem przychodu dla Wnioskodawcy na gruncie podatku dochodowego od osób fizycznych na moment objęcia akcji w Spółce.

W odniesieniu do przedmiotowej transakcji, kluczowe znaczenie będzie miał przepis art. 24 ust. 8a ustawy o PIT, zgodnie z którym jeżeli spółka nabywa od udziałowców (akcjonariuszy) innej spółki udziały (akcje) tej innej spółki oraz w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) albo w zamian za udziały (akcje) tej innej spółki przekazuje udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki własne udziały (akcje) wraz z zapłatą w gotówce w wysokości nie wyższej niż 10% wartości nominalnej własnych udziałów (akcji), a w przypadku braku wartości nominalnej - wartości rynkowej tych udziałów (akcji), oraz jeżeli w wyniku nabycia:

  1. spółka nabywająca uzyska bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, albo
  2. spółka nabywająca, posiadająca bezwzględną większość praw głosu w spółce, której udziały (akcje) są nabywane, zwiększa ilość udziałów (akcji) w tej spółce

- do przychodów nie zalicza się wartości udziałów (akcji) przekazanych udziałowcom (akcjonariuszom) tej innej spółki oraz wartości udziałów (akcji) nabytych przez spółkę, pod warunkiem, że podmioty biorące udział w tej transakcji podlegają w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia (wymiana udziałów).

W konsekwencji, aby uznać daną transakcję za tzw. wymianę udziałów, o której mowa w przytaczanym art. 24 ust. 8a i 8b ustawy o PIT, muszą być spełnione łącznie ww. warunki.

Powyższe warunki są spełnione dla analizowanej transakcji, ponieważ:

  1. podmioty biorące udział w transakcji, tj. Wnioskodawca, Spółka Zbywana oraz Spółka, podlegają opodatkowaniu od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania w państwach członkowskich Unii Europejskiej, tj. w Polsce;
  2. w związku z wniesieniem 51% udziałów w Spółce Zbywanej, Wnioskodawca obejmie w zamian wyłącznie akcje spółki nabywającej, tj. Spółki (nie będzie miała miejsce częściowa zapłata w gotówce);
  3. w wyniku nabycia udziałów Spółki Zbywanej, Spółka - jako spółka nabywająca, która w wyniku transakcji będzie posiadała bezwzględną większość praw głosu (tj. 51%) w Spółce Zbywanej - zwiększy ilość udziałów posiadanych w Spółce Zbywanej.

Tym samym, w sytuacji, gdy Wnioskodawca wniesie udziały w Spółce Zbywanej jako wkład niepieniężny do Spółki, zastosowanie znajdzie art. 24 ust. 8a ustawy o PIT, bowiem spółka nabywająca (tj. Spółka), posiadała będzie wskutek wniesienia ww. udziałów bezwzględną większość praw głosu w Spółce Zbywanej, w konsekwencji po stronie Wnioskodawcy nie powstanie przychód podlegający opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych.

Na marginesie, Wnioskodawca pragnie zauważyć, że już niejednokrotnie Trybunał Sprawiedliwości orzekał w sprawach związanych z Dyrektywą Rady 2009/133/WE z 19 października 2009 r. w sprawie wspólnego systemu opodatkowania mającego zastosowanie w przypadku łączenia, podziałów, podziałów przez wydzielenie, wnoszenia aktywów i wymiany udziałów dotyczących spółek różnych państw członkowskich oraz przeniesienia statutowej siedziby SE lub SCE z jednego państwa członkowskiego do innego państwa członkowskiego (uprzednio dyrektywa 90/434/EWG), w których stroną postępowania była osoba fizyczna (wyrok C-28/95 z dnia 17 lipca 1997 r. w sprawie L., wyrok C-321/05 z dnia 5 lipca 2007 r. w sprawie K.). Z kolei, w wyroku WSA w Warszawie z dnia 27 października 2009 r., III SA/Wa 603/09 Sąd uznał, że „przepis art. 8 ust. 1 dyrektywy jest bezwarunkowy i dostatecznie precyzyjny, albowiem jednoznacznie nakazuje wyłączenie spod opodatkowania wskazanych w nim czynności (także wymiany udziałów/akcji) wobec akcjonariuszy, nie czyniąc przy tym rozróżnienia na akcjonariuszy będących osobami prawnymi (...) i akcjonariuszy - osób fizycznych”.

Reasumując, w związku z tym, iż spełnione zostaną łącznie wszystkie warunki wynikające z art. 24 ust. 8a i ust. 8b ustawy o PIT, wniesienie przez Wnioskodawcę aportem do Spółki udziałów w Spółce Zbywanej, nie będzie podlegało opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych w momencie objęcia przez Wnioskodawcę akcji w Spółce.

Na poparcie swojego stanowiska Wnioskodawca pragnie wskazać na następujące interpretacje indywidualne wydane w analogicznych stanach faktycznych:

  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 14 lipca 2011 r., sygn. IPPB2/415-406/11-2/MG;
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z dnia 18 listopada 2011 r., sygn. IPTPB2/415-506/11-4/KR;
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Warszawie z dnia 10 października 2011 r., sygn. IPPB2/415-804/11-2/MG;
  • Interpretacja indywidualna Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu z dnia 4 października 2011 r., sygn. ILPB1/415-862/11-4/AP.

W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej opisanego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.

Mając powyższe na względzie, stosownie do art. 14c § 1 Ordynacji podatkowej, odstąpiono od uzasadnienia prawnego dokonanej oceny stanowiska Wnioskodawcy.

Końcowo - odnosząc się do powołanych przez Stronę interpretacji organów podatkowych oraz wyroku Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego oraz Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości - wskazać należy, iż orzeczenia te dotyczą tylko konkretnej, indywidualnej sprawy, jak również powołane wyroki dotyczą konkretnych spraw podatników osądzonych w określonym stanie faktycznym i w tych sprawach rozstrzygnięcia w nich zawarte są wiążące. Natomiast organy podatkowe mimo, że w ocenie indywidualnych spraw podatników posiłkują się wydanymi rozstrzygnięciami sądów i innych organów podatkowych, to nie mają możliwości zastosowania ich wprost, z tego powodu, iż nie stanowią materialnego prawa podatkowego.

Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.

Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, ul. Jasna 2/4, 00-013 Warszawa po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – t. j. Dz. U. z 2012 r., poz. 270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).

Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Warszawie Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Płocku, ul. 1-go Maja 10, 09-402 Płock.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj