Interpretacja Dyrektora Izby Skarbowej w Bydgoszczy
ITPP1/443-364/12/MN
z 20 czerwca 2012 r.

 

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji

 

Rodzaj dokumentu
interpretacja indywidualna
Sygnatura
ITPP1/443-364/12/MN
Data
2012.06.20



Autor
Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy


Temat
Podatek od towarów i usług --> Zakres opodatkowania --> Opodatkowanie przy likwidacji działalności spółki i zaprzestaniu działalności przez osobę fizyczną --> Towary własnej produkcji


Słowa kluczowe
zwrot podatku
zwrot podatku od towarów i usług


Istota interpretacji
zwrot podatku po likwidacji spółki komandytowej



Wniosek ORD-IN 2 MB

INTERPRETACJA INDYWIDUALNA


Na podstawie art. 14b § 1 i § 6 ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) oraz § 4 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 20 czerwca 2007 r. w sprawie upoważnienia do wydawania interpretacji przepisów prawa podatkowego (Dz. U. Nr 112, poz. 770 ze zm.), Dyrektor Izby Skarbowej w Bydgoszczy, działając w imieniu Ministra Finansów stwierdza, że stanowisko przedstawione we wniosku z dnia 21 marca 2012 r. (data wpływu 26 marca 2012 r.) o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie otrzymania zwrotu podatku przez byłych wspólników spółki komandytowej po jej likwidacji – jest prawidłowe.


UZASADNIENIE


W dniu 26 marca 2012 r. został złożony wniosek o udzielenie pisemnej interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie dotyczącej podatku od towarów i usług w zakresie otrzymania zwrotu podatku przez byłych wspólników spółki komandytowej po jej likwidacji.


W przedmiotowym wniosku przedstawiono następujące zdarzenie przyszłe.


W dniu 17 maja 2010 r. została utworzona firma pod nazwą D.Sp. z o. o. Spółka komandytowa, jako zorganizowana część przedsiębiorstwa, w której komandytariuszem jest Wnioskodawca - spółka akcyjna (99,72% udziału). Spółka komandytowa jest podatnikiem podatku od towarów i usług, a podatnikami podatku dochodowego - odpowiednio jej wspólnicy - w tym Wnioskodawca. W lutym 2011 r. miała miejsce transakcja zbycia zorganizowanej części przedsiębiorstwa - jej majątku (D.SP. z o. o. Sp. K). W związku z tym właściciele chcą podjąć decyzję o likwidacji spółki komandytowej. W deklaracji VAT-7 złożonej za miesiąc luty 2012 r. Spółka komandytowa wykazała nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym do zwrotu na rachunek bankowy w terminie 180 dni, gdyż nie dokonuje obecnie żadnej sprzedaży.


W związku z powyższym zadano następujące pytanie.


Czy w przypadku likwidacji Spółki komandytowej (spółki osobowej) zwrot podatku będzie przysługiwał jej komandytariuszowi - Wnioskodawcy...


Zdaniem Wnioskodawcy, na podstawie art. 14 ust. 9a i 9b, wspólnikom likwidowanych spółek, o których mowa w art. I4 ust. 1 pkt 2, przysługuje prawo zwrotu różnicy podatku wykazanego w deklaracji podatkowej za okres, w którym odpowiednio te osoby lub spółki były podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni. W przypadku byłych wspólników zwrotu różnicy dokonuje się na podstawie złożonej deklaracji podatkowej wraz z załączonymi do tej deklaracji:


  1. umową spółki, aktualną na dzień rozwiązania spółki;
  2. wykazem rachunków bankowych byłych wspólników w banku mającym siedzibę na terytorium kraju, na które ma być dokonany zwrot różnicy podatku.


Zwrot dokonywany jest w proporcjach wynikających z prawa do udziału w zysku określonego w umowie spółki. Zwrot w tym przypadku następuje w ustawowym terminie, co wynika z brzmienia art. 14 ust. 9d. Oznacza to, że co do zasady zwrot następuje w ciągu 60 dni od dnia złożenia rozliczenia.


W świetle obowiązującego stanu prawnego stanowisko Wnioskodawcy w sprawie oceny prawnej przedstawionego zdarzenia przyszłego uznaje się za prawidłowe.


Zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (t.j. Dz. U. z 2011 r. Nr 177, poz. 1054), podatnikami są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne, wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, o której mowa w ust. 2, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności.

Spółka komandytowa, na mocy powołanego powyżej przepisu, jest podatnikiem podatku od towarów i usług jako jednostka organizacyjna niemająca osobowości prawnej.

Art. 133 § 2a ustawy z dnia 29 sierpnia 1997 r. Ordynacja podatkowa (t. j. Dz. U. z 2005 r. Nr 8, poz. 60 ze zm.) stanowi, iż stroną w postępowaniu podatkowym w sprawach dotyczących zwrotu podatku od towarów i usług może być wspólnik spółki wymienionej w art. 115 § 1, uprawniony na podstawie przepisów o podatku od towarów i usług do otrzymania zwrotu podatku.


Stosownie do art. 14 ust. 1 ustawy o podatku od towarów i usług, opodatkowaniu podatkiem podlegają towary własnej produkcji i towary, które po nabyciu nie były przedmiotem dostawy towarów, w przypadku:


  1. rozwiązania spółki cywilnej lub handlowej niemającej osobowości prawnej;
  2. zaprzestania przez podatnika, o którym mowa w art. 15, będącego osobą fizyczną wykonywania czynności podlegających opodatkowaniu, obowiązanego, na podstawie art. 96 ust. 6, do zgłoszenia zaprzestania działalności naczelnikowi urzędu skarbowego.


Na mocy art. 14 ust. 9a ustawy, osobom fizycznym, o których mowa w ust. 1 pkt 2, oraz osobom, które były wspólnikami spółek, o których mowa w ust. 1 pkt 1, w dniu ich rozwiązania, zwanych dalej „byłymi wspólnikami”, przysługuje prawo zwrotu różnicy podatku wykazanego w deklaracji podatkowej za okres, w którym odpowiednio te osoby lub spółki były podatnikami zarejestrowanymi jako podatnicy VAT czynni.


W przypadku byłych wspólników – stosownie do art. 14 ust. 9b ustawy – zwrotu różnicy podatku dokonuje się na podstawie złożonej deklaracji podatkowej wraz z załączonymi do tej deklaracji:


  1. umową spółki, aktualną na dzień rozwiązania spółki;
  2. wykazem rachunków bankowych byłych wspólników w banku mającym siedzibę na terytorium kraju lub rachunków byłych wspólników w spółdzielczej kasie oszczędnościowo -kredytowej, której są członkami, na które ma być dokonany zwrot różnicy podatku.


Przedmiotem wątpliwości Wnioskodawcy jest kwestia prawa do otrzymania zwrotu podatku od towarów i usług przez Wnioskodawcę (komandytariusza spółki komandytowej) wykazanej w deklaracji złożonej przez Spółkę komandytową w przypadku jej rozwiązania.

Analiza powołanych przepisów na tle przedstawionego stanu faktycznego prowadzi do wniosku, iż w przedstawionych okolicznościach, po likwidacji spółki komandytowej, przysługuje zwrot podatku od towarów i usług byłym jej wspólnikom (w tym m.in. Wnioskodawcy), przy założeniu, że przysługiwałby on Spółce komandytowej, gdyby nie uległa ona likwidacji.

Pomimo utraty bytu prawnego spółki komandytowej, jej byli wspólnicy mają prawo do zwrotu różnicy podatku naliczonego nad należnym za okres rozliczeniowy, w którym spółka ta była czynnym podatnikiem podatku VAT. Prawo to ze względu na formalną likwidację spółki komandytowej realizowane będzie przez byłych wspólników tej spółki.

Niniejsza interpretacja dotyczy wyłącznie kwestii uprawnienia Wnioskodawcy do zwrotu, jako byłego wspólnika spółki komandytowej po jej rozwiązaniu, natomiast nie rozstrzyga innych kwestii zawartych we własnym stanowisku, w szczególności terminu, w jakim przysługuje zwrot tego podatku, gdyż zagadnienie to nie było przedmiotem zapytania.

Ponadto interpretację wydano przy założeniu, że rozliczenie podatku od towarów i usług (podatku należnego i naliczonego) jest prawidłowe i nie istnieją okoliczności mogące mieć wpływ na prawidłowość rozliczenia tego podatku. Wskazać należy, iż ocena prawidłowości deklarowanych przez Spółkę komandytową kwot może nastąpić jedynie w drodze przeprowadzonych czynności sprawdających lub postępowania kontrolnego lub podatkowego przez właściwy organ pierwszej instancji.


Interpretacja dotyczy zdarzenia przyszłego przedstawionego przez Wnioskodawcę i stanu prawnego obowiązującego w dniu wydania interpretacji.


Stronie przysługuje prawo do wniesienia skargi na niniejszą interpretację przepisów prawa podatkowego z powodu jej niezgodności z prawem. Skargę wnosi się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Bydgoszczy, ul. Jana Kazimierza 5, 85-035 Bydgoszcz, po uprzednim wezwaniu na piśmie organu, który wydał interpretację w terminie 14 dni od dnia, w którym skarżący dowiedział się lub mógł się dowiedzieć o jej wydaniu – do usunięcia naruszenia prawa (art. 52 § 3 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi – Dz. U. Nr 153, poz. 1270 ze zm.). Skargę do WSA wnosi się (w dwóch egzemplarzach – art. 47 ww. ustawy) w terminie trzydziestu dni od dnia doręczenia odpowiedzi organu na wezwanie do usunięcia naruszenia prawa, a jeżeli organ nie udzielił odpowiedzi na wezwanie, w terminie sześćdziesięciu dni od dnia wniesienia tego wezwania (art. 53 § 2 ww. ustawy).


Skargę wnosi się za pośrednictwem organu, którego działanie lub bezczynność są przedmiotem skargi (art. 54 § 1 ww. ustawy) na adres: Izba Skarbowa w Bydgoszczy Biuro Krajowej Informacji Podatkowej w Toruniu, ul. Św. Jakuba 20, 87-100 Toruń.



doradcapodatkowy.com gdy potrzebujesz własnej indywidualnej interpretacji podatkowej.

Mechanizm kojarzenia podobnych interpretacji
Dołącz do zarejestrowanych użytkowników i korzystaj wygodnie z epodatnik.pl.   Rejestracja jest prosta, szybka i bezpłatna.

Reklama

Przejrzyj zasięgi serwisu epodatnik.pl od dnia jego uruchomienia. Zobacz profil przeciętnego użytkownika serwisu. Sprawdź szczegółowe dane naszej bazy mailingowej. Poznaj dostępne formy reklamy: display, mailing, artykuły sponsorowane, patronaty, reklama w aktywnych formularzach excel.

czytaj

O nas

epodatnik.pl to źródło aktualnej i rzetelnej informacji podatkowej. epodatnik.pl to jednak przede wszystkim źródło niezależne. Niezależne w poglądach od aparatu skarbowego, od wymiaru sprawiedliwości, od inwestorów kapitałowych, od prasowego mainstreamu.

czytaj

Regulamin

Publikacje mają charakter informacyjny. Wydawca dołoży starań, aby informacje prezentowane w serwisie były rzetelne i aktualne. Treści prezentowane w serwisie stanowią wyraz przekonań autorów publikacji, a nie źródło prawa czy urzędowo obowiązujących jego interpretacji.

czytaj